En Karlı Toptancılık Fikirleri-Hurafelerden Arındırıldı

Salgının çehresini tamamıyla değiştirdiği günümüzde eski ve yeni iş fikirlerinin anlam ve değerlerinde de ciddi oynamalar meydana geldi. Toptancılık halihazırda karlı bir iş fikri iken dünyanın genelini kasıp kavuran son gelişmelerden sonra çok daha önemli bir iş koluna dönüştü.

Toptancılık hem Türkiye’de hem de gelişmekte olan diğer ülkelerin tamamında her zaman albenisi olan, market, mağaza gibi küçük şubelerin satın alma zorunluluğundan dolayı garantisi bol görülen bir seçenektir. Doğrudan tek tek müşteriler ile uğraşmak yerine kurumsal bazda iş yapmanın hem fiziksel hem de zihinsel birçok artısı bulunuyor. Amerika’da ise durum tamamen farklı ve toptancıların çok daha avantajlı iş yapmasına yönelik ticari hamlelerle örülü.

Her toptancının kendi müşteri kitlesini şarj etmesi ve bu şekilde ayakta tutması gerekiyor. Ancak Amerika’da bu görevi direkt olarak devlet üstleniyor. Bir nevi toptancı ile alıcı kurumları bir araya getiriyor. Eğer aklınızda sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bu işin kollarını genişletmek var ise size mutlaka ABD’yi öneririz. Başka konularda olmasa bile birçok eyaletinde toptancı cenneti olarak bilinen bir ülke.

Toptancılar genellikle üreticiler ile perakendeciler arasında köprü vazifesi görür. Bu bağlamda zorunlu bir iş kolu olduğu için geleceği garanti olan mesleklerden biri olarak da görülebilir. Günümüzde dünyanın aldığı son şekle bakacak olursak sadece kendimiz için değil artık başkaları için de toptancılık / istifçilik yapmalı ve bunu bir zanaata dönüştürmeliyiz.

***Çorap Toptancılığı, Gıda Toptancılığı, Poşet Toptancılığı, Kozmetik Toptancılığı, Gıda Toptancılığı, hobi malzemeleri toptancılığı, Poşet Toptancılığı gibi onlarca toptancılık çeşidi var. Bunlardan sadece belli başlıları sektöre “yeni oyuncu” girmesine müsade eder durumdadır. Biz size bu yazımızda onlardan birkaçından bahsedeceğiz.***

Toptancılık Yani Stokçuluk Ne Zamandan Beri Var?

Toptancılık, bir iş kolu olarak çok uzun zamandır yeryüzünde olmasa da onu bir iş kolu haline getiren stokçuluk ve stokçuluğa bağlı gelişen açgözlülük, insanın yeryüzüne inmesi ile başlamıştır. Buna bir de gelecek kaygısının obsesif bir tonda zuhur ettiği insani endişeler eklenince bu iş önce zorunluluktan sonra da bir tercih olarak hayatlarımıza girmiştir diyebiliriz.

Stokçuluk aynı zamanda son derece karlı bir bir fikre dayandığı için tüm toplumlarda, özellikle sınıf atlamak isteyen kişiler tarafından benimsenmiştir. Hatırlarsanız yetmişlerde ve seksenlerde çekilen Banker Bilo ve türevi filmlerde en çok işlenen konuların başında toptancılık geliyordu. Çünkü bunun bir adım sonrası karaborsacılıktır ve toplum ihtiyaçlarının kademeli olarak sömürülmesine dayanır. İzahı basittir: Gelecekte beklenen fiyat farklılıklarından azami oranda yararlanmak için, her türlü ürün öncesinde alınıp birtakım gizli depolarda bekletilir. Bazen bir ay bazen üç – dört ay bekletildikten sonra çok daha düşük fiyata satın aldığı malları astronomik rakamlara tabiri caizse okutuyor.

Çünkü piyasadaki dalgalanmaları ve ani fiyat artışlarını – düşüşlerini en iyi toptancılar bilir. Çünkü hem üreticiler ile hem komisyoncular ile sürekli içli dışlıdırlar. Tırlarla, gemilerle ülkeye taşınan malların varlığından haberdardırlar. Bu nedenle bunun adını niyet okumak değil kibar karaborsacılık olarak nitelendirebiliriz.

İnsanın aç ve açık gözlülüğü devam ettiği sürece ölmeyecek meslekler arasında toptancılığı sayabiliriz.

Toptancılar Bir Katma Değer Üretir mi?

Toptancılık, hem işin mahiyeti hem de genel kodları ile birlikte okunduğunda herhangi bir değer üretme misyonuna sahip olmadığı çok rahat görülebilir. Bu iş daha çok değerlerin bekletilmesi ve piyasaya zamanında sokulması için mevcuttur. Bu nedenle bir katma değer üretmekten çok üretilmiş olan değerlerin ne zaman piyasa ile temas edeceğine karar veren mercidir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Mobilya Toptancılığı Yapmak

Daha çok enflasyondan beslenir. Enflasyona nasıl her iki anlamda da (iktisadi – insani) anlamlarda bir değer atfedemiyorsak stokçuluk fikrini aynı isimle adlandıramayız. Çoğu zamanda mekanizmanın ortaya çıkardığı zorunluluklardan ya da beşeri çaresizliklerden doğar. Hemen burada yeri gelmişken söyleyelim, özel hükümlerle yasaya bağlanmış olan toptancılık suç değildir. Örneğin bir ürün bir market reyonunda az da olsa bulunuyorsa, toptancılar o malları tekrar piyasaya sürmeyebilir. Bu tamamen onların ‘tekelindedir.’ Ancak söz konusu ürün hiçbir yerde bulunmuyorsa ve toplum tarafından sürekli talep ediliyorsa, buna karşın saklanan, stoklanan ürünler hala piyasaya sürülmüyorsa bu çok ciddi bir suçtur.

Toptancılık yapacak olan arkadaşların bu tür özel hükümlü yasaları bilmesi ve toplumun zararına değil yararına çalışması gerekmektedir.

En Karlı Toptancılık Fikirleri

1.Kahve toptancılığı:

İnternette de sürekli dönüp duran bir habere göre dünya genelinde yüz yıl içerisinde ciddi bir kahve ve çikolata kıtlığı yaşanacak. Üretimi oldukça zor olan kahve çekirdekleri stoğunun sonuna gelmek üzereyiz. Birçok farklı laboratuvar destekli çalışma olsa da henüz sıfırdan ürün yetiştirecek kadar gelişmiş bir seviyede değiliz.

Hem Türkiye’de hem de dünyada damak zevkli skalası büyük oranda değişti. Önceleri kola, çay ve meyve suyuna olan büyük ilgi tek bir noktada toplandı. O noktanın adı kahve! Özellikle farklı ülkelerden getirilen egzotik kahveler yepyeni bir sektörün doğmasına vesile oldu. Ancak bu hızla gidersek yüz değil elli yıl içerisinde kahve yerine alternatif bir içecek üretmemiz gerekecek. Ya da bu ön okumayı çabuk yaparak kahve toptancılığı işine gireceğiz. Karar sizin.

coffe photo

Konuya vakıf olmak isteyenler ve daha çok bilgi ile sektörü kavrama niyetinde olanlar şu yazımızı da okuyabilir: Kahve Toptancısı Olmak İsteyenlere

2. Elektronik Ürün Toptancılığı:

Size önerebileceğimiz bir diğer toptancılık fikri elektronik ürünleri kapsıyor. Cep telefonunda, ses kartlarına, her türlü bilgisayar ve laptop parçası da dahil olmak üzere elektronik ürün toptancılığına girişebilirsiniz. Her zaman, her ülkenin her şehrinde azami ihtiyaçlar listesinde bir numaraya girecek olan bu ürün çeşitleriyle sektörde rahatlıkla tutunabilirsiniz. Çoğu zamanda ‘bunun üretimi yok’ gibi cümlelerle karşılaşan üreticilerin imdadına daha sonrasında yetişerek sağlam bir iş yapıyor olmanın haklı ve kazanlı gururunu yaşayabilirsiniz. Bu arada eğer elektronik sektöründe bir tedarikçi arıyorsanız şu içeriğimize de göz atmanızı öneririz: Elektronik ürün tedarikçisi nasıl bulunur? Tedarikçi Listesi

electronic photo

3. Kuru Yemiş Toptancılığı:

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi gece hayatı bol yerlerde kuru yemiş toptancılığı yaparak geçiminizi çok rahat sağlayabilirsiniz. Pub, birahane ve benzeri yerlerin kuru yemiş ihtiyaçlarını toptan karşılayarak az müşteriyle temas edip kasanızı hızlıca doldurmanın refahını yaşamanız mümkün. Bu arada belki ilginizi çekebilir: Kuruyemiş Şirketleri Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

nut photo

4.Tohum Toptancılığı:

Bu iş diğerlerinden biraz daha farklı zira ön bilgi sahibi olmayı şart koşuyor. Bu alanda önce eğitim almalı ya da birinin yanında biraz pişmelisiniz. Tohumların saklama koşullarını bilmek bir yana hangisi kaliteli, hangisi iş görür gibi soruların cevapları da sizde olmalı!

seed photo

5. Tarım Malzemeleri Toptancılığı:

İlkel veya teknoloji destekli… Piyasada en çok gereksinim duyulan ve talep edilen tarım malzemelerinin toptancılığını yapabilirsiniz. Bunun için sıklıkla araştırma yapmalı, hem yurt içi hem de yurt dışında stoklanabilecek malzemelerin envanterini çıkarmalısınız. Bu arada eğer bu işin ticaretine meraklıysanız şu içeriğimize de göz atmanızı öneririm:  Tarım Aletleri Ticareti Yapmak Karlı Mıdır

agricultural photo

Yorum yapın