Esnaf Kredisi Almak İşi Büyütmek İçin Kaçınılmaz Mı?

Merhaba pek sevgili esnaf kardeşler ve diğer okurlarımız. Hayat şartlarının bizi giderek çıkmazlara, çıkmaz sokaklara soktuğu şu günlerde bazı kurtarıcı paketleri ve önlemleri size tane tane anlatmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugünkü ana sorumuz şu: Esnaf kredisi almak işi büyütmek için kaçınılmaz mı?

Şimdi iki bakış açısı var. Tabi yarayı da şifayı da sadece içeridekiler tam olarak bilebilir. Ama biz yine de şu iki bakış açısını sizlere sunarak ve kendi aramızda kısaca münazara ederek bir aydınlığa kavuşturalım.

Birinci bakış açısı esnafların kan ağladığı ve esnaflığın mali açıdan da çok zor olduğu yönünde. Kimi zaman rastgele karşımıza çıkan haberlerde ”esnaf kan ağlıyor” minvalinde haberlere tanıklık ediyoruz. Gençten bir muhabir eline mikrofon alıp rastgele bir çarşıya pazara giriyor. Satışlar nasıl diye soruyor ve esnaftan iki türden cevap alıyor genelde. Birinci tür cevap, hep olumsuz, hep negatif minvalde oluyor.

İşler kötü, işler kesat, hiç satış yapamıyoruz, millet soruyor ama alıyor. Hatırladınız değil mi? Kimi esnaf ise ağlamayı, isyan etmeyi, yakarmayı kendine yakıştıramıyor. Öyle ya esnaflık vakar bir iş yapmak demektir. Onlara göre sızlanmak, esnaflığın doğasına yakışmaz. O nedenle o arkadaşlar da, o esnaf dostlar da ”Çok şükür, buna da şükür” minvalinden cevaplar veriyor.

Zira söz konusu esnaflık olunca ne kadar kazanacağını belirleyen bir üst sınır yok. Hani bir çalışan olsa, maaşını almasa işler kötü diyebilir. Ancak maaşını tıkır tıkır alan bir personel de iş yerinde işler ne kadar yolunda gitmese bile pek ala güle oynaya çalışmaya devam edebilir. Ancak esnafın öyle bir şansı yok. Esnafın her ay bankamatiğe gidip ortalama bir maaşı çekme şansı yok. O esnaf olmayı seçerek kendi işinin patronu ve kölesi olmayı baştan kabul etmiş sayılıyor.

İkinci tür bakış açısı ise genellikle halk tebaasından geliyor. Halka göre esnaf hiç sancı çekmiyor, tamamen numara yapıyor. Savunmaları ya da iddiaları da şu. Çarşıya çıktıklarında baksana dükkanlar hıncahınç dolu. Bir de esnaf ağlanıyor boşuna boşuna deniyor. Bu bakış açısı kısmen doğru olsa da kısmen de yanlıştır.

Zira esnafın da en büyük sıkıntısı kendilerinin dile getirdiği üzere insanların sormaları ama almamalarıdır. Fiyat sorulmakla zengin olunsaydı o zaman herkes minik krallıklarını ilan ederdi. Demek ki kazın ayağı öyle değil. İnsanların alım gücü düşünce çoğu özel tüketim ve lüks tüketim sınıfına giren esnaflık hizmetleri de otomatik olarak çöküyor. Soruyorlar ama almıyorlar sorunsalı esnafları büyümek ve hayatta kalmak için bazı çareler düşünmeye zorluyor.

Nasıl Ayda 60.000 TL Kazanabilen Büyük Bir Esnaf Olunur? parlak fikriler esnaf kardeşlerimizin de yanında. Kimi esnaflar büyük oynamak zorunda ve sonunda büyük büyük kazanarak zafer elde edenler de onlardan başkası değil. Ayda elli binden daha fazla kazanan bir esnaf olmak için nelerden uzak durmalı, nelere dikkat etmeli? İşte sorular ve hiçbir yerde bulamayacağınız yanıtlar burada. Şimdiden güzel okumalar efendim.

Bazen ihtiyacınız olan tek şey, sıcak paradır.

Esnaf Kredisi Almak İşi Büyütmek İçin Kaçınılmaz Mı? 

Esnaf için büyümek, işi büyütmek için sıcak para ihtiyaç vardır. O sıcak para kaçınılmaz olarak işi büyütmek, malları ve vitrini yenilemek ve sektör içinde birtakım yeniliklere imza atmak için kaçınılmaz olacaktır.

Esnaf kardeşler için son çare bir bankaya başvurmak oluyor genelde. Çünkü bizim milletimizden borca karşı bir antipati, bir korku vardır. Bir de bu borç banka gibi güvenilmez ve faizli işleyen bir kurum ise o korku ikiye katlanıyor.

İşi büyütmek için kaçınılmaz olarak esnaf kredisini göstermemiz yanlış ve eksik olur. Esnafın çoğu durumda tek ihtiyacı olan sıcak paradır. O sıcak parayı ise en başta eş dosttan, arkadaşlardan temin etmek onlar için daha sıcak, daha kontrollü, daha güvenli olur. Böylece aldığı sıcak parayla toptancıya olan borcunu ödeyebilir, ürününü yenileyebilir, ceza yemişse onu öder ve bir toparlanma sürecine girer.

Böylece esnaf kredisinin bir zorunluluk olmadığını açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Aslolan geçici gibi görünen krizlerin kalıcı ve daimi olmasına engel olmak ve sonunda iflas bayrağını çekmemek için acilen sıcak paraya kavuşmaktır. Bu sıcak paraya erişmek için eş dost yardımı mı yoksa banka kredisi almak mı en sonunda sizin bileceğiniz iştir.

En Hızlı Büyüyen Esnaf Olmak İçin 7 Sır en hızlı büyüyen siz mi olmak istiyorsunuz sektör içinde? Öyleyse kimselerin bilmediği sırlara vakıf olmanız gerekecek. Hani kimi zaman sizin de sorduğunuz kuşku dolu bir soru var: Bu adam, bu kadar kısa sürede nasıl işleri bu kadar büyüttü? İşte bu soruyu siz sormak değil de sizin için sorulsun istiyorsanız en hızlı büyüyen esnaf olmak için 7 sır başlıklı yazımızı okuyarak ilk hamleyi yapabilirsiniz.

Esnafın yüzü bir süredir gülmüyor.

Esnaf İçin Neden Büyümek Bu Kadar Önemli? 

Önceden moda bir tabir vardı. ”Küçük esnaf” deniyordu. Artık bu olay tamamen kalktı arkadaşlar. Mahallenizin en küçük berberinin bile, nasıl modernleştiğini, nasıl sanayi atılımlar yapar gibi kendini yenilediğini görüyor ve buna tanıklık ediyoruz.

Artık en alt ve boş sektörden en üst sektöre kadar bütün esnaflar büyümek zorunda. Çünkü sadece büyüklerin hayatta kaldığı vahşi bir ormana dönüşüyor iş piyasası. Küçükler, eskiden bir şekilde eş dost tanıdıklara satış yaparak idame ettiriyorlardı işini. Ama artık müşterilerin algısında da bir alıcı psikolojisi ve seçiciliği oluştu. O nedenle eskiden tanıdıktan almamak bir ayıp iken şimdi bambaşka bir cümle kulaklara doluyor. O da ben ondan almıyorsam onda bir kabahat vardır, ben değil o utansın.

Siz işleri kendi imkanlarınızla büyütmezseniz son çara olarak yüksek fiyatta satmaya başlayacaksınız demektir ürünleri. Siz pahalı satmak zorunda kalırsınız. Müşteri de adam dükkan kirasını pahalı satarak karşılıyor diye tepki gösterebilir. Bu da kaçınılmaz olarak iki tarafın da haklı olduğu bir tartışma çıkarır ortaya.

Esnaflar artık bir şekilde büyümek zorundadır. Yoksa sektörün içinde sonbahar gelince dökülen yapraklar gibi sapır sapır dökülmeye devam ederler.

Esnaflık Mı Daha İyi Yoksa Memurluk Mu? şu konunun karanlığından sıkılıp bunalıp yahu ben en iyisi esnaflıktan vazgeçeyim diyecek olanlar da vardır. Ya da daha işin başında yol ayrımındayken kafaları karışanların sayısı da az değildir, eminiz. Esnaflık mı daha iyi yoksa memurluk mu ikileminde hangisini seçeceğinizi ortam koşulları belirleyecektir. Bu esnada siz de makalemize göz gezdirip karar aşamasında yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Büyümenin Diğer Yolları 

Sıcak para bulmak ve onu işe uygulamak büyümenin en keskin yolu olsa da tek yolu değildir. Bunun dışında iş alanında sürekli yenilemeye ve güncellemeye gitmek lazım gelir. Ürün çeşitliliği ve hizmet kalitesinde artış kaçınılmaz olarak büyümenize olanak sağlayacaktır.

Bunun dışında sosyal medyayı da aktif olarak kullanmak ve takipçilerinize dükkanınızda bulunan yenilikleri, indirimleri, kampanyaları hız kesmeden haber etmek, son derece mantıklı ve makul olacaktır.

Başka bir yazıda görüşmek üzere!

Yorum yapın