EV SATIN ALMAK İÇİN KREDİ ÇEKMEK MANTIKLI MI ?

Gayrimenkul yıllardır en güvenli liman olarak tanıtılmıştır. Yıllardır da güveneni haksız çıkardığı hemen hemen görülmemiştir. Özellikle büyükşehirler de artan konut ihtiyacıyla birlikte talep artış göstermiştir. Bu sayede de gayrimenkul sektörü her geçen gün büyüyerek hacmini artırmıştır.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Bazı inşaat firmaları senetle ev satmak suretiyle size kredi vermiş gibi oluyorlar. Yani bir nevi bankacılık işini üstleniyorlar. Bu gibi durumlarda dolandırılmamak için senetlere neden verildiğine dair şerh düşün veya senet fotokopisinin bulunduğu bir sözleşmede bu durumu belirtin. Bu tür dolandırıcılıklar piyasada maalesef çok yaygın. 2019 yılı başlarında inşaat sektörünün daraldığı haberlerini sıkça duymuşuzdur. Döviz kurunun yükselmesi ve faiz oranlarının da artmasıyla birlikte konut satışlarında ve inşaat sektöründe yavaşlamanın gerçekleştiğini ekonomi sayfalarını karıştırdığımızda mutlaka karşılaşmaktayız. Bu durumun düzelmesi ve sektörün tekrar eski trendine gelmesi için devlet bankalar aracılığıyla hem inşaat sektöründeki firmalara hem de alıcı konumda olan kişilere çeşitli kampanyalar düzenlemiştir.

house photo
şöyle bir ev için kredi çekilir

Yapılan bu hamleler sonucunda, eskisi kadar olmasa da 2019 yılının ortalarından itibaren yani Haziran ayının geride bırakılmasıyla inşşat sektörü ve konut satışlarında ufakta olsa hareketlenme gözlenmektedir. Bu hareketlenmeleri gün gün Parlak Fikirler ekibi olarak sizler için takip etmekteyiz. Bu takip sonuçlarında da sizin aklınıza takılan soruların cevabını oluşturuyoruz. Bu yazımızda da ekonomi sayfalarını yorumladığımızda ev satın almak için kredi çekmenin mantıklı olup olmadığının cevabını sizlere hazırladık. İnsanlar paralarını daha güzel, kaliteli ve rahat yaşamak için harcamaktadır.

Bunlarda iyi yerde ve iyi şekilde yaşamakla olur. İkamet edilen semt, şehir hatta mahalle bile değişiklik gösterebilir. Özellikle lüks semtlerde lüks mahallelerde konut fiyatları oldukça yüksektir. Bunun sebebi de fiyatın düşük olduğu muhitlere nazaran daha rahat, daha güvenli olmasından dolayıdır. Parlak Fikirler ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için her çeşit alanda yatırım yapmak veya yatırımcı bulmak adına çeşitli çalışmalar yapmaktayız ancak bu yazımızda ev satın alırken kredi çekmenin mantıklı olup olmadığını detaylarıyla birlikte size anlatacağız. İlk olarak dışardan bakıldığında kira öder gibi kredi ödemek ve ev sahibi olmak elbette mantıklı geliyor.

Uzun yıllar boyunca kira ödeyerek paranın boşa gitmesine engel olmak amacıyla kredi çekip ev satın almak ve uzun yıllar bu krediyi ödemek ve günün sonunda ev sahibi almak tüketici için en uygun usuldür. Kira ödediğiniz yıllar boyunca ödediğiniz meblağ tabir yerindeyse boşa gitmektedir. Aynı şekilde kira öder gibi kredi ödemek ve gün sonunda ev sahibi olma düşüncesi kredi kullanımı için bizce yeterli bir gerekçe sayılmaktadır. Ev satın almak için kredi kullanımında hemen hemen tüm bankalar müşterilerine oldukça uygun ve çeşitli imkanlar sunmaktadır. Dönemsel olarak devlet destekli çok uzun vadeli kredi imkanlarını da takip ederek ev sahibi olabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl olan 2018’de devlet bankası statüsünde bulunan Ziraat Bankası, kredi ile ev satın almak isteyen müşterileri için 10, 20 yıl vadeli kredi kampanyası düzenlemiştir. Bu fırsattan yararlanan yüzbinlerce kişi, devlet destekli bu kampanya sayesinde ev sahibi olabilmiş ve kira öder gibi banka kredisi ödeyerek ev sahibi olmuştur.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Gelir belgesiz ipotekli kredi veren kuruluşlar

EV SATIN ALMAK İÇİN KREDİ KULLANMA ŞARTLARI NELERDİR ?

İlk şart satın alacağınız evin krediye uygun olup olmadığının tespitidir. Satın almayı düşündüğünüz evin ruhsatının olması ve iskan verilmiş alanda olması kredi kullanımı için zorunludur. Bu şartı sağlamadığınız takdirde kredi çekip o söz konusu evi satın almanız mümkün olmayacaktır. Bu şartın yerine getirilmiş olması durumunda diğer şartlardan bahsedelim.. Bir diğer şart ise evin bedelinin en az %20’si kadarını bankaya peşinat olarak vermeniz gerekmektedir. Bankalar evin bedelinin tamamına kredi kullanmanıza izin vermemektedir. Bu durum BDDK tarafından düzenlenmiştir.

BDDK’ya göre evin %80’lik bedeline kadar kredi kullanımı söz konusudur. Örnek üzerinden anlatmak gerekirse 500.000 TL’lik evi kredi ile satın almak istiyorsanız cebinizde evin bedelinin %20’si yani, 100.000 TL peşinat vermeniz gerekecektir. Bildiğiniz üzere kredi çekmek için bankaların genel uyguladığı kurallarda mevcuttur. Kredi notu durumu kredi çekiminde bankalar tarafından göz önünde bulundurulan şartların en başında gelmektedir. Kredi notu ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için sitemizde bulunan ‘Kredi Notu Nasıl Hangi Faktörlere Göre Belirlenir? yazımıza göz atabilirsiniz. Sözünü ettiğimiz bu şartları da sağladıktan sonra kredi talebiniz sona yaklaşmış olacak ve kredi kullanımınız gerçekleşecektir.

YATIRIM İÇİN KREDİ İLE EV SATIN ALMAK

İlk defa ev sahibi olmayı düşünenlerin yanı sıra bir de yatırım amaçlı ev sahibi olmayı düşünenlerde mevcuttur. Oturduğu kendi evinin yanında birikimini karlı yatırıma dönüştürme amacıyla da pek çok kişi bu yola başvurmaktadır. Krediye başvurup ev satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra satın aldığı evi derhal kiraya veren ev sahibi, kira ile kredi borcunu ödeyerek 2. Bir ev sahibi olma şansını da yaratabilmektedir. Bu durumda da dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta elbette mevcuttur. Bu püf noktalardan bahsetmek gerekirse; öncelikle ödeme planını kiraya vereceğiniz tutara göre belirlemeniz çok önemlidir. Bu tutarların birbirine denk olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Aksi takdirde genel bütçenizden kredi ödemesine pay ayırmanız gerekir ve bu durumda aylık bütçenizde ekstra maliyete neden olur. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da satın alacağınız evin kiraya tutulma ihtimalidir. Satın alacağınız evi kiraya beklemeden verebilmeniz sizin için önemlidir. Sonuç olarak yatırım amaçlı bu yola başvurulduğunda bahsettiğimiz en önemlilerinden bu 2 püf noktaya dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde yatırımınız karlı olmaktan çıkabilir.

Sizin için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Kredi çekmek kağıt üstünde bakıldığında basit gibi görünse de, bankaların sayfalarca imzalattığı evraklarda tüketici açısından oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu durumla ilgili gerekli bilgiye sahip olmak için ‘KREDİ ÇEKERKEN İMZALANAN SÖZLEŞMELERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?’ yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Kredi kullanımıyla ilgili çeşitli sektörlerle alakalı aklınıza takılan sorular için sitemizde bulunan diğer yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz. Paranızın en doğru şekilde değerlendirebilmeniz için bizi takipte kalın! Not: Ev için gereken finasnman kolaylığını bankadan değil de inşaat firmalarından çeşitli sözleşmeler yoluyla sağlayabilirsiniz. Her zaman aklınızda bulunsun.

Yorum yapın