Evdeki İkinci El Eşyaları Hızlıca Satmak İçin Hangi Taktikleri Uygulayabilirim?

Evlerdeki eşyalar. Bizim elimize geçtikte sonra isterse birkaç kere kullanılmış olsun, 2. el statüsüne düşmüş olan eşyalar. Belki batan geminin malları değiller ama yer kaplayan, o anda elinde bulunduran kişi ve aileler tarafından kullanılmadığı için tamamen işlevsiz mallar onlar.

Hani bazı değerli eşyaların ne kadar değerli olduğunu karşı tarafa aktarmak için yükte hafif pahada ağır deriz. Mesela mücevherat sınıfına giren yüksek ayarlı kolyeler, bileklikler vs. Bir de bunun tam tersi vardır. Yükte ağır pahada hafif olanlar. Mesela yıllar önce bir heves alınmış bir gitar. İki tıngırdattıktan sonra bir kenara koyulmuş. Bu sadece bir örnek. İşçi, memur, öğrenci evleri hiç fark etmez. Sadece kısa bir zaman dilimine ait olan ve günümüzde geçerliliği hiç mi hiç bulunmayan bu eşyalar yığıldıkça yer kaplar, evlerin dekorasyonunu bozmaya başlar. Arka balkon, kiler vs. derken, eşyalardan kurtulma vakti gelir.

home furniture photo

Milyarlarca insana trilyonlarca eşyanın düştüğü bir evrende 2. el piyasası da hareketli günler / yıllar geçiriyor. Sürekli bir sirkülasyon var. Sıfırdan 2. ele düşen ürünler bir gün içerisinde binlerle ifade edilirken, el değiştire değiştire hurda haline gelen eşyaların doğaya karışma, yani sıfırlanma zamanları da insan ömründen çok uzun. Yani insanlar ölür, nesneler kalır durumu yaşanıyor.

Nesneler kalmasın, kullanmadığınız eşyalar evinizi eve geçirmesin istiyorsanız, üstü biraz da ederince para kazanmak istiyorsanız, size vereceğimiz tavsiyelerden bir ya da birkaçını uygulayabilirsiniz. Böylece hem evlerinizde & iş yerlerinizde & kilerinizde yer açılır hem de eliniz biraz para görmüş olur.

İkinci el piyasasında dönen paralar, sıfır piyasasına göre daha küçük ölçekte olabilir ama belli başlı kurallara ve ayrıntılara dikkat edilmediği takdirde kazancın sıfır olma riski vardır. Bu riskten korunmak ve ”hiç yoktan iyidir demek” adına ikinci el eşya satarken ve alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususları detaylarıyla açıkladığımız yazımız aşağıda:

İkinci El Eşya Satarken ve Alırken Çok Önemli 8 Husus

Bit Pazarındaki Satıcılara Satın 

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım ki her ilçede, hatta her şehirde bit pazarı yok. Bazılarının ismi ise semt pazarı , halk pazarı oldu. Burada mevzu bahis olan 2. el eşya satan tezgahların açıldığı herhangi bir pazarı değerlendirmeniz. Kısaca bit pazarı denilen bu yerlere sanmayın ki sadece yoksu kesimden, bitik muhitlerden insanlar geliyor. Sadece 2. el eşyalardan koleksiyon yapan saygın iş adamları ve takıntılı zenginler de var. Bunlar sadece İstanbul’da değil, tüm şehirlerin bit pazarlarında cirit atıyor, koleksiyonlarına uygun parçalar almak için.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Evde Bileklik İşi Yapmak İsteyenlere

Sizin 20 liraya satışa çıkardığınız şeye 200 hatta 2 bin lira vermeye hazır kişiler var. Bunlar şehir efsanesi değil bit pazarı hikayeleri. Bu tiplere denk gelecek kadar şanslı olmasanız bile eşyalarınızın hakkını ziyadesiyle verecek olan aktif bir müşteri kitlesi var dışarıda. Bit pazarlarına ev hanımları, emekliler ve öğrenciler gidiyor. Bohem tayfa da yeni keşifler için orada. Müşteri portföyü oldukça geniş yani. Tek yapmanız gereken bu pazarlarda küçük bir tezgah açmak için gerekli izinleri almak (ama ihmal etmeyin, ava giderken avlanmayın sonra) ve elinizde eşyaları hızlı ve kazançlı bir şekilde elden çıkarmak.

İkinci El Kıyafet ve Ayakkabı Satmak

Facebook Gruplarına Kaydolun 

Facebook genç nesil için bitmiş olabilir. Ama özellikle Instagram ile birlikte ortak yazılımlar geliştirmeleri ve son getirilen yenilik ile birlikte bir arada kullanılabiliyor olmaları Facebook’a yine bir canlılık kattı. Instagram’dan ve karantina sürecinden sıkılanlar da dondurdukları hesapları açtılar. Yeni hesap açanların sayısı da bir hayli fazla. Sonuç olarak burada bir pazar var. Özellikle gruplar alım satım işlerinde vızır vızır işliyor. Siz de bu sosyal medya mecrasındaki gruplara kaydolup en azından elinizdeki eşyaların bir kısmını bu sosyal platform aracılığıyla çıkarabilirsiniz.

Komşulara Haber Salın 

2. el piyasasının görünmeyen kahramanlarının başında komşular geliyor. Bu gizli kahramanlar en hızlı posta iletişim yollarından biri. Hatta bazen posta değil telefon ve internet hızını bile geçiyorlar çoğu zaman. Kulaktan kulağa reklam, duyuru, tanıtım, satış işlemleri özellikle mahalli yerlerde çok işe yarıyor. Belki İstanbul’da ya da diğer metropollerde komşu dediğimiz kavram, sabahları işe ve okula giderken selamlaşmaktan ibaret olduğu için bu tür yerlerde pek anlam ifade etmiyor olabilir ama ilçelerde ve küçük şehirlerde komşular 2. eşyaların çok daha kısa sürede elden çıkmasını sağlıyor.

Bizzat Kendiniz İlan Sitelerine Kaydolup İlan Yayınlayın 

Ve son olarak kendi işinizi kendiniz görebilir, ilan sitelerine kaydolup ilan yayınlayabilirsiniz. Satışa çıkardığınız ürünler sağlam ve hesaplı ise, hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

Yorum yapın