Evden Dikiş İşi Yaparak Para Kazanmak

Evden dikiş işi yaparak para kazanmak dendiğinde sizin de aklınıza benim gibi terzilik gelmiş olabilir ya da evde fason iş gibi bir düşünceye kapılmış olabilirsiniz.

OKUMANIZ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN İŞ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VEYA BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN ADİ SAHTEKARLARDIR!!

Ancak bu anlatacağım konu tamamen farklı. Günümüzde kadınların çalışması için pek çok imkan sunuldu ve her kadın hem anne hem aşçı hem yönetici hem de usta bir terzi olmak adına var gücüyle çalışıyor. Ama bazıları var ki durumu çözmüşler. Madem çalışıyorum o zaman kazandığımla da bu ufak işleri başkaları yapsın bende evimde bir bardak kahvemi içeyim demişler. Ne kadar akıllılık etmişler değil mi?

Aslında temelleri Avrupa’ya kadar uzanan bu sistemin temel sorunu bu değil ancak bu nedenden dolayı evden dikiş işi yapmak gibi bir meslek türedi. Çünkü erkekler çalışıyor ve bu işleri hatunlarından bekliyorlar. Hatunlarda bütün gün işte. E peki kim dikecek sökükleri, yırtılanları? İşte tamda bu noktada kafayı çalıştıran ve çalışma hayatına merhaba derken bunu evinde kutlamak isteyenler tarafından bulunan evden dikiş yaparak para kazanma işi günümüzün en karlı sektörlerinden. Peki, nasıl mı? Gelin birlikte bakalım…

Nasıl Evden Dikiş İşi Yapabilirim?

Evet, efendim hemen size evden dikiş işini anlatayım. Bu iş sandığınız gibi saatlerce ölçü al, prova yap ya da makineyi getir bütün ürünleri aynı boyda defosuz dik gibi bir durum değil. Bu tamamen ufak tefek de diyebileceğimiz her ev hanımının bilmesi gereken temel dikiş nakış bilgilerinden oluşan bir meslek. Hani tam işe gidecekken çorabınız delinir ya da gömleğiniz kapıya takılır da acilen dikmeniz gerekir ya bu işte tamda öyle bir iş.

Bütün bu dediklerini anladım da evden dikiş işini nasıl yaparım diye düşünüyorsan hemen kendine profesyonel sökük, yırtık dikici şeklinde bir kartvizit çıkar. Sonra kendi söküğünü dahi dikemeyecek kadar meşgul olan ya da dikilecekleri bir köşede bekleten insanlara bu kartları dağıt. İlk zamanlar komik gelecek hatta kartı alanlar yüzünüze bön bön bakacak biliyorum ama ertesi gün sizi arayacaklarına emin olabilirsiniz.

Evden dikiş işi aslında %30 el becerisi %70 girişkenlik isteyen bir meslek. Çünkü ülkemizde bu meslek pek tanınmış bir alan değil. Ancak çoğu şehirde ütü evleri harıl harıl işleyen bir dükkan haline geldi. Artık perdeler ve halılar elde yıkanmıyor. Sökük dikmek de bu işler gibi normallik kazanacak bir alan olarak karşınızda duruyor. Dikiş işi yapmak için çevrenizin geniş olmasına da gerek yok. Sizi tanımayan insanlarla çalışmanız daha verimli olacaktır.

Evden Dikiş İşi İçin İhtiyacım Olan Şeyler Neler?

Evden dikiş işi yapmaya karar verdiğini hisseder gibiyim. Ama emin ol sıkıntı yaşamayacaksın. Çünkü yeni başlanan işlerde ilk olmak her zaman iyidir. Bu işe girerken ihtiyacın olan şeyler şunlar;

Kimliğin Olsun!

İnsanlara gerçekten dikiş işinin gerekli olduğunu ve onlara nasıl yardım edeceğini anlatan bir broşürün ve seni tanıtan kartvizitlerin olması kısa sürede tanınmanı ve ‘’Aaaa gerçekten çok mantıklı benim dikişlerde birikti.’’ diyen insanlar bulmanı sağlayacaktır.

Hitap Ettiğin Bir Kesim Olsun!

Her işin hitap ettiği bir kesim vardır. Senin de hitap edeceğin bir kesim olmalı. Zaten dikiş işini başkasına veren kesim genellikle çalışan ve zengin olan kişilerden oluşacaktır. Kendini tanıtacağın alanları da bu sayede kolaylıkla seçebilirsin.

Hedeflerin Olsun!

Ya bu işten nasıl hedef çıksın demek yerine bu hafta 5 müşterim olacak haftaya 10 müşterim olacak gibi gerçekçi hedefler edin ve bu hedefleri bir bir gerçekleştir. Eğer hedefin olmazsa batman yakındır.

Fiyatlarını Belirle!

Her hizmetin bir karşılığı olmalı değil mi? Sende vereceğin hizmet için mutlaka bir karşılık belirlemelisin. Bu sayede satışların kolay olacaktır. 0.50 kuruşa sökük dikilir dediğinde gün içinde eline gelen işlerden ne kadar kazanacağını bilmelisin.

İplerini Almayı Unutma!

İşin ne zaman ve nereden geleceği belli olmaz. Hele ki elinde iple gezecek bir iş varken kimin ne zaman neresinin söküleceği hiç belli olmaz. Bu yüzden elinde bir kutu ip ve iğne olsun. Çantanda çok yer kaplamasın diyorsan hafiflerden beğen ve koy kutuna.

Güler Yüzünü Eksik Etme!

Her insanın bir eksiği vardır ancak karşındaki kişilerin dikiş dikemediklerini yüzlerine vurma. Çünkü bu insanlarda ters etki yapar. Herkesin böyle bir işi yapmak zorunda olmadığını söyle.

dikiş dikmek

Evden Dikiş İşi Veren Firmalara Ulaşmak İsteyenlere

Evden dikiş dikme işini iyice benimsediniz ve bir an önce bu işe başlamak istiyorsunuz. Size bu alanda yardımcı olacak ve sürekli iş verecek firmaların olduğunu biliyor musunuz? Ben bu firmaları nereden bulurum diye düşünmeye başlamışsanız ben hemen sizler için sıralayayım…

Kuru Temizlemeciler

Biliyorsunuz ki kuru temizleme işi ile meşgul olan kişilere sürekli kıyafetler gelir. Bu kıyafetler kimi zaman yırtık olarak geldiği gibi kimi zamanda temizlik sırasında yırtılabilir. Müşterilerine böyle bir ürünü veremeyecek olan kuru temizlemecilerle anlaştığınızda bütün yırtıklar, sökükler sizi bulacaktır.

Kıyafet Üretimi Yapan Yerler

Kıyafet üretimi yapan ve çok büyük ölçekli olmayan firmalar üretimden kaynaklanan ancak gözden kaçan ufak sorunları çözmek için bu konuda deneyimli kişiler ararlar. Bu siz olabilirsiniz.

Giyim Mağazaları

Giyim mağazaları her gün onlarca insanla dolup taşar. Herkesin bir ürün denediğini düşünürseniz bu kıyafetlerde zaman zaman yırtılmaların ya da sökülmelerin olması muhtemeldir. Sizde böyle bir mağazaya yakın konumdaysanız hemen gidin anlaşın derim. Çevrenizde bu işe girdiğinizde pek çok iş alanı belirecektir. Size düşen bunları tespit etmek olacak.

dik2

Nostaljik bir dikiş makinesi

Günümüzde Evden Dikiş İşi Yaparak Para Kazanmanın Olumlu Yönleri, Artı Tarafları Nelerdir? 

 • Hem dikiş makinelerinin hem de tekstil sektöründe çok büyük yenilikler olmuştur. Öyle ki bu yenilikler eski dönemde uzun bir süre gazete ve televizyon haberlerine yansımış, haber değeri taşımıştır. Bu yeniliklerden ilki dikiş makineleri genelindedir. Dikiş makineleri artık manuel değil otomatik olarak çalışmaktadır. Biliyorsunuz ki daha 30 sene öncesine kadar manuel olarak kullanılan araçlar birer birer teknolojik gelişimlerle beraber çağ atlamıştır. Eskiden merdaneli olan çamaşır yıkama makinelerini yerini son devir ve son teknolojide olan çamaşır makinelerine bırakmıştır.

 

 • Bu yenilikler ile birlikte hanımlar artık çok daha az yorularak çok para kazanma şansını ellerine geçirmiş oluyor. Tek yapmaları gereken zaten otomatik olarak dikiş diken makinelere gereken yönlendirmeleri vermek ve bu süreci yakından takip etmek.

 

 • Getirilen ikinci yenilik de kumaş sektöründe olmuştur. Kumaşlar, artık eskisine nazaran çok daha pamuklu ve yumuşak olmuş ve böylece dikiş dikilebilir kıvamda çok daha rahat o süreci tamamlanır kılmıştır. Bu sayede kalın ve sıkı kumaşlarla boğuşmak yerine, zaten otomatik çalışan makinelere gayet yumuşak ve kolay geçirgen bir yapıya sahip olan kumaşları dizmek son derece rahat ve keyifli bir iş sahası oluşturmaktadır.

 

 • Evden dikiş dikmek önceleri her kadının bir hobisiydi. Daha sonra bu iş sektörel bir hal almaya başladı ve evdeki dikiş makineleri birer depolara kaldırılıp eskicilere satıldı. Ancak sektör yine de talebi karşılayamamakta ve beklenen arzı oluşturamamaktadır. Böylece evlere iş olarak çeşitli tekstil ürünleri vermektedir.

 

 • Bu da özellikle ev hanımları için hem bir geçim kaynağı hem de bir iş disiplini katmıştır. Artık iş yapmak ve ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlar, günlerini sadece yemek ve temizlik yaparak ve televizyonun önünde saatler harcayarak öldürmemektedir. Canlanan ev ekonomisi de aynı zamanda gelişen sirkülasyon demektir. Evlerimize ne kadar para girerse, dışarıdaki ekonomiye o kadar para akıtılır. Bu da ekonominin canlanması ve daha fazla alışveriş demek olacaktır. Yani böylesi bir iş ile sadece evinizi değil ülkenizi de bir bakıma geçindiriyor olacaksınız.

 

Evden Dikiş İşi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar 

 • Çocuklarınızı ve gündelik işlerinizi asla ihmal etmeyin. Bazı kadınların evden yapılan işlere kendilerini fazla kaptırıp gündelik hayatındaki önemli özneleri ve günlük işleri aksattığı gözlemlenmiştir. Sırf üç kuruş daha fazla kazanmak adına yapılan bu yoğunlaşma ve ihmal ise aile içi geçimsizliklere yol açmaktadır. Bazı kadınlar ise üzerinde fazla yük hissederek çeşitli derecelerden depresyona girmiştir. Bu tür olumsuz durumların önüne geçmek ve bunlara engel olmak tamamen sizin elinizde.

 

 • İşi zamanında yetiştirmeye bakın: Bu tür işlerde işi zamanında yetiştirmek çok önemlidir. Hem söz konusu işletmeye güven vermiş olursunuz, hem de işi zamanında yetiştirerek çok daha fazla paraya zamanında kavuşmuş olursunuz. Ama siz yine de çok da aceleye getirmeyin. Sadece disiplinli olmak ve randımanlı çalışmak, zaten mevcut işleri zamanında yetiştirmenize yetecektir.

 

 • Çocuklarınızı dikiş makinesinden uzak tutun. Dikiş makinelerinin özel saklama dolapları vardır. Bir tür gömme dolap gibidir bunlar. Özellikle evden çıkarken makinelerinizi o dolaplara kitleyerek çıkın. Dikiş makineleri iğneleri ile birlikte özellikle çocuklar için son derece tehlikeli araçlara dönüşebilir. Önleminizi alın, çocuğunuzun yaralanmasına asla izin vermeyin.

 

 • Gece geç saatlerde çalışmayın. Bunun iki nedeni var: Öncelikle ses, evin içinde ve diğer komşulara büyük rahatsızlık kaynağı olabilir. Şikayet almak istemezsiniz. Bununla birlikte insanın gece odaklan problemleri daha yükseliştedir. Odaklanamama problemi sonucunda dikkatsizlikle beraber kendinizi yaralayabilir ya da kumaşa zarar verebilirsiniz.

 

 • Temizliğe ve çevre düzenine verin. Her tarafı ipliklerle ve iğnelerle kaplı bir vaziyette bırakmayın. Bu da özellikle eşinizin sinir sistemi için son derece önemlidir.

Tarihi bir fotoğraf: Dikiş yapan kadın…

Evden Dikiş İşi Yapmanın Geleceği? 

 • İnsanlar giyindiği sürece tekstil ve dikiş sektörü daha da güçlenerek hayatta ve ayakta kalacaktır. Zaten talep o kadar yoğunlaşmıştır ki artık tekstil sektöründe faaliyet yürüten işletmeler daha çok personel almaya başlamıştır. O personeller de daha fazla mesaiye kalmaya…

 

 • Hal böyle olunca evden her zaman yapılacak dikiş işi olacaktır. Böylece hanımlar da hem aile bütçesine katkı yapmış olacak hem de bir işte aktif olarak rol almanın mutluluğunu yaşayacaktır.

Evde Dikiş İşi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler 

Evden çalışmak her ne kadar son derece avantajlı görünse de belli bir noktadan ve süreden sonra birtakım dezavantajları da ortaya çıkabiliyor. Bu dezavantajların yüzde yetmiş – seksen oranındaki vebali ise tamamen çalışanlara ait. Nasılsa evden çalışıyorum algısı belli bir süre sonra yapılan işi ciddiye almamaya, hafifsemeye ve sürekli olarak ertelemeye itebiliyor. Günümüzde bu kasıtlı tembellik ya da işi umursamama handikapları yüzünden rahat işlerini kaybedenlerin sayısı azımsanmayacak ölçüde. Siz bu kişilerden olmayın ve işsizliğin tavan yaptığı günümüzde, hem evinizden hem de bildiğiniz bir işi yapmanın keyfini çıkarmaya devam edin. ‘Aman canım algısı’ son derece sakat bir algı olup kişileri ‘sonra da yaparım’ yanılgısına düşürebilir.

Parlak Fikirler olarak size vereceğimiz tüyolar lütfen önemseyin ve işinizin kıymetini bilin.

 • İşi zamanında teslim etmek: ”Deadline” yani son teslim tarihi her ne kadar reklam ajanslarına ait bir terim olsa da evden yapılan işler için de geçerlidir. Atölyede olsanız başka bir şeyle ilgilenme şansınız olmayacağı için işi vaktinde teslim etmeme gibi bir riskiniz de olmayacak. Ancak evde çalışınca işin rengi değişebiliyor. Eşiniz, varsa çocuk ya da çocuklarınız, dalıp gittiğiniz televizyon ve internet  oyalayıcı olabilir. Teslim etmeniz gerekenleri birkaç kere üst üste geciktirmeniz bu işi kaybetmenize neden olabilir.

 

 • Sizden tam olarak ne istenildiğini anlamak: Dikim işlerinin de birçok ayrıntısı ve teferruatı olabilir. Sizden tam olarak ne istendiğini anladıktan sonra işe koyulun. Anlamadığınız ya da unuttuğunuz bir nokta olursa işveren ile doğrudan iletişime geçip sorabilirsiniz.

 

Evden Dikim İşi Bulmak Kolay Mı? 

2020 yılı itibariyle herhangi bir işi bulmak ya da sürdürmek hiç de kolay değil. Nasıl ki patronları memnun edip onların yüzünü güldürmek zor ise, iş bulmak ve söz konusu işte kalıcı olmak zor. Hele ki iş, evden yapılacak işler listesinde yer alıyorsa. Evden dikiş işi bulmanız için iki şart gerekiyor diyebiliriz. Bir araştırmacı ve ısrarcı olacaksınız, iki ikna yeteneğiniz gelişmiş olacak. Araştırmaları nerede yapabilirim diyorsanız ilk hedefiniz ve uğrak yeriniz internet olmalı. Günümüzde, özellikle Türkiye’de evden yapılan işlerin iletişim merkezleri internet oluyor. Aynı zamanda verilen ilanların yüzde doksanı da online platformlarda yayımlanıyor. Günlük olarak gözünüze kestirdiğiniz sitelere girip yeni dikim işi var mı diye bakmalısınız. Bulduğunuz takdirde tek bir dakika bile ertelemeden online başvuru seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Diğer yandan ikna yeteneği dedik. İşveren neden sizi seçmeli sorusunun cevabı işe başvururken kuracağınız birkaç cümleye bağlı olabilir. Kelimeleri seçiş ve kullanış tarzınız aynı işe başvuran yüzlerce kişi arasından farkınızı ortaya koyabilmeli. Kurduğunuz cümleler ‘ben bu işi yapabilirim, bana güvenebilirsiniz’ demeli. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere tekstil atölyelerine de başvuru yapabilir ve oradaki şeflere evden dikim işi yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

“Evden Dikiş İşi Yaparak Para Kazanmak” üzerine 24 yorum

 1. Merhaba izmir çiğli de yeni açtığım fason atolyem var 3 adet juki dikiş makinesi 1 adet juki overlok makinem var belli başlı fason işler almak istiyorum vermek ister seniz 0533 729 12 09 nolu telefonum dan ulaşa bilirler şimdiden herkese teşekkürler. [email protected]

  Cevapla
 2. Ankara da e-ticaret sitemiz için sipariş üzerine evde dikiş yapabilecek makinası olan bayan terzi aranıyor.
  Aranan özellikler:
  Güzel dikiş yapabilen, temel kadın beden kalıplarını çıkarabilen, overlok yapabilen, giyimde ölçülendirme ve süsleme yapabilen, işi yetiştirip verimli olabilecek.
  İletişim: [email protected]

  Cevapla
 3. Bayan giyim ve ev tekstili ürün bilgim var.Evimden sipariş üzerine çalışmak istiyorum. İlgilenenlerin bilgisine

  Cevapla
 4. Evimde dikiş nakış özelliği olan makinem var ve bu işten anlıyorum belirli bir iş vermek isteyenler bu numaradan ulaşabilir 054584469 sıfır beş alev turan

  Cevapla
  • Yorumuzunu yayımladık ancak sizden her ne surette olursa olsun komisyon, kapora isteyenlere kesinlikle güvenmeyin ve en ufak para vermeyin. Ayrıca cep numaranızın sonunu istenmeyen otomatik reklam mesajları gelmemesi için yazı ile yazarak düzenledik. Size tavsiyem kendinize bir eposta hesabı oluşturun ve telefon yerine e posta hesabı yazın.

   Cevapla
 5. Evde boneşal bol paça pantolon dikimi yapıyorum.kendime ve işime güveniyorum.istek üzerine dikim yapabileceğim yada diktiğim ürünlerin satışını yapabileceğim firma yada kişi arıyorum

  Cevapla
 6. Kendime ait bir çok özelliği olan makinam var ve daha önce bir atölyede düz dikiş makinaci olarak çalıştım ,çalışmaya evde devam etmek istiyorum parça basi işte olur ilgilenenler e postadan ulaşabilirler..

  Cevapla
 7. Merhabalar evimde dikiş ve overlok Makinam var temel kalıp bilgim var istek üzerine dikiş yapıp satış yapabileceğim firma yada kişi arıyorum

  Cevapla
 8. Merhabalar evden özel dıkım yapıyorum Moda tasarım mezunuyum pandemıden dolayı evden calısıyorum model uzerıne herşey dikiyorum bılgı ve sıparıs için boutiquefiryuza instagramımdAn bakabilirsınız güvenilirlık açısından

  Cevapla
 9. Merhaba, İstanbul Avrupa yakasında evinden parça başı çalışacak, elbise dikişinden anlayan, kalıp çıkartabilecek ve dikişi düzgün bayan terzi arıyoruz. Eyüp ilçesinde, özellikle de Kemerburgaz-Göktürk civarında olması tercihimizdir. Örnek ve kumaş verilecek, örnek dikim sonrasında anlaşılırsa devam olarak ilk etapta 30-40 adet dikim yapılacaktır. Sonrasında ise farklı ürünler ile devam edilecektir. Bizim için teslim süreleri ve dikiş kalitesi çok önemlidir. Buna uyacak kişilerin mail atmasını rica ederiz.

  Cevapla
 10. Merhabalar
  2 adet makinam var duz bide overlok ise yeni baslicam
  Ama bilgim var daha onceler de cok calistim yalniz kucuk kizimdan dolayi çalışamıyorum daha cok fason is istiyorum kendime ailt fikirlerim var.Onlari tasarlamak istiyorum Ankarada oturuyorum daim is istiyorum eger yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
  • biz işveren değiliz. işverenlere ulaşmak istiyorsanız bir mail adresi oluşturup yoruma yazabilirsiniz. iyi günler

   Cevapla
 11. Sakarya karasuda evde 2 adet sanayi düz makinam var onunla yapabileceğim parça başı iş aramaktayım

  Cevapla
 12. Bağcılar Kocasinan ve kirazlı tarafında bulunan. Sanayi tipi dikis ve overlok makinasi bulunan her türlü dikis bilgisine sahip olanlar bana ulassin. Giyim uzerine siparis dikis dikebilecek birini arıyorum.

  [email protected]

  Cevapla
 13. Evlere dikiş işi vermeye devam.ediyor musunuz eşim iş arıyor da düz makinasi var yeni şu an boşta makina iş arıyor bende yardımcı olmaya çalışıyorum eşime yardımcı olursanız sevinirim iyi günler biz istanbul basaksehir de ikamet ediyoruz

  Cevapla

Yorum yapın