Evi Filmcilere Kiraya Vererek Para Kazanmak

Herkese merhaba! Hiç evinizi filmcilere kiraya vermeyi düşündünüz mü? Bizce artık düşünmeye başlasanız iyi ederseniz. Hiçbir şey yapmadan, yüksek miktarda paralar kazanmak istiyorsanız tabi. 

Sinema sektörünün taşı toprağı altın ve dövizdir. Aynı şekilde televizyon ve genel olarak medya sektörü de öyle. Boşta olan evinizi normal bir aile yerine filmcilere kiraya verirseniz 8 – 10 katı fazla para kazanma şansınız yüksek. Hele ki evinizde deniz manzarası varsa ya da ahşap konaklarla benzer nitelikler taşıyan eski evlerden biriyse! Günümüzde ”iç mekan”da çekilen sahnelerin neredeyse tamamı kiralanan evlerde çekiliyor. Yapımcılar filmin çekimleri bir an önce tamamlansın diye kesenin ağzını açtıkları için bir aylık kiralama ücretini misliyle verebiliyorlar. Ya da bir haftalığına kiraladıkları eve birkaç aylık kira ücreti verdikleri de oluyor. 

Tabi bir süredir birçok sektörde olduğu gibi sinema ve televizyon sektöründe de bocalamalar oldu. Yeni yayın döneminde dizi sayısı yarı yarıya düştü. Bununla birlikte prodüksiyona ayrılan bütçelerde de kısıtlamaya gidildi. Sinema sektörü ise çok daha kötü durumda. Belli başlı isimler hariç sinema filmi çeken tek bir isim bile yok. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen internete ”evimi filmcilere / sinemacılara kiraya vermek istiyorum” şeklinde bir ilan verdiğiniz takdirde ortalamanın çok çok üstünde para kazanma şansınız mevcut. Bedavaya ilan vereceğiniz birçok site var. Bununla birlikte az biraz para ödeyerek vereceğiniz ilanlar, çok daha fazla kişiye ulaşır.

Bugünkü yazımızda size Kolpaçino filminden tanıdık gelen bir replikle seslenelim: ”Ben evimi filmcilere veriyorum, ayda 15.000 kazanıyorum, rahat ediyorum.” Hatırladınız mı? Bu yazımızda Kolpaçino karakterinin rahatlıklıklarından bahsedeceğiz. Yani evi filmcilere kiraya vererek para kazanma yöntemlerini. Evi filmcilere kiraya vermek için neler yapılabileceğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nelerden kaçınılması gerektiğini ve ne kadar kazanılacağını kısa kısa siz sevgili okurlarımızla paylaşacağız.

Bu konunun dışında Boş Yazlık Evi Kiraya Vererek Para Kazanmak adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

ki 2

Evi filmcilere kiraya vermek karlı bir yatırım mıdır? 

 • Evet, oldukça karlı bir yatırımdır. Normal bir kiradan kat be kat daha fazladır zira. Eviniz, dizi ya da film çekimlerine uygun bulunup içinde çekim yapılmak isteniyorsa, alacağınız para, ortalama bir daireden çok daha fazladır. Zira sinema sektöründe her şey olduğundan daha fazla para demektir. Oyuncusundan set işçisine, yönetmeninden dekorcusuna kadar herkes fazla mesailerde gecesini gündüzüne katar ve çok büyük maaşlarla eve döner. Bu nedenle sinema ve dizi sektöründe her kişiye ve mekana ayrılan bütçe had safhadadır. Zira, sinema aynı zamanda lüks bir sanattır. Bu nedenle filmcilere kira için vereceğiniz ikinci evinizden kat be kat para kazanabilirsiniz. Üstelik siz diğer evinizden otururken. Sizin yerinize eviniz ve evinizdekiler çalışacak. Bu tür açılardan bakıldığında tamamen mantıklı ve karlı bir yatırım aracı olarak görünüyor evi filmcilere kiraya vermek.

Peki evinizi filmcilere kiraya vermek için neler yapmalısınız? 

 • Öncelikli olarak evinizin ayırt edici bir özelliği olmalıdır. Ya da yeri ve konumu oldukça uygun olmalıdır. Bu sayede emlakçıya direkt olarak talimatta bulunup ”filmcilere uygun fiyata kiralık ev” konseptinde bir ilan verebilirsiniz. Tıpkı doktoran temiz araba gibi olsa da, ilanınız yeterli şartları sağlıyorsa filmcilerin ilgisini çekecektir.

 

 • İkinci seçenek ise filmlerin gelip sizi bulmasıdır. Özellikle dizi sektöründe hareketli yıllar yaşıyoruz. Dizilerimiz ülkemizin sınırlarını aşıp yırt dışında bile rağbet edilen ve satın alınan bir ölçeğe sahip artık. Bu nedenle ülkemizde her yıl onlarca kanalda yüzlerce dizi çekilmekte. Bu da yüzlerce ev ve dairenin kiralanması demektir. Dizilerde kullanılan evler ise genelde lüks, gösterişli ve şehirden uzak yapılardadır. Zira dizilerin çekimi kolay olsun diye şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzakta mekanlar tercih edilir. O mekanınız içinde sizin de artı bir eviniz varsa, şansınız yüksek olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Asma Bahçesi Yapıp Para Kazanmak

 

 • Sosyal medya ve çeşitli web – sitelerini de bu doğrultuda verimli şekilde kullanabilirsiniz. Film ve dizilerin prodüktörleri genelde mekan ve ev bakarken sanal ağları tercih eder. Böylesi daha hızlı ve pratik olmaktadır çünkü. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, evinizin tüm görsellerini itinayla ve estetik bir değer sistemi içinde çekip söz konusu alanlara yerleştirmektir. Evin görsellerini, çözünürlüğü düşük, öyle alelade telefondan çekilme görüntülerden oluşturmayın. İlk intiba çok önemlidir. Hele ki bir sinemacının gözünde. Bu nedenle oda oda, alan alan fotoğrafları çekmeli ve en uygun biçimde (mesele sırayla) web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına koyup gerekli açıklamaları yapmalısınız.

ki 1

 • Gerekli açıklamalar nasıl yapılmalıdır? Öncelikle evinizin kaç metre kare olduğunu; cephelerin nereye baktığını, kaç oda olduğunu, bulunduğu şehrin ulaşım araçlarına ne kadar uzak – yakın olduğunu bir bir belirtmelisiniz. Aynı zamanda kendi özel durumlarınıza göre evinizi kaç haftalığına ya da kaç aylığına kiraya verebileceğinizi de belirtmelisiniz. Örneğin sizin eviniz sadece 2 ay boştur ancak söz konusu filmin ya da dizinin o evdeki çekim süresi en az 3 ay sürecektir. Bu tür karmaşaları daha en başında gidermek adına, ilanınızda bu tür ayrıntıları atlamadan, bir bir, istisnasız yazmanız gerekecektir.

 

 • Ücret konusunu ister siz belirleyin ister karşı taraftan bekleyin. Ama bize kalırsa karşı taraftan beklemeniz daha uygun olacaktır. Zira, muhtemelen en iyimser ihtimalle karşı tarafın vereceği para, aklınızdaki rakamdan daha fazla olacaktır. Diyelim ki, istediğiniz ve aklınızda bulundurduğunuz ücretten daha mı azı talep edildi? O zaman pazarlık payı esnemeye müsait olacaktır ve orta yerde buluşabilirsiniz. Ama genelde sektöre ve yapımcıların maddi kaynaklarına yabancı olduğunuz için, bazen istediğiniz para, karşı taraf için komik bir rakam bile olabilir. Bu nedenle tez canlılıktan uzak durun ve sihirli sayıları yapımcılardan, prodüktörlerden bekleyin.

 

Evi Filmcilere Kiraya Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

 • Öncelikli olarak evi tertipli ve temiz bırakmak. Bu evvela, insani açıdan önemlidir. Bir anne atasözü gibi: ”Aman arkamızdan laf etmesinler” anlayışını benimseyerek hareket etmeniz en mantıklı, en makulu olacaktır. Bununla birlikte evin ilk görüşmede de temiz ve düzenli görünmesine özen gösterin. Sonuç olarak buluşacağınız kişi ya da kişiler evi görmek ve gezmek isteyeceklerdir.

ki 3

 • Özel eşyalarınızı kiraya verme gününden önce mutlaka alın. Nasıl olsa filmcilere veriyorum, orası her daim kalabalık ve yoğun olur, istediğim zaman gider istediğimi alırım diye düşünmek son derece yanlış olacaktır. Zira orası o günden itibaren sizin eviniz değil onların evi olacak. Bir çekimin ortasında eve dalıp ”pardon ya ceketimi alıp çıkacağım” demeniz hem tuhaf, hem rahatsız edici olacaktır. Aynı şekilde ne olur ne olmaz kıymetli ve değerli her eşyanızı da oradan alıp kendi oturduğunuz eve ve yanınıza alınız. Sonuç olarak çekilen film veya dizi evinizin her yerini kullanma özgürlüğünü elinde bulunduracak. Bu nedenle yatak odanızda yastığınızın altında sakladığınız paralar bir anda ortaya çıkabilir. Aman ha! Bu konuda da uyanık ve dikkatli olun.

 

 • Son olarak uzun vadede bir kiralama söz konusu ise, arada bir gidip film ekibini ve set ortamını ziyaret etme hakkınız sizde saklıdır. Bu ziyaret gibi olsa da arada bir kendi evinizi denetlemek ve yerinde olacaktır. Hem gitmişken birkaç ünlü oyuncuyla fotoğraf çektirmek de, aldığınız kiradan daha tatlı ve mutluluk verici olabilir.

“Evi Filmcilere Kiraya Vererek Para Kazanmak” üzerine 16 yorum

 1. Missafir diye bir şey çıkmış. Sizin yerinize evinizi yönetip kazancınızı %100 artırdıklarını iddia ediyor. Ev sahipleri bir bakın derim.

  Cevapla
 2. Benim de bursa da icin de triplex villa olan,yel degirmen li ,bahce de koy firini olan ,mangal koseleri olan,5 ayri yerde tas tan orulme cesmeleri olan ve vin icleri cok ozel dosen mis bursa ovasi manzarali uludag eteklerinde 5 donum bahcesi olan ciftlik evi film sirketlerine kiraliktir

  Cevapla
 3. istanbul fatih ilçesi merkezde ( fatih camii yanı ) altı üç dükkan, ütü iki kat müstakil binamın boş olan üst iki katı filim çekimi için kiraya verebilirim. alt kat 2+1, üst kat 70 metrekare düz kapalı tarastır. altta bir boş köşe dükkanıda boş ve filim çekimine uygun.

  Cevapla
 4. Benim de çilimli tepeköy de çok şirin ve ahşap evim var dışıda ahşapdı ama suğuk olaçak diye montolama yaptırdım.60 metrekare giriş salon ile mutfak yani açık mutfak içinde ahşap merdiven ile çıkınca 2 oda bir banyo tuvalet oluşmaktadır.evin karşısı tamamen çam ormanı önünde yol var oto bana çok yakın etrafı huzurlu kuş sesleri ile orman içinde köy evi bu kalabalık ortamdan yaşamak istiyen veya flim dizilere kiraya verilir.

  Cevapla
 5. merhaba ben dizilerde görüyorum gayet küçücük bahçeli veya gecekondu gibi evler de kiraya veriliyor hep lüx veya süper gösterişli olmayan dizideki role veya konuya göre evde olabilir (mesela arka sokaklar dizisindeki vasat evler ) benimde 2 odalı bahçe katı minik bir dairem var kiracıyla uğraşmak yerine böyle bir şey düşündüm içine eşya koymak gerekli sanırım ne yapabilirim bir fikir rica etsem

  Cevapla
 6. Merhabalar sariyer buyukdereden oturuyorum Mustakil bir evim var bahceli deniz manzarali bende evi dizi cekimlerine kiralamak istiyorum yardimi olursaniz sevinirim

  Cevapla
 7. Evim Bolu Mengen arasında köydedir.4 dekar arazi içinde olup 3 katlıdır dağ evi şeklinde yapılmıştır.3 adet salonu vardır ikisi şömineli 4adet yatak odası 2 si şömineli iki adet mutfak vardır her katta banyo tuvalet bulunmaktadır ev 350 metre karedir sadece 15 gün kullanırız diğer aylarda boştur Boluya 40 dakika Mengene 20 dakika uzaklıktadır.filme veya diziye kiralamak istiyorum

  Cevapla
 8. İstanbul selimpaşa catalcada buyuk bahceli müstakıl lüks vılla mevcut yenı yapıdır filim reklam çekimi ne kiraya vermek istıyorum

  Cevapla
 9. Slm benimde ahşap düblesk bir yerim var doğanın içinde yeşillikler icinde istanbul dışı akarsuya 100tm filim reklam için kiraya vermeyi düsünüyorum

  Cevapla
 10. Merhaba benim giriş katta küçük dairem var filim yapımcı şirketlerine kiralamak istiyorum yer tuzla şifa mah

  Cevapla

Yorum yapın