Franchising(Bayilik) almak mantıklı mı?

Sokaklarda kent merkezlerinde gezerken acaba hiç dikkat ettiniz mi bu ülkelce ünlü markaların bayilerin herbirinin nasıl tek bir çatı altında aynı istikrar ile işletildiğini??

franchise photo

    Mesela “X” markası nasıl oluyor da ülkenin hatta dünyanın yüzlerce bünlerce noktasına mağaza açıp her birinin aynı kalitede olmasını sağlıyor??
   Daha da ötesi herbir mağaza ile nasıl tek tek ilgilenebiliyor bu markaların sahipleri ve yöneticileri??
    İşte arkadaşlar sizlere kapitalizmin, liberal ekonominin can damarından bahsedeceğiz sıkı durun…
     “Franchising” teriminin bir yerlerde zikredildiğine muhakkak şahit olmuşsunuzdur. Bunun türkçe meali “bayilik sistemidir”. İmtiyaz hakkı sahibi yani marka sahibi sizin ona ödeyeceğiniz belli bir meblağ veya borç karşılığında sözleşme ile sizlere kendi markasının patentini, ismini kullanabilme hakkı tanıması anlamına gelen bayilik birkaç farklı şekilde tasavvur etmektedir. Bunlar “bölge bayilik“, “tümden bayilik” ve ingilizcesi “master franchise” olan “ülke bayliği” dir. Bayilik alan-veren arasında “franchise kullanım bedeli” denilen bir tasarruf döner. Kısaca anlamışsınızdır bu bayilik sistemini; yani koskoca dünya markaları tek tek her bir mağazası ile ayrı ayrı uğraşmamaktadır onun yerine sizlere , bizlere belli bir meblağ karşılığında markasını kiralamaktadır başka bir anlatımla.
   Şimdi sizlere bayilik alıp herhangi bir kazançlı girişim yapmanın nasıl bir iş fikri olacağını yani bayilik sisteminin artı yönlerini ve negatif yönlerini anlatacağız. En sonda nasıl bu bayiliklerden faydalanabilirsiniz ona değineceğiz.

-BAYİLİK İŞİ FİKRİ SAYESİNDE MARKA YAYMA VEYA KENDİNİZİ TANITMA DERDİNDEN BÜYÜK ÖLÇÜDE HATTA NEREDEYSE TAMAMEN KURTULMUŞ OLURSUNUZ. ÇÜNKÜ SİZ ZATEN ZİRVEDESİNİZDİR.

-BAYİLİK İŞ FİKRİ SAYESİNDE MÜŞTERİLER SİZİ KOVALAR SİZ ONLARI DEĞİL.

BAYİLİK SİSTEMİ SAYESİNDE MAĞAZANIZI AÇACAĞINIZ YERİN ÇOK DA GÖZ ÖNÜNDE OLMASI ŞART DEĞİLDİR ÇÜNKÜ MÜŞTERİLERİNÜZ SİZİ BULACAKTIR.

BAYİLİK SİSTEMİNİN BİR DİĞER AVANTAJI İSE DAHA ÇABUK KAR-ZARAR DENGESİNİ TOPARLAYABİLME İMKANIDIR. YANİ İLK 2 SENE SİNEK AVLAMAK ZORUNDA KALMAZSINIZ EĞER ŞEHİR MERKEZİNDE KALABALIĞIN RAHAT ULAŞABİLECEĞİ YERDEYSENİZ. YANİ BU SAYEDE TAM ANLAMIYLA KAZANÇLI BİR GİRİŞİMDE BULUNMUŞ SAYILIRSINIZ.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Karlı 5 Steak House Bayiliği Firması

BİRAZDA BU İŞ FİKRİNİN DEZAVANTAJLARINA DEĞİNELİM BUNLARDAN İLKİ BAYİ SAHİBİNE YÜKLÜ MİKTARDA “FRANCHİSE GİRİŞ BEDELİ” BİR DE ÜSTÜNE İŞLETME DEVAM ETTİĞİ SÜRECE “FRANCHİSE KULLANIM BEDELİ” ÖDEMEK ZORUNDASINIZ. YANİ NEREDEYSE MAĞAZANIN İŞLETENİNE HİÇBİR İŞ YAPMADAN ORTAK OLABİLMEKTEDİR “FRANCHİSİNG VEREN” ŞAHISLAR. BUDA SİZE KAZANÇLI GİRİŞİM YAPACAĞIM DİYE SAĞLAM YÜK BİNDİREBİLİR EĞER İŞİ EHİL YAPMAZSANIZ

 

-ÜLKE OLARAK YABANCI MARKALARIN VEYA YILLARDIR HÜKÜM SÜREN DEVASA ŞİRKETLERİN TEKELİNDEN VE SÖMÜRÜSÜNDEN ARINMAK İSTİYORSAK BU FRANCHİSE İŞİNDEN VAZGEÇİP HER YÖREYE HAS HANGİ İŞ FİKRİ MÜMKÜNSE ONU YAPMALIYIZ. SONUÇTA HER YER STARBUCKS HER YER MCDONALDS OLSA DÜNYADA FARKLI, ÖZGÜN, ORJİNAL, YÖREYE HAS KAZANÇLI GİRŞİM DİYE BİR ŞEY KALMAZ

 

-ÖZGÜNLÜK DEDİK, YARATICILIK DEDİK BİR DİĞER DEZAVANTAJ İSE FİYATLARI, MAĞAZANIZDA BAYİNİZDEKİ ÜRÜNLERİN ÜCRETLERİNİ VE NEREDEN TEMİN EDİLECEĞİNE, BAYİNİN İÇ DİZAYNINA, DEKORASYONUNA, ÇALIŞAN PROFİLİNE VARANA DEĞİN HER ŞEYİNE BAYİLİK VERENİN SÖZLEŞME GEREĞİNDE KARIŞMA HAKKI VARDIR. BUDA SİZİN KENDİ KAZANÇLI GİRİŞİMİMİ KURAYIM DERKEN KISITLANMANIZA VE ZİNCİRE BAĞLANMANIZA YOL AÇMAKTADIR MAALESEF.

-Biz sizlere bayilik hakkında bilinmesi gereken en can alıcı ve önemli detayları anlattık. Gördüğünüz gibi 7 madde ile olumlu yanları ve olumsuz yanları ortaya serilen bu sistemden faydalanmak istiyorsanız bayilik veren yerli ve yabancı bir sürü firmaya web üzerinden ulaşabilir ve markaların iletişim bilgilerinden onlarla yüzyüze konuşarak kazançlı girişim yapmak üzere anlaşmaya varabilirsiniz.

Yorum yapın