Ev İçin Bireysel Rüzgar Paneli Alıp Kurdurmak Mantıklı Mı?

Bir gün gazetelerimizi açtığımızda, televizyonlarda zap yaparken bir ana haber bültenine rastladığımızda ya da karşı komşunun çocuğu apartman karanlık bir şekilde bağırırken şu cümleyi duyacağız, okuyacağız ve göreceğiz: Dünyanın enerjisi bitti! Evet. Maddenin ilk kuralı her şey bir enerjiyle hareket eder. Bir şey, bir madde, bir sistem, bir işletim durma noktasına geldiyse, bilin ki enerjisi bitmiştir. Peki dünya gezegeninin ve üstündeki insanların, yani biricik hayatın enerji kaynağı gerçekten bitecek mi?

wind panel photo

Evet sevgili parlak fikirler okurları! Bitecek. Bu gidişle, bu hızla, bu sömürme ve yok etme dürtülerini süsleyip paketleyerek çok matah bir şeymiş gibi göstermeye ve görmeye devam ettiğimiz sürece önce dünyanın sonra insanın pili bitecek. Bugün hala çevre örgütleri ve belli başlı sivil toplum örgütleri bas bas bağırsa da, kimse hala onları yeteri kadar ciddiye almıyor.

Onlar dünyanın oksijeninin bitmesinden bahsediyorlar halbuki. Bulutların kararmasından, bombaların ve sanayilerin sırf birileri biraz daha fazla para kazansın diye çevreyi nasıl etkisi hale getirip insanları yapay şeyler ve birimlerle sömürdüklerini söylüyorlar. Hepimiz ise başka bir tarafa bakıyoruz sadece. Televizyonlara, reklamlara, şovmenlere ve yapılan maskaralık derecesindeki şovlara bakıyoruz.

wind panel photo

Birileri dünyanın da insanın da iliğinin sömürüldüğünü söylese de, insanlar medyanın ve yapay tatlandırıcı gibi yapay gündemlerle meşgul edilip duruyor. Çünkü aynı insanların paralarının misli misli cebinden alınması gerek.

Elektrik üretimi o kadar basit ve o kadar doğal yollardan yapılırken kimse de çıkıp demiyor: Ya arkadaş ben hem kirli ve zararlı bir şekilde, hem de çok daha pahalı ödüyorum bunu? Gelen elektrik faturaları, canımızı en büyük ruhsal açıdan bile daha fazla acıtıyor. Ünlü Amerikalı yazar Bukowski’nin kitabında da aktardığı gibi: ”Sabah uyandım ve gelen faturalara baktım. Tanrım! Canım hiç bu kadar fazla yanmamıştı.”

Bu yazımızda rüzgar panelleri var ya hani, o devasa paneller, işte onların kişisel ve evlere kurdurulabilen versiyonlarından bahsedeceğiz. Buna da kısaca kişisel rüzgar paneli ya da başka bir isimle rüzgar türbini dendiğini de söyleyeceğiz. Çünkü bazen karıştıranlar oluyor. Rüzgar türbini de rüzgar paneli de aynı şeyler.

Büyük ve sektörel için olanları da var. Küçük ve kişisel kullanımlar için de. Şimdi ilkin bireysel rüzgar paneli karlı mıdır? Ona bakacağız.

Rüzgar Paneli Kurmak Karlı Mıdır? adlı makalemiz ise bireysel değil sanayi alanında rüzgar paneli kurmanın karlı olup olmadığını sorguluyor. Kendi kişisel elektriğinizi masrafsız bir şekilde üretmeyi başardıktan ve bunu üst düzey bir beğeniyle karşıladıktan sonra belki bunun işini kurmak ve hem memleketin bir tarafına ucuza elektrik üretmenin haklı gururunu yaşayabilir. Hem de kazancınıza üst düzey kazançlar ilave edebilirsiniz. Şimdiden bol keşifli ve keyifli okumalar!

Bireysel Rüzgar Paneli Kurmak ve Bundan Elektrik Elde Etmek Karlı Mı? 

Evet pek değerli parlak fikirler okurları. Bireysel rüzgarını alıp evinize kurdurmak ve bundan elektrik etmek epey karlıdır. Bunun en büyük artısı yarısından fazlasını vergilere verdiğiniz elektrik faturalarından kurtulmak oluyor.

Bugün ortalama bir aile en az aylık 70 – 80 lira elektrik faturası ödüyor. O da iki kişilik bir aileden bahsediyoruz. Aile dört kişilik ise çocuğun bilgisayarı, ablanın sabaha kadar yanan ışığı, annenin televizyonu, babanın sürekli şarjı biten telefonu derken bu elektrik faturaları aylık 160 – 170 lirayı kadar buluyor. Biz mi zengin olduk yoksa paranın değeri mi arttı sevgili okucuyular. Aylık 150 liradan hesaplasak, yılda ortalama 4 kişilik çekirdek bir Türk ailesi neredeyse 3 bin liraya yakın elektrik faturası ödüyor.

Yazık ve günah kelimelerini aynı cümle içerisinde kullanıyorsanız o cümleyi kullanarak işaret etmek istediğiniz nokta son derece vahim demektir. Bundan kurtulmanın yolu ise var. Çünkü dünya artık kiriyle temizliğiyle, günahıyla sevabıyla bir alternatif dünyası. Kirlisi de mis gibi olanı da var. Pahalısı ucuzu olanı da var. Bir şeye mutlak surette kendi çıkarımızın zaferi adına ulaşmak isteyene, her yol Roma.

İstanbul için söylenen efsane bir söz vardır. Burada kardeş, her şeyin ucuzunu da pahalısını da bulabilirsin. Yeter ki biraz araştırma yap. Biraz gez dolaş. Gez dolaş derken kendi öz ayaklarını da kastetmiyoruz artık. İnternette dolaş. Parlak fikirlerde dolaş. Ve çözümü olanca rahatlığıyla bul!

Bireysel Rüzgar Panellerinin Fiyatı Nedir? Nerelerde Satılır? 

Peki bireysel rüzgar panellerinin fiyatı ne kadar? Nerelerden satın alabiliriz bunları. Çok basit. İnternetten kredi kartı ya da kapıda ödeme seçenekleriyle bu ürüne sahip olabilirsiniz. Fiyatlarına gelince. Kullanım potansiyeline ve gücüne göre değişiyor. Nasıl ki bir çamaşır makinesinin iç hacmi ve program sayısı arttıkça fiyatı artıyor, aynı kural ve rakamsal istatistik rüzgar panelleri için de geçerlidir.

İnternete baktığımızda fiyatların bin ile bin beş yüz lira arasında başladığını görüyoruz. Bunlar nispeten küçük bireysel rüzgar panelleri. Örneğin televizyonu çalıştırmaya yetecek kadar güçleri var. Fiyatlar arttıkça kullanım alanı ve gücü de aynı oranda artıyor.

10 bin liraya da rüzgar paneli alabilirsiniz. Ve o parayla aldığınız bireysel rüzgar paneli ile birlikte tüm evinizin elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken internete girmek ve bütçenize uygun, vizyonunuza uygun rüzgar panelleri satın almak olacaktır. Şimdiden kolay gelsin ve bol şans.

Neden Şehirlere Yeni Bina Yerine Yeşillik Gerekiyor? adlı makalemiz ise hem petrol hem de elektrik hatlarıyla çevrili modern yaşamımızın bize kabuslar yaşatan çöplüğünden kurtulup artık yeşillik, biraz daha yeşillik lazım bize diyor. Neden şehirlere yeni bina yerine yeşillik gerekiyor sorusunun ilk yanıtı her şeyden önce biraz daha nefes almak içindir. Nefes için. Nefes almak için. İnsanın birinci ve hayati ihtiyacı için.

Hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız. Rüzgar gibi doğal bir enerji kaynağı ile elektriğimizi üretebilir, hem cebimizi hem de biricik oksijen kaynağımız olan çevreyi korumak, sadece bizim elimizde!

Bireysel Rüzgar Paneli Kurmak Mantıklı Mı? 

Şimdi evinize bireysel rüzgar paneli kurduğunuz takdirde neler olacağını anlatalım ve konumuzu da çok daha fazla dağıtmadan toplamış, toparlamış olalım.

Bir kere ne dedik? Elektrik faturası dedik. Fazla gelen elektrik faturalarına paydos dedik. Rüzgar panellerinin çok yönlü bir işlevselliğe bürünmesi yakındır. Yakında doğal kaynaklarla birlikte hem su hem elektrik hem de ısınma ihtiyacımızı karşılayacağız. Mesela Ege bölgesinde güneş panellerinin ısıttığı sularla insanlar bulaşıklarını yıkıyor, duşlarını alıyor. Bizim ayda en az 100 lira verdiğimiz suya, yine bir o kadar verdiğimiz doğal gaz faturasına insanlar çok daha az ödüyor.

Doğal Enerji Kaynaklarının Yayılmasını Sağlamak İçin

Bizim şimdilik yapacağız artık bireysel kullanım alanlarına düşmüş olan materyalleri sağlamak ve bunları satın almak.

Dünyanın petrolü bitince zaten seri bir şekilde güneş panelleri ve rüzgar panelleri kurulacak. O zamana kadar bireysel alternatif çabaları sergilemekten ve gerekli yerlerden bu araçları sağlamaktan imtina etmeyiniz.

Bütçenizi korumak, evinizi ve cüzdanınızı korumak istiyorsanız bireysel rüzgar paneli almalı ve bunu en kısa zamanda evinize kurdurmalısınız.

Yorum yapın