Evin Bir Odasını Günlük mü Yoksa Aylık mı Kiraya Vermek Daha Mantıklı? – Röportaj

Amerika’da evlerini günlük ve aylık kiraya verilmesi 1950’lere dayanıyor. Özellikle Büyük Buhran yıllarından sonra ek geçim kaynağı arayan Amerikalıların başvurduğu bu yöntem kısa zamanda tüm eyaletlere yayıldı ve günümüze kadar çoğalarak geldi. Avrupa’nın refah seviyesi yüksek İsviçre, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde evlerin kiraya verilmesi 1900’lü yılların başına kadar uzanıyor. Avrupa’ydı Amerika’ydı derken aynı alışkanlık / gelenek / iş kolu yavaş yavaş yaygınlık kazanmaya başladı. Bunda hem ekonomik şartların zorlaşması hem de toplumun çok daha fazla modernize olmasının rolü çok büyük.

Şimdilik İstanbul, İzmir gibi kentlerde yaygın olsa da Eskişehir, Edirne ve Tekirdağ gibi ‘öğrenci şehri’ olarak tanımlanan kentlerde de evlerinin bir ya da birkaç odasını kiraya verenlerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Talebin arzı doğurduğu iş kollarından biri olan evlerin günlük ve aylık olarak kiraya verilmesi, bazı sıkıntılarına rağmen en rahat ve kestirme yoldan ek gelir elde etme yöntemlerinden biri olarak kök salmaya devam ediyor. İşsizliğin artması, alınan maaşların giderek daha az şeye yetmesi ve Corona virüs salgınından sonra ortalığın adeta toz duman olması çok büyük etkenler.

Yakın zamanda öğrencilere, ihtiyacı olanlara, geçici süreliğine başka bir şehirde olması gerekenlere daha fazla evden daha fazla sayıda oda kiralanması bekleniyor. Görünen köy kılavuz istemez. Bununla birlikte bu yeni iş kolunda akıllara takılan çok mühim birkaç soru var. Bu soruların başında evi, yani evin bir odasını günlük mü aylık mı kiralamanın daha avantajı olacağı sorusu geliyor. Bu soruyu sizin için detaylarıyla ele alacağız ve günlük – aylık karşılaştırmasını artı eksi kutuplarıyla yapacağız. Daha önce evin bir odasını kiraya vermenin zorluklarını, getirisini ve diğer tüm ayrıntılarını incelediğimiz aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz. Odanızı Aylık Olarak Kiraya Verip Gelir Elde Edin0

Röportaj 

Geçim derdi tedavisi olmayan bir illet olarak yaşamınızı mı kuşattı? Her ayın sonunu getirmek için insanüstü bir çaba mı sarf ediyorsunuz? Dahası milyonlar gibi iş bulamıyor ve kendinizi çaresiz mi hissediyorsunuz? Öyleyse siz de K. L. ve S. L çifti gibi evinizin bir odasını kiraya verebilir, yaşam alanınızdan biraz feragat ederek sıkıntılarınızın tümünden olmasa bile birçoğundan kurtulabilirsiniz.

K. L ve S. L, Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşıyor. Bir emekli maaşıyla geçinmekte zorlanan çift, çareyi evlerinin en geniş odasını kiraya vermekte bulmuş. Onlarla gerçekleştirdiğimiz bu röportajda ufkunuzu açabilir. Dahası hem maddi hem manevi birçok sıkıntınızdan tez zamanda kurtulmanızı sağlayabilir.

– Türk aile yapısında evlerin her zaman bir mahremiyeti olmuştur. Bir Amerikalı ya da Avrupalının eviyle kurduğu ilişki, bizimkine hiç benzemez. Onlarda ”home” ve ”house” aynı anlama gelir örneğin. Ama bizde ”ev” ve ”yuva” kavramları birbirinden çok farklıdır. Ev inşa edilir, yuva ise kurulur. Kurmuş olduğunuz yuvanın odalarından birini, bir yabancıya kiralamakta hiç güçlük çekmediniz mi?

– Vallahi çekmedik desek yalan olur. Hele ki ilk kiracılarda akla karayı seçtik. Az daha, adamı durduk yere evden çıkaracaktık. Dediğiniz gibi, bizde ev mahremdir. Ancak, ülkenin, dahası dünyanın hali ortada. Ele güne muhtaç olmaktansa, riske girelim dedik. İyi ki de girmişiz.

– Peki komşularınızdan, çocuklarınızdan ve yakın akrabalarınızdan hiç olumsuz tepki almadınız mı?

– Almaz olur muyuz? Birçok kişi ”siz ne yapıyorsunuz, bu yaştan sonra olacak iş mi, elin adamına güvenilir mi” gibisinden bir ton laf etti. Biz de bunun Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde gayet normal olduğunu, ev kiralamak ile oda kiralamanın totalde çok da farklı olmadığını anlattık.

– Artık sadece Avrupa ve Amerika’da değil, Türkiye’de de normalleşiyor. Bu normalleşmenin en büyük nedeni ise tabi ki ekonomi. Siz ne dersiniz?

– Kimse evinin bir odasını keyfe keder kiralama kararı almaz. Ya da elimize daha fazla para geçsin de günümüzü gün edelim diye de oda kiralanmaz. Bu tarz şeyler zarurettendir. Bizde de öyle oldu.

– Bu üç yıllık süreçte, elinize geçen parayla evde ya da odada birtakım yenilikler yaptınız mı?

– Hem odaya daha kolay kiracı bulmak adına hem de evin temel ihtiyaçları arasında yer aldığı için iki esaslı değişiklik yaptık. Önce kapıyı yeniledik. Eskimiş, köhne bir kapımız vardı. Onun yerine çelik kapı taktırdık. İkinci büyük yenilik ise kiraya verdiğimiz odanın duvarlarını izolasyon ile kaplatmak oldu. Böylelikle kiracılar kendilerini çok daha özgür ve güvende hissediyor. Hem de bizim rahatımız bozulmuyor.

– Odadan kazandığınızı yine odaya harcamanız oldukça parlak bir fikir. Hem bu sayede kira ücretinde de istediğiniz gibi oynama yapma fırsatına sahip olmuşsunuzdur.

– Söylemesi ayıp 300 lira zam yaptık odaya. Ancak bu hakkımız. Bugün apartlarda, pansiyonlarda, hatta butik otellerde bile olmayan bir konfor, bizim evimizde var. Zaten odanın ses izolasyonu ile kaplı olduğunu duyan kişiler direkt tutmak istiyor. Biz de çok fazla yorulmadan ve çok kişiyle görüşmek zorunda kalmadan, kiracı bulabiliyoruz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  2022'de En Çok Emlak Primi Yapması Beklenen 5 İlçe

– Evlerinin bir odasını kiralamak isteyenlere neler söylemek istersiniz? Güven sorununu nasıl aşsınlar? Nelere dikkat etsinler?

– Bir kere, çok zorda kalmadıkları sürece,  günlük ya da haftalık kiralama olayına girmesinler. Böyle yaparlarsa hem zihnen hem de bedenen çok yıpranırlar. Paranın tamamını olmasa bile yarısını peşin almaya baksınlar. Bizim ağzımız bir kere yandı. Başkalarınınki yanmasın. Bir de odanın temizliğine ve dekorasyonuna fazlaca özen göstersinler.

Evin Bir Odasını Günlük Kiralamanın Artıları – Eksileri 

  • Serseri tipler daha fazla gelir: Evin odasını günlük olarak kiraya vermenin en büyük dezavantajlarından hiç şüphe yok ki serseri, kötü niyetli ve halk arasında ‘ne idüğü belirsiz‘ olarak isimlendirilen tiplerin eve doluşma ihtimalinin çok yüksek olması. Halihazırda boş apart bulamayan, otelleri ise konforsuz olduğu gerekçesiyle tercih etmeyen kişiler, günlük olarak kiralanan evleri deyim yerindeyse garsoniyer olarak görmesi demek. Önce görüntü sonra gürültü kirliliği derken ‘nereden bulaştık bu oda kiralama‘ işine demeniz ihtimal. Özellikle insan kalitesinin günden güne azaldığı çağımızda ek gelir elde etmek için günlük oda kiralama işine girdiğiniz için bin pişman olursunuz. Ayrıca bu kişi ya da kişilere evin kurallarından bahsetseniz bile nafile olacaktır. Zira kendisi yarın orada olmayacağı için hiçbir kuralı önemsememe ihtimali çok yüksek olacaktır.
  • Günlük kiralamanın yasal olmaması: En büyük handikaplardan bir diğeri ise günlük oda kiralamanın illegal olması geliyor. Birinin ihbar etmesi ya da ters düştüğü misafirlerden birini gelip sizi şikayet etmesi para cezası yemenize neden olabilir.
  • Temizlik ve bakım derdi daha çok olur: Günlük kiralanan evler günlük temizlik gerektirir. Giden, genellikle arkasına bile bakmadan kaçar gibi gideceği için odanın bir diğer misafire hazırlanması gerekir. Eğer kiraya verdiğiniz oda geniş ve kalan kişi umursamaz / pis biriyse günde sadece birkaç saatinizi temizliğe ayırmanız gerekebilir.
  • Daha çok uğraştırır: Hem fiziki, hem mental hemde belli bir noktadan sonra psikolojik olarak çok daha zorlanmanıza neden olur. Zira haftada iki – üç misafir kalsa bile hepsiyle tek tek tanışmak, odanın ve evin kurallarını anlatmak hem fiziki hem de mental açıdan zorlayıcı olabilir. Aynı zamanda her gün yeni birileriyle telefon trafiği yapmak, adres tarif etmek, onları yakın bir yerden gidip almak, evi göstermek… Tüm bu aşamalar belli bir noktadan sonra külfete dönüşebilir.
  • Daha çok kazandırır: Yazımızın bu kısmına gelen Parlak Fikirler okurları içinden ‘Yahu bu günlük oda kiralama işi ne zormuş. Madem bu kadar zor, millet neden hep odaları günlük kiralıyor o zaman?’ diye sormuştu ki sıra günlük kiralamaların avantajlı kısmına geldi. Bir zamanlar reklamın birinde ‘tamamen duygusal’ dendiği gibi bu işin en büyük artısı da tamamen duygusal yani maddi. Bir kere günlük oda arayışında olan kişilerin sayısı çok fazla. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi kalabalık bir nüfusa sahip şehirlerde. Aynı zamanda günlük kiraladığınız için odalara astronomik rakamlarda fiyatlar çekebilirsiniz. Emin olun bazıları fiyatı duyunca mırın kırın etse de çoğu söylenen ücreti kabul edecektir.

Nakit paraya ihtiyacınız var, inanılmaz sıkışık durumdaysanız günlük oda kiralama işine girebilirsiniz. Ancak biz bunu kesinlikle önermiyoruz. Zira her şeyden evvel yasal ve güvenli olandan yanayız. Öyleyse şimdi de aylık oda kiralamanın avantaj ve dezavantajlarına hızlıca göz atalım.

Evin Bir Odasını Aylık Olarak Kiralamanın Artıları – Eksileri 

  • Daha nezih ve temiz insanlar gelir: Aylık oda kiralamanın en önemli artılarından biri çok daha saygın ve nezih insanlara kapınızı açacak olmanızdır. Yüzde doksan gibi büyük bir çoğunlukta kiracılarınız / misafirleriniz ya öğrenci olacaktır ya da iş icabı seyahat eden iş adamları. Bu da evinizin müsait odasını rahatlıkla kiralayabileceğiniz anlamına geliyor. Parayı peşin alacağınız için siz ona değil o size muhtaç bir konumda olacak. Bu da istismara açık bir alan değil, daha çok kiralayan tarafı memnun eden bir detay. Ayrıca aylık bir sözleşme de yapmanızı öneririz. Bu sayede elinizde yasal bir dayanak da olur. İleride yaşayabileceğiniz irili ufaklı tartışmalara ve tatsızlıklara karşı o sözleşmeyi bir sigorta olarak elinizde bulundurursunuz.
  • Yasal olması: Siz de bizim gibi önce yasal ve güvenlik diyorsanız aylık oda kiralama işi size tam göre. Kimse gelip sizden hesap soramaz ve dahası kendinizi her daim güvende hissedersiniz.
  • Temizlik ve bakım derdi çok daha az olur: Odada aylık kalan kiracı günlük ve haftalık olarak ‘kendi yaşam alanını’ temizlemek durumundadır. Bu nedenle size çok iş düşmeyecek. Sadece bir ayın sonunda çıkan kiracının ardından detaylı bir temizlik yapabilirsiniz. O da 2 -3 saatlik bir iş olacağı için günlük kiralamalarda olduğu gibi zorlanmazsınız.
  • Kazancının az olması: Aylık oda kiralamanın belki de tek kötü tarafı kazancının günlük kiralanan odalara oranla çok daha düşük olması. Ancak yine de elinize hatırı sayılı ölçüde para geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Oda Kiralama Hangi Semtler İçin Daha Uygun? 

Turistik olarak adlandırılan bölgelerde, kültürel zenginliği çok olduğu semtlerde ve kasabalarda oda kiralamanız çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte yazlık ve doğa güzelliklerinin fazla fazla olduğu semtlerde de odaya kiracı bulmakta hiç zorluk çekmezsiniz.

Mesela şu mahalleler tam bu iş için biçilmiş kaftan: Bodrum, Kuşadası, Ayvalık, Gömeç, Fethiye, Dalaman, Akçay, Manavgat, Kemer, Silivri

Ancak elbette bu köklü ve kendisini kanıtlamış semtlerde gayrimenkul fiyatlarının ateş pahası olması dolayısıyla daha henüz keşfedilmemiş semtlerde de bu işi deneyebilirsiniz.  Sonuçta “pazarlama” denilen olgu yeni bir pazar yaratma kabiliyetine de sahiptir.

Yorum yapın