Esnaflara Satılabilecek En Karlı Yazılım Fikirleri

1- Dükkan Kamera Kontrol Yazılımı 

Latin felsefesine damga vurmuş ve günümüze kadar hem etkisini hem de güncelliğini korumayı başarmış müthiş bir söz var:

Quis Custodiet Impos Cusdodes 

Anlamı:Peki, gözetleyenleri kim gözetleyecek?

Son derece makul bir soru değil mi? Bir zamanlar kale burçlarını, düşman askerlerinin güzergahlarını ya da mahkumların hal ve hareketlerini kontrol eden ”muhafızlar” vardı. Tıpkı muhafızların gözetlediği kişi ve topluluklar gibi, bizatihi o muhafızlara da tam olarak güvenilmediği için sonuç gözetleyenleri gözetleyen gözetleyici oluyordu.

Günümüzde söz konusu muhafızların yerini dijital kameralar, gece görüşlü, otomatik, 3 -4 yıl garantili cihazlar aldı. Ama hala aynı soru geçerli: Gözetleyenleri kim gözetleyecek? Bu evrensel ve dolayısıyla güncel sorunun yanıtı belli: Dükkan kamera kontrol yazılımı! Bakmayın böyle cafcaflı bir isim tamlamasıyla arz-ı endam ettiğine. Bu cihazları, hayatımızın her köşesinde ve her 3 filmden birinde görüyoruz. Bu yazılımlar, etrafı izlemeye yarayan kameraları izlemeye yarıyor. Tek tuşa basarak ”hareketlik” ya da ”bir gariplik sezdiğiniz” kameraya zoom yapabilir, kamera kayıtlarını 24 saat kadar geriye sarabilirsiniz. Neden 24 saat diye soracak olursanız bu yazılımların çoğu – daha ucuza mal edilmek için- belli bir kapasite ile üretiliyor. 24 saat otomatik silme programı sayesinde, bir sonraki güne yer açılıyor. Ama zaten şüpheli durumlar ve vukuatları izlemek için 24 saat çok uzun ve makul bir süre.

Özellikle 2015 yılından üretilen yazılımların neredeyse tamamı hem analog hem de dijital kameralarla uyumlu. Siz de böyle bir yazılım üreterek müşterilerin çok yönlü taleplerini tek bir cihaz ile karşılamanın verdiği alicenaplık ile çok daha rahat satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Satışı gerçekleştirmek istediğiniz kişilere ”hem analog hem dijital” vurgusu yapmanız bile satışın gerçekleşme ihtimalini yarı yarıya arttıracak.

Bu yazıda size toplam 4 yazılım fikrini sunacağız. ilk sıraya dükkan kamera kontrol yazılımını koymamız kesinlikle rastgele değil. Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan Kanada’da bile her yıl bu yazılımlardan on binlerce satılıyor. Çünkü mesele güvenli olup olmamak değil. Güvenli kalıp kalmamak. Dükkan sahipleri de böylesi bir güvensizlik ortamında, suç oranlarının dünya genelinde yükselişe geçtiği, hırsızlık ve gasp olaylarının günden güne arttığı bir gezegende, güvenlik önlemlerini olabildiğince ekonomik ve hızlı yollardan arttırmak istiyor.

Satışa çıkaracağınız yazılımlarda mutlaka ama mutlaka ”uzaktan izleme özelliğinin” olmasına özen gösterin. Çünkü millet artık ”şurada soygun oldu” – ”2 dakikada 60 bin liralık altın çaldılar” türündeki haberleri televizyondan izlemiyor. Bizzat mahalle esnafından ya da iş arkadaşından dinliyor. Dediğimiz gibi suç oranları arttıkça tehlikenin herkesi kapsayan istatistiği de rakamsal olarak artıyor. Bunun önlemi için, ya da en azından içi rahatlasın diye, dükkanını evindeyken ya da tatildeyken izlemek isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Bu şımarıklık ya da mal canlılığı değil. Tıpkı güvenliğin lüks değil en elzem ihtiyaçlarından biri olması gibi.

2- Okul Veli Bilgilendirme Otomasyon Yazılımları 

Şimdi öncelikli olarak şunu söylemeliyiz. Büyük ihtimalle sizin de ya bizzat kendiniz yaşadığınız ya da yakın çevrenizden duyduğunuz bir ”aksaklıklar silsilesi” mutlaka olmuştur. Siz çocuğunuzu okulda bilirken, okuldaki yetkililer de çocuğu okulda sanarken, çocuk bilinen ve sanılan yerden çok uzaktadır. Neden? Çünkü ”süper ucuz, inanılmaz indirimli, kampanyalı” fiyata satın aldığı yazılım birkaç hafta sonra mortu çekmiştir. Bizde eskiden veri adet olagelen bir alışkanlıktır bu. En teknolojik cihazları ve ekipmanları bile iptidai bir şekilde kullanırız. Ya da son model teknolojinin en ucuzunu, en adisini üretip piyasaya soktukları için insanların teknolojik yeniliklere olan mesafesini metrelerden kilometrelere çıkarıyorlar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ev ve işyeri inşa etmek yerine yazılımlar inşa etmek!

Eğer bir yazılımcı iseniz ve akla yatkın bir proje arıyorsanız, atabileceğiniz en mantıklı ikinci adım, okul veli bilgilendirme otomasyon yazılımı geliştirmek. Öyle aman aman çok özellikli olmasına gerek yok. Oğlunun veyahut kızının o esnada okulda olup olmadığını öğrenmek isteyen velilerin aynı dakika içerisinde taleplerine cevap verecek hızlı bir yazılım herkesin yararına olacaktır. Bir de öğrencilerin devamsızlıklarını, izin aldığı günlerini, ders notlarını otomatik olarak güncelleyen ek bir sistem geliştirmeniz, yazılımınızın çok daha fazla okul ve dershane tarafından rağbet görmesini sağlayacaktır.

Ek olarak yazılıma küçük eklemeler yaparak ”çok özellikli ve çok seçenekli” alternatif bir yazılım programı geliştirmeniz de mümkün. ”Çift taraflı yazılım” diye tanımlayabileceğimiz bir yazılım programı ile bir yandan velilere bir yandan öğrencilere hizmet sunmanız mümkün. Şöyle ki yazılımın kullanım ağına, yani ana sayfasına, iki ayrı şifreyle mümkün olacak. İlk şifre çocuklarının akıbetini merak eden velilere yönelik olacak. İkinci şifre ise sınav sonuçlarını, haftalık ders programını vs. öğrenmek isteyen öğrenciler için olacak. -Öğrenci-Veli Bilgilendirme Programını- tek bir yazılıma sığdırmanız, hem okul yönetimini hem de velileri ve öğrencileri ihya etmek anlamına geliyor. Serbest piyasa ekonomisinde de ihya ettiğiniz kadar ihya olduğunuza göre, böyle bir yazılım projesi kazanan – en fazla kazanan siz olabilirsiniz.

3- Dijital Pazarlama Yazılımları 

Günümüzde sadece satış değil pazarlama da sosyal mecralara ve sanal aleme geçiş yaptı. Öyle ya satışı internette yapılan ürünlerin tanıtımını reel pazarda yapmak pek akıl karı olmayacaktı. Bu nedenle dijital pazarlama yazılımlarında büyük bir rağbet oranı söz konusu. Yapay zekaları sadece bulaşık ve ütü yapan hizmetçi robotlar olarak görmemiz gerekiyor. Asıl yapay zeka, bu tür yazılımlarının içerisinde mevcut. Kanlı olmasa bile canlı bir şekilde. Örneğin bir pazarlama şirketine ya da doğrudan ürün satmak ya da hizmet sunmak isteyen bir şirket için şöyle bir yazılım geliştirebilirsiniz. Yapay zeka en hızlı, en cevval ve en pratik aklını kullanarak söz konusu şirketin iş yapabileceği, aynı ya da benzer sektörde olan firmaları ilçe, şehir ve hatta ülke bazında tarayabilir. Tarama sonucunda bu şirketlerin telefon numaralarına ve mail adreslerine ulaşabilir. Hatta firma yetkililerine, şirketin öncesinde hazırlamış olduğu taslak mailini gönderebilir. Böyle bir hizmetin şirketlere ne kadar zaman kazandıracağını düşündüğümüzde tutmama gibi bir ihtimali yok gibi. Biz sadece bir örnek verdik. Örnekleri siz çoğaltabilir ve daha karlı olan seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

4- Muhasebe Otomasyon Yazılımları 

Sadece berberlik, terzilik değil muhasebe de ölmeyecek meslekler arasında yer alıyor. Sayısal zeka, el becerisi ve zanaat türleri kadar zor bulunan kıymetli bir şey. Bu sayısal zeka işini üstlenecek bir yazılım ile sektörde emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Yorum yapın