Facebook Grupları Neden Modern Kahvehaneler Haline Geldi?

Facebook kullanmayan kaldı mı sevgili dostlar? Asıl sorulması gereken soru şudur belki de: Facebook’u günde ne kadar kullanıyorsun? Bu sosyal medya olayının tam olarak ne kadar içindesin?

En basitinden bir şeyler söyleyelim. Doğum tarihi 50’lere 60’lara uzanan anne babalarımız bile sanki bir anda bilinçlenmiş gibi, bu siteye üye olmaya, profil oluşturmaya başladı. Modern insan yalnız değil diyoruz ama aslında yalnızlığı en dibinden hisseden biziz. Biz modern insanlar! Zira artık iletişim yok sadece iletişim adresleri var diyen ünlü Fransız yönetmenin bu tespiti tamamen gerçeği içeriyor. Artık iletişim yok. Bize satılan, sunulan, pazarlanan iletişim modelleri var.

facebook photo

Peki bu Facebook grupları tam olarak ne ihtiva ediyor? Tam olarak insanın hangi ihtiyaçlarına karşılık veriyor ki insanlar profil oluşturmakla yetinmeyip meydana getirdikleri profillerle çeşitli gruplara üye olma gereksinimi duyuyorlar.

Sosyal medyanın gerçekleri ve günlük hayata etkisi tam bir sosyal medya analizi, yer yer eleştirisi ve güzellemesi okumak istiyorsanız bir kez daha diyoruz ki: Doğru yerdesiniz! Sosyal medyanın gerçekleri ve günlük hayata olumlu ve olumsuz şekilde aksettirilen etkileri yazımızın içinde sizleri bekliyor.

Facebook grupları eşittir modern kahvehaneler

Facebook Grup Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Olabilir? 

Kısım kısım, insan insan gidelim. Vereceğimiz örnekler hem çeşitli Facebook grupların genel özelliklerini bir done olarak sizlerle paylaşacak, hem de ileride grup kurmak ya da gruplara üye olmak konusunda kafa karışıklığı yaşayan okurlarımıza bir rehber stili sunacaktır.

Bir anne için ideal Facebook grupları: Örneğin örgü grupları. İnsanlar, kadınlar, anneler, burada yaptıkları örgülerin görsellerini paylaşarak ciddi bir paylaşım ortamı doğurabilir. Artık yan komşuya, arka mahalledeki ahbaba gitmek yerine annelerimiz, oturduğu yerden o örgülerin güzelliğine bakarak, onları örnek alarak kendi örgüleri gerçekleştirebilir. Gerçekten bazı şeyler kolaylaşıyor derken tam olarak bunu kastediyorlardı sanırım. Aynı zamanda bir anne için çeşitli dini ya da ilahi sözlerin paylaşıldığı grup sayfaları da söz konusu.

Bir baba için ideal Facebook grupları: Bir baba için en ideal Facebook grupları, örneğin arabaları içinde bulunan Facebook gruplarıdır. Yine bununla birlikte bu tür sitelerde en fazla öne çıkan hallerden bir diğeri de ”memleket” kökenli paylaşımlardır. Örneğin Trakya vatandaşı standart bir baba için bir Tekirdağ güzellemesi, bir Trakya adetleri sözlüğü gibi paylaşımlar rekor sayıda izlenme ve paylaşma alıyor. Böylece insanlar, babalarımız, hem memleketleriyle dijital ortamda da övünmeye devam ediyor, hem de gruplarda akın akın dolaşıyorlar.

Çocuklar için ideal Facebook grupları: Elbette ki oyunlar, hala kaldıysa çizgi filmler. Ha bir de öyle gruplar var ki online oynanan oyunlarda hem sohbet etmeyi kolaylaştırıyor hem de direktif almayı. Çünkü 21. yüzyıl ile birlikte oyun oynamak da artık bir hayli ciddi bir iş. O nedenle oyunların ilerleme bölümlerinde tam olarak nasıl bir stratejiye, nasıl taktiklere ihtiyacı olduğunu bu gruplara üye olanlar belirliyor.

Bunun dışında standart ve çok aktif olan Facebook gruplarında en fazla dönen grup paylaşımları komik videolar eksenindedir. İnsanların her zamankinden daha fazla gülmeye ihtiyacı vardır. Ve bu ihtiyaç, artık kimsenin fıkra anlatmasını beklemeden, üstelik o fıkranın bir de komik çıkma ihtimalinin yüzdesi düşünülünce, hazırlop bir şekilde komik video izlemek bu grupların içinde sürekli olarak gerçekleştirilen bir diğer eylem biçimidir.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak adlı makalemiz çeşitli Facebook gruplarına üye olarak ya da sıfırdan gruplar kurarak nasıl sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlığının içinde de kullanılan bir gruplaşma durumu olduğunu gözler önüne seriyor. Siz de sosyal medya ve dijital pazarlama alanında bir şeyler başarmak istiyorsanız buyurun yazımıza. Sonra da Facebook gruplarına.

Kahvehaneler ve Facebook Grupları Arasındaki Üç Benzerlik 

1- Oyun oynama potansiyeli: 

Kahvehane demek yetişkin erkeklerin oyun oynama sahası demek en çok. Çocuklar nasıl salıncakta sallanır, kaydırakta kayar ise, yetişkin erkekler de oyun oynama ihtiyaçlarını gidermek için kahvehanelere doluşur. En fazla oynanan oyunlar milli oyun olarak nitelendirebileceğimiz şekilde artık toplumun içine yerleşmiş oyunlardır: Batak, okey, tavla…

Facebook grupları da tam olarak bu türden oyunların üstelik dışarı dahi çıkmanıza lüzum kalmadan oynanabileceği bir platform anlamını taşımaktadır. Artık 40 yıllık dostlar tavla oynamak için kahvehanede buluşmak yerine Facebook üzerinden, birbirlerinin yüzlerini bile görmeden oynayabiliyorlar. Şimdi bu soğuk havada yaptıkları ne kadar da mantıklı geliyor değil mi kulağa?

 

2- Politika ve gündem konularını konuşma: 

Kahvehanelerin bir diğer özelliği genç – yaşlı hiç fark etmeksizin o an memleketi ilgilendiren konularda muhabbet çevirmek, görüş ileri sürmek, eh bir de atıp tutmaktır. Bu da artık genlerimizin içine sinmiş bir dışa vurum biçimidir. Önceden oturdukları masalarda ”ne olacak bu memleketin” hali diye ortaya bir laf atan dayılar vardı. Şimdi çeşitli gruplarda video paylaşıp, yayalım arkadaşlar, işte gerçekler başlığı altında politika ve gündem konuları açılıyor, tartışılıyor.

Tek farkla önceden uykusu gelen hadi iyi akşamlar deyip evine dönüyordu. Bugün o iyi geceleri demek yerine yazıyor ve birkaç adım attıktan sonra evinin salonundan yatak odasına gömülüyor.

 

3- Paylaşım, günlük muhabbet, dedikodu 

Hala dedikodu yapan tek kitleyi anneler ve kadınlar sananlar var. Yok öyle bir şey sevgili parlak fikirler okurları! İki kişinin yan yana ya da aynı platforma geldiği noktada dedikodu başlar. Ya bizim Selami ne yapmış öyle ya? Sen geçen hafta Esra ile Ali’nin yaşadığı tartışmayı gördün mü?

Sosyal medyanın modern kahvehanelere dönüşmesinin en keyifli ve en reel yanı ise herkesin kanıtlarla konuşmasıdır. Esra’nın kendi duvarında yaptığı bir açıklamayı alıp gruba atarlar ve saatlerce analiz kasarlar! Eh kahvehaneler de bir zamanlar aylaklık yuvasıydı. Şimdi aylaklık sadece yer ve biçim değiştirdi. Bununla birlikte günlük muhabbetler, güneş resmi paylaşıp gün aydın dilemeler falan da sosyal medyaların gruplarında at başı devam edip gitmektedir.

Facebook’ta yeni bir grup açmak, çok kolay görünüyor…

Facebook Gruplarının Kişiye Doğrudan Yararları Nelerdir? 

Bir kere ölmeye yüz tutmuş toplum bilincini bir şekilde de olsa canlandırmaya yetti. İnsanlar artık birbirine tahammül edemiyor, birbirleriyle konuşamıyor diye hayıflanan kitle, sanal ağda da olsa bu ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bir grubun içinde olmak insanlara ayrı bir enerji ve dayanışma ruhu veriyor. Bununla birlikte her gün uyanır uyanmaz ”bugün grupta neler paylaşıldı” acaba diye merak etmek bile, insanın o günkü motivasyonunu, hareket alanını olumlu bir manada düzeltiyor, yön veriyor. Bunların toplamında modern kahvehane tabiri cuk diye oturuyor.

Önceden her mahallenin bir kahvesi vardı ve sadece erkeklere özgüydü. Bu tür grupların açılması ve aktif şekilde kullanılması ise çocuk ve kadınları da artık bir gruba, birçok gruba üye ve ait kılabiliyor. İnsanlar yalnızlıktan delirmeden önce, bir şeyler yaptıklarını gösterebiliyor, en azından eğlenmesini tek başına değil toplu halde yapma sevinci gösterebiliyor.

Siz de sizi en çok eğlendiren ve vaktinizi değerli kılan Facebook gruplarına üye olmayı ve modern kahvehanelerin tadını çıkarmaya devam edin!

“Facebook Grupları Neden Modern Kahvehaneler Haline Geldi?” üzerine bir yorum

  1. çok güzel bir konuya değinmişsiniz artık facebook eski tadı kalmadı yazınızdada anlatmışsınız

    Yanıtla

Yorum yapın