Evlere Sıcak Yemek Servis Etmek Karlı Mıdır?

Hepinize merhaba sevgili parlak fikirler. Bugünkü yazımız yemeklerle ilgili. Evlere sıcak yemek servis etmenin önemli inceliklerini ve ayrıntılarıyla beraber karlılığını sizlerle paylaşacağız. İş için gerekli ekipmanlar nelerdir, bu iş gerçekten karlı mıdır? Bu soruların yanıtlarını birlikte arayacağız. Bununla birlikte kuruluş maliyeti ve nasıl müşteri bulunabilir konularına el atıp bu konulardaki soru işaretlerini en aza indireceğiz.

soup photo

Her zaman yükselişte olan iki sektör vardır. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu iki sektörden biri giyim bir de yiyecek yani gıda sektörüdür. Diğer her sektör ne kadar yıldızını yaşasa da belli bir noktadan sonra düşüşe geçebilir, potansiyel kaybedebilir. Örneğin bilişim sektörü 2016-2017 yılı itibariyle altın çağını yaşamaktadır. Ancak bundan 50 sene sonra ne olur bilemeyiz? Çünkü ne olursa olsun bilişim ne kadar ihtiyaçlara cevap veren bir unsur değerinde olsa da düşebilir, zira lüks tüketim ürünüdür. Tıpkı bundan 50 sene önce var olmadığı gibi bundan 50 sene sonra da olmayabilir. Ama gıda sektörü öyle değildir. Neden derseniz? Çok basit. Zira insan ne olursa olsun yemek yemek zorundadır. Geleceği anlatan bilim kurgu filmlerinde tek hapla bir öğün doyan insanlar seyirci karşısına çıkartılsa da bu hala sadece fantastik bir fikirdir ve hiçbir şekilde hayata geçirilmemiştir.

Sonuç olarak ortalama bir insan günde üç öğün yemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre ise var olan insanların yüzde kırkı, kendi yemeklerini yapacak iş ve çalışma koşullarına bağlı olmadığından, yüzde yirmi beş kadarı da keyfi olarak dışarıdan yemek yiyebilmektedir. Yani meselenin derinine indiğimizde bir temel ihtiyacın içinde bir lüks tüketim ürününe dönüşebilmektedir yemek. Kişinin yemek yeme ihtiyacı temel olarak alınabilirken, dışarıdan yemek getirme ve isteme durumu tamamen çalışma koşullarına göre değişerek lüks ve keyfi bir görünüme bürünür. İşte bu nedenle, kendi yemeğini yapamayanlara, yapmak istemeyenlere, evlerine kadar gidip yemek getirme şansı ve iş sahası doğmuş olur. Aynı zamanda evlere getirilen yemekler küçük işletmelere de naklettirebilir kimi durumlarda. Orası evlere sıcak yemek servis ederek geçinen insanlara artı bir motivasyon ve daha fazla para kazanma şansı elde eder. Böylece hem sıcak hem toplu halde yemek satarak paranıza para eklemiş olursunuz. Peki evlere sıcak yemek servis etmek için gerekli ekipmanlar nelerdir? Şimdi bunları tek tek inceleyerek yazımıza ayrı bir genişlik katalım.

Evlere Sıcak Yemek Servis Etmek İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir? 

  • Öncelikli olarak bir mutfağa, mümkünse büyük bir mutfağa ihtiyacınız olacak. Tek bir eve değil evlere hizmet sunacaksınız. Bu nedenle ne kadar büyük bir mutfak o kadar geniş hareket alanı ve özgür iş imkanı demek olacaktır.
  • Büyük kazanlar ve tencereler. Ortalamanın üstündeki büyüklükte sıcak yemeklerinizi hazırlamanız için büyük kazanlara ve tencerelere ihtiyacınız olacak. Bunlar tıpkı yemekhanelerin kullandığı büyük ekipmanlar olacağı gibi, daha orta boydaki tencere ve kazanlar da tercihe ve iş sahasının genişliğine bağlı olarak kullanılabilir.
  • Bunun dışında bol bol çatal, kaşık, bıçak, kepçe gibi yardımcı gereçlere ihtiyaç duyacaksınız. Hem hijyen, hem hızlılık, hem de müşteriye yeterlilik açısından özellikle çatal bıçak kaşık takımlarının en az 50’şer adet olması gerekebilir.
  • Saklama kaplarına ihtiyacınız olacak. Söz konusu yemekler adı üstünde sıcak yemeklerdir. Bu yemeklerin sıcak bir şekilde muhafaza edilip söz konusu yerlere ulaştırılana kadar sıcak kalabilmesi için özel, teneke ya da teflon kaplar mevcuttur. Bunlardan her boydan, her yemek için temin etmeli ve bulundurmalısınız.
  • Son olarak sağlıklı yemekler yapmak için ağızların, saçların ve ellerin yemekten bağımsız çalışması için özel eldivenler ve koruma başlıkları almalısınız. Bunları da her yemekten sonra atacağınız için bolca bulundurmanız önerilir.

Evlere Sıcak Yemek Servis Etme İşi Karlı Mıdır?

Düşünün ki fast food dükkanları parayı kırıyor. Üstelik tamamen sağlıksız, donmuş yağlarla yapılan ve kilo aldıran, şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıkları tetikleyen yemekler bunlar. Ayrıca şüphesiz en büyük kusuru çoğu zaman istenilen sıcaklıkta ve taze gelmemeleri. Bir hamburger söylediğinizde o hamburgerin hiç de iddia edildiği gibi büyük ve sıcak gelmediğini hepimiz görüyoruz. Patatesler, üç günlükmüş gibi bayat ve tatsız. Bunlara rağmen bu tür dükkanlar iş yapıyor. Hem de bir üründen en az 20 – 25 lira kazanıyor. Siz ise sıcak yemek servisi yaparak, hem kaliteli, hem istenilen ısıda hem de sağlıklı yemekler taşıyor olacaksınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Oto yıkamacı açmak karlı mı?

Yapacağınız yemek çeşitleri sulu ya da zeytinyağlı olacaktır genelde. Bunlar da Türk insanının her daim ”olsa da yesek” kıvamında düşündüğü yemeklerdir. Fast food bizim kültürümüze ve damak zevkimize pek uygun olmasa da sırf etli ve biraz olsun kapış kapana gidiyor. Siz ise hem içinde donmuş değil sağlıklı yağların bulunduğu hem de tamamen sıcak yemeklerle hem gönüllerde hem midelerde taht kuracaksınız. Tabi bu taht kurma durumu tamamen karşılıklı olacak. Müşterileriniz de sizin cüzdanınızda ve cebinizde tahtlar kurmanıza yardımcı olacak. İşten başını kaşıyamayan insanlara sulu köfte mi hamburger mi deseniz yüzde doksanı ”imkan olsa sulu köfte ama kim yapacak şimdi” diye cevap verir. Bu nedenle bu işe girdikten sonra müşteri bulamamak gibi bir korkunuz olmasın. Müşterileriniz dışarıda gördüğünüz hane sayısı kadar çok olabilir. Ve siz de kar üstüne kar elde ederek çalışma hayatınızda yükselmeye devam edebilirsiniz. Yeter ki yemekleriniz lezzetli ve istenilen sıcaklıkta olsun. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Makalemizin konusu ilgisini çeken parlak fikirler okurları ek olarak Esnaf lokantası açmak istiyorum adlı makalemize de göz atabilirler. Bu sayede iş fikri olarak yemek ve gıda sektörüne atılmak isteyenlerin kafasında bu iş fikri daha anlaşılır ve pekişmiş olacaktır. Ayrıca evden yemek yaparak para kazanmak adlı makalemize de muhakkak baklarını önermekteyim.

Nerelerden Müşteri Bulabilirim? 

İnternet ortamı, bu iş için biçilmiş kaftan. Hani amiyane tabirle söyleyecek olursak internet paralı ve karnı aç insan kaynıyor. Hem de her daim. Tek yapmanız gereken yemek sayfalarına abone olmak, ilanlara başvurmak ya da ilan koyan adreslere ulaşmak. Evden yemek yapmayanların çok olduğu gibi, aynı şekilde dışarı çıkmaya üşenip dışarıda yemek yememeyi tercih edenlerin sayısı da çoktur. Bu nedenle müşteri bulma konusunda internet ortamına tamamen güvenebilirsiniz.

Başlangıçta daha küçük ve temkinli hareket etmek istiyorsanız komşularınıza, tanıdıklarınıza ve civar esnaf lokantaların babacan esnaf abilerine danışabilirsiniz, onlardan yardım isteyebilirsiniz. Bir tür küçük işletme ortaklığı kurarsınız. Hem kafalarda hem keselerde. Bu işte daha fazla müşteri bulabilmek için oldukça girişken olmalısınız. Sonuçta ne olursa olsun insanların yemek yeme seçenekleri çoktur. Önce kendinizi sonra sıcak yemeklerinizi sevdirmek için güler yüzlü, girişken ve her daim atak olun.

 

Bu İşin Kuruluş Maliyeti Ne Kadardır? 

Başlangıç için küçük bir mutfak ve küçük yemek denemeleri yapacaksınız. İşler büyüdükçe maliyet de kazançla beraber artacaktır. Tüm mutfak ekipmanları ve gereçler için başlangıçta 1500 – 2000 lira gibi para işinizi hayli hayli görecektir. Daha sonra işleriniz büyüyüp satışlarınız arttıkça, siz de kazanacak; kazancınızın bir kısmını da daha büyük gereçlere ve ekipmanlara ayıracaksınız. Durumu biraz daha kötü olanlar, bu işe 1000 liralık bir bütçe ile de başlayabilir.

Mesela instagram arama kısmına evde sıcak yemek gibi kelimeler yazarsanız karşınıza bu işi uygulamış ve daha da ötesi BAŞARMIŞ bir sürü örnek çıkacaktır. Arkadaşlar dünya değişiyor. Aileler eski geleneksel yapısını yiritiyor. Evlerde çocuklara bakacak ve yemek yapacak kadınlar artık yok. Çünkü kadın ve erkek her ikisi de çalışıyor. Modern kadın cinsiyet rollerinin kişiye bir ödev yüklemesini reddediyor ve feminist bir tavır sergiliyor. Siz de piyasadaki bu dğeişimi iyi analiz edip golü tam 90’dan vurmalısınız.

Ufacık sermeyeler ile üç kuruşluk maliyetler ile metropolün göbeğinde harika bir kathering şirketinin temellerini atabilirsiniz…

Yorum yapın