Fransa’da İş ve Yaşam Kurmak İsteyenlere

Fransa’da Şarap İşi Yapmak! 

Bilindiği üzere Fransa, şaraplarıyla ünlü bir memleket. Bu açıdan baktığımızda ise Fransa’yı büyük bir Şarköy olarak düşünebiliriz. Nasıl ki Şarköy ilçesinde büyük üzüm bağları ve şarap üretimi alanında yoğun bir sektör varsa aynı şey uzun vadeli ve daha geniş ölçekli olarak Fransa’da da mevcut.

Bu anlamda şarap işi yapmak isteyenlerin uğrak yeri olacak kadar sağlam ve geniş üzüm bağlarına sahip bir ülke, Fransa. Ben riske girmeyeyim arkadaş, bir ülkenin, bir yörenin nesi meşhur ise oradan yürüyeyim diyenler için şarap ve üzüm işi ortak noktada ileriye götürücü olacaktır. Ancak yine de Fransa’da şarap işi kurmadan önce bu işin ana vatanına gittiğinizi unutmayın. Yani bu durumu şöyle özetleyebiliriz kısaca:

 

france photo

Adamın biri yurt dışından gelip bu memleketi çok da tanımadan Maraş’a taşınsa ve burada dondurma üretiminin olduğunu bilip hemen dondurma işine girse anında batacaktır. O nedenle Fransa’da iş kurmadan önce bir yaşam kurma şansınız varsa önce bunu değerlendirin, en iyi şaraplar hangi tip üzümlerden ve nasıl üretiliyor yerinde gözlemleyin. Yoksa Maraş’ta dondurma işine girmiş ve batmış bir Amerikalı’dan hiç bir farkınız kalmaz.

Bununla birlikte şaraplı ürünlerde bir bolluk, bir geniş yelpaze var Fransa’da. Örneğin hazır önümüz yaz iken size bir tarif verelim. O tarifin adı: Şaraplı dondurma. Yani şarabı sadece dar olarak şişelerin içinde alkol olarak kullanmanız yersiz olacaktır. Aynı şekilde üzüm yetiştiriciliğini de sadece şarapta kullanmak zorunda değilsiniz.

Burada üzüm yetiştiriciliği yapıyorsanız da biliyor olmalısınız: En kaliteli üzümler ve üzüm bağları Fransa’da yetiştirilmektedir. Şarapların kalitesi de tam olarak buradan gelmektedir.

Gana’da İş Kurmak ve Yatırım Yapmak Mantıklı Mı adlı makalemiz de Avrupa ülkesinden uzakta ama yeniliklere açık bir ülke olan Gana’ya dair bilmeniz gereken her şeyi sizlere sunuyor. Canınız biraz yenilik, biraz macera, biraz da farklı işler çekiyorsa Gana ülkesini sonuna kadar değerlendirebilirsiniz. Ayrıntılar ise yazımızın içerisinde sizi beklemekte. Şimdilik Gana’dan daha yakında…

Fransa’da iş kurmak isteyenlerin aklına hemen şarap işi gelecektir. Ama Fransa’nın ünlü ve köklü markalarıyla yarışabilmek için bile bu işe senelerinizi vermeniz gerektiğini bir an bile aklınızdan çıkarmayın. Her horoz kendi çöplüğünde öter sözü malum. Ancak bu işte gerçek manada ilerlemek, yükselmek isteyen insanlar da gereğini yapıp en az Fransa’dakiler kadar güzel şaraplar yapıp buraya satabilir ya da doğrudan burada işini kurabilir.

Fransa’da İş Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Fransızların fazlaca milliyetçi bir yapıda olduklarını unutmayın. Özellikle İngilizce’ye ve Amerikan kültürüne karşı tek vücut olmuş durumdalar. Zamanında Fransız bir yönetmen olan Godard’ın kurduğu Yeni Dalga akımı da tam olarak Hollywood filmlerine karşılık, kültürün emperyalist bir güç oluşuna karşı çıkış niteliğindeydi.

Bu nedenle Fransa’da iş ya da yaşam kurmak isteyen değerli parlak fikirler okurlarımızın en başta dil olayına çok dikkat etmesi gerekiyor. Ben nasılsa İngilizce biliyorum, bana her yer Roma diye çıkarsanız yola Roma’da Fransız, Fransa’da ise Amerikalı gibi davranırsınız. Oysa Fransızlar başta da dediğimiz gibi milliyetçi bir millet ve kendi kültürlerini de dil üzerinden korumaya çalışıyorlar. Onlarla İngilizce konuşmaya çalışırsanız size dönüp bakmazlar bile çoğu zaman. Bazıları ise burası Fransa burada sadece Fransızca konuşulur diyerek net olarak cevabını şöyle verir. Siz İngilizce İngilizce biliyor musunuz diye sorarsınız. Karşılığında ise Fransızca olarak hayır bilmiyorum yanıtını alabilirsiniz.

O nedenle Fransa’da iş veya yaşam kurmak isteyen arkadaşların kesinlikle bu dile hakim olmaları gerekmektedir.

Bunun dışında Fransız yaşam tarzı ve kültürü sizi en başta yabancı duygularla kuşatacaktır. Sabrınız selametiniz olsun ve dişinizi sıkın. İnsan en berbat, en kötü koşullara bile bağışıklık gösterip oralara bile alışıyorsa Fransa gibi üst düzey bir kültürü ve güvenliği olan bir memlekete daha sıkı bağlarla alışacaktır.

Onların yemek kültürleri biraz size farklı gelecektir. Kahvaltıları kahve ile geçiştiren bir memleket. Bizim memleket gibi öyle uzun kahvaltı, çay peynir tarzları yoktur. Eh bir de son olarak akşam yemeklerini akşam 9’dan 10’dan sonra yediklerini de söyleyelim sizlere.

Çikolata Dükkanı Açmak İsteyenlere Fransa çikolata ülkesi olarak da biliniyor. Üzümü ve şarabı kadar çikolataları da dünya kalitesini yakalamış ve çıtayı yükseltmiş görünüyor. O nedenle en azından Fransa’dan alacağınız çikolataları memlekette satabilirsiniz. Ya da doğrudan burada yaşam kurup çikolata yapımına, üretimine ve sunumuna dair bilgilerle donatılıp daha ileride bu işi açabilirsiniz bu memlekette. Şimdiden bol tatlı işler diliyoruz.

Fransızca öğrenmeye başladığınızda diyeceğiniz ilk cümle keşke her kelime Bonjour kelimesi kadar kolay olsaydı olacak. Dünya üzerinde bulunan Avrupa dillerinden şüphesiz ki en zor olanı Fransızca’dır. Bunun için İngilizce gibi 3 -4 aylık kurslara ve biraz pratik yaparak öğrenmeye aldanırsanız yanılırsınız. O nedenle Fransızca öğrenme zorunluluğu ne kadar keskinse, bu dili öğrenmek de o kadar zordur. Ama elbette ki imkansız değildir. Fransa’da iş ya da yaşam kurmak isteyen arkadaşlarımızın bu dil konusunu daha gitmeden halletmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

Eyfel Kulesini ve Çevresini Değerlendirmeye Bakın 

Eyfel Kulesi Fransa ve başkenti olan Paris denince akla gelen ilk bölge, ilk yapı. Fransa’nın sembolü haline gelen bu kulenin 1889 yılında yapımı tamamlandı. O günden bugüne de Fransa’nın baş kentinin bir numaralı tacı oldu adeta.

Size düşen bu bölgeyi, kulenin etrafını turistleri de baz alarak tamamen kullanmak ve bir iş koluna çevirmek olmalı. Nasıl ki İstanbul denince akla hemen Taksim ve Beyoğlu caddesi geliyor. Nasıl ki burada açılacak bir dükkan, otomatik olarak 1-0 önde başlamak demek oluyor. Aynı şey Fransa ve Paris için de geçerli.

Eyfel kulesinin etrafında açacağınız bir dükkan, kuracağınız bir iş, öncelikli kalabalığı baz alarak yapacağınız bir iş olacağından sıfır risk taşır. Ama yine de bu bölgeler yoğunlukla turist çektiği için fiyatları size pahalı gelebilir. Ancak paranız var ise, sermayeniz hazır ve fikriniz parlak ise Paris’i ve Eyfel Kulesinin etrafını değerlendirmeniz birincil derecede farklı ve kazandırıcı olacaktır.

Amerika’da İş Kurmak Nasıl Fikir? Fransa ile birlikte Amerika’yı bu denli andıktan sonra Amerika’da iş kurma fikrini sıcak bulanlar da olacaktır aranızda. Onun için parlak fikirler olarak yine yapacağımızı yapalım ve Amerika’da iş kurma fikrinin nasıl göründüğünü ve orada ne tür işler kurulabileceğini sizlere aktardığımız yazıyı yine sizlerle paylaşalım. Ya Amerika, Ya Fransa; Allah her neresi olursa olsun iş kuranların yollarını bahtlarını ve kazançlarını açık etsin.

Fransa’nın banliyölerinde iş kurmaktansa bu kulenin etrafında ya da civarında iş kurmak daha pahalı olmasına rağmen daha çok kazandırıcıdır. Zaten hepimizin bildiği basit bir ekonomi kuralı vardır. Bir işe ne kadar çok para harcanırsa o işten o kadar çok para kazanılır.

Son olarak Fransa’da iş kurmak isteyenlerin turizm ya da öğrencilerin dikkatini çekecek bir işe de imza atmalarını önerebiliriz. Zira bahsettiğimiz Fransa ülkesi tam bir turizm ve öğrenci cenneti olarak karşınızda duruyor.

Yorum yapın