Erotik Roman Yazıp Satışa Sunmak

Hepinize merhaba pek değerli parlak fikirler okurları! Bu yazımızda edebiyatın bambaşka ve alternatif bir koluna dair aydınlatıcı bilgiler sunacağız sizlere. Erotik Roman Yazımı! 

Edebiyatta, çeşitli türler vardır. Bunlar içerik ve o içeriği sunma biçimi olarak algılanır ve ayırt edici hale getirilir. Bir roman uzay teknolojisi ile harmanlanmış veya gelecekte geçen bir roman ise buna bilim kurgu romanı denir. Toplum tarafından dışlanmışları, öteki yüzleri, öteki hikayeleri anlatıyorsa yer altı edebiyatı ya da sokak edebiyatı denir.

Yine bir başka ayrım da erotik roman tanımına ulaşmak için kat edilen biçimsel ve içeriksel yollarda karşımıza çıkar. Bir romanın alt yapısında cinsellik var ise ya da romanın çeşitli bölümlerinde cinsel kısımlar ihtiva ediliyorsa buna ”erotik roman” denmektedir.

 

Erotik Roman Türleri

Erotik romanlar da diğer ana akım edebiyat türleri gibi kendi içlerinde çeşitli ayrımlarla sınıflandırılırlar. Çok fazla dallandırıp budaklandırmamak için size sadece iki ana erotik roman türünü sunacağız.

1) Erotik Aşk Romanı: Bilindik aşk konularına sos olarak erotik temaların ve fikirlerin damıtılarak eklendiği romanların genel adıdır. Tarihte birçok örneği vardır. Güncel ve reeldir ve dünya çapında en çok satılan roman türlerinin başında gelir. Masum aşk hikayelerinden sıkılanlar için, bolca şehevi duyguların sayfalar dolusu anlatıldığı ve okurların merak ve görsel hafızasına odaklanan bu romanların, günümüzde en büyük örneği: Grinin Elli Tonu serisidir. Bir kadın ve bir erkeğin aşkına, bolca cinsel macera ekleyerek aktaran bu roman üçlemesi, sadece ülkemizde ve Amerika’da değil dünya çapında milyonlarca satmıştır.

2) Erotik Gerilim Romanı: Bu tür romanlar biraz daha az ve underground ölçüde olsa da uzun vadede takipçileri ve meraklıları fazlaca olan bir roman türüdür. Erotizmi gerilimle harmanlayarak sunan erotik gerilim roman türü yer yer Stephen King adlı dünyaca ünlü yazarın romanlarında ve hikayelerinde de gözle görülür bir biçimde kendini hissettirir. Erotik aşk romanlarına oranla daha az satsa da halihazırda kabul edilmiş ve kendi kitlesini oluşturmuş bir roman türüdür. Bu tür romanlarda cinsellik daha fazla ve yoğun olarak kendini hissettirir.

 

Yazımızla ilgilenen sevgili parlak fikirler okurları TÜRKİYE’DE YAZAR OLMAK adlı makalemize de bir göz gezdirebilirler. Böylece hem okur hem yazar adayları olarak roman yazmanın inceliklerini belleklerine katmış olurlar.

e3

Ülkemizde çok satan bir başka erotik roman: Uçuşta

Erotik Roman Yazmanın İncelikleri Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak hedef kitlenizin artı 18, bazı durumlarda ve ülkelerde artı 21 olduğunu bilmenizde büyük bir önem var. Hedef kitlenizin kim ve kimler olduğunu bildikten sonra kendi yazın alanınıza bir sınır çizebilir ve nereden başlayıp nerede bitireceğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

 

 • Erotik roman yazmak, asla salt cinsellikten beslenmek değildir. Yani bir sevişme sahnesini sayfalar boyu yazmanız ne erotik, ne edebi olacaktır. Birincil amacınız ve yönteminiz söz konusu cinselliği sayfaların arasına ince ince işlemek, tabiri caizse cinsel öğeleri hikayenin içine yedirmektir.

 

 • Başlıca amacınız edebiyat üretmek olsun. Erotizm onun meyvesi ve sosu olmalı. Salt cinsellikle beslenen kitaplar, erotik roman değil por()nografik eser olur. Zaten birazdan ek bilgi olarak erotizm ile por()nografi arasındaki temel ayrımları da sizlerle paylaşacağız. Temel prensibiniz her daim bir hikaye oluşturmak ve hikaye çatısının altından cinsellik türevlerini karakterlere ve olay örgüsüne yedirmek olmalıdır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Binaya Reklam Asarak Gelir Elde Etmek

 

 • Son olarak incelikler kısmında size öneri olarak sunabileceğimiz şey aşırılıklardan kaçınmanız. Erotik roman yazdım zannederken, bir bakarsınız kitaplarınız toplatılmış. Muzır neşriyattan hakkınızda soruşturma açılmış. Aman diyelim. Aslolan edebiyat, cinsellik ve erotizm onun sadece yan kolu olsun.

e4

Roman yazan bir kalem

Erotizm İle Po(r)nografik Sanat Arasındaki Temel Farklar Nelerdir? 

 • Bu kısım çok önemli sevgili parlak fikirler okurları. Nice sanat kuramcısı ve edebiyat bilgini dahi bu konuda kıyasıya tartışmalara konu olmuştur. Erotizm ile po(r)nografi arasında kalın bir çizgi olsa da, ikisi arasındaki geçişler hep çok kolay ve hızlı olmuştur.

 

 • Po*nografik eseri üretmek, evvela suçtur, bunu bilmeliyiz. Bu nedenle literatürde po(r)nografik roman diye bir kavram yoktur zaten. Po*nografi, insanları yanlış şeyler yapmaya yönlendiren; sınırları olmayan; bir ilkesi ve etik çizgisi bulunmayan, bırakın edebi olmayı insani olmak için bile çaba sarf etmeyen bir türdür. Bu nedenle son derece zararlıdır ve suç olarak kabul edilmektedir.

 

 • Erotik edebiyatta, her şey iki tarafın karşılıklı rızasındadır. Hayatın biyolojik ve sosyal bir gerçeği olarak cinsellik ele alınır. Tıpkı bir macera romanı ya da aşk hikayesi gibi son derece makul ve doğaldır. Por*ografi eserlerinde ise, cinsellik kapsamındaki her yasa dışı ve zorlama bile konulara dahil edilebilir. Küçük yaştaki insanlara da yetişkinlere de yanlış yönlendirme olabilecek mesajlar verilebilir. Marquis De Sade adlı Fransız romancısının bazı romanları bu nedenle toplatılmış ve tarihin karanlık koridorlarına atılmıştır. Aynı şekilde Chuck Palahniuk adlı hala yaşamakta olan Amerikalı roman yazarının iki kitabı, ülkemizde yasaklanmıştır. Çünkü erotik roman değil por*ografi ürünüdür ve yasalar çerçevesinde yasaktır.

 

Erotik Romanların Hedef Kitlesi Kimlerdir? 

 • Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere erotik romanların hedef kitlesi evvela +18’dir. Bu tür romanların 18 yaşının altındaki insanlara satılması, okutulması kesinlikle yasaktır ve çok büyük bir suç kapsamındadır.

 

 • Yetişkinlere yönelik olan erotik romanların, en büyük kitlesini 20 ile 35 yaş arasındaki genç nüfus oluşturmaktadır. Özellikle bekar erkekler ve ev hanımları, erotik roman okumaya bayılmaktadır. Bu ülkemizde de, dünya çapında da böyledir ve uzun bir süre daha bu kitlenin sabit olacağı beklenmektedir.

e1

Grinin Elli Tonu kitabının orijinal versiyonu

Erotik Romanların Satışa Olan Katkısı Nedir? 

 • Eskilerde yaşamış bir İngiliz düşünürün dediği gibi: ”Se(x) always sell” – Yani seks, her zaman satar. Günümüzde en çok satan iki unsur seks ve futboldur. Konumuz cinsellik olduğuna göre buradan devam edelim.

 

 • 19. yüzyılda söylenmiş bu kelam, geçerliliğini ve güncelliğini hala korumaktadır. İnsan, biyolojik olarak da algı olarak da her zaman cinselliğe yönelim içindedir. Bunun iki nedeni vardır. Bir, cinsellik her zaman sınırsız haz kaynağıdır. Ne olursa olsun, doğal bir itkidir ve yemek yemek ya da uyumak kadar doğal bir ihtiyaçtır. Ancak uyumaktan ve yemekten çok daha sürprize ve yeniliğe açık olan bir konudur. Bu nedenle hakkında ve içeriğinde binlerce kitap yazılmıştır ve yazılacaktır.

 

 • İkinci neden ise, insanın üreme itkisidir. Cinsellik, ne olursa olsun üreme odaklıdır ve insanın biricik emeli, belli bir noktadan sonra anne ya da baba olmaktır. Çocuk sahibi olmanın yolu cinsellikten geçtiği için, bunun hakkında okumak hem biyolojik bir dayanak hem de estetik bir mutluluk kaynağı olarak göze çarpmaktadır.

Yayın Evleri Neden Bu Tür Romanlara Daha Talepkar?

 • Çünkü yayın evleri, en nihayetinde bir şirkettir. Kara geçmek ve gelir elde etmek isterler. Bu nedenle her zaman çoğunluğun tercih ettiği kitaplar basmak isterler. Çoğunluk da erotik romana olan ilgisini yüz yıllardır bu tür kitapları satın alarak ve okuyarak gösterdiğine göre yayın evleri farklı türlerde riske girmek yerine bu tür romanları yayınlar. Ve para kazanmaya kaldıkları yerden devam ederler.

Yorum yapın