Fotoğraf çekerek para kazanmanın püf noktaları

Gün geçtikçe insanların fotoğraf merakı da artmaktadır. Bunun sonucunda da akıllı telefonlar bulunan ön kamera ile insanlar her anını çekerek paylaşmaktadır. Birçok insan kendilerine profesyonel makinalar alarak doğa resimleri, arkadaşlarının resimlerini, anın resimlerini çekmektedir. İyi çekim yapıyorsanız ve shop yapabilme yeteneğiniz varsa bu işten para kazanabilirsiniz. Bu yeteneğiniz ile ek gelir olarak da düşünebilir, işi büyüterek hatta baskılarını da yaparak iş sahibi olabilirsiniz. Fotoğraf Çekerek Nasıl Para Kazanabilirim? Fotoğraf veya videoya çekerek para kazanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Sadece tek bir alanda değil birçok çeşitlerle para kazanabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak;

 • Düğün fotoğrafçılığı
 • Doğum günü fotoğrafçılığı
 • İnternet üzerinden çektiğiniz ilgi çekici fotoğrafları satabilirsiniz.
 • Doğa resimlerini çekerek birçok doğasever insanlara satabilirsiniz.

Düğün fotoğrafçılığı ile kendinizi birçok insana tanıtarak bu işe başlayabilirsiniz. Düğün fotoğrafları çekerken gelinle, damadın en güzel karelerini yakalayarak hem kendi yeteneğinizi konuşturmuş olursunuz, hem de sizin resimlerinizin ederi artar ve çoğu düğünde çağırılırsınız. Sadece resimlerinizin kaliteli olması için kameranızı iyi ayarlayın ve anları kaçırmamaya özen gösterin. Doğum günü fotoğrafçılığı ile birçok eşinizin, dostunuzun doğum günlerinde resim çekerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendinize bir web sitesi açarak profesyonel fotoğrafçılığa ilk adımı atmış olursunuz ve tanınmanız için önemli bir adım atmış olursunuz. Numaranızı vererek sizi çağıran özel günlerde, doğum günlerde giderek güzel resimler yakalamanız size para kazandıracak bir işlemdir. Bu sayede hem sevdiğiniz işi yapmış olursunuz hem de para kazanmış olursunuz. İnternet üzerinden fotoğraf satmak, birçok insanın fotoğrafa karşı ilgisi bulunmaktadır. Eğer sizde doğa resimlerini, dış resimlerini ve ilgi çekici görüntüleri yakalamayı seviyorsanız ve az da olsa shop programlarını kullanmayı biliyorsanız, bazı fotoğraf satın alan internet sitelerine satabilirsiniz. Kısa bir araştırma ile birçok güvenilir site bulabilirsiniz. Bu siteler genellikle ilgi çekici ve doğa resimlerine özen göstermektedir. Bu tarz resimleri yakalayabilmek için, bir makine alın ve bir an önce dışarda gördüğünüz ilgi çekici anların resimlerini çekmeye başlayın. Fotoğraf Çekerek Gelir Elde Etmenin Püf Noktaları Sadece çekmenin dışında, çekilen fotoğrafları shoplayıp da satabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmenin püf noktası güzel anları, kimsenin göremediği anları ve güzel kaliteli fotoğraflar çekerek çok güzel işlere imza atabilirsiniz. Bu işin en can alıcı noktası, geniş bir çevreye sahip olmaktır. Bir an önce çevre oluşturmaya başlayın ve gittiğiniz özel organizasyonlar, düğünlerde ve doğum günlerinde sürekli insanlarla iletişim halinde olun. Bu hem sizin sempatinizi artırır, hem de insanları etkileyerek akıllarında iyi bir fotoğrafçı olarak kalırsınız.   Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak İçin Yapmam Gerekenler Nelerdir? Eğer fotoğraf çekmekten zevk alıyorsanız, sürekli anın fotoğraflarını çekiyorsanız ve bu işten artık para kazanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler;

 • İlk önce kaliteli bir makine almanız gerekir.
 • Daha sonra çevrenizi genişletebilmek için fotoğraf çektiğinizi arkadaşlarınıza duyurmalısınız.
 • Kendinize bir web sitesi açarak ve forum sitelerinde bu işi hangi çevrelerde yapabileceğinizi yazarak müşteri çekebilirsiniz.
 • Shop programlarını internetten az çok araştırarak bilgi sahibi olmanız, çektiğiniz resimlerin kalitesini artırmak için etkili bir yöntemdir.
 • İlk gittiğiniz organizasyon da deneyimli olarak görünmeniz rahat olmanız ve güzel anları yakalamanız sizin için iyi bir izlenim olacaktır.
 • Bazı mezuniyetlere katılarak, mezun olan öğrencilere kişi başı fiyat belirleyebilir ve çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorsanız, kaliteli resim, güzel bir bakış açısı ve kimsenin göremediği özel anları çekmeniz yeterli olacaktır.

Şimdi size parlak fikirler olarak fotoğraf çekerek para kazanmaya çalışırken karşılaşabileceğiniz engelleri aktaralım.

212

Fotoğraf çekmek hem bir iş hem de bir tutkudur.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmanın Önündeki Engeller Neler? 

 • Çok fazla rakibiniz olacak. Onlara ortamlarda çalışma dostu ya da fotoğrafçı arkadaş diyebilirsiniz. Ama en nihayetinde onlar sizin rakibinizdir. Bu ciddiyete vardığınızda zaten her şirketin, her kurumun, her bireyin 2 ya da daha fazla seçenekten sadece birini seçmekle yükümlü olduğunu da fark edeceksiniz. Biraz ondan biraz bundan yoktur. Bir kitabın tek bir kapağı vardır. Bir derginin, bir web – sitesinin tek bir fotoğrafçısı vardır.

 

 • Rakipleriniz giderek çoğalacak. Neden mi? Çünkü dijital fotoğraf makineleri ve cihazları iyice artmakta. Manuel çekimler tıpkı manuel vitesler gibi tarihe karışmak üzere. Bu nedenle artık teknik kısmı, kadraj ayarlaması, ışık, kontrast ayarları, aklınıza gelebilecek her teknik detay, halihazırda fotoğraf makineleri tarafından halledilmektedir. Hal böyle olunca, en hafif tabirle elinize fotoğraf makinesi alan, fotoğrafçı kesilebiliyor. Bunların arasından kendini göstermeniz her zamankinden biraz daha zor olacak.

 

 • Fotoğraf, artık çok da ciddiye alınan bir sanat değil. Maalesef değil. Artık facebook, twitter gibi yerlerde bile analog olsun, dijital olsun, çekilen fotoğraflar boy boy gösteriliyor. Bu da duyarsızlaşma, fazlaca alışma demek. Bugün Pulitzer ödüllü bir fotoğrafı ben çektim diye gösterin. Alacağınız genel geçer ilk tepki şu olacak: Hımm güzel. Birkaç like, birkaç favori eklenmelere alınacaksınız. Bu sadece fotoğraf için değil diğer sanatlar için de geçerlidir. Maalesef böylesi sanat düzlemlerinin hemen hemen hepsinde bu durum vardır.

 

 • Bugün dünyanın en güzel şiirini de yazsanız en anlamlı fotoğrafını da çekseniz ilginin merakın ve ödenen miktarın giderek azalmakta olduğunu göreceksiniz.

 

Ancak bu engeller sizi yıldırmasın. Şunu da unutmayın ki, işin piyasasında, bir sektörde, bir iş alanında ne kadar çok engel ve sekteye uğratmaya aday problemler ne kadar çoksa, üretilen satan eserine atfedilen değer de aynı oranda artacaktır. Önce değer, sonra ücret diyerek çekmeye, çekmeye, çekmeye hiç vazgeçmeden devam etmelisiniz.

Amatör Fotoğrafları İnternette Satarak Para Kazanmak adlı makalemiz de size fotoğraf sanatı ve fotoğraftan para kazanma konularında yol gösterici olacaktır.

321

Bir doğa fotoğrafçısı

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmanın Ekstra Yolları 

 • Teknolojiyi takip etmek. Ama bu yeterli değil. Teknolojiyi sadece basit bir gözlemci ve izleyici olarak değil, interaktif olarak takip etmek en önemlisidir. Öğrenmek, öğrenerek yetkinlik kazanmak ve ilerlemek. Yoksa teknolojiyi takip etmek demek, instagram’a üye olup oraya son model fotoğraf makineleriyle çektiğiniz bol photoshop’lu fotoğraflar yüklemek değildir. Bunu binlerce insan yapıyor. Yüz yıl içerisinde de bu sayı milyonları bulacak.

 

 • Fotoğrafın tüm türlerinden haberdar olmak ve hepsinden biraz biraz çekiyor olmak. Nü fotoğraf çekmeyi de bilmeli, portre de, hatta oto portre de. Yarın öbür gün size bir fotoğraf işi geldiğinde, teklifi sunan kişi ya da kurum, sizin hangi alanda yetkin olduğunuzu soracak değil. O nedenle hemen hemen her alanda, her kompozisyonda, her ışık bilgisinde fotoğraf çekmeli ve bunu da öz geçmişinize yüklemelisiniz.

 

 • Bunun dışında zaman geçtikçe ustalaştığınız tek bir tür olacaktır. Aynı şekilde tıpkı sinemada olduğu gibi fotoğraf alanında da çeşitli ekoller vardır. Minimal fotoğrafçılık, radikal fotoğrafçılık, doğa fotoğrafçılığı gibi gibi. Fotoğrafın tarihçesinden haberdar olun ve üstüne katarak kendi orijinal karelerinizi geliştirin.

 

 • Son olarak bol bol sergi gezin. Başka vizörlerin neler yaptığına bakın. Bu aynı zamanda piyasa yoklaması olacaktır. Hem de o sergilerde tanışacağınız, ahbaplık kuracağınız insanlar sizi bu alanda daha iyi ve aydınlık yerlere getirme ihtimali taşıyacaktır.

Yorum yapın