Fast- Food Restoranı Açmak

Geldik tartışmalı bir konuya. Fast- food. Herhalde gıda olarak bu kadar çok yaygara koparılıp da yine de bu kadar fazla tüketilen başka bir şey yoktur.

Fast -food’un açılımı hızlı yemektir. Tamamen Amerikan mutfağına ve Amerikan kültürüne ait olsa da küreselleşen dünya ile birlikte damak tatlarımıza kadar emparyal odaklara maruz kaldık. Artık ne yiyeceğimize bile biz karar veremiyoruz. Dışarıda ne varsa, o bizimdir ve bizim için olası bir seçenektir.

Son 20 yılda değişen dünya ve ülkemiz ile birlikte her yanda fast-food dükkanları, restoranları açılmaya başlandı. Bunun nedenleri çok basit aslında. Bir kere insanlar, artık daha hızlı yaşamak zorunda bırakılıyor. Hızlı yaşam da hızlı tüketim ve hızlı beslenme gibi ihtimalleri canlı tutuyor. Yok öyle yarım saat süresince hazırlanan kahvaltılarda bir saat süren kahvaltı keyifleri. O, memurların pazar keyiflerinde kaldı.

Hele akşam eve dönüşlerde uzun uzadıya sofra hazırlamalar, mutfakta dans ede ede yemek yapmalar, tamamen tarih dışı sayfalarda ve eski filmlerde kaldı. Artık hız zamanı. Bu hızın yorduğu insanlar da hızlı bir şekilde tüketip beslenme lüksünü, giderilmesi gereken bir tüketim alanına çevirdi. Bunu ister istemez yaptılar.

Yoruldukça daha hızlı tüketmeye, hızlı hızlı tükettikçe daha fazla yorulmaya başladık. Ülke olarak dünyanın en fazla çalışan, en fazla mesai saatlerinde ömür tüketen ülkelerinden biriyiz. Özel sektörün durumunu anlatmamıza gerek yok. İnsanların iki günlük tatil hakları, bu alanda bir güne düştü. Hele bazı kurumlar var ki iki haftada bir tatil bahşediyor insanlara, çalışanlarına.

Şimdi şurada bir duralım. Önceden insanların hayatları iş, özel yaşam, spor, hafta sonu gibi birimlerle ayrılıyordu. Sabah 8 akşam 5 sınırı revaştaydı. Cuma akşamı iş yerinden bir daha pazartesi dönmek üzere çıkardın. Ama o devir kapandı. Artık kurumsal ve devlet odaklı iş yerlerinden çok özel sektörler var. Fast – food da bir özel sektör beslenme stili. Özel sektörün yüksek ve fazla çalışma saatleri fast- food restoranlarının da önünü açmış oldu.

Şimdi fast- food restoranı açmanın inceliklerini ve dikkat edilmesi gereken ayrıntıları sizlerle paylaşalım. Bu işe girmek ve bu işten para kazanmak isteyen okurlarımız gözlerini dört açsın lütfen.

Hızlı Para Kazanmak Hilesiz, Hak Yemeden Mümkün Müdür? para kazanmanın da hızlısı yavaşı var artık. Hızlı para kazanmak, hilesiz, hak yemeden mümkün müdür sorusu, bize ister istemez hızlı hızlı beslenmek bize sağlık veriyor mu sorusunu da getiriyor. Zaten birazdan ilk başlığımızı attığımızda sağlık konusuna da uzun uzadıya değineceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Fast- food dükkanında bir çalışan…

Fast- Food Restoranı Açtıktan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar Neler 

  • İnsanlar az zehirlensin diye önlemler almak: 

Ne olursa fast- food hızlı tüketildiği gibi aynı zamanda hızlı hazırlanan bir beslenme ve gıda biçimidir. Her şeyinde bir hız unsuru vardır. Doymak, bir an önce ve leziz biçimde yerine getirilmesi bir görevdir kimi zaman. Hal böyle olunca da insanlar, bu hızın gözden kaçırdıkları nedeniyle zehirlenebilir.

Bir kere kim ne derse desin donmuş yağ ile çalışmak zorunda kalacaksınız. Ama bunun da önlemini almak mümkün. Donmuş yağ, gün içinde hep aynı yağın kullanılması ve patateslerin, hamburger etlerinin o hep aynı yağda pişirilmesi demek. Bunu göz önünde bulundurursak, bir yağ piştikçe yararlı tarafları azalır ve içinde sırf insan için yüksek tehlike arz eden zehirler bulundurur. Şirketler bunu hem hız politikasından hem de para politikasından dolayı göz ardı ederler.

Ama çıkan son skandallardan ve kazanılan davalardan sonra bir fast- food restoranı sahibi olarak bu konuya özenle bakmalısınız. Her an bu konuyla ilgili bir yasa çıkabilir. Ya da restoranınızda yediği bir hamburgerden dolayı zehirlenen bir müşteriniz size dava açarsa hem maddi kaybınız hem de prestij kaybınız olur. Bu da bir restoran için başına gelebilecek en kötü şeydir herhalde. O nedenle önlemler almaya bakın ve insanları mümkün olduğunca az zehirleyin.

Restoranda Satışları Arttırmak İçin Teknikler birbiri ardına vereceğimiz iki makale linki restoranların genel özelliklerini baz alarak teknik ve taktikler veriyor. Bir fast- food restoranı işletmecisi olarak restoranlara dair her yerde bulamayacağınız bilgileri buradan alabilir ve restoranda satışları arttırmak için ihtiyacınız olan teknikleri bedavadan öğrenebilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

  • Aşırı kiloya ve obeziteye karşı diyet ürünler de satmak:

Müşterilerinizin çoğu kilolu ve boğazına düşkün tipler olaca. Ancak aynı zamanda bir o kadar da kaygılı olacaklar. Çünkü televizyonlarda obezitenin ve aşırı kilonun zararları konuşuluyor çünkü. Eh buna bir de görüntü açısında estetik kaygılar eklenince, siz diyet ürünler satmazsanız müşterileriniz diyet yapmaya karar verecek ve diyet ürünler satan dükkanları arşınlayacaklardır.

Hamburger ve benzeri gıdaların kilo yaptığını biliyoruz. Sırf kola dediğimiz şey bile içinde aşırı şeker barındırıyor. Bu nedenle obezite hastalığının yanına bir diyebeti ekleyebiliriz. İnsanlar hasta olmaktan ekstra korkuyorlar artık. Bilinçli beslenme muhabbetleri de aldı başını gitti. Hal böyle olunca müşterilerinizin size uymasını beklemeden siz onlara uymalısınız ve restoranında mutlaka satılmak ve tüketilmek üzere diyet ürünler bulundurmalısınız.

  • Pazarlamaya olağanüstü önem vermek: 

Sonuçta sattığınız şey zaruri ürün değil. Bu nedenle sıkı bir pazarlamaya ihtiyacınız olacak. Bol bol reklam verin. Eğer yeni bir markaysanız adınız duyulana kadar sağlam indirimler ve kampanyalar düzenleyin. Başka bir büyük markanın bayiliğini alacaksanız o zaman işler yolunda gidecektir sizin adınıza. Zira zaten fast- food pazarında birkaç dev isim var. Onların izinden gider onların bayiliklerini kaparsanız, pazarlamaya çok da ihtiyacınız kalmaz hani. Zaten onlar ulusal kanallarda ve siber alanlarda yeteri kadar reklam döndürüyorlar. Onlar marka değerini yükseltirken otomatik olarak sizin restoranınızın da tanıtımını yapmış olacaklar.

O nedenle söz konusu riskler hoşunuza gitmedi ise o riskleri göze almak yerine bir bayilik almaya bakın. Böylesi sizin için daha kolay olacaktır.

Restorana Daha Çok Yabancı Çekmek İçin Yapılabilecek 4 Şey yabancılar ve turistler zaten fast food kültürüne aşina oldukları için bir fast food restoranınızın olması 1-0 önde başlamışsınız anlamına gelecektir. Siz yine de restorana daha çok yabancı çekmek için yapılabilecek 4 şeyden parlak fikirler farkıyla haberdar olun ve her zaman daha fazla müşteri çekmenin üstün başarı duygusunu tadın.

Restoranınızda böyle kuyruklar olmasını istiyorsanız belli başlı şeylere dikkat etmek zorundasınız.

Fast- Food Restoranı Açmak Maliyeti ve Kar Oranı 

Şöyle iyi bir yerde, üstü başı dökülmeyen, şık ve frapan bir restoran açmak niyetindeyseniz minimum 30 bin lirayı gözden çıkarın. Daha doğru rakamsal bir veri verecek olursak 30 ile 50 bin arasında bir parayla yola çıkmanızı öneririz.

Ancak iyi iş yapan bir restoran olmamanız için hiçbir sebep yok. Bu nedenle o restoranı açmak için koyduğunuz paranın tamamını iki – üç ay içinde geri kazanma şansınız var. Çünkü öyle ya da böyle bu ülkede insanlar fast – food tüketmeyi sevdi. Bu nedenle geleniniz gideniniz çok oalcaktır. Hele bir de hazırladığınız hamburgerler leziz ve kızarttığınız patatesler taze ise, paraya para demeyeceğiniz günler yakındır.

Yorum yapın