Fakir İken Zengin Gibi Görünmenin Sırları

Fakir iken zengin gibi görünmek, çoğumuzun bazı zamanlar, bazı anlarda yaptığı, yapmak zorunda bırakıldığı bir durumdur. Bu yazımızda insanın yapmak zorunda kaldığı rolleri iyi ve kötü unsurlar olarak çift katmanlı bir halde sizlerle paylaşacağız.

İnsanın kendi kendinin imaj maker’lığını yaptığı bir çağa girmiş bulunuyoruz. Şimdi aslında bu bile bir fakirlik göstergesi. Neden? Çünkü imaj maker tutacak parası olmayan biri kendi kendisinin imaj koçluğunu yapabilir ancak. Ancak buna zorlayan unsurlar da vardır. İnsan neden rol yapmak, kendisinin olmadığı bir şeye sürüklenir. Önce buna cevap vermemiz gerekir. İnsan neden zengin gibi görünmek zorunda kalır?

İnsanı Rol Yapmaya İten Mecburiyetler Nelerdir? 

  • Çağımız dijitalleşme ile birlikte tam manasıyla bir imaj çağına girmiş bulunuyor. Ne demektir imaj çağı? İçeriğe önem vermeden sürekli olan izlenimler uyandırmaktır. Bunu örneğin ünlü kişiler, mutluymuş izlenimi vererek sağlar. Kimileri hayatının yıkım noktalarında bile güçlü, başarılı izlenimi uyandırarak. İmaj çağında kandırmak yerini yeniden yaratmak ve tasarlamak olarak değiştirmiştir. ”Sen böyle davranıyorsun ama aslında böyleymişsin” çıkışı çok da mümkün değildir. Çünkü izlenim uyandırmak ile yalan söylemek arasında da dağlar kadar fark vardır.

 

  • İnternet bize yeni kimlikler hediye etti. Ya da zıt bir yönergeyle biz o kimlikleri zorla ve hileyle kendimiz aldık. Artık bize ait olmayan fotoğraflarla profiller oluşturup internetin sonsuz ortamında olmak istediğimiz kişilerin yerlerine geçebiliriz. Psikolojide bu rahatsızlığın adı ”Persona”dır. Persona, olmak istenilen kişiyle özdeşleşim kurarak ”o olmak” anlamına gelir. Türkiye’de de ”Ben O Değilim” adlı film Ercan Kesal’in zirve oyunculuğuyla bu konuya değinmektedir.

 

  • Günümüzde insan kendi kendisinin pazarlamacısı olmuştur. Bu bazen sosyal yaşamımızda bazen de iş yaşamımızda ardına sığındığımız maskelerin toplamıyla tezahür eder. Birden fazla kişiliğe sahip olmadan ama birden fazla rol modelin içine düşerek, oynar, rol yapar ve durumların sıkıntılarından bu sayede kurtulmayı deneriz. Bunun hem iyi, yararlı ve çıkmazları zorlayan tarafı vardır, hem de daha çok dibe çeken, insanın kendisine de etrafına da yabancılaşmasına neden olan bir kısmı mevcuttur. İyi bir denge ayarlaması ile rol yapma yeteneğimizi konuşturup fakir iken zengin gibi davranmanın olumlu taraflarına ulaşabiliriz.

Bir Kadının Zengin Olmasını Sağlayacak 5 Garanti Yol adlı makalemizi okuyan kadın okurlarımız ”gerçek” birer zengin olmak için izlemesi gereken garanti yolların neler olduğunu keşfedebilir, böylece rol yapmaya ayıracağı zamanları zengin olma yolunda güzel güzel sarf edebilirler.

ze-1

Zengin vs Fakir

Rol Yapmak Her Zaman Kötü Müdür? 

  • Hayır, değildir. Hatta çoğu zaman kurtarıcı bir potansiyeli vardır. Fakir iken zengin görünmek, çoğu zaman bir delikanlılık biçimidir hatta. Şöyle bir diyalog hem çevremizde, hem kendimizde, hem de izlediğimiz filmlerde aşina olduğumuz bir diyalogtan örnek verelim.

-Aç mısın? – Yok abi daha yeni yedim.

Aslında açtır. Ancak söz konusu buluşmaya aç gitmek de bir fakirlik, bir yoksunluk göstergesidir. Yani bu kadar ince bir nüansa bile dikkat eden, onur ve gurur gibi önemli kavramlara dikkat eden bir milletiz. Bir yere misafirliğe gidilince çocuklarına sıkı sıkı tembihleyen annelerimiz vardır. ”Orada bir şey ikram ederlerse, tokum diyeceksin. Hem zaten daha yeni yedim.” Bu da çok aşina olduğumuz bir replik.

Hal böyle olunca insanların rol yapma yetenekleri toplumsal kodların arenasında kendi kendini inşa ederek yükselir. Açken tok demek, paraya ihtiyacı varken, yok abi var benim param demek de birer zenginlik taklididir. Ama olumlu anlamda.

Şimdi size hem iş yaşamında hem de sosyal yaşamda fakir iken zengin gibi görünmenin yollarını madde madde sunacağız. Yine pek bir parlak olan fikirlerimizle, dileriz ki yolunuzu ışıklarla aydınlatabiliriz.

ZENGİN ADAM VS FAKİR ADAM adlı makalemiz de ülkemizde orta sınıfın yok oluşuna dair çok zengin ile çok fakir adam arasındaki zıtlıkları ve mücadeleyi aktarmakta. Sahi bu kadar çok zengin varken, fakir olmak mı suç? Yoksa fakirleri zengin taklidi yaptırmak zorunda bırakan sistemin kendisi mi suçlu? Bunu da belki başka bir yazımızda gündeme getirir, sıcak bir münazara şeklinde ele alırız.

ze-2

Zenginlik ve fakirlik bir göz yanılgısı olabilir kimi durumlarda.

Fakir İken Zengin Gibi Görünmenin Sırları

  • Markalı değil güzel giyinmek: Buna ”doğru giyinmek” gibi bir kavram da ekleyebiliriz. Genellikle fakirlik, kendini nasıl desek, kötü kokulu, ya da markasız giysilerle göstermez. Yani fakirliğin de bir adabı vardır. Fakir demek, eski Türk filmlerindeki gibi tamamen düşmüş, bit pazarından giyinen insan modeli demek değildir. Genellikle özellikle sosyal yaşamda fakirliğin en büyük kanıtı, zevksizlik olarak nitelendirilir. Uyumsuz kıyafetlerin, renk ve doku farkı gözetmeksizin, adeta sadece ”çıplak kalmamak” için üstüne geçirilmesi, fakirliğin göstergesidir. Hem ekonomik fakir, hem de zevk fakiri. Uyum,güzel ve doğru giyinmek, ve bunları yaparken zevksizlikten de frapanlıktan da uzak kalmayı bilmek, sizi fakir iken zengin gibi gösteren birinci faktör olacaktır.

 

  • Her durumda her koşulda ve her ortamda kendini güvenmek ve o güveni de hem sözel hem imaj boyutunda taşımak. Zenginlik, iki uçlu bir değerdir. Başına ne gelirse gelsin, bin bir çeşit zor durumda kalınırsa da , bir şekilde, para ile, güç ile , çevre ile meselelerin çözüleceğine dair hakim bir hava vardır. Bu durum tecrübeyle sabittir ayrıca. Zengin kişinin kendine güvenini oluşturan temel faktör, cebinde para olması ve mevcut kapital düzende, birçok meselenin, irili ufaklı olmasına bakılmaksızın nakit ile çözüleceğine dair yaygın inanışın geçerli olmasıdır. Mesele eşittir ücret gerektiren bir durumdur. Arabanız yolda mı kaldı? Evde bir şey mi bozuldu? Sorun değildir. Bu nedenle cebinizdeki ve cüzdanınızdaki boşlukları bir tek siz bilir, geri kalan yeryüzü insanlarına doluymuş gibi gözükürseniz iyi bir zengin imajı çizmiş olursunuz.

ze-3

Hangi cep daha güzel?

Zengin Kadınlarla Nasıl Tanışabilirim? başlıklı yazımız da siz beyleri ilgilendiriyor. Zengin kadınlarla tanışmak için zengin rolü yapmanız lazım gelecektir. Zira, söz konusu bayanla parası için değil ”onu beğendiğiniz” için birlikte olmak istediğinizi her anlamda her vurguda betimlemeniz ve vurgulamanız lazım gelir.

 

    • Devir, imaj çağı olduğu kadar kuşku çağıdır. Herkesin yürüyen birer imaj parçası olması bunu doğurmuştur. Bu, gösterdiği kişi mi acaba? Ben kimle birlikteyim? Gibi sorular en sonunda dev bir kuşkuya yerini bırakmıştır. Sizin fakir iken zengin gibi görünmeniz için uygulayacağınız stratejiler, kuşku götürmez bir gerçeklikte olmalıdır. Yani örneğin Facebook’ta elalemin son model arabasının önünde fotoğraf çektirip ”bu benim” imajı çizmek nereden baksanız çocukça ve ahmakça olacaktır. Eşyalar üzerinden değil imajlar üzerinden kendinizi zengin göstermelisiniz. Aksi takdirde rezil rüsva olmanız – birçoklarının da başına geldiği üzere- kaçınılmaz olacaktır.

Fakir iken zengin görünmek şartların zorladığı bir eylem bütünü olup alt metninde masumdur. Asıl mesele, asıl sorun, asıl çirkin olan belki de zengin iken fakir gibi görünen insanlardır. Öyle ya ceplerinde dolu paralarla ile birlikte hala ortalıklarda dilenci ve müşkülmüş gibi dolaşan sömürgeciler, dünyamızın ve ülkemizin asıl çirkinliği onlardır.

Kimsenin rol yapmak zorunda kalmayacağı umut dolu bir gelecek dileriz.

Yorum yapın