Ev İlaçlama Şirketi Kurmak

Hepinize merhaba pek değerli parlak fikirler okurları. Bugün yine bambaşka bir iş kolu hakkında size bilgiler ve ip uçları sunacağız. Konumuz ev ilaçlama şirketi kurmak. Binlerce iş seçeneğinin olduğu dünyada ve ülkemizde ev ilaçlama şirketi kurmak da bir seçenek olarak karşımızda duruyor. Ev ilaçlama şirketi için gereken maliyet yani gereken sermaye ne kadardır? Tahmini kazancı ne ölçüde olur? Zorlukları nelerdir? Bu türden sorulara yanıt arayıp işin haritasını ortaya çıkaracağız. Aynı zamanda bu iş için gereken eğitim ve bürokratik şeyleri de tek tek ele alacağız. En sonunda nerelerden müşteri bulabileceğimizi anlatıp yazımızı noktalayacağız.

insecticide photo

Öncelikli olarak bilmemiz gerekiyor ilaçlama şirketi üç öbekli çalışmaktadır. Üç farklı ve birbirinden tamamen ayrı zararlara sahip oluşumlara karşı ilaçlama yapılır. Bunlar sırasıyla haşere, böcek ve fare ilaçlama şekilleridir. En fazla ilaçlamaya ihtiyaç duyulan canlılar ise haşerelerdir. Kanatlı sinekler, özellikle sivri sinekler içindir. İstersek İstanbul’un en modern, en nezih semtinde yaşayalım, doğaya bu alanda, bu açıdan hükmetmek pek mümkün görünmemektedir. Bu tür haşereler kanatlı ve küçük oldukları için istedikleri her alanda kontrol altına almadan üreyebilmekte ve insanlara son derece zarar verebilmektedir. Sinek küçüktür ama mide bulandırır sözünden ziyade sivri sinek küçüktür ama sinir bozar deyimini kullanabiliriz. Eko sistemde bile bir yeri bulmayan bu küçük afacanları kendi imkanlarımızla öldüremeyeceğimizi, yok edemeyeceğimizi anladığımızda son çare alarak ev ilaçlama şirketlerini ararız. Bunun dışında böcek ilaçlatmak da revaçta olan bir taleptir. Öyle böcekler vardır ki, daha görür görmez mide bulantısı, tiksinti, korku ya da ürküntü hissedebiliriz. Kalorifer böcekleri, hamam böcekleri ve kakalak olarak nitelendirilen böcekler evlerimize ve şirketlerimize en çok dadanan böcek türleridir. Çoğu insanda böcek korkusu olduğu için ve böcekler insanlara göre bin kat daha hızlı üreyebildikleri için profesyonel destek almak şarttır.

Sanılanın aksine fareler, sadece ya da çoğunlukla köy yerlerinde ya da kırsal alanlarda ortaya çıkmaz. Hem artık eko sistemimiz geri dönülemez bir şekilde bozulmuştur. Bu nedenle tıpkı aç kalan kurtların kimi bölgelerde şehre inmesi gibi, bazı fare türleri de daha sık şehir hayatlarına sızmıştır. Özellikle uyurken burnumuzu kemiren ve çok hızlı olan fındık fareleri. Zaten farelerin çıkış noktası kanalizasyondur ve şehirlerimizin alt yapıları da son derece kötü ve elverişsiz olduğu için bu küçük fare ve çeşitli haşere türlerini artık daha sık ve daha kalabalık şehirlerimizde görmekteyiz. Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul’da farelerin en çok görüldüğü semtler Mecidiyeköy, Üsküdar ve Pendik ilçeleridir. Belediye bu konuyla bizzat ilgilense de iş ev ilaçlama şirketlerine düşmüştür. Yani bir kere daha özel sektör duruma müdahale etmiş ve böylece ekonomimiz bu alanda da canlanacak gelişmelere açık hale getirilmiştir.

insecticide photo

Peki ev ilaçlama şirketi için gereken eğitim ve bürokratik şeyler nelerdir? Şimdi bunlara bir göz atalım hızlıca.

Ev İlaçlama Şirketi İçin Gerekenler 

 • Öncelikli olarak üniversite anlamında gerek görülen ya da şart koşulan bir eğitim disiplini gerek yok. Ancak şu fakülteden mezun olursanız bu işi yapabilirsiniz diye bir yasal kaide de yok. Ancak kimi durumlarda kimya fakültesinin mezunlarının bu işi yaptığını biliyoruz. Yine bazı durumlarda organizasyon ya da iktisat okuyanların da bu işi yoğunlukla yaptıkları bilinmektedir.
 • Bu işin olmaz olmaz olan şey gerekli sertifikalardır. Böcekleri öldürmek için kullandığınız ilaçlar, ne olursa olsun kimyasal içerikli olacaktır. Bu kimyasal içerikler böceklere olduğu gibi, yaşayan her şeye de, başta biz insanlara da zararlıdır. Bu anlamda kimyevi maddeleri ve ilaçları kullanmak açısından yetkinlik sertifikası almanız gerekecek. Böcek ilaçlama eğitimi almanız gerekecek. Bu eğitim 2 hafta ile 1 ay süresince başlar ve biter. Şehirden şehre ve kursta kursa süre konusunda birkaç haftalık farklılıklar olabilmektedir.
 • Yaşadığınız şehrin belediye hizmetlerine başvurarak evvela hangi ruhsatları ve belgeleri temin etmeniz gerektiğini öğrenmeniz, işlerinizi daha kolaylaştırır. Daha sonra gerekli izinler alınıp ruhsatlar tamamlandığında şirketinizi resmen açmanız için hiçbir engel kalmayacaktır.
 • Böcek ilaçlama ruhsatını aldıktan sonra ekipman ve personel almanız gerekecektir. En az 5 – 6 kişilik bir ekip kurmanız önemle tavsiye edilir. Çünkü şirket olarak aynı anda birçok yerde olmanız gerekecektir.
 • Bunun dışında şirketinizin tamamen işler halde olması için ekipmanların tam ve noksansız olması gerekmektedir. Böcek ilaçlama tüpleri, spreyleri, tuzaklar, koruyucu kıyafetler, eldivenler ve maskeler, böcek ilaçlama şirketlerinin personellerinde olmasının zorunlu olduğu ekipmanlar ve aksesuarlardır. Bunlardan biri eksik olduğunda ve bir kurum tarafından denetlendiğinizde ağır cezalar alabilirsiniz. Bu nedenle ekipmanlarınızın ve aksesuarlarınızın tıpkı ruhsatlarınız gibi tam olmasına özen gösterin.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Bebeklere Yönelik Delicesine Kar Ettirecek İş Fikirleri

Ev İlaçlama Şirketi İçin Gereken Sermaye Ne Kadardır? 

Başlangıç için 15 bin lira ile 20 bin lira arası bir sermaye tutarı hem ruhsat hem ekipmanlar için gerekli olacaktır. Gidilecek yerler arttıkça, personel sayısı arttıkça bütçeniz de genişleyecek, kar oranınız arttıkça gelirleriniz ve giderleriniz de artacaktır. Ancak ev ilaçlama şirketi için başlangıçta çok büyük miktarlara ihtiyacınız olmayacaktır.

Ev İlaçlama Şirketlerinin Tahmini Kazançları Ne Kadardır? 

Ev ilaçlama ihtiyacı lüks bir ihtiyaçtır. Son derece profesyonel ve pahalı ilaçlar ile ekipmanlar kullanacağınız için, aynı oranda pahalı bir hizmet yürüteceksiniz. Tahmini kazancınızı belirleyen en önemli ölçüt, gün içinde kaç müşteriye, kaç eve hizmet edeceğiniz bilgisinde saklıdır. Ancak günde 10 ev ilaçladığınızda bile günlük cironuz bin liranın üstünde olacaktır. Bu işi yapan çok fazla şirket olmadığı için de boğucu rekabet ortamlarıyla uğraşmadan özgürce çalışabileceksiniz. Tahmini kazancınız başta ayırdığınız sermayeden ve aylık bütçe giderlerinden kat be kat fazla olabilir.

Böcek İlaçlama Şirketim İçin Nerelerden Müşteri Bulabilirim? 

 • Müşterilerinizi kendi adınıza ya da şirket adınıza kuracağınız web – site üzerinden bulmanız çok daha kolay ve olasıdır. O site içerisinde verdiğiniz hizmetleri tüm ayrıntılarıyla yazmalısınız. Aynı zamanda ücret bilgilendirmesini ve iletişim bilgilerinizi de bu site içerisinde yayınlamalısınız. Tüm bunların dışında şikayeti ve ihtiyacı olan müşteriler, bir google aramasında sizin şirketinizi, adresinizi ve telefonunuzu kolayca bulup size ulaşacaklardır.
 • Bulunduğunuz şehrin çeşitli yerlerine küçük broşürler de bırakabilirsiniz. Eczaneler ya da emlak merkezleriyle de ortaklaşa çalışabilirsiniz. Böcek ilacı sormak için eczaneye gelenler size ulaşabilir. Aynı şekilde evdeki böceklerden şikayetlerini dile getirmek için emlakçıya uğrayan vatandaşlar da oradan sizinle iletişime geçebilirler.

Böcek İlaçlama Şirketlerinin Zorlukları 

 • En büyük zorluk, müşteri memnuniyeti konusunda sirayet eder. Müşteriler, hemen ve anında çözüm isterler. Bazı ilaçlamalar ise bir ayın içinde üçe dörde bölünerek periyodik olarak yapılabilmektedir. İşin kimya değil para kısmında olan müşteriler ise sizin onları kandırdığınızı iddia edebilirler. Bu, sıklıkla yaşanan bir süreçtir.
 • Bazı böcekler çok inatçıdır ve bir türlü yok olmazlar. Onlarla uğraşmak da yer yer yorucu ve sinir bozucu olabilmektedir.
 • Maskesiz ve gerekli önlemleri almadan yapılan ilaçlamalarda ise yüz ve deri bölgesinde çeşitli rahatsızlıklar ve solunum yollarında belli başlı tıkanmalar baş gösterebilir. En azından bu tür bir zorlukla uğraşmamak adına şirket olarak gereken tüm tedbirleri almalısınız.

Bu İşten Daha Fazla Kar Elde Etmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

1- Randevu taleplerine anında geri dönüş: Söz konusu böcek ve ilaçlama ihtiyacı olduğunda sizinle iletişime geçecek olan müşteri kitlesi, belli bir aciliyat doğrultusunda hareket etmektedir. Size gelen randevu taleplerini aynı gün içerisinde değil mümkünse aynı saat içerisinde değerlendirmeye alın. Bir dakika daha beklemeye tahammülü olmayan müşteri kitlesine sıcağı sıcağına yapacağınız geri dönüşler bu işin en önemli püf noktalarından biri oluşturuyor.

2- Ekibin fazla sayıda ve uzman personellerden oluşturulması: İş randevu taleplerine anında geri dönüş yapmakla bitmiyor tabi ki. Şimdi randevu talebini aldınız ancak on gün sonrasına randevu verebiliyorsunuz. Bu, müşterilerin on gün daha böceklerle yaşaması demek. Böyle bir şeyi kim ister? Böyle bir hizmetten kim memnun kalır? Öyleyse yapmanız gereken ilaçlama şirketinde çalışacak olan ekibinizi mümkün olduğunca fazla sayıda personel ile oluşturmak ve geliştirmektir. Hangi sektör olursa olsun daha az maaş ödemek için personel sayısını düşük tutan işletmeler, er ya da geç bu stratejilerinden ötürü kendileri yara alır. Anında ve tam kapsamlı çözümler için işe alacağınız personellerin bu alanda uzman ve sertifikalı olmasına da dikkat edin.

3- Kullanılan ilaçların birinci sınıf olması: Söz konusu böcekler olunca kullanacağınız ilaçların A kalite ve birinci sınıf olmasına da özen göstermelisiniz. İlaçladığınız mekanlarda böcekler yeniden üremeye başlarsa bu sefer randevu değil şikayet telefonları almaya başlarsınız. Bu da işinizin geleceği açısından iç açıcı olmaz.

 

“Ev İlaçlama Şirketi Kurmak” üzerine 2 yorum

 1. Benim iş fikrim büyük bir teleskop alıp gözlem noktası bulup geleceğin nesillerine uzayı keşfetmelerini sağlamak……?

  Cevapla

Yorum yapın