Et-mangal lokantası açmak

Et – mangal lokantasının yemek kültürümüz ayrı bir yeri var. Herhangi bir restoranda et yemek ile bu tarz bir lokantada yemek birbirinden çok farklı. Görünür de ismiyle müsemma olarak et – mangal lokantaları – menüsünde et yemekleri bulunduran diğer lokantalara nazaran birkaç adım öndedir. Tabi kağıt üstünde. Zira nice lokantalar vardır ki, et- mangal adı taşıyan ve tek işi – iddiası et pişirmek olan mekanlardan çok daha iyi hizmet sunarlar. Bu nedene isim değil icraat diyerek ilk adımı atmalısınız ve attığınız ilk adımın kararlılığıyla hareket etmelisiniz.

meat photo

Hepimizin bildiği üzere bu tarz lokantaların menüleri sınırlıdır. Toplasanız 10 çeşit et yemeği, salata, sos ve içecekler. Bu büyük bir dezavantaj. Çünkü sunacağınız ne kadar fazla seçenek olursa bir yerde göz boyama ihtimaliniz de o kadar artar. Ancak belli başlı menü ile sınırlı hareket edebilirsiniz. Ancak ustalığınız var ise, işinizi severek yapıyorsanız, müşterilere düşman gibi değil velinimet gibi davranıyorsanız açacağınız lokanta gelip geçici değil daimi olur. Elinin lezzeti dedikleri şey biraz da yemeği hazırlarken o yemekle nasıl ilgilendiğinize bağlı. Angarya gibi mi? Müşterilere ağız tadıyla sunulacak enfes bir lezzet şöleni mi? İşte bu soruya cevabınız ikinci şık ise, sınırlı menü size dezavantaj gibi değil avantaj gibi gelmeye başlar. Ne yaptığınızı bilirsiniz. Sürekli farklı farklı yemeklerle uğraşmadığınız için elinizin lezzeti ve ustalığı her geçen gün artar.

Lokanta açmak herkesin sandığı kadar ve öyle dışarıdan bakıldığı gibi basit bir iş değildir. Et mangal lokantası açmak gibi uzmanlık gerektiren bir iş ise bu işte öncelikle iyi olmanız gerekir. İyiden kasıt ”ettir bir şekilde pişer” kafasından uzaklaşıp işin sanatını / zanaatını öğrenmelisiniz ilkin. Aynı zamanda esnaflığı da bilmelisiniz. Esnaf olmak ayrı esnaf ağzı yapmak apayrı.  Lokanta açmak ve müşterileri kendine çekmek hiç te sanıldığı gibi kolay değildir. Her şeyden önce iletişiminiz çok kuvvetli olması lazım. Eleştirilere daima açık olmanız gerekir. İstediğiniz kadar özenli olun her zaman her yerde her şeye kusur bulan müşteriler ile karşılaşmanız olağan bir durumdur. Bu gibi durumlarda sabırlı olmanız çok önemlidir. Tartışmaya girerseniz haklı da olsanız dükkanınız zarar eder ve müşteri kaybedebilirsiniz. Bunun için bu işi yapmadan önce kendinizi iyi test edin. Nasıl bir insansınız. Bu işi yapabilecek özveriye sabır ve iletişim gücüne sahip misiniz? İnsanlarla aranız nasıl ? Tüm bu soruların yanıtını iyi vermeniz gerekir. Lokanta açtığınız zaman tatili unutmanız gerekir. Her daim çalışmayı İlke edinmeniz şarttır. Bu performansı kendinizde görüyor musunuz bunu da test etmeniz gerekir. Tüm bunları yapacağınıza inanıyorsanız siz de mangal lokantası açabilirsiniz.

Et Mangal İşletmesi Açmak Karlı mı?

Et mangal işletmesi için önce belli bir miktar sermayeniz olması gerekir. Et mangal işletmesi açmak karlı mı diye sorarsanız işinizi iyi bilirseniz ve uygun yerde dükkanınızı açtıysanız kazanç getirebilir. Günümüzde bu tür işletmeler artık çoğalmış durumdadır. Her yer lokanta doludur. Bu da ciddi bir rekabeti beraberinde getirir. Eğer küçük bir işletme düşünüyorsanız çevrenizde bulunan büyük işletmeler ile rekabete girmeniz sizi çok zorlayabilir. Bunun için piyasada en iyisi olmayı ve aranılan bir lokanta olmayı arzu ediyorsanız kendinizi iyi tanıtmanız gerekir. Bunun için önce etkili bir isim bulmalı ve onu marka haline getirebilirsiniz. Önce insanların kalbine girmeyi başarırsanız müşteri kazanma konusunda başarılı olabilirsiniz. İşinizi iyi yapıyor olmanız da önemlidir. Müşteri bir kere size eksi not verirse adınız kötü anılabilir. Bunun için işinizi iyi yapın. Çok para kazanmak için pahalı satmak ta yanlış bir iştir. Müşteri daha uygun bir yer arama çabasına girer ve bu konuda da kaybedebilirsiniz. O yüzden piyasadaki fiyatları araştırarak makul fiyattan satışınız yapmalısınız. Tüm bunları yerine getirirseniz müşteri potansiyeliniz artar ve bu işten kazanç sağlayabilirsiniz.

Et Mangal Lokantası Açarken Dikkat Edilecekler

Et mangal lokantası açmaya karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabilir. Et mangal lokantası açarken dikkat edilecekler şöyle sıralanabilir;

-Öncelikle bu işi yapmak için iyi bir isim bulmanız gerekir. İnsanları ilk etkileyen dükkanların isimleridir. Doğru etkili bir isim bulduğunu zaman müşteriye giden ilk anahtarı açmış olursunuz.

-Lokantanızı açmak için gerekli ruhsatı almanız çok önemlidir. Sonradan cezai işlem  uygulanmaması açısından gereken yerlere müracaat edilmesi şarttır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Perde Yıkama Dükkânı Açmak İsteyenlere…

-Lokantanızı açarken büyük işletmeler ile rekabet içerisinde olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bunun için ek özellikler katmanız lokantanızın reklamı açısından iyi olacaktır.

İstanbul’da bir et mangal lokantası

Et Mangal Lokantasını Daha Karlı Hale Getirmek İçin Yapılması Gerekenler

  • Öncelikli olarak ne olursa olsun ette mangal tadını yakalamanız şarttır. Mangalda et ifadesinin hakkını vermeniz icap edecek. Et mangal lokantası ismiyle müsemma bir işletme olmalıdır. İşletmenizin içindeki etler çoğunlukla elektrikli çalışan son teknoloji makinelerin ısısında ve mangalların alevinde pişirilecektir. Önemli olan insanların damak tatların sadece mangallardaki isli, hafif kavruk tadını yakalamak ve yaşatmaktır. Zira mangal et yapmak, kişiler için son derece tumturaklı ve zor bir iştir. Pikniğe gidildi mi örneğin; o mangalın ateşiyle ilgilenecek, mangalı hazırlayacak ve etleri fazla yakmadan da çiğ kalmadan da pişirebilecek yetkinlikte birini bulmak son derece zor olacaktır. Et mangal lokantası tam bu noktada da işlevsel bir noktada belirir. Canı mangal et yemek isteyen insanlar bunun için pikniğe ya da açık araziye gitmek yerine en yakınındaki lokantalardan birine gidip bu ihtiyacını en kaliteli, en ucuz ve en lezzetli şekilde giderebilir. Özellikle et mangal lokantaları kışın iş yapmaktadır. Tüm piknik ve açık hava etkinliklerinin sıfıra indiği o aylar boyunca, kışın et yemenin kanı sıcak tuttuğu ve kişiyi daha güçlü kıldığı bilgisinin de ışığında tercih edilen lokantalardan biri de, sizinki olabilir. Bunu sağlamak için, birinci etken ette mangal tadını yakalamak ve en lezzetli halde bunu müşterilerine tattırma olmalıdır. Başka aşamaları ve dikkat edilmesi gereken pük noktaları ise şöyle sıralayabiliriz.
  • Lokantaya daha fazla müşteri çekmenin birçok yolu var. Bu yollardan sizin için en uygun ve akıl karı olanı ayıklayıp kendi işletmenizde uygulayabilirsiniz. Et lokantalarının havalandırması, mükemmel derecede iyi çalışmalıdır. Sonuç olarak mutfak her ne kadar yemek yenilen ana salonun uzağında olsa bile, bazı durumlarda o etin ham ve pişmek üzere olan yoğun kokusu müşterileri rahatsız edebilmektedir. Moda tabirle ”fresh” bir işletmeniz olmalı. İnsanlar, masalarına gelen etlerin kokusunu, ancak çatallarını ellerine aldıklarında almalı. Bunun dışında mutfaktan gelen yoğun sis dumanları, ağır kokular, belli bir noktadan sonra mide kaldırmaya, iç burkmaya başlayabilir. Bu da siz ne kadar dikkat etseniz de nezih bir iş yerinde olmaması gereken bir yoğunluktur.
  • Canlı müzik seçeneğini değerlendirin. Evet, yanlış duymadınız. Canlı müzik artık alkollü barlarda ya da kahve içilen soft buluşma yerlerinde sahnelenen bir eğlence biçimi değildir. Bugün uluslar arası arenada boy gösteren çeşitli lokantalar da canlı müzik hizmeti vermektedir. İnsanlar akşam yemeklerini dışarıda, lokantalardan birinde yediğinde arkada çalınan canlı müziğin hem o lokantayı diğerlerinden ayıran bir orijinalite sağlayacak hem de müşterilerin aklında ” et mangal lokantasında canlı müzik dinledik” diyerek sizi ve ismini asla unutmayacaktır.
  • Ürün çeşitliliğine önem verin. O kadar önem verin ki vejetaryen menüleriniz bile olsun. Türkiye’de vejetaryen kitlesi giderek artmakta. Siz de bir et lokantası olmanıza rağmen onları da düşündüğünü ve önemsediğinizi gösterin. Menülerinizin bir ya da birkaç basamağında onlar için de salatalar ve çeşitli sebze yemekleri bulundurun. Aynı zamanda sadece vejetaryenler için değil etlerinin yanında etin yağ ve şeker oranını dengede tutacak şekilde sağlıklı beslenmek isteyen müşterileriniz için de etin yanında mutlak surette keyifle ve sağlıkla tüketilebilecek yan ürünler bulundurmanızda fayda var. Parlak fikirler olarak her zaman söylediğimiz üzere, bir işletme ya da dükkanda ne kadar farklı derecede çok ürün varsa, para kazanma ihtimaliniz de o oranda fazladır.
  • Müşteri memnuniyetini ön planda tutun. Öneri ve şikayetleri can kulağıyla dinleyin. Yer yer menülerinizde bulunan yemekler için oylama ve anketler yapın. En sevilen yemeğiniz ile en az tercih edilen yemeğinizi tespit edip ikisinin arasındaki temel ayrımları çözün. Sadece en iyisine ulaşmak isteyenler ince eleyip sık dokur. Her zaman daha fazla kazanma ihtimali varsa, her zaman daha iyi olma ihtimali de var demektir.
  • Son olarak söz konusu mangal et ise ”kendin pişir kendin ye” tarzında bir konsept de geliştirebilirsiniz. Böylece insanlar sizin hazırladığınız sistemler için hem mangal yapmanın hem de onları bir güzel yemenin keyfini yaşayacaklardır.

Yorum yapın