Faturalı Hatlara Nasıl Kredi Çıkartılır-Adım Adım Güncel ?

Son zamanlarda artan enflasyon dolayısıyla paranın değeri iyice azalmıştır. Alım gücü düşmüş ve piyasada dönen sıcak para azalmıştır. İnsanların sıcak para ihtiyacının oluşmasıyla zaman zaman kredi ihtiyacı doğmaktadır.

ÖNEMLİ UYARI: Bu krediden faydalanmak için yeni cihaz alıp satarken başkaca kişilere müracat ederek değil de bizzat kendiniz ilan siteleri vasıtasıyla satabilirsiniz. Aksi halde tefecilerle muhatap olmuş olursunuz. Yine bu faturalı hatların bağlı olduğu kuruluşların bizzat doğrudan vermiş olduğu cüzi ihtyiyaç kredisi imkanları da mevcuttur. Bu imkanda da faydalanarak dolambaçlı yöntemlerle değil de doğrudan finansman temin etme imkanına kavuşursunuz.

Bankaların son yıllarda kredi verirken izlediği politika iyice sertleşmiştir. Önceden herkese rahatça kredi veren bankalar artık kredi vereceği kişiyi iyice araştırıp sert şartlar koyarak kredi alımını zorlaştırmıştır. Ülkede yaşayanların çok büyük oranı kredi kullanmıştır. Kullandıkları bu krediyi geç ödemesi, ödeme planına uymamaları veya hiç ödeyememe gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Bankalar bu kişilere bir daha kredi vermemek adına ‘’kredi notu’’ adında bir sistem geliştirdi. Kredi ihtiyacı olan kişi, bankaya bunun için başvurduğunda banka ilk olarak kişinin kredi notunu incelemektedir. Bu notu düşükse ya kişiye hiç kredi vermez ya da istediği meblağın altında bir tutar vermektedir. Bu durum icralık olduğunuz zamanda aynen bu şekilde gerçekleşir.

Banka bu durumda sizden ya kefil ya da üzerine ipotek koyabileceği taşınır ya da taşınmaz mal isteyebilir.  Sizin bankanın bu isteklerini yerine getirme imkanınız olmadığında ortaya çeşitli alternatif çözüm yolları çıkmaktadır.

Leasing şirketleri ve oldukça büyük finansal kuruluşlar da bu işlerde yardımcı olmaktadır. ancak onlarında şartları bankalar kadar ağır olmasa da onların belirlediği kanuna uygun prosedürlere uymanızı isterler.

Bu tarz nakit temin etme yönteminin mantığı özünde şu şekildedir: GSM Operatöründen taksitli cep telefonu satın alırsınız, daha sonra bu telefonu cep telefonu alım satımı yapan dükkana götürüp nakde dönüştürebilirsiniz. Bahsettiğimiz kredi bu şekildedir. GSM operatörü size direkt olarak asla nakdi kredi vermez. Sizden bu şekilde başvuru alanlara da itibar etmeyiniz !

Borçlu için bu kapı da kapandığına göre geriye Faturalı hatlara kredi veren GSM operatörleri kalmaktadır. Bu yöntem son zamanlarda çok fazla başvurulan ve insanları düştüğü bu dar boğazdan çıkarmaya yardımcı olmuştur. Sizler için Parlak Fikirler ekibi olarak nasıl bu krediyi alabileceğinizi araştırdık ve sizlere sunduk..

Faturaya ek Kredi Almanın Şartları Nelerdir ?

Herhangi bir GSM operatörünün faturalı abonesiyseniz bu yola başvurabilirsiniz. Öncelikle faturanızın kendi adınıza olması gerekmektedir. Fatura başkasının adına ancak siz kullanıyorsanız bunun hiçbir önemi yoktur. Fatura sahibinin kimliği ile bizzat bu başvuruyu yapması gerekmektedir. Bir sonraki şart ise  son 6 aydır o GSM operatörüne bağlı faturalı hat sahibi olmanız gerekmektedir. GSM operatörleri kendilerince bir puanlama sistemi oluşturmuşlardır. Bu puanlama fatura sahibinin faturayı ödeme düzenine faturanın miktarına kullandığı paketin türüne göre düzenlenmektedir. Faturanızı düzenli bir şekilde ödemeniz krediyi almanızdaki en büyük etkendir. Faturanızın tutarı da yüksek olmalıdır ki alacağınız kredi miktarı da yüksek olsun. Faturaya ek kredi dediğimiz olay aslında telefon bayisi size faturanıza ek taksitle cep telefonu satışı gerçekleştirir. Daha sonra siz bu telefonu çok az düşük fiyata cep telefonu ticareti yapan dükkanlara götürüp telefonu nakde dönüştürüyorsunuz. Böylelikle de elinize sıcak para geçmiş oluyor.

Fatura borçlarınızın son 1 yıl içinde son ödeme tarihi geçmeden ödenmesi gerekmektedir. Son 1 yıl da bunun düzenli olup olmadığını GSM operatörleri sistemlerinde bu durumu görmektedir.

Son 2 yıl da herhangi bir cihaz kampanyasına katılıp bu kampanyadan ceza almamış olmanız gerekmektedir. Aksi halde cihaz alımınız operatörce onaylanmayacaktır.

Kullandığınız tarifenin satın almak istediğiniz cihaz ile uyumlu olması gerekir. Yani operatörün belirlediği tarifeye yine operatörün belirlediği cihazlar alınabilmektedir. Kredi almak isteyen fatura sahibinin uygun tarifeyi kullanması gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır ?

Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız abonesi olduğunuz GSM operatörünün bayisine gidip ‘’Faturaya ek cihaz almak istiyorum’’ demeniz yeterli olacaktır. Daha sonra GSM operatörü çalışanı sizlere birkaç soru soracak ve işleminizi başlatacaktır. Eğer ki istediğiniz cihaz o mağazada mevcutsa cihazı satın alıp nakde dönüştürmeniz toplam 1 saati geçmeyecektir. Bunun için doğrudan internetten hizmet veren firmalar da vardır ancak onların yasallığı ve güvenilirliği konusunda sizlere herhangi bir garanti vermemiz söz konus olamaz.

Ne Kadar Kredi Alabilirim ?

GSM operatörleri puanınıza göre sizin alabileceğiniz cihazları sizlere sunacaktır. Puanınız iyiyse en yüksek miktarda satılan cihazı alabilme imkanınız olacaktır. Ancak puanınız örneğin 5.000 TL’lik cihaza da yetebilir.

Son düzenlemeler sonrasında cihaz alımlarına da oldukça sert şekilde müdahale edip taksit sınırı getirilmiştir.

3.500 TL’ye kadar olan alımlarda 12 ay,

3.500 TL’den fazla cihaz alımlarında taksit sayısı 6 aydır.

Cihazların bedeli ortalama 1.400 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Ortalama 1000 TL de faiz uygulanmaktadır. Yani sizin alacağınız kredi miktarı da bu fiyat aralığında değişmektedir.

Ancak 3.500 TL’den fazla cihaz alımlarında 1.000 TL peşinat verilmesi zorunludur. GSM operatörlerinin uyguladığı politikalar bu şekilde yüzde 99 benzerlik gösterir. Uygulama hepsinde aynı şekildedir.

Parlak Fikirler ekibi olarak anlattığımız bu kredi başvurusunun birebir nasıl gerçekleştiğini tecrübe ettik. Sizlere öneri olarak bu krediye başvurmadan önce cep telefonu ticareti yapan bir dükkana gidip en çok hangi telefonların alıcılar tarafından talep gördüğünü öğrenmeniz gerekir. Çünkü halkın sevmediği ve talep göstermediği cep telefonunu satın alırsanız kaybınız fazla olur. Çünkü cep telefonu satıcısı sizden telefonu sıfır değerinden az da olsa düşüğe alacaktır. Bu farkı az tutmak adına telefoncuların almak istedikleri cihazları öğrenip ona göre cihazı GSM operatöründen talep ediniz.

Sizler için hazırladığımızın sonuna geldik. Bir uyarıda bulunmak isteriz. İnternette gördüğümüz bir çok site size faturalı hatta kredi adı altında dolandırma amacıyla spam mesajlar göndermektedir. Bunlara itibar etmemenizi öneririz. Bu işlemi yapmaya karar verdiyseniz GSM operatörünüzün yetkili bayisine gidip yüz yüze bu başvuruyu tamamlamanız en doğru olanıdır.

Borç kapatmaya çalışırken daha çok borca girmeyin dikkatli olun !

 

Yorum yapın