Evde Çiçek Buketi Yapıp İnternetten Satmak

Çiçekler, hala klasik olarak addedeceğimiz hediye seçeneklerinin başında geliyor. Sevgililer günü ve evliliklerin yıl dönümü gibi özel günlerde akla gelen ilk hediye çiçek buketleri hazırlamak ve sevdiklerimizi özel hissettirmektir. Bu nedenle çiçek buketi yapıp satma işi her zaman için çok fazla sayıda müşteriye hitap edecek bir iş olarak aklımızda kalabilir. Bunun için dükkan açıp işletmek ilk fırsatta makul bir öneri gibi gelse de şu anki şartlarda çok yüksek oranda risk içerecektir. Hem tüm köşeler tutulmuş durumda hem de dükkan kiraları sadece büyük şehirlerde değil ilçelerde bile uçmuş durumda.

flower photo
papatya her zaman popülerdir.

Parlak fikirler olarak sizlere evde yapılabilecek bir başka iş fikri ile sesleniyoruz. Evde çiçek buketi yapıp internetten satmak! İlk başladığınız zamanlar aile ekonomisine ciddi oranda katkı sağlayacağınız bir iş olabilir. Ama sakın adınızı, markanızı duyurana kadar tek ve net bir maaş beklemeyin. Evde potansiyel müşterilerinize özel hazırlayacağınız buketlerin tazeliği ve estetik görünümü sizden ne kadar alışveriş yapılacağını belirleyen temel kriterler olacaktır.

Butik Bir Çiçek Buketi Markası Yaratmak

Tüm sektörlerin endüstriyel çatısı o kadar çok genişledi ki artık butik markalar yaratmak ister istemez bir zorunluluk haline geldi. Hep aynı markaların aynı ürünlerini çok yüksek meblağlar karşılığı almak istemeyen müşteri kitlesi ”yeni”, ”deneysel” ve ”farklı” olana yönelmek istiyor. Butik bir çiçek buketi markası yaratmak için iki adım çok önemli. Birinci adımda tamamen sizi, el emeğinizi tanımlayacak, müşterilerin de ilgisini çekecek bir marka, bir isim bulmanız gerekecek. Açacağınız internet sitesinin adı da bu adı içermeli. Çiçek ve buket isimlerinden derlenen birçok kombinasyon deneyebilirsiniz. Ama bunu yaparken piyasadaki çiçekçilerin isimlerine benzeyen ya da onların adını çağrıştıran marka isimlerinden kaçının. Taklitçilik sizi bu ticaret serüveninde bir adım bile ileriye taşıyamaz.

İkinci adımda ise hazırlayacağınız çiçek buketlerine karar vermelisiniz. Sizin internet mağazanızda kaç çeşit buket olacak? Bunların kendilerine özgü isimleri mi olacak? Yoksa klasik bir yolu izleyip en çok tercih edilen buket derlemelerini mi tercih edeceksiniz? Evde de çalışsanız bir planınız olmalı. Hele ki çiçeklerin sonsuz dünyasında farklı çiçek seçeneklerini gözden geçirmek bu süreçte oldukça önemli.

Daha sonra ilk satışınızı yapabilir ve evde el emeğinizle hazırladığınız buketlerin yavaş yavaş nakite dönüştüğünü görebilirsiniz.

Butik bir marka yaratmak her zaman için sancılı bir döneme tekabül eder. Çok çalışmalı, çok uğraşmalı, uzun uzun düşünmelisiniz. Sektördeki boşlukları okumak ve onları kendi ticaret anlayışınızla doldurmak her şeyden önemli. Çiçek deyip geçmemek farklı türde çiçekleri sipariş verip evinizde tamamen marjinal ve denenmemiş buketleri hazırlamak mevcut seçenekler arasında. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi: En iyi reklam, kulaktan kulağa yayılan reklamdır. Butik ticaretin dayandığı temel nokta da budur. Çiçekleriniz birileri tarafından beğenilip rağbet edildikçe adınız da markanız da butik’ten endüstriyele doğru evrilebilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Şehir Rehberi Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Instagram ile Satış Mümkün mü?

E-ticaret sitesi açmak ile uğraşmak istemeyen ya da ben beceremem diyen Instagram üzerinden de satışlarını gerçekleştirebilirler. Başta yakın çevrenize yapacağınız satışlar daha sonra ivme kazanarak farklı coğrafyalara uzanabilir. Hepimizin bildiği üzere Instagram metnin değil görsellerin önemli olduğu bir platform. Bu noktada hazırlayacağınız çiçek buketlerinin görünümü kadar fotoğraf kalitesi de önemli olacak. Eğer fotoğraf çekme kalitesi düşük bir telefonunuz varsa burada paylaşacağınız fotoğraflar da kalitesiz görünecektir. Hal böyle olunca isterseniz dünyanın en güzel, en nadide buketlerini hazırlayın, görüntü kalitesi düşük görsellerle şansınız epey düşük olacaktır.

Bu nedenle Instagram’dan çiçek satma işinde karar kılarsanız bir sermaye zorunluluğu olarak kamerası son derece gelişkin olan bir telefon edinmeyi unutmayın. Çiçeklerin rengini daha canlı daha parlak gösteren fotoğraflarla birçok müşteriyi tek bir görselle ikna edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktası ise etiketleme yapmaktır. Paylaştığınız her fotoğrafın altına çiçek, buket ve türevi kelimeleri mutlaka etiketleyin. Birileri sevdiklerine hediye etmek için çiçek bakarken sizin fotoğrafınız ve hesabınız ile karşılaşabilir. Müşteri potansiyelini geniş alanda tutmak bu tür küçük ayrıntılara dikkat etmekten geçiyor.

Nasıl Çiçek Buketi Yapabilirim?

Tamamen evde ve kendi imkanlarınızla hazırlayacağınız çiçek buketleri mümkün olduğunca minimal olmalı. Zira bu işe başladığınızda piramidin en alt noktasında olacaksınız. Başka büyük markaların ellili, yüzlü buketlerine bakıp ben de yapabilirim ya da yapmalıyım gibi yanılgılara sakın kapılmayın. Onlar yüzlük buketler hazırlıyorsa siz onluk hazırlayın. Onlu güller, zambaklar, menekşeler… Herkesin adını da şeklini de bildiği çiçekler risk oranını da en aza indirgeyecektir. Aynı zamanda düğün, nişan, kız isteme törenlerinde en çok tercih ve talep edilen çiçeklerin listesini oluşturup elinizden geleni yaparak piyasadaki bu talebe de karşılık bulabilirsiniz.

Hem canlı hem de cansız çiçeklerden buket yapma şansınız var. Ama eğer yoğunlukla canlı çiçek buketleri yapacaksınız sakın toptan almayın. Çiçeğin tazesi makbuldür deyip günlük ve haftalık programlarda çalışın. Cansız çiçekler ise daha çok iç dekorasyonlarda kullanılıyor. Bu alanda da çalışmalar yaparak çok yönlü bir hizmet sunabilirsiniz.

Son olarak birkaç tane de egzotik çiçeğim olsun, belki alıcı bulur diyorsanız obur bitkiler ve ahşap saksısında oldukça gösterili görünen bonsai çiçeklerini de satışa çıkarabilirsiniz.

Çiçek Buketi Maliyeti Nedir?

Bunun için net bir maliyet tablosu çıkarmak oldukça güç. Tamamen hazırlayacağınız buketlerdeki çiçeklerin türüne ve sayısına göre değişkenlik gösterecektir. Siz mümkün olduğunca düşük maliyetli bir giriş yapın ve satış gerçekleştirdikçe üstüne koyun. Örneğin maliyeti on lirayı bulan bir gül buketini internet üzerinden 25 – 30 liraya satabilirsiniz. Bu ise tek bir buket üzerinden yüzde iki yüzlük bir kazanç elde etmenizi sağlayabilir.

Yorum yapın