Ev Almak İçin En Uygun Zaman Hangisi

Bugün yine eğitici olmasını temenni ettiğim bir konuyu ele alacağız. Sizce ev almak için en uygun zaman hangisi? Yok, yok yazlıklardan veya kışlıklardan bahsetmiyorum. Yazlık almak için en uygun zaman kıştır mesela, ters mantık. Rağbet düşer, yeni yapılan yapılarsa bir an önce sahiplendirilmek istenir falan. Ama yuvanız, yaşam alanınız, en çok vakit geçireceğiniz yer olan evinizi ne zaman almalısınız?

TÜYO: Ev almak için “finansal açıdan” faizlerin düşmesi, istikrar sinyallerinin görülmesi gerekmektedir. Aksi halde çok yüksek faizlerden konut kredisi çekilise sonradan pişman olunabilmesi ya da ödenememe sebebiyle hem evden hem de paranızdan olmanız söz konusu olabilir.

DİKKAT: Ev almadan önce fazla aç olmamaya, duygusal olarak etkileyen büyük olayların hemen akabinde karar vermeye dikkat edin. En az 5 gün düşünün. Aklı başında kişilere danışın. Size daha mantıklı finansal yollar da gösterebilir. Bu sayede sonradan pişman olmamış olursunuz.

Şehrin ortasında bir ev almak için beklenen zaman dilimi var mıdır? Karışık bir konu, yazılamaz gibi bir olay dursa da bana güvenenler var.

Şimdi hiç dolandırmadan pat diye gireceğim, ev almak için en uygun zaman bahar ayları derler. Bence bahar aylarının da ikiye ayrıldığı noktadır ve en verimlisi ilk dense de bence sonbahardır! Nedeni şu ki, sonbahar, yazı ardında bırakmış, kışa dönmüş yüzünü, çok soğuk değil, sıcaklar yavaş yavaş terk ediyor bizi. Tatilimizi yapmışız, işe dönme, eve dönme vakti. Herkesin yeniden çalışma, bir dahaki yaza kadar maratona giriş vakti. Bu dönemde piyasa canlanır diye düşünüyorsunuz. Doğru düşünüyorsunuz. Piyasa yatırım amaçlı canlanıyor. İnsanlar ev almak, kredi borcu ödemek için capcanlı, taptaze geri dönmüş oluyorlar. İnşaat firmaları geçen dönemden yaptıkları evlerden elinde kalmış olanları da satıp, bitirip yeni binalara başlamak istiyorlar. Hal böyle olunca mayıs ayındaki ev fiyatıyla eylül, ekim ayında ki evin fiyatı birbirini tutmuyor. Daha makul oluyor. Böyle düşününce sonbahar ayı bu yatırım için önemli bir zaman dilimi.

süper ev

Ama her zaman sonbaharda evler daha ucuzdur diye bir kesinlik yok. Ev fiyatlarının aslında uygun olduğu bir zaman dilimi de yok. Sürekli takip isteyen bir piyasa bu. Piyasada “emlak almak için uygun zaman” cümlesi de benim anlatmaya çalıştığım cümlenin özetlenmiş halidir. Sürekli emlak sitelerinde gezmeniz gerekir. Piyasanın ortalama fiyat aralığını bulup, takipte kalıp, altına düşmeyi beklemelisiniz.

Tabi ev fiyatlarını etkileyen etmenleri unutmamalısınız. Nedir bunlar? Örneğin, semt, konum. Yani sapa bir mahallede, sıradan bir semtte ev almakla, metroya, marmaraya, tramvaya yakın bir yerden ev almak aynı fiyata tekabül etmeyecektir elbet. Deniz manzarasıyla asfalt yolu da bir tutamazsınız. Site içi olup olmaması da önemli. Tabi ki konfor seviyesi, güvenlik önemleri, iyi bir konum derken fiyatlarda artar. İstediğiniz evin etrafında AVM, hastane, okul gibi yapılar varsa fiyat yine etkilenir. Cadde üstü, giriş kat gibi konum belirleyici etmenlerde fiyat değişikliğine neden olur. Bir dönem bir emlak ofisiyle aynı binayı paylaşmıştık ve adamın Zekeriyaköy de değil satmak kiraya verdiği evin fiyatı bizim evin 6 aylık kirasıydı. Gelin buradan pay biçin. Konum çok önemli. Bütçenizi hayalinizdeki evin konumuyla bağdaştırmalısınız maalesef. Tabi ki herkes her şeyin en güzelini ister ve hak eder ama bunun için ya uygun kredi planını oluşturmalı ya çok çalışmalı yada hiç olmazsa ev sahibi olmak için ev sahibi olmalısınız. Ama durumun bu kadar kötü olacağına inanmıyorum. İyi ve sıkı bir piyasa araştırmasıyla gayet te güzel fiyata, güzel bir ev sahibi olabilirsiniz. Umutlar söndürmeyeyim.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ne Yatırımı Yapmalıyım ki Uzun Vadede Kar Edebileyim?

Ben ev alma mantığına da çok sıcak bakıyorum. Sabit bir işiniz varsa krediyle ev alın. “Kira öder gibi ev sahibi olun” sloganı duyduğum en mantıklı sloganlardan birisidir. Düşünsenize taşınmakta zor iş, bir eve giriyorsunuz kiracı olarak, en az bir 3-5 sene (ekstra bir sorun oluşmazsa) oturuyorsunuz. Sonra oradan çıkıp başka bir kiraya. Çekin krediyi, alın evinizi, yine 3-5 sene kira ödeyin ama sonunda sizin bir eviniz olmuş olsun. Belki bu mantıkla 5 senede bir ev sahibi olur kendinizi gayrimenkul zengini ilan edersiniz ilerde. Stabil bir iş seviyesine sahip olduğumda yapacağım en mantıklı yatırım olacak bu.

Bahar Aylarının Avantaj ve Dezavantajları

harika ev

Sonbahar ayı için inşaat sektörü elde kalan son evleri de vermek isteyecektir, bu nedenle fiyatlar düşecektir demiştik. Avantaj olarak baktığınızda sonbahar aylarının avantajı hem budur hem de daha yağmur çamur başlamadan taşınma işlemlerini halletmek çok daha kolay olur.

Dezavantaja gelecek olursak istatistikler bahar ayları olarak ilkbaharı işaret ederler sakın kanmayın. Çünkü biten evlerin ilk görücüye çıktığı zamanlardır bu zamanlar ve emlak fikrinden vazgeçmenize bile neden olabilirler. Yani bahar aylarını birbirine karıştırmayın. Bu konuda sona kalan dona kalmıyor. Rekabeti yüksek bir dönemde fiyatlar düşer diye ilkbahar aylarına aldanmayın. Evet rekabet çok fazla, imkân çok fazla ama yine de sabır diyorum.

Sabır derken de ev kaçırın demiyorum. Ekonomi piyasasından, emlak piyasasından hiç anlamayan insanlardanımdır bende ama bu işe kafayı takmışsanız haftalık takip şart diyorum. Bu söylediklerimizin hepsi genel veriler olduğu için genelinde dışında kalmanız imkânsız değil. Birazda çevre sahibi bir kimseyseniz muhakkak emlakçı bir tanıdığınız vardır. Belki bu işte size yardımcı bile olabilir.

dehşet ev

Öyle semtlerde ve öyle dönemlerde çok güzel evler gördüm. Bu yüzden ev sahibi olmakta kararlıysanız 365 gün araştırma yapın derim. OHAL gibi, ekonomik kriz gibi etmenleri de fırsata çevirin.

Yorum yapın