Esnaflık Mı Daha İyi Yoksa Memurluk Mu?

Dünyanın belki de en zor sorulardan biri ile daha karşı karşıyayız sayın okuyucularım. Meslek hayatına atılmak isteyen ancak aklında ‘Esnaflık mı daha iyi yoksa memurluk mu?’ sorusu olanların cevabını bu yazımızda aradık. Sizler kadar en az benim de aklıma takılan konulardan biri olan esnaflık mı memurluk mu meselesi aslında çok farklı bakış açılarına sahip olan yüzlerce insana sorulan bir soru. Yanıtları incelediğimizde ise esnaflık diyenlerle memurluk diyenler neredeyse eşit çıkıyor. Bunun ise tek nedeni var: Eskiden memurluk önemliydi ancak bugün memur olmak çok zor bir hal aldı. Bu nedenle de memurluk kadar esnaflık da tercih edilenler arasında yerini alıyor.

Esnaf olan bir aileden memur olarak çıkan insanlar olduğu gibi memur bir aileden de esnaflık yapmak isteyen insanlar çıkabiliyor. Bu da demek oluyor ki insanlar çevrelerine göre değil hayattaki hedeflerine ve başarılarına göre esnaflığı ya da memurluğu seçiyorlar. Yani işin özü hangi alanı seçeceğiniz konusunda Araf’ta kalmışsanız birkaç konuya dikkat ederek alanınızı seçebilirsiniz.

Nasıl Ayda 60.000 TL Kazanabilen Büyük Bir Esnaf Olunur? adlı makalemizi okuduktan sonra gözlerinizde dolar işareti belirebilir. Nasıl ayda 60 bin ve daha üzeri para kazanabileceğiniz yolların hepsini öğrenip hayata geçirebilirsiniz. Kim demiş esnaflar açlığa, yoksulluğa, az olana kanaat etmek zorundadır diye! Esnaflık, her zaman yenilik ve özgürlük bakımından diğer sektörlerden daha açık ve daha konforlu bir meslek olabilir. Sonuç olarak bir dükkana kısılı kalmak değil bir dükkana sahip olmak anlayışıyla hareket ederseniz, esnaflığın da sınırsız doğasında istediğiniz kadar hür bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Hangisi Daha Konforlu?

Memurluk mu esnaflık mı yarışında hangisinin daha konforlu olduğunu gelin birlikte düşünelim… Memurlukta sabahları erken kalkmak zorundasınızdır. Çünkü memurluk türlerinin büyük bir çoğunluğu hatta hepsi sabah 08:00’de hatta daha erken bile başlayabilir. Erken başlayan hayat saat akşam 17:00 ve ya daha geç bitebilir. Memurlukta öğlen aralarınız olur ve haftanın bir günü de tatil yapabilirsiniz.

Esnaflıkta ise sabah erken kalkma gibi bir derdiniz olmaz demek isterdim ancak esnaflıkta erkenden kalkılması gereken bir meslektir. Çünkü esnaflığın en bereketli saatleri olan sabah vakitlerinde eğer dükkan açılmazsa bütün gün bereketsiz kalır. Erken saatlerce açtığınız dükkanınıza müşteri gelmediği müddetçe yerinizde oturup dinlenebilir ya da dükkanınızı toparlayabilirsiniz. Belli bir çıkış saatiniz esnaflıkta yoktur. İsterseniz öğlen isterseniz akşam çok geç vakitlerde dükkanınızı kapatabilirsiniz. Ancak ne kadar az çalışırsanız o kadar da az kazanırsınız.

Hangisi Daha Kazançlı?

Memurluğun kazancı bellidir sayın okuyucularım. Hangi memurluk alanında olursanız olun zaman içerisinde terfi alabilir, fazla mesai yapabilir ve kazancınızı çeşitli yollardan artırabilirsiniz. Ancak esnaflıkta olduğu gibi tek seferde milyarlar alamayabilirsiniz. Esnaflıkta ise kazancınız belli değildir. Kimi zaman çok kazanırsınız kimi zaman da daha az kazanırsınız.

Eğer riskleri seven bir yapınız varsa esnaflık sizin için daha uygun olacaktır. Çünkü bir ay beş parasız gezerken diğer ay en zengin insanlardan biri olabilirsiniz. Ancak standart bir kazancım olsun sürekli olsun diyorsanız memurluk daha idealdir. Esnaflıkta her zaman parasız kalmanız gibi bir durum olduğu anlaşılmasın. Çünkü esnaflıkta da düzenli bir kazanç sistemi geliştirirseniz memur kazancı gibi belli bir getiriniz olacaktır.

Hiç Batmayacak ve Kalıcı Olan 7 Esnaflık Fikri yazımız ile süper akılda kalıcı ve hayatta tutan şekilde sahiplenen fikirlerimizle her zamanki gibi yine karşınızdayız. Öyle bir iş olsun ki, batmama garantisi yanında size sürekli olarak artan kar oranlarıyla esnaflık fikirleri verebilsin diyorsanız yazımızı okuyup birdenbire heyecanlı iş fikirlerine dalabilirsiniz.

Bazıları kontrollü ve garantici olmayı sever. Ama memur olmak da onlara sıkıcı gelir. O nedenl hiç batmama fikri, bir memurluk zihniyetiyle esnaflık yapma raconudur bir yerde. Memur garantisi ama esnaf aksiyonu istiyorsanız buyurun yazımıza.

Hangisinde Tatil Günü Daha Fazla?

Memurluk mu esnaflık mı konusunda en önemli kriterlerden biri de tatil günleri. Tatil günleri memurlukta belirlidir. Resmi takvimlere baktığınızda bir memurun tatil günlerini görebilirsiniz. Ancak esnaflıkta bu durumu görmeniz mümkün değildir. Resmi tatil diyebileceğiniz günlerde bile çalışabilirsiniz. Ancak resmi tatil sayılmayan günlerde de çalışmak zorunda kalmazsınız. İstediğiniz zaman yerinize birini bırakarak işlerinizi halledebilirsiniz. Memurlukta ise işinizin başından gitmek için mutlaka izin almanız ya da rapor almanız gerekir. Her iki meslek alanında da tatil günü yapmak istediğinizde belli bir gün seçerek haftanın o günü boş olabilir ya da önemli işleriniz olduğunda çalışmalarınıza ara verebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hiç Batmayacak ve Kalıcı Olan 7 Esnaflık Fikri

Özgürlük!

Bu konu da nedir diye düşüneceğinizi biliyorum ancak sizlere meslek alanlarındaki özgürlüklerden bahsetmeden bu konuyu bitirmek istemiyorum. Sayın okuyucularım memurluk konularında çoğu zamana büyüklerimizin yönlendirmesi ile iş başına geldiğimiz olabiliyor. Bu durum sadece memurlukta değil esnaflıkta da hemen hemen aynı. Her iki alandan birini seçerken kesinlikle özgür olmak gerekiyor. Çünkü siz kendi kararınızı vermediğinizde iki meslek alanında da mutsuz oluyorsunuz. Okuyarak, çabalayarak kazandığınız bir memurluk yerine esnaflıktaki bir alan ile daha da mutlu bir insan olabilirsiniz. Bu durumun tam tersi de olabilir ve memurlukta daha mutlu olabilirsiniz. Bu nedenle özgür olun ve kendinizi 10 sene sonra hangi noktada görmek istiyorsanız o alana yönelin. Esnaflık mı daha iyi yoksa memurluk mu sorusunun tek cevabı var o da: Siz hangisinde mutluysanız onu seçin!

En Hızlı Büyüyen Esnaf Olmak İçin 7 Sır esnaf halinizle en hızlı büyüyen siz mi olmak istiyorsanız! Bunun yolu önce bilmek, öğrenmek ve kavramaktan geçiyor. Bazı sırlar vardır ki bilindikçe birilerinin canına kast eder. Ama bazı sırlar da vardır ki, paylaşıldıkça güzelleşir, güzelleştikçe can katar. İşte o sırlardan 7 tanesi parlak fikirler farkıyla sadece sizin hizmetinizde. En hızlı büyüyen esnaflardan biri olmak istiyorsanız, sırrımız sırrınızdır şimdiden. Keyifli okumalar!

Yine bu başlık altında belirtmek gerekir ki güvenlik soruşturması uygulaması gibi ot gibi yaşamayı gerektirecek bir uygulamanın esnaflıkta olmaması gerçekten büyük özgürlük sağlamaktadır.

Mesleklerin Genel Karakteristik Özellikler 

Meslek karşılaştırmaları ya da tercihleri yaparken sadece mali ve konfor yönünden araştırmalar yapmak tek boyutta kalmamıza neden olacaktır. İşlerin bir de genel olarak hatlarıyla beraber çizilmiş karakteristik özellikleri vardır. Bu, insanlarda huy ve mizaç olarak şekillenir. Bazı insanlar, bazı işler ne kadar konforlu ve yüksek gelirli olursa olsun, o işi yapamaz ya da yapmak istemezler. ”Gül gibi işin var, daha ne istiyorsun” sorusu aslında yanlış sorulmuş ve cevapsız bırakılmaya mahkum bir sorudur. Çünkü gül gibi bir iş ama sana göre, ya ona göre, ya bana göre?

Her şeyde olduğu gibi karakter, bu noktada da rengini belli eder. Dünyanın en rahat işi gözüyle bakılan bir iş, adamın tekine son derece sıkıcı veya külfet gelebilir. O nedenle yazımızın bu kısmında memurluk ve esnaflık dallarında tam bir karakter karşılaştırması yapacağız ve kimlerin hangi işe daha yatkın olduğunu mizaç yönünden ele alacağız.

Ne Tip İnsanlar Memurluğa Daha Yatkındır? 

Öncelikle işinden güvenlik beklentisi insanlar. Sosyal ve özel hayatlarında bile kontrolü sevip sürprizlerin iyisinden de kötüsünden de hoşlanmayanlar.

Rutin denilince sıkıntı değil kontrol duygusunu pekiştirenler memurluğa daha yatkındır. Onlar için sabah 8 akşam 5, önünü görmek, kendi hayatını planlamak ve düzenli çalışmak manasına gelmektedir. Gram serzenişte bile bulunmaz memurluğa yatkın insanlar. Salla başını al maaşını, memurlar için söylenmiş bir sözdür mesela.

Bununla birlikte tatil ve izin günlerinin önceden belli olması da, memurların daha planlı programlı çalışmaya müsait yapıda bir karakter taşıdıklarını gösterir. Dediğimiz gibi sürpriz yoktur. 5 dendi mi paydos zili çalar. Cumartesi – pazar kesin tatildir. Memurluğa yatkın insanlar, aksiyonlu günleri, harıl hurul çalışmayı da sevmezler. Onlara bir masa bir de bilgisayar verin. Gerisini zaten kendileri halleder!

İcra Memurları Maaşları ve Kazançları Nasıl? hazır memur demişken, icra memurlarının maaşlarını ve kazançlarını merak etsinler toplansın yazımızın başına! İcra memuru olmayı bir seçenek olarak değerlendirip seçmeye hazır olan okurlarımız, yazımızı okuduktan sonra belki bu doğrultuda yürümeye başlayacaklar.

Yurdum esnafı.

Ne Tip İnsanlar Esnaflığa Daha Yatkındır? 

Esnaflar, genelde konuşmayı seven, sosyal becerileri yüksek, aksiyonu seven, matrak insanlardır. Siz bir berberi hiç suskun gördünüz mü? Bir manavı ya da suratı asık gördünüz mü?

Esnaflar, daha çok özgürlüğe meyilli insanlardır. Kendi kişisel hürriyetlerine çok düşkündürler. Bu nedenle onları sabah 8 akşam 5 kuralları son derece gerer ve de sıkar. Dükkanı istedikleri zaman açma ya da çırağa açtırma konforu da cabası. Böylece sabahları çalar saatin alarmıyla memurlar gibi cebelleşmezler.

Esnaflar güvenlik duygusuna çok önem vermezler. Onlar için açık pazarda risk almak ve daha fazla kazanma ihtimallerini göze almak her zaman daha eğlencelidir. Onların üniforması takım elbise değil, işinin gereği neyse o serbest kıyafettir.

Esnaf da olsanız memur da olsanız, bol başarılı, bol kazançlı günler, yıllar dileriz.

Yorum yapın