En Uygun Şekilde Faizli, Faizsiz Tarım Kredisi Almak İçin Gerekenler

Tarım önemi giderek artan sektörlerden biri olarak çoğu insanın dikkatti çekiyor. Özelliklede dünyada ve ülkemizde uygulanan tarım kredisi desteği ile işlenmediği için verimsizleşen araziler kurtarılmaya çalışılıyor. Eğer sizde tarım konusunda en uygun tarım kredileri almak ve bir an önce işe başlamak isterseniz krediler konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü bu alanda hibe olarak ya da geri ödemeli olarak devlet ve bankalar tarafından krediler sunuluyor.

Tarım Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Tarım kredileri kullanılacak olan alanlara göre farklı seçeneklerden oluşur. Tarım kredileri kısa vadeli ve orta vadeli olmak üzere iki çeşittir.

Kısa Vadeli Tarım Kredileri: Bu krediler işletmenin yani tarımın yapılacağı alanın tarımsal faaliyete geçmesi için verilen kredi türüdür. Ekilecek olan arazinin ihtiyacı olan tohum, fidan, fide türü ihtiyaçların karşılanması amacıyla bu kredi verilmektedir. Ayrıca gübre almak, zirai ilaçlar kullanmak, tarla sürümünde kullanılan iş makineleri için akaryakıt giderlerini sağlamak amacıyla bu krediden yararlanılabilir.

tarım kredisi veren bankalar

Orta Vadeli Tarım Kredileri: En fazla 3 yıllık vade ile verilebilen bu tarım kredisi ise tarımsal araç gereç dediğimiz giderler için alınabilmektedir. Tarımda kullanılan araçların lastikleri, örtüler gibi çeşitli ihtiyaçlar için kişiler bu krediye başvurabilmektedir.

En Uygun Tarım Kredisi Nereden Alınır?

Tarım kredisi almak isteyenler için çoğu banka ve kooperatif düşük faizli krediler sunduğunu söylüyor ancak bu konuda tarıma teşvik konusunda devletinde çalışmaları bulunuyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni uygulamalar ile birlikte kişiler sıfır faizli tarım destek kredisi alabiliyorlar. Faizinin olmamasından dolayı diğer bütün şıkları bir anda gözünüzde silecek olan bu teklif aslında tarıma canlılık katmak amacıyla veriliyor.

Teknolojinin geliştiği ülkelerin dahi bizim ülkemizden tarım ürünleri alıyor olması aslında büyük ülkeleri bile bize bağımlı yapacak bir gücü elimizde tuttuğumuzu gösteriyor. Bu nedenle devletten alınacak olan kredilerde faiz olmaması tarımla uğraşan kişiler için büyük bir avantaj oluyor.

Devlet dışında tarım kredisi almak isteyenlerin başvuracağı yollardan biri ise kooperatifler ve bankalar oluyor. Bildiğiniz gibi özel sektör olarak değerlendirilen bu kuruluşlar kişiler tarım kredilerini çeşitli faiz oranları ile sunuyor. Faiz ödemek zorunda kalınacak olan bu sistemden nasıl daha iyi bir sonuçla çıkarım diyorsanız bankaların sunduğu faiz oranlarına bakmanız gerekiyor.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım kredisini eğer devletten alacaksanız sizlere tarım konusunda kredi hizmeti sunan ve devlete bağlı olan bankalara gitmenizi ya da devlet tarım kooperatiflerini seçmenizi tavsiye ederim. Buralara gittiğinizde eğer kişiye özel kredi alacaksanız 20.000 TL’ye kadar tarım kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda sunulan organik tarım kredisi, sulama kredisi, sera kredisi ve arazi alım kredisi gibi farklı seçeneklerden de yararlanabilirsiniz.

en uygun tarım kredileri

Ancak ben başka bir bankadan tarım kredisi almak istiyorum diyorsanız devlete bağlı olmayan bir bankaya da giderek tarım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sizlere verilecek olan krediler için vade seçmeniz gerekecektir. Vadeyi seçerken ödeyebileceğiniz aralıkları tercih etmeniz her zaman önemlidir.

  • Eğer vadeniz 1 yıla kadarsa %8
  • 1-4 yıl arası vadeniz varsa %10
  • 4 yıldan uzun vadeler içinde %11 faiz işletilmektedir.

Tarım Kredisi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Tarım kredisi almak istiyorsanız ilk olarak devlet onaylı bazı belgelere sahip olmanız gerekir. Ayrıca devletten hibe alarak geri ödeme derdi olmadan tarım sektöründe ileri gitmek isterseniz devlet destek kredisinden de yardım alabilirsiniz. Eğer banka ve kooperatiflerden tarım kredisi alacaksanız sizden istenilen belgeler her bankada farklılık gösterecektir. Bu nedenle bankaların sunmuş oldukları istenilen belgeler çizelgesinde gerekli olan evrakları hazırlamanız gerekir. Başvuruların ardından onaylanan kredilerde vade seçenekleri doğru belirlendiğinde geri ödemelerde sorun çıkmayacaktır. Aksi takdirde geri ödemeli olarak faizli bir şekilde aldığınız kredileri yüksek farklarla ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

Yorum yapın