Ev Hanımlarına İş Kurma Rehberi

Önceden bas bas bağırarak geçen iş araçları hanımlara overlok makinesi ayağına kadar geldi derdi. Şimdi ise iş fırsatları, iş alternatifleri ayaklarına kadar geldi. İnternetin ve bilgisayar düzlemindeki işler, hem haber vermek hem de yapılmak açısından hanımların terliklerini bile çıkarmadan para kazanmasına olanak sağlıyor.

OKUMANIZ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN İŞ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VEYA BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN ADİ SAHTEKARLARDIR!! BU DOLANDIRICILARIN VARLIĞINI ARKADAŞLARINIZA DA YAYIN Kİ KİMSE MAĞDUR OLMASIN!

Bu karşılıklı oluşan bir dengenin toplanmak üzere olan meyveleri. Nedir karşılık? Öncelikle artık ev hanımları da çalışmak istiyor. Kadın – erkek eşitliğinin en azından eve para getirmek ve ortak gelire katkıda bulunmak açısından tam olarak sağlandığını söyleyebiliriz. Bunda en çok hayat şartlarının giderek zorlaşması, sertleşmesi de söz konusu.

housewife photo

Hal böyle olunca hem ev hanımları çalışmak istiyor, hem de birtakım işler onların ayağına geliyor. Peki ev hanımları neden etkin olarak para kazanma yollarında rol almak istiyor? Bunu sadece paraya bağlamak sosyolojiye ters düşen bir açıklama yapmak anlamına gelecektir. Hayır, kazın ayağı öyle değil.

Gelişen sosyal medya kullanımı ile birlikte ev hanımları da artık ”ben de buradayım” demek istiyor. Sürekli olarak kocalarının para muhabbetlerinden sıkılan kadınlar, aynı zamanda ”ben bütün gün dışarıda çalışıyorum, sen evde rahatsın” gibi açıklamalardan sıkılan kadınlar artık çalışarak hem kesenin ağzını açmak, hem de kocalarının ağızlarını susturmak istiyorlar. Bu mini rehberimizde ev hanımlarına çeşitli derecelerden işler önereceğiz. Bunun dışında iş yaşamında dikkat etmeleri gereken püf noktalara da hafif hafif değineceğiz. Hazırsanız ilk konu başlığımızı atalım.

Ev Hanımlarının Kredi Alabilmesi İçin Yapabileceği Gizli Taktikler bazen ev hanımları mevcut işleri de büyütmek ve sıfırdan iş kurmak isterler. Ya da kocalarının iş kurmasına ön ayak olmak. Bazı durumlarda erkek eşler bankadan kredi alamazlar. Buna izin verilmez. Bazı durumlarda ise kadınların paraya ihtiyacı olur. Sıfırdan kendi işlerini kurmak için. Sıfırdan kendi işlerini kuran ve mis gibi işler yürüten kadınların haberlerini her gün televizyonlarda izliyoruz zaten. Peki ev hanımlarının kredi alabilmesi yapabileceği gizli taktikleri biliyor musunuz? Bilmiyorsanız buyurun yazımıza.

Klişe İşlere Son! Sizi Yeni İşler Bekliyor! 

Kadınların memleketimizde toplumsal sınırları erkekler tarafından çizilmiştir. Eğri oturup doğru konuşalım şimdi. Bir kadının en başta görevi evine bakmak, çocuklarına bakmak, evin temizliğinden, yemek işlerinden vb. işlerden sorumlu olmaktır. Tamam buraya kadar haklılar. Koca dışarıda çalışırken bir de akşam eve gelip yemek yapamaz. Bunlardan bahsedecek olursak fazla idealist kaçmış oluruz.

Ancak kadınların sınırlandırılması sadece ev hayatlarında mevzu bahis değildir. Aynı zamanda bir erkeğe, sokaktan geçen rast gele birine sorduğunuzda bir kadının yapabileceği işler çoktan sınırlandırılmıştır.

Bir kadın ne iş yapar? Dikim ya da tasarım yapar. Ya peki neden? Çünkü kadındır, sadece el işleriyle ilgilenebilir. Dediğimiz gibi kazın ayağı öyle değil. Kadınların estetik bakış açıları ve estetik işlerde üstün başarıları dikim ve tasarım yapmalarına olanak tanır elbet.

Mikrofonu başkasına çevirip soralım. Bir kadın çalışmak istese ne iş yapabilir? Montaj ya da tekstil atölyesinde çalışabilir! Gördüğünüz üzere yine ezbere cevaplar, yine sınırları çoktan çizilmiş haritalar.

Artık bir kadın çalışmak istedi mi ve de çalışmaya karar verdi mi salt bu işlerden sorumlu değildir. Onları daha nitelikli, daha geniş, daha vizyon sahibi işler bekliyor. Birazdan bunlara da değineceğiz. Kadınlar yeter ki içlerindeki potansiyeli ve yetenekleri fark etsin. Ağır kas gücü gerektirmeyen her işte de zekalarını, vizyonlarını, bakış açılarını kullanarak çatır çatır iş yapacaklarının farkında olsunlar yeter. Önlerinde bu kadar örnek var bu farkına varış çok zor ya da uzun süreli olmayacaktır zaten.

Ev Hanımlarına Evde İş İçin Bilgisayar Dili Öğretecek Kaynaklar ev hanımları için farklı işler var demiştik. Bilgisayardan ya da internet üzerinden yapılacak işler de bunlardan biridir. Ev hanımları yeter ki bilgisayar dili öğrenebilsinler. Ev hanımlarına evde iş için bilgisayar dili öğretebilecek kaynakların tam bir listesini ve dökümünü yaptığımız yazılardan ev hanımları faydalanacağı gibi, yeni mezun arkadaşlar ve iş arayan erkekler de bakabilir. Öğrenmenin yaşı, çalışmanın sınırı yok nasılsa.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bir ev hanımı evden nasıl çok para kazanabilir?

Kadınlar İçin Çalışmalarını Başlatmak İçin Ayrıcalıklar Var 

Bu ayrıcalıklar hem bizzat devlet kolları tarafından hem de özel şirketlerin, örneğin bankaların mevzuatlarından oluşturulmuş durumda. Kadınların bir ülkede çalışıyor olması hem ekonomik hem de mali açıdan bir gelişmişlik göstergesidir. Ülkemizde de son yirmi yıldır falan, bu uğurda çeşitli kampanyalar, özendirmeler ve kredi seçenekleri söz konusu.

Özellikle Kosgeb ve çeşitli bankalardan ev hanımları için yapılmış, özenle hazırlanmış kredi seçenekleri, faizsiz vade farksız verilen kediler sayesinde ev hanımları büyük bir öz güven ve cesaret ile iş hayatlarına atılabilirler. Yeter ki ideallerinin peşinden gitsinler, tembellik sırçasını üstünden atıp çalışkanlık patikalarında koşturmaya başlasınlar.

Böylece en başta kendileri kazanacak. Daha sonra geniş bir uzantıyla haneleri, evleri kazanacak. Çocuklarına istedikleri daha fazla şeyi alabilecek, ev bütçesine direkt katkıda bulunabilecekler. Bundan sonra ise ülkenin ekonomisine iyileştirici güç olarak katılacaktır. Onu da az önce ifade etmiştik zaten. Ne kadar çok kadın çalışıyorsa o kadar çok modernlik söz konusu olacaktır ve olmaktadır da.

Bir ev hanımı evden nasıl çok para kazanabilir? daha genel bir düzlemde vakt-i zamanında sorduğumuz bir soru idi bu. Bir ev hanımı evden nasıl çok para kazanabilirim. Kadınların kaderini atkı, örgü, tekstil atölyeleri gibi sınırlı alanlarda ve resmen sıkıcı işlerle sınırlandıranlara aldanmayın, aldırmayın ve önünüzdeki geniş seçenekleri bir bir değerlendirmeye bakın. Zira biz de size sınırlı sayıda seçenekler sunuyoruz ister istemez. Her zaman size göre, sizin için uygun olan başka başka işler olacaktır. Onların neler olduğuna bakın. İşin sizi bulmasını beklemeden siz işi bulun.

Çocuk da yaparım kariyer de yaparım diyen bir kadının hem iş hem çocukla ilgilendiğini gösteren sevimli bir görsel. Siz de bu görsellerden birini yaşayabilirsiniz.

Ev Hanımları Bilgisayar İşi de Yapabilir Mi? 

Her ne kadar çeşitli sözlüklerde ve forum sayfalarında bunun çok geyiği yapılsa da, mizahı döndürülse de ev hanımları da pek ala bilgisayar işi yapabilir. Özellikle yazılım öğrendikten sonra bilgisayar ve internet ağları üzerinden programlama, arşivleme gibi işlemleri gönül rahatlığıyla yapabilirler.

Şu erkeklerin yaptığı teknik işlerden kadınlar ne anlar polemiğinden sıyrılmamız gerekiyor adeta. Elbette bir kadın tır şoförlüğü yapamaz. Yapmasına da gerek yoktur. Ama aynı şekilde bir erkek de örgü örme işlerini yapamaz. Yapmamalı da. Ancak onun dışında bilgisayar, yazılım, internet gibi tamamen evrensel iş kollarında ev hanımlarının da boy göstermesi kaçınılmaz olarak mümkündür. Her daim da mümkün olacaktır.

Son Olarak: 

Ev hanımlarının çalışmasında birçok avantaj vardır. Çünkü onlar bir kere her daim evlerinden yürütebilecek işlerde çalışabilirler. Bunun dışında bol zamanları vardır. Ev işlerini birkaç saat içerisinde halledip daha sonra en azından 3 -4 saatlik evden yapılabilecek part time işlere imza atabilirler.

Bu da ev hanımlarının birçok farklı işte, birçok farklı projede başarıyı yakalamasına olanak sağlayan derin avantajlardır.

Yorum yapın