Eşarp ve şal dükkanı açmak istiyorum

Giyim, ayakkabı, aksesuar, vb. konularla ilgili olan iş fikirleri; kazandırma potansiyeli yüksek ve kurucusuna memnuniyet verecek seçenekler arasındadır. Tabii konseptin sadece giyim veya aksesuar olması dışında; dükkanın bulunduğu yer, işleklik, satılan ürünler, vs. parametreler de etkili olacaktır ama; bunlar zaten “dükkan açmak istiyorum” diyen herkesin dikkat etmesi gereken unsurlar arasındadır.

TÜYO: Beyler bu işi instagramdan yürütmek en akıllıcası. Türbanlı bacılarımızın bir kısmı doğru düzgün sokağa bile çıkamadığı için internet alışverişlerine yatkınlar. Bu sebepten ötürü deli gibi sipariş çekebilirler. Ayrıca illa marka olmanıza da gerek yok. Türban sektöründe marka çok da hayati değil.

wrap photo

Eşarp ve şal dükkanı açmak da; özellikle son yıllarda baş örtüsü kavramının moda akımına uyum sağlaması ve giyim firmaları için önemli bir kazanç oluşturması sayesinde, iş sahibine epey kazandırma olasılığı bulunan iş fikirlerinden biridir. Tabii her iş kolunda olduğu gibi eşarp ve şal dükkanı seçeneğinde de dikkat etmeniz gereken bazı spesifik durumlar vardır. Bu işi yapan insanlara gidip de bizzat danıştığınız zaman da teyit edeceksiniz ki; eşarp ve şal dükkanı açmak için en önemli hususlar şunlardır:

1)Sadece belli başlı ve kendini ıspatlamış bazı markaları mı satacaksınız; yoksa daha ekonomik olan imitasyon ürünleri de mi satacaksınız?

Belli markaları satma işini franchisinge kadar taşıyabilirsiniz tabii… Böyle bir hamle yapmanız; sizi kendi prestijinizi oluşturma ve saygınlık kazanma zahmetinden koruyacaktır. Ama bayiilik almasanız bile belli bir asgari kalite ve üzeri ürünleri de satmayı tercih edebilirsiniz.

İmitasyon; yani markasız taklit ürünler satmanız halinde, prestij yapma konusunda biraz daha zorlanırsınız. Ama ekonomik ve ucuz ürünler satma şansınız olacağı için; satış potansiyeliniz de artacaktır. Eğer bu yolu seçerseniz; müşterilerinize gösterdiğiniz ilgi ve alaka sayesinde marka ürünler konusundaki eksiğinizi kapatabilirsiniz.

2)Dükkanı nerede ve nasıl bir yerde açacaksanız?

Eşarp dükkanı açacağınız yer cadde üzeri mi olacak, sokak arasında mı? İnsanların tam önünüzden geçebileceği işlek bir yolda mı, yoksa çarşı içinde mi? Elinizde bulunan sermayeye, hedeflediğiniz müşteri sayısına ve satış miktarına, vs. etkenlere bağlı olarak bu konuda isabetli bir karar vermelisiniz.

İşlek bir caddede dükkan açmanız size her açıdan avantajlı olacaktır. Ama başlangıç masrafları ve akabinde karşılamanız gerekecek olan aylık giderleri de aynı oranda artış gösterecektir. Ayrıca; eğer işle bir caddede veya kalabalık bir çarşıda dükkan açmak istiyorsanız, marka ürünleri satmanız ve belli kalitenin altındaki ürünleri tercih etmemeniz daha uygun olacaktır. Böylece; zamanla kulaktan kulağa tavsiye yöntemiyle de müşteri kitlenizi arttırabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Falcı Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

3)Şal ve eşarp modası konusunda bizzat bilgi sahibi misiniz? Siz değilseniz bile bu konulara hakim bir yakınınız var mı? Yoksa sadece yatırım mı yapıyorsunuz?

Eğer siz de kullandığınız için şal ve eşarp modelleri konusunda bilgi sahibiyseniz ve bu becerinizi kullanarak geçinmek istiyorsanız ne mutlu… Zaten satılacak ve satılmayacak ürün çeşitleri konusunda kendi kararlarınızı verebilirsiniz. Yok eğer arkadaşınız, eşiniz, kızınız, vs. bir yakınınız bu konuda bilgiliyse sık sık ona danışmanız ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde işi öğrenmeniz faydalı olacaktır. Hatta mümkünse; o yakınınız işin başında durursa daha iyi olur…:) Sadece girişimcilik amacıyla yapıyorsanız da zaten işi yaparken yavaş yavaş öğreneceksiniz. Ama bu esnada müşterilerle muhattap olacak, satış yapacak elemanlarınızın bu konuda bilgili ve müşteri ilişkileri konusunda tecrübeli kişiler olması gereklidir.

Yorum yapın