FİDANLIK KURMAK VE İŞLETMEK İSTİYORUM

Ağaçsever biriyseniz ve kafanız ticarete az buçuk eriyorsa bu iş tam sizlik diyebiliriz. Fidan yetiştirmek her ne kadar zor olsa da ağaçların ruhundan anlayan, onları yetiştirmekten haz alan kişiler için bu zorluk hissedilmeyecektir. Nitekim daha önce dikme dikip, buna köklenip kalınlaşıncaya kadar bakmış biriyseniz demek istediğimi zaten anlıyorsunuz.

tree photo

A)Öncelikle fidanlık kurmak için iş planınızda göz ardı etmemeniz gereken şeyleri sıralayalım.

1) Fidanlık kurmayı düşündüğünüz alanın mikroklimatik yani sadece o küçük alanlı yöreye has iklimini, analiz etmelisiniz. Mikroklima nedir diyenler olabilir; bunun anlamı “ufak bir alandaki yörenin sadece o yere has iklimidir” mesela Iğdır’da normalde yetişmemesi gerekirken pamuğun yetişmesi gibi. Bunun tersi olan makroklima ise geniş bir bölgeye yapılan genelleme bir iklim tanımıdır( mesela akdeniz bölgesi iklimi gibi).

2) Fidanlık kurmayı planladığınız alanın toprak yapısını detaylı analiz ettirmelisiniz. Bu sayede hangi ağaç türünün daha iyi yetişebileceğini öngörebilirsiniz. Yine toprak yapısını asla hafife almamanız bu işin olmazsa olmazlarıdır. Zira eğer taşlı bir alana denk gelirseniz bu işi yapmanız imkansızlaşır.

3) Civardaki yol durumuna dikkat etmelisiniz. Koca koca dikmeler bazen kamyonlarla taşınmak zorunda kalınabilir. Bu durumda kamyonların yasak olduğu yollar ya da kamyonların giremeyeceği bölgeler sizin kabusunuz olur.

4) Fidanlık olarak kullancağınız alana kötü kokulu tavuk gübresi, inek gübresi gibi bitkisel besin takviyeleri yapmak durumunda kalacaksınız. Bu halde insanların çok yakında ikamet etmesi sizin için sorun olabilir. Belediye’ye bu konuda haklı bir şikayet giderse cezalar kapınıza dayanabilir.

5) Ağaçların başından uzunca süre ayrılmanız mümkün olmayacağından siz ya da tutacağınız bekçinin, amelenin kalması için barınak bulunması gerekmektedir. Yaz sıcağında ya da kış soğunda aletinizi, edavatınızı, çayınızı tek bir yerde hemen dibinizde bulabilmeniz için bu şart.

6) Bir takım odası sizin olmazsa olmazlarındandır. Genelde Bahuhaus, Gardena, Koçtaş gibi evsel ya da profesyonel tarımsal aletlerin satıldığı yerler bu türden takımları dizmek için en iyi yerlerdir. Tabi belirtmem gerekir ki bu saydığım markalar sizin için biraz lükse kaçacaktır. En önemli aletlerinizi kaliteli alın kalanlarını da Karaköy gibi semtlerdeki bu tarz ürünlerin satıldığı dükkanlarda bulursunuz zaten..

7) İlacı, çapası, gübresi, suyu derken sağlam bir bakım masrafınız olacak. Bu yükün altından kalkmak için kesinlikle adam tutmanız gerkecek. İşe başlamdan önce lütfen bu ayrıntıları girişiminizin boyutuna göre hesaplayın.

tree photo

B)Fidanlık kurmak para kazandırır mı?

Bu sorunun cevabı tabiki işin yapılışına göre ve sizin pazarlama becerinize göre değişkenlik gösterir. Belirtmem gerekir ki bu işten para kazanmak istiyorsanız adwords’e, facebook’a, ilgili forumlara reklam vermek zorundasınız artık. Dergiler, gazeteler, bağ ve bahçe işlerinden bahseden televizyon kanalları da sizin için ekmek kapısı olmalı. Ayrıca bulunduğunuz yöreye göre müşterinin ne istediğini iyi bilmelisiniz. Mesela lüks bir semte yakın bu işi yapacaksanız, zor bulunan pahalı bitkiler, pahalı çiçekler, ladin, meşe, palamut, palmiye gibi ağaçlar yetiştirmelisiniz. Yani müşterinizin sosyoekononik durumunu da göz ardı edemezsiniz.

C)Fidanlık kurup işletmek ve bitki yetiştirip satmak için gereken sermaye ne kadardır?

Bu işi yapmak için bir dükkan açmak kadar yüklü bir sermaye gerekmesede yine de hatırı sayılır krediye ulaşabiliyor olmanız lazım. Bir kere arsayı ya da tarlayı kiralasanız bile, fidan tohumları, alet edevat, işçilerin maaşları ve reklam, pazarlama giderleri size en az 10 dana parasına mal olacaktır. Son olarak hatırlatmamız gerekecek ki bahçenizdeki ağaçların ilaçlama, gübreleme, çapalama, budama, sulama giderleri de hep sizin cebinizden çıkacaktır ilk aylar boyunca.

Sizlere para kazandıracak iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz, kendinize iyi bakın ve alttaki ilginizi çekebilecek fikirlere göz atmayı unutmayın.

Peki tüm bunların dışında fidanlıklarda arazi hazırlığı nasıl olmalıdır? Her ne kadar işinde iyi olan bir mühendis ve planlamacı ile çalışacak olsanız da belli başlı yerlerde ve işin kendisini sizin yaptığınızı da var sayarsak bu tür bilgileri de edinmeniz elzemdir. Hem her durumda bir mühendis ile çalışma lüksünüz olmayacağı gibi kimi kritik durumlarda bizzat sizin karar alma ve uygulama işlemlerine bakmanız gerekecektir. Bu nedenle şimdi size fidanlıklarda arazi hazırlığının tüm aşamalarını sunacağız:

walnut photo
bunun ne yaprağı olduğunu kaçınız biliyordur acaba…

Fidanlıklarda Arazi Hazırlığının Aşamaları Nelerdir? 

  • Öncelikli olarak yapmanız gereken şey çitlerle söz konusu araziyi çevirmek olacaktır. İlk mülkiyetin çıktığından beri hem köy hem şehir kanunu olan bir durum vardır. O da alanını belli etme ve diğer alanlarla karışmaması adına onu çit örgülerle çevirme. Çit örgüler hem sınır çizme işlevi gören yüksek bir cetvel vazifesi görürken hem de fidanları kötü niyetli insanlardan ve çevreye zarar vermekten haz alan sadist insanlardan koruyacaktır. Bu nedenle her daim ilk yapmanız gereken şey arazini çitlerle bir güzel sarmak olmalıdır.
  • Bazı işgüzar fidanlık kurucuları ve işçileri ise fidanlığın etrafını duvarlarla çevreleme yoluna giderler. Bu hem mantıksız, hem de ekonomik açıdan tam bir fiyaskodur. Siz, sevgili parlak fikirler okurları bu hataya düşmeyin. Bitkilerinizi duvarlara karşı büyütmek yerine her yerden güneş alan havadar alanlarda çitlerin korumasıyla yetinerek yetiştirmeye devam edin.
  • Kirizma edilmeli. Kirizma etmek oldukça teknik bir ifade. O nedenle herkesin anlayabileceği bir şekilde yazalım. Fidanlığın ekiminden önce toprağa yapılan müdahalenin adı kirizma etmektir. Kirizma sayesinde fidanlar toprağa engellere takılmadan ve vakit kaybetmeden ulaşır ve tez zamanda olgun hale gelir.
  • Drenaj: Bir başka teknik kelime daha. Bildiğimiz üzere fidanlar fazla sulak alanları, yağmur olsun nehir olsun fazla sulu ortamları sevmezler. Çok narin bir yapıda oldukları için hemen bozulmaya ve çürümeye başlarlar. Buna engel olmak için yapılan setlere drenaj denmektedir. Drenaj sayesinde yüzey üstü suları fidanlardan uzak tutulur ve fidanın gelişimi hızlandırılmış olur.
  • Tesviye Etmek: Söz veriyoruz, bu son teknik kelime sevgili parlak fikirler okurları. Tesviye etmek her ne kadar zor bir kelime görünse de aslında son derece basit bir işlemin adıdır. Tesviye etmek demek, tarladaki fidan oluşumu en olumsuz şekilde etkileyecek olan iniş çıkışlı tabanları ve eğimli ve çukurlu yerleri düzeltmek demektir. Bu işlem, son işlemdir ve akabinde fidan ekme işlemine girilebilir.

FİDANLIK KURMA İŞİNİN DEZAVANTAJI YÖNLERİ NELERDİR? 

  • Fidanlığın ne zaman ürün ve meyve vereceğini önceden söylemek hatalı ve yanlış yönlendirmek olur. Bu tamamen bulunan coğrafyaya ve iklim şartlarına göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda toprağın randımanı ve ekilen fidan çeşitlerinin de sürede mutlak surette bir etkisi vardır. Yine de diyebiliriz ki bu bir tarla ve toprak işidir. Bu nedenle sabırlı olmayı gerektirir. Aynı zamanda el emeğine ve kol gücüne dayalıdır. Bu nedenle bu işle uğraşacakların hem sabırlı hem de güçlü olmalarını salık veririz.
  • Bununla birlikte yukarıda verdiğimiz tüm bilgilerin ışığında fark ettiğiniz üzere fidancılık, nazik bir iştir. Birçok kontrol ve plan proje kapsamından sonra ekilebilir ve kendisinden faydalanabilir. Bu nedenle sizin de en az işin kendisi kadar nazik olmanız gerekecektir.

“FİDANLIK KURMAK VE İŞLETMEK İSTİYORUM” üzerine bir yorum

Yorum yapın