Evden Resim Yapıp Ek Gelir Elde Etmek-Karlılık ve Pazarlama Olanakları

Evden resim yapmak gelir elde etmek (maaş değil gelir) mümkün m? Kulağa ütopyaların şahı, gerçekleşmesi mümkün olmayan bir kehanet gibi gelse de mümkün. Tabi pek az insana nasip olan bir imkan bu. Zira ülkemizde türü fark etmeksizin sanata verilen önem ortada. Bir tek dizi ve sinema oyuncuları bu konuda ayrılabilir. Onlar sürekli göz önünde bulunduğu için görsel değil ”vitrinsel” sanatın bir parçası çünkü.

picture photo

Resim gibi dümdüz (elbette memleketimizdeki insanlar için bir tanım bu) bir görsel sanat türü ise önemini, kendisine gösterilmesi gereken değeri yıldan yıla kaybediyor. Entelektüel kelimesini ya doğru telaffuz edemediklerinden ya da söylemeye üşendikleri için kısa kesen ve ”entel” olarak söyleyen kişilerin ”entel’ olarak gördüğü sanat türlerinden bir diğeri daha.

Yine de yaratıcı, orijinal ve pek tabi yaratıcı bir ressam iseniz bu işten en azından harçlığınızı çıkaracak kadar para kazanabilirsiniz. Kara kalem olur, yağlı boya olur, hatta ve hatta sürrealist ve kübik bile olur. Artık insanların her şeyden her dakika sıkıldığını göz önünde bulundurarak ”otonom çizimler” yapmak çok akıl karı değil. Zira resimden ziyade fotoğrafların çağında yaşıyoruz. Sadece bir insanın günde 4 -5 tane fotoğraf paylaşabileceği görsel şölende çizdiğiniz resimler o fotoğraflardan daha sanatsal ve ilgi çekici olmalı. Ancak bu şekilde ürettiğiniz sanattan para kazanabilirsiniz.

portrait photo

En ünlü ressamların dahi öldükten sonra zengin olduğunu duymayan yoktur herhalde. Benim gibi sizde gençliğini resimler uğruna harcayan sonrada bahtsız bir şekilde sefaletle ölen ressamların hikâyelerini dinlemekle geçti günlerim.

OKUMANIZ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN İŞ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VEYA BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN ADİ SAHTEKARLARDIR!!

Ama devir değişti. Artık sefaletten ya da fakirlikten ölen ressamlar yok. Çünkü resim yapmak günümüzün en gerekli sanat alanlarından biri olarak hemen her alanda iltifat görüyor. Ne yani ressam mı olalım dediğinizi duyar gibiyim. Size ressam olun demek gibi bir gayem yok ama evden resim yaparak ek gelir elde edeceğinizi tavsiye eden biriyim. Resimdir, çizer koyarsın hem ben de yetenek yok diye de düşünmeyin. Artık bu işin kolay var…

Kimler Evde Resim İşini Layıkıyla Yapıp Gelir Temin Edebilir?

Ben baştan kaybettim yeteneğim yok diyen ressam ruhlu insanlardansanız ya da elinden çıkan eserlerle dudak uçuklatacak kadar yeteneğe sahip olanlardansanız evden resim yapmaya başlayabilirsiniz. Biliyorsunuz ki günümüzde resim yapamamanız için hiçbir engel yok. En başarısız çalışmaları dahi harika bir resme dönüştürecek pratik resim çizme yöntemleri ile bu işi layıkıyla yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta kendi ruh dünyanızı da her fırça darbesi ile tuvalinize dökebilir ve görenleri düşündürecek, sanatsal olarak huzur verecek estetik yeterlilikte çalışmalar hazırlayabilirsiniz. Yeteneğinizin olmadığını düşünüyorsanız bile pratik resim çizme sanatı ile farklı çalışmalar ortaya koyabilirsiniz.

portrait photo

Bu İş İle Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Evden resim yapıp ek gelir elde etme işi aslında evden hobilerini gerçekleştirmek isteyenler için hazırlanmış bir iş imkânı sunuyor. Resim yapmak elbette herkes için kolay bir çalışma olmayabilir ancak bazı kişiler ya da bildiğiniz büyük kalabalıklar için en çok getiriye sahip alanlardan biri. Sizde yeteneğim var ve ben bu işi yaparım diyorsanız üzerinde durduğunuz bu potansiyel para kazanma imkânına gereken dikkati ve enerjiyi vermeniz gerekir. Çünkü resim yapmak bütün ruhuyla kendini resme verenlerin işidir. Neticede bu iş bir tutku işidir. Sadece aşkla yapanların başarılı olabileceği bir iş!

Şu İş İlgini Çekebilir:  OKURKEN PARA KAZANMAK İSTİYORUM

Evden resim yapıp satma işi karlı mı diye aklınızın kurcalandığının farkındayım. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız ya da insanların tercihlerine dikkat etmişseniz çoğu yerde resimlerin sıklıkla kullanıldığını fark edebilirsiniz. Çünkü günümüz insanı kendini taş duvarlar arasında koyduğundan beri sanatsal ürünleri daha çok tercih ediyor. Alışveriş merkezlerinde bile tuvalete dahi girseniz çeşitli manzara resimlerini ya da daha farklı çalışmaları görebiliyorsunuz. Hatta yetişkinler için resim boyama kitaplarının bile çıktığı günümüzde siz nasıl resim yeteneğinizi kullanarak para kazanmayasınız ki…

Resim işinden ne kadar elde ederim somut bir rakam verin diyorsanız bunun için rakam vermek çok zor. Çünkü kullandığınız boyalardan tutunda tuvalinizin büyüklüğüne ve verdiğiniz emeğe kadar pek çok etkene bağlı olarak kazancınız değişecektir. Ancak bir resimden en az 10-20 TL karlılığınız olacaktır ki bu kazancı küçümsemeyin, ufak tablolar için gayet uygun.

Evden Yaptığım Kendi Resimlerimi Nasıl En Uygun Şekilde Satabilirim?

Evden resim yapıp satmak için bu yola çıkmışsanız bin bir emekle hazırladığınız ürünlerinizi sanatsal faaliyetler yapan atölyelere götürebilirsiniz. Çünkü nu atölyeler resim satışı yapan yerlerdendir. Ayrıca dekorasyon ürünleri satan ve ya aksesuar satışı yapan mağazalarla da görüşebilirsiniz. Eğer internetten anlayan biriyseniz bu tabloları satan sayfalar bulabilir ve iletişim adreslerinden resim çalışması yaptığınızı söyleyebilir ve satış için yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Son zamanlarda parçalı tabloların revaçta olduğu düşünülürse sizde çağı takip ederek daha fazla tercih edilen tabloları tespit edebilir ve çalışmalarınıza buna göre yön verebilirsiniz. Yüksek kazançlar elde edebileceğiniz bir alan olmasının yanında sizleri rahatlatacak olan bu iş sayesinde günün stresini de atabilirsiniz.

Bu noktada gerek yabancı gerekse yerli ilan sitelerinde evden yaptığınız bu resimleri yayımlayabilir ve satabilirsiniz.

Evden Resim Yapıp Nerelerde Pazarlayabilirim?

Evden resim yapıp satmak istediğinizde karşınıza çıkacak olan mecralar 3 tane olacaktır. Birincisi sizin resimlerinizi beğenen ve kullanmak isteyen dekorasyon, aksesuar firmaları ikincisi internet üzerinden pazarlama üçüncüsü ise çeşitli sergiler olacaktır. Bu alanda sürekli iş almak istiyorsanız ve kazanç sizin için önemliyse firmalardan yana olabilirsiniz. Bu firmalar işi sürekli verirler ama diğer seçeneklerden daha az ücret sunarlar. Size çizeceğiniz resim hakkında bilgi verilir, malzemeleriniz verilir ve çizmeniz istenir.

İkinci seçenek olan internet üzerinden pazarlama işlemlerinde büyük kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka kaliteli çalışmalı ve herkesin sizi beğenmesini sağlamalısınız. İstediğiniz fiyata resimlerinizi sunabileceğiniz sanat sayfaları olduğu gibi evine ve ya ofisine tablo almak isteyen insanların da olduğu yerleri seçebilirsiniz.

Arkadaşlar benden size naçizane tavsiye bizzat kendi isminizi kullanarak satış yapmanız. Yani telif haklarınızı başkalarına emanet etmeyiniz. Çünkü sanat işlerinde eğer marka olmaz iseniz maalesef emeğinizin karşlığı olan meblayı almanız mümkün olmayacaktır. Ancak eğer piyasada bilinirseniz ve talepler artarsa sizin de tablo başına istediğiniz ücret katlanarak artar. Mesela kendi hizmetinizi yayımlayıp satabileceğiniz siteler var. Buralara kaydolmanız sizin için bu yönden çok yararlı olacaktır.

Eğer siz kendinizi üçüncü şıkka ayarlamışsanız çeşitli sergilerde şansınızı deneyerek büyük kazançların geldiği bir ortamda resimlerinizi görücüye çıkarabilirsiniz. Karşınıza resimden anlayan kişiler çıkacağı için dikkatli olmanızda yarar var.

“Evden Resim Yapıp Ek Gelir Elde Etmek-Karlılık ve Pazarlama Olanakları” üzerine 3 yorum

Yorum yapın