Etüt Merkezi Açıp Para Kazanmak İsteyenlere

Bugünkü konumuz etüt merkezi açıp para kazanmak.Ama öncelikli olarak belirtmemiz gerekiyor ki, böyle bir dönemde etüt merkezi açmak karlı bir girişim değil. Hem de hiç! Zira uzaktan eğitimin günden güne daha çok talep edildiği şu günlerde, yeni bir eğitim merkezine öğrenci alımı yapmak çok daha zor olacaktır. İnsanların sosyal ortamlara olan güveni de pandemi dolayısıyla dibi gördü. En temel dersler bile internet üzerinden verilebiliyor artık. Hem de uygulamalı olarak. Sınıf mevcudunda, kalabalıkta araya kaynayan,gürültüde güme giden nice ders ve konu, uzaktan eğitim programlarında tane tane anlatılıyor.

education photo

Sınıfta öğretmenin sesini kaydetmeniz ya da kaçırdığınız yeri tekrar dinlemek için dersin hocasını geri sarmanız mümkün değil. Öyleyse ilk seçenekler arasında ”uzaktan eğitim veren bir etüt merkezi” açmak var diyebiliriz. Eğitim de, bilim, sanat ve sağlık gibi temel toplumsal ihtiyaçlar gibi şartlara ve parametrelere göre yeni şablonlara ve yöntemlere bürünebilir. Eğitim felsefesiyle ilgilenen arkadaşlar ”ilerlemecilik” ve ”Yeniden kurmacılık” ilkelerinin ne olduğunu çok iyi bilirler.

Her insanın nefes almak, beslenmek, uyumak ve barınmak gibi zaruri ihtiyaçları vardır. Bir de eğitim görmek, sosyalleşmek ve kendini geliştirmek gibi hayati olmasa bile temel gereksinimleri… Eğitimi çağın koşullarına uyarlamak için yepyeni bir sistem kurabilir ve sadece uzaktan eğitim veren bir etüt merkezi kurabilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli hocalarla çalışabilir, kaydettiğiniz 20 – 25 dakikalık dersleri, merkezinize / sitenize belli bir ücret mukabilinde kayıt olan öğrencilere izlettirebilirsiniz.

Bunun dışında maalesef ne 2020 yılının sonunda ne  de 2021 yılında etüt merkezi açmak, mantıklı bir girişimcilik örneği olmayacaktır. Ama yine de gelen ebeveynleri ve öğrencileri karşılamak, onları verdiğiniz eğitimler hakkında bilgilendirmek için ”üç boyutlu” bir merkeziniz de olmalı. Sonuçta insanlar, belli bir ücret ödeyecekleri ve çocuklarının geleceklerini doğrudan ilgilendiren bir konuda, yüz yüze görüşerek durum değerlendirmesi yapacaktır.

education photo

Her öğretmeni, her yatırımcıyı, her öğrenciyi ve her veliyi ilgilendiren bir kurum olan etüt merkezleri, özellikle dershanelerin kapatılmaya başlanmasıyla değerlenmeye başlamıştır.

Dershanelerin hem ekonomik hem politik nedenlerle kapatılması sonucu, öğrencilerin özel eğitim alabilecekler, sınavlara hazırlayabilecekleri ve çeşitli teknikleri uzman eğiticilerden öğrenebilecekleri bir alana ihtiyacı vardı.

Mevcut olan ve kısmen ücretsiz normal okullar, maalesef bir öğrencinin okul hayatına yeterli etki edememektir. Bu da ekstra bir öğretim alanı, daha serbest çalışma ve daha serbest dallarda boy gösterme alanına ihtiyaç doğurmaktadır. Örneğin herhangi bir okulda, müdür olsun, ders öğretmeni olsun, rehber öğretmeni olsun, hiçbiri sınav stresiyle baş etmenin yollarına dair kılavuzluk etmezler. Böyle bir aşamaya gelmemiştir okullar.

Böylece görüyoruz ki etüt merkezleri temel dersleri veren okullardan her şekliyle birbirinden ayrılır.

Etüt merkezleri, güler yüzlü eğitime tabi olmalıdır.

Etüt Merkezi Açmaya Nereden Başlanır: 

 • Öncelikle aşırı büyük bir sermayeniz yoksa, halihazırda bir holding sahibi değilseniz ya da bir etüt merkezi tepeden açacak kadar bir şirketin yukarılarında değilseniz, seçiminizi önceden yapmalısınız. Açmak istediğim etüt merkezi tam olarak neyin eğitimini verecek?
 • Bu sorunun birçok çeşitli yolları ve kanalları olacaktır. Örneğin bazı etüt merkezleri sadece İngilizce dersi ve İngilizce sınavları için eğitim vermektedir. Bu bir seçimdir. Hedefinizi başta kısıtlı sayıda öğrenciye sınırlı bir alanda tutmanız, bir iş disiplini olarak tezahür edecektir. Kimisi ise sadece 8 – 12 yaş arasında bir öğrenci kitlesine eğitim hizmeti vermeye güdümlüdür.
 • Bugün eğitim sisteminin içinde irili ufaklı birçok etüt merkezi bulunmaktadır. Ve her birinin alanı çoğunlukla geneli kapsamak yerine daha küçük, daha minimal düzeydedir. Siz de bütçenize, öğretmen kadronuza ve diğer bileşenlere bakarak bir seçim yapmalı ve bu seçimi bir ön hazırlık programında değerlendirip uygulamaya geçmeye doğru hamleler yapmalısınız.

Etüt Merkezlerine Öğretmen / Eğitmen Seçimi Nasıl Olur? 

 • Adeta normal iş görüşmeleri gibi olur. Siz etüt merkezinize şu şu branşlarda eğitmen arıyoruz diye ilan verirsiniz. Bu tür ilanlar, genelde kariyer, eleman arıyorum gibi sitelere konulur. Çünkü artık herkes, öğretmenler de dahil, internet ortamında iş aramaktadır. Ancak siz yine de ek olarak eğitmenlik ile ilgili yayın yapan dergilere de bu iş ilanlarını da verebilirsiniz.
 • Emin olun bu tür iş ilanlarına rağbet eden çok olacaktır. Çünkü hem atama bekleyen öğretmenlerin sayısı binlercedir. Hem de zamanında üniversitede ya da özel kurslarda formasyon dersi alıp da eğitmenlik yapmak isteyen başka branştan insanların sayısı fazlacadır. Bu nedenle ne kadar ironik olsa da, hem öğretmen sıkıntısı hem de öğretmenlerin işsizlik çektiği bu ülkede, öğretmen bulma konusunda bir sıkıntınız olmayacak.
 • Önemli olan etüt merkezinizin genel kurallarına ve atmosferine iştirak edecek öğretmenleri merkezinizde tutmak ve öğrenci – öğretmen ilişkisinde sizi bir adım ileriye götürecek seçimlerde bulunmaktadır.

Etüt merkezlerinde derse katılım oranı yüksek tutulmalıdır.

Etüt Merkezi Açmanın Maliyeti:

 Etüt merkezi yapacağınız binayı kiralamalı ya da satın almalı, daha sonra da o mimariyi tam bir etüt merkezi haline getirecek şekilde dizayn etmelisiniz. Alanın hacmi ve yapısı kaç derslik olacağına da karar vermenize yeterli olacaktır.

Yani izleyeceğiniz yol önce derslikleri oluşturmak daha sonra da boşta bekleyen derslikleri artık kaç kişilikse doldurmaya çalıştırmak olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde öğrenci sayısına göre derslik oluşturmak gibi ticari bir keyfiyet söz konusu değildir. Bu nedenle maliyetinizi belirleyecek olan şey hem söz konusu binanın hacmi hem de dersliklerin ve çeşitli salonların mekansal olarak varlığı olacaktır.

Yola 50 bin liradan fazla para ile çıkmanız gerektiğini biliniz. Çünkü bir merkez, üstelik bir eğitim merkezi açmak, bir küçük dükkan kiralayıp da orada bir şeyler satmaya benzemez. Bir kere satın alacağınız ya da kiralayacağınız çok büyük olacaktır ve olmak zorundadır.

Onun dışında maliyeti belirleyen faktörler, çeşitli metalara ödenecek miktarlarda da kendini gösterecektir. Dersliklere konulacak olan tahta, sıra ve masa. Çeşitli hobi alanlarında yine oyunlar ve eğitimler için çeşitli gereçler lazım gelecektir. Çalışacağınız öğretmenlerin maaşları da cabası. Son olarak etüt merkezinizin bir halkla ilişkileri, bir güvenliği, her katına birkaç temizlik personeli lazım olacaktır.

Sonuç olarak 50 bin lira ile sermayenizi başlatabilirsiniz. Açacağınız etüt merkezinin kat sayısı, genişliği ve diğer parametrelerine kadar bu rakam 70 bin , 80 bin liraya kadar yükselecektir. Sermayeniz artıkça kar olarak para kazanma ihtimaliniz daha da artacaktır. Zira büyük sermaye riski de azaltacağı için reklam maliyetini artıracak ve bu durum da size artı olarak dönecektir.

Etüt Merkezine Nasıl Daha Fazla Öğrenci / Müşteri Çekebilirim? 

 • Bir halkla ilişkiler ekibi oluşturarak kolları sıvayabilirsiniz. Bu birimin biricik görevi, kendisine verilen çocuk sahibi ebeveynleri aramak ve etüt merkezinin kampanyalarından, fiyat tarifelerinden, fırsatlarından ve eğitim olanaklarından bahsederek söz konusu velileri öğrencilerle birlikte etüt merkezine görüşmeye davet etmektir.
 • Söz konusu davetler gerçekleştikten sonra başka bir halkla ilişkiler departmanı gelen velileri karşılar. Yani diyebiliriz ki oluşturacağınız halkla ilişkiler departmanı iki türden, iki kattan oluşmalıdır. Bir kısmı sadece telefonla arayarak ilk kısmı, davet ve geliş kısmını tamamlamalı, davet olumlu sonuçlanırsa gelen misafirler de etüt merkezinin içinde karşılanmalıdır. Orada yine katalog ve broşürlerden ilerlenir, daha sonra veliler ve öğrenciler etüt merkezinin içinde dolaştırılır, tek tek derslikler, hobi odaları, rehberlik katları oluşturulur.
 • Bu yöntem son on – on beş yılın yöntemidir ve birçok açıdan işe yaramaktadır ki hızla ve sayısını arttırarak devam ettirmektir. Sizden tavsiyemiz, etüt merkezinize öğrenci çekeyim derken asla işi taciz boyutuna, sık sık, örneğin haftada bir aynı velileri arayarak olaya rahatsızlık boyutu katmamanızdır. Maalesef bazı etüt merkezleri ve özel eğitim kuruluşları, tamamen amatörce davranarak aynı veliyi davetini kabul edene kadar aramakta, mail atmakta, sıkkınlık ve antipati oluşturmaktadır.
 • Son olarak etüt merkezinizin bir web – sitesi – hatta o sitede de online başvuru yapmalarını kolaylaştıracak bir sistem olmalıdır. Etüt merkezinizin fırsatları kampanyalar dahilinde duyurulmalı, merkezin her alanı fotoğraflanıp sitenin çeşitli yerlerine yapıştırılmalıdır. İnternetin rasyonel gücü, eğitim alanında da kendini gösterecektir ve sonsuz nimetli alan her şekliyle daha fazla öğrenci çekmek için profesyonelce kullanılmalıdır.

Etüt Merkezi Açmak Karlı Mıdır? 

 • Birçok açıdan karlı bir yatırım alanıdır etüt merkezi. Zaten karlı olmasa, piyasada ve çevremizde giderek sayıları artmazdı. Her öğrencinin bir bakıma etüt merkezine ihtiyacı vardır. Derslerde takviye almaya, sınav ve derslerin yoğunluğuyla mücadele etme tekniklerini kavramaya ve daha özgür, skalası daha geniş bir alanda eğitim görmeye de ihtiyacı vardır.
 • Her ihtiyaç, beraberinde karlı bir yatırım gücünü ve para kazandırma şansını da beraberinde getirir. Millet istiyor demek ki öyleyse biz de açalım anlayışıdır bu. Siz kar elde etmek istiyorsanız etüt merkezinizi doğru yerde ve doğru branşlarda açmaya bakın ve eğitimleri en güzel, en yalın, en doğru şekilde açmaya çalışın.
 • Bununla birlikte eğitimde yumuşak başlılık, çatık kaşlı disiplinli anlayış yerine daha güler yüzlü, daha öğrencinin seviyesine gelerek onlarla arkadaşlık çatısı altında eğitimi biraz oyunlaştırarak sunmak, size hem maddi hem manevi açıdan kar getirecek ve para kazandıracaktır. Yıllardır öğretmenlerin ve eğitimin sert yüzünün birçok öğrenciye başarısızlık getirdiği aşikar. Siz klasik eğitimin dışına çıkarak etüt merkezini her açıdan farklı kılabilirsiniz.

Online Etüt Merkezi Açmak Mantıklı Mı? 

Hem corona virüsün gündemi işgal ettiği hem de dijital bir çağın tüm imkanlarıyla yaşandığı günümüzde ”uzaktan eğitim” modelleri yeniden konuşulur oldu. Etüt merkezi açmak ve bu işten para kazanmak isteyenler online – dijital bir merkez hattı da oluşturabilir. Anlaşmalı öğretmenler günü ve saatinde sadece web- sitesi üzerinden ve bir şifre ile verilecek olan eğitimleri başlatabilir. Bunun her açıdan birçok avantajı olacaktır.

Öncelikli olarak virüsün etkilerini tam olarak ne zaman  nihayete ereceğini bilmiyoruz. Bununla birlikte birçok öğrenci okul dışında tekrar yeniden hazırlanıp bir kuruma gitmeyi son derece külfetli buluyor. Pek tabi haklı olarak. Okuldan döndükten sonra istedikleri saate kayıtlı oldukları etüt merkezlerinin dijital platformlarına katılarak, istedikleri eğitimleri uzaktan alabilirler. Yapılan birçok araştırma ve inceleme uzaktan eğitimin birçok avantajı ve derslere katkısı olduğunu gözler önüne sermiştir. Aynı zamanda dersi tekrar dinleme, kaydetme ve soru sorma gibi seçenekler de bu derslere eklenebilir.

Siz de hem reel hem de dijital olarak verdiğiniz eğitimler sayesinde öğrencilerinizin başarıyı yakalama şansını yüzde elli oranında arttırırsınız. Online etüt merkezi açmak mantıklı ve kazançlıdır. Hem kurum için hem de öğrenciler için.

Sınav Planlama Hizmetleri

2020 yılı itibariyle öğrenciler tabiri caizse çok fazla sayıda sınava ”maruz” kalmaktadır. Açacağınız etüt merkezi çok yönlü olarak hizmet vermeli ve sadece ”öğretim” ile sınırlı kalmamalıdır. Başta rehber öğretmenler olmak üzere birçok farklı öğretmenin başını çekeceği ders ve sunumlarda sınav planlama hizmetlerini de sunmalısınız.

Sınav kaygısı ile baş etme yöntemleri hususunda özel planlamalar gerçekleştirmeli, öğrencileri her yönüyle kendilerini bekleyen sınav ve sınavlara hazır etmelisiniz.

Etüt Merkezinde Verebileceğiniz Diğer Hizmetler 

Ne kadar çok fazla hizmet sunarsanız o kadar çok öğrenci ve veliye hitap etmiş olursunuz. Açacağınız web – sitesinde sadece online kayıt yapmak yerine sunduğunuz eğitim ve öğretim programlarını detaylı bir şekilde listelemelisiniz. Aynı zamanda birçok farklı görsel kullanarak merkezinizin tam bir eğitim yuvası olduğunu gözler önüne sermelisiniz. Her ne kadar söz konusu olan merkez, okulun bir alternatifi ve destekleyicisi olsa da sunacağınız seçeneklerin deyim yerinde albenisi olmalı.

Örneğin yaşları 5 ile 10 arasında değişen küçük yaşta öğrenciler için mutlaka ama mutlaka eğitici oyunlar geliştirmeli ve bu oyunları ders aralarına koymalısınız. Aynı zamanda oyun oynayan öğrencilerin fotoğraflarını da mutlak surette sitenizde paylaşmalısınız. Eğitimin hem disiplinli hem de gülen yüzünü bu şekilde lanse ederseniz önce velilerin sonra da öğrencilerin dikkatini olumlu manada çekebilirsiniz.

Günümüzde eğitimin çehresi tamamen değişmiştir. Bu bağlamda siz de renkli, farklı ve orijinal fikirlerle yola çıkmaya bakın. Artık çağ dışı metotlar yerine interaktif, öğrencilerin mutlak söz sahibi olduğu ve eğlenceli içeriklere sahip müfredatlarla eğitim vermeye özen gösterin.

“Etüt Merkezi Açıp Para Kazanmak İsteyenlere” üzerine bir yorum

Yorum yapın