Falcı Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Herkese merhaba. Bu yazımızda Türk toplumu olarak epeyce ilgilendiğimiz fal hususunu, bir meslek dalı olarak irdeleyeceğiz. Falcı dükkanı açmanın karlı olup olmadığını konuşup yasal olup olmadığını tartışacağız. Aynı zamanda falcı dükkanı açmanın kar oranını, gerekenlerini, son olarak ince ve püf noktalarını araştıracağız.

Öncelikle olarak kafaları karıştıran bir konu ile yazımıza başlayalım. Falcı dükkanı açmak, bireysel ya da bir kafe işletmecisinin çatısı altında fal bakmak ve baktırmak yasal olarak suç mudur?

horoscope photo

Falcı dükkanı açmak ya da medyumculuk yapmak yasal mıdır? 

Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar İle Birtakım Unvanların Men Ve İlgasına Dair Kanun adıyla 677 numarasıyla kodlanmış kanunu incelediğimizde, fal bakmanın ya da falcı dükkanı açmanın kanunen yasal olmadığını görüyoruz. Çeşitli hukuk departmanların ve internet ortamındaki sanal forumlarında sıklıkla tartışılan bu konu, ne kadar konuşulursa konuşulsun bir noktaya varamamaktadır. Konuyla ilgili tek bir mevzuat vardır. O da yukarıda adı geçen kanunun ihtiva ettiği gerçekliktir. Bu kanuna göre, herhangi bir hukuki ya da ticari unvanı olmayan kişilerin, piyasa ekonomisi içerisinde herhangi bir ürün ya da hizmet sunmadan para almaları kesinlikle yasaklanmıştır. Bu kanunun 1. maddesinde şöyle bir ifade kullanılmaktadır.

MADDE 1
Alelûmum tarikatlerle şehlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, nakiplik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük ve gayıptan haber vermek ve murada kavuşturmak maksadiyle nüshacılık gibi unvan ve sıfatların istimaliyle bu unvan ve sıfatlara ait hizmet ifa ve kisve iktisası memnudur. 

Buradaki memnu ifadesi – yasak demektir. Ancak iş gerçekliğe, gerçek hayattaki işleyişe geldiğinde tamamen değişik bir manzara ile karşılaşırız. 

 

Özellikle Taksim ve Beşiktaş gibi kalabalığı bol, kafesi fazla yerlerde sıklıkla karşımıza falcı dükkanları çıkmaktadır. Hatta öyle ki cadde üzerinde bu falcı dükkanlarının küçük tanıtım kuponları dağıtılmakta, sadece 5 lira, sadece 10 lira diye bas bas bağırılmaktadır. Demek oluyor ki, falcı dükkan açmak hukuken yasak, ama gerçek hayatta serbesttir. Bu konuyla ilgili herhangi bir yaptırımın olduğunu söylemek güçtür. Bu nedenle gönül rahatlığıyla falcı dükkanınızı açabilir ve istediğiniz sayıda personel çalıştırabilirsiniz. Ek olarak bireysel falcıların ve falcı dükkanlarının vergi mükellefi olduğunu da görebiliyoruz. Bu durum bir çiftbaşlılık ve tezat oluştursa da kanun net ve açık olduğu için diyebiliriz ki ülke sınırları içerisinde bu iş fikrini yapamazsınız. Ancak yurtdışında yasal olan yerlerde medyumluk yapabilmeniz mümkün olabilir. Bunun için size bu yazıyı yazıyoruz. Lütfen siz siz olun riske girerek medyumculuk işi yapmak için Türkiye sınırlarını tercih edip suç işlemeyin!

 

Falcı dükkanı açmak karlı mıdır? 

Bu soruya doğrudan evet ya da hayır demek yanlış yönlendirme olacaktır. Öncelikli olarak falcı dükkanını hangi şehirde, o şehrin hangi bölgesinde açtığınız çok önemlidir. İnsanların kolayca ulaşabileceği, görüp merak edeceği bir konumda olması mühimdir.

Dünya çapında fal bakmaya, baktırmaya en meraklı toplumlar alanında bir araştırma yapılsa, herhalde Türkiye ilk 3’te bir yerde olurdu. Herhangi bir komşu gezmesinde bile, az biraz fal baktırmaya birileri, kendilerine gelecekten haber verecek insanlara kahve falı, tarot falı, el falı baktırırlar. Hal böyle olunca, profesyonel bir alanda, bir fal kafeside fal baktırmanın yeni hobilerimizden biri olması, uzun sürmedi.

Falcı dükkanınızın tıklım tıklım dolmasını istiyorsanız, çalıştırdığınız falcıların işlerinde oldukça iyi olması gerekir. Bunun için iş görüşmelerinde oldukça dikkatli olmalısınız. Örneğin işlettiğiniz kafeye bir garson aldığınızda, önceki iş deneyimlerini sorarsınız, onunla iletişime geçer diyalog kurar, nasıl biri olduğunu anlamaya çalışırsınız. İş falcı adaylarına gelince biraz daha değişir ve tuhaflaşır. Falcıları, doğrudan kendi falınız üzerinden deneyebilirsiniz. Önceki iş deneyimlerini sormak, araştırmak yerine karşısında bir Türk kahvesi içip falınıza baktırmak, sizi epey bilgilendirecektir. Eğer işe almayı düşündüğünüz falcı iyiyse, size baktığı falda ne kadar iyi olduğunu 5 dakika içinde kanıtlayacaktır. Bu sayede tamamen güvenilir personeller çalışma imkanınız sağlamlaşacaktır. Dükkanızda ne kadar çok gerçeği bilen falcı varsa, kar elde etme ihtimaliniz de o kadar artar. Ancak tam aksi durumlarda, baktırdığı faldan memnun kalmayan bir müşteri, dükkanınıza ilk ve son defa gelecektir. Ancak, çalıştırdığınız falcılar, işlerinde iyiyse, çok sayıda müdavim müşteriniz olacak demektir. Bu da aynı oranda karlı bir iş kapısı demektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Avize Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

horoscope photo

Falcı Dükkanı Açmanın Kar Oranı? 

Harcadığınız paranın dükkanınızın – eğer ki kiralıksa- aylık kirası, personellerin maaşı ve mutfak masraflarına gidecektir. Yani öyle çok büyük, aman aman bir sermayeye ihtiyacınız yoktur. Çünkü hizmet olarak sunduğunuz şey, aslında metafizik bir temellendirmeye dayanır. Size parayı getiren şey, falcıların hayal gücüne, derinleri ve gizlileri görme gücüne dayalıdır. Bu nedenle, üretilen hizmet tamamen soyut olup kazanılan para tamamen somuttur. Bu nedenle kar oranı, yüzde bin oranına bile dayanabilir. Tek yapmanız gereken uygun bir yerde bir dükkan satın almak ya da kiralamak, işinin ehli falcılarla çalışmak, bir de güzel Türk kahvesi yapan bir mutfak personeli çalıştırmak. Bunlar tamamlandığında, gelen paranın su gibi olduğunu göreceksiniz. Etrafta bu kadar çok falcı dükkanının olması da bunun en büyük kanıtı niteliğindedir zaten.

Falcı dükkanı açmanın ince ve püf noktaları nelerdir? 

Öncelikli olarak piyasadaki falcı dükkanlarının salt fal üzerine kurulu olmadığını bilmeliyiz. Hemen hemen tüm dükkanların yüzde sekseni, falı bir yan ürün olarak sunmaktadır. Yani aslında falcı dükkanları, normal bir şekilde yiyecek ve içecek hizmeti veren kafelerdir. Fal, isteğe göre ek bir hizmet olarak sunulmaktadır. Bu nedenle, bu işe girmek istiyorsanız öncelikle olarak bir kafe girişimcisi olarak hareket etmelisiniz. Fal, ayak üstü bakılan ya da aceleye getirilen bir şey olmamalıdır. Böylece insanlardan hem içtikleri kahvelerin parasını hem de kahvenin içindeki gizemli güçlerin parasını alabilirsiniz.

 

İkinci olarak dikkat edilmesi gereken incelik, çalıştırılan falcıların, sadece fal konusunda değil iletişim konusunda da uzman olmaları gerektiğidir. Konuşmasını bilen, insanlarla iletişimi sağlam olan, kibar, göz teması kurmaktan kaçınmayan insanlarla çalıştığınızda, müşteriler iki kat daha memnun olacaktır.

 

Bu tür kafelerin müdavimleri genelde kadınlar ya da çiftlerdir. Bu nedenle kafenizde kadın falcılar çalıştırmalısınız. Müşteriniz erkek de olsa kadın da olsa, falcının kadın olması pozitif bir anlam taşır. Yer yer bazı kafelerde erkek falcılar çalıştırılsa da, Türk toplumunda fal bakan kişi her zaman kadın olarak görülmektedir. ”Fal bakan erkek mi olurmuş” canım tepkilerini görmek ve ön yargılarla uğraşmak zorunda kalmak istemiyorsanız bu kurala da uymanızı tavsiye ederiz.

 

Kafenizin tasarımı, akustiği ve oturma düzeni iyice planlanmalıdır. Özellikle oturma düzeni. İnsanlar, dükkanınıza geldiğinde en mahrem sırlarını anlatacak ya da falcı tarafından duyulacak. Bu nedenle masalar, insanların yan masada konuşulanları duymayacağı uzaklıkta olmalıdır. Rahat hareket eden müşteri, bir daha gelme potansiyeli taşıyan müşteridir. Aynı zamanda dükkanınızın genel konsepti, renkleri ve akustiği için uzmanlarla çalışmanız yararlı olacaktır.

 

Son olarak falların çeşitleri üzerinde durabilirsiniz. Her ne kadar toplumumuzda kahve falı en revaçta olan bir fal çeşidi olsa da – adı üstünde Türk kahvesi – farklı fal seçenekleriyle de hizmet sunabilirsiniz. Kahve falı dışında, en çok istenen fal çeşitleri tarot ve el falıdır. İki ayrı masada bu fallar için de alternatif hizmetler sunarsanız, müşteri popülasyonunuz biraz daha artacaktır.

horoscope photo

Fala inanma falsız da kalma diyen bir toplumda falcı dükkanı açmak, hem getirisi bol, hem de eğlenceli bir iş kapısı olarak, size göz kırpmaya devam ediyor. Herkese bol kazançlı girişimler, hayırlı haberler getiren fallar dileriz.

Yorum yapın