Freelance (serbest) olarak çalışmak istiyorum.

Freelance çalışmak demek özgür, bağımsız ve serbest olarak para kazanmak anlamına gelmektedir. Çok az insanın erişebildiği bu iş imkanına nasıl erişebileceğinizden bahsedeceğiz bu yazımızda. Genelde kapalı ofislerde, fabrikalarda, imalathanelerde işini sürdüren insanlık özellikle internetin gelişmesiyle evinde, cafelerde, parklarda çalışabilir duruma gelmiştir.

A) Modern çağın en büyük nimetlerinden birisi olan freelance çalışma düzenine ulaşabilmeniz için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatmaya başlayabiliriz.

1) Freelance olarak çalışabileceğiniz alanı belirleyin ve bu mecradaki yeteneklerinizi geliştirin. Serbest çalışabileceğiniz alanlar genelde internetten para kazanmak ile ilgili olanlarıdır. Örnek vermek gerekirse;

Editörlük yapmak– Bir dergi, gazete ya da bir web-site’ye editörlük yapmak serbest mesleklerden sayılabilir.

Web-site tasarlamak ve burada gündelik, taze ve özgün içerik yazmak. Benim de icra ettiğim işlerden birisi olan web-site tasarımı eğer yeterince sabırla ve istikrarla yapılırsa eninde sonunda size emeklerinizin karşılığını verebilecek sektörlerden birisidir. Hatta sahiden para kaznamak istiyorsanız TBM(Tıklama başına maliyet) yani ingilizce karşılığı olan CPC’nin en yüksek olduğu niş sektörlerden birinde ingilizce site kurmak acayip karlı olabilir.

Danışmanlık– Birçok firma kendi işleriyle ilgili olarak bilirkişi sayılabilecek alanında tecrübeli ve uzman kişilere danışabilmektedir. Sizinde uzman olduğunuz bir alan varsa ve kendinizi bu alanda kanıtlayabildiyseniz danışmanlık yapmamanız için bir sebep yok. Moda, tasarım, proje yönetimi, alışveriş, dekorasyon gibi konularda sık sık danışman ihtiyacı hasıl olmaktadır.

• Freelance fotorafçılık- Serbest olarak fotoraf çekip bunları belirli ücret karşılığı satabileceğiniz bu işi yapanların talipçileri sandığınızdan çoktur. Özellikle e-ticaret siteleri ürünleri için, reklamcılık firmaları, haber yapan yayın kuruluşları, serbset fotorafçılara çok rağbet etmektedir.

2) Freelancer sitelerine kendinize ait projenizi anlatın ve ilanı koyun. Başkaca girişimciler sizin bu ilanınıza müteakiben sizi ya işe alabilirler ya da size kaynak sağlayabilirler. Rızkınızı armamazsanız sizin ayağınıza kendiliğinden gelmez. Bu zihniyeti terk edip bir an evvel harekete geçmemiz gerekli. Yoksa emin olun o beklediğiniz tren hiç gelmeyecektir.

3) Serbest işiniz için gerekli malzemeleri edinin. Zaten birkaç parça mütevazi objeye ihtiyacınız olacak. Bunlar orta halli bir pc, yazıcı, kağıt ve kalem gibi şeylerdir. Tabi en önemlisi internetiniz hazırda bulunmalı. Eğer fotoraf işine girecekseniz tabiki bütçenin ağzını biraz daha açıp kaliteli bir fotoraf makinesi almanız gerekli ki ürünleriniz satılabilir, kıymetli, orjinal olabilsin.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Grafik Tasarımcılığı Nasıl Bir İş?

4) Kendi alanınıza hizmet edecek bir eğitim almanız gerekmektedir. Mesela makale yazarlığı işine girecekseniz ve bunu İngilizce veya başka bir dilde yapacaksanız “akıcı bir grammer, telafuz, okuma, anlama” bilgisine sahip olmanız lazım. Bunun içinde kurslara gidip eğitim almanız şart.

Ayrıca internetten para kazanmakta ısrarcıysanız “web-tasarım kursuna” gitmenizd çok gerekli olmasa da size tema, script, kod işlerinde kolaylık sağlar. Başka birilerini bu işler için kiralamanız gerekmez yani.

5) Özgürlüğünüze düşkün olduğunuzu asla aklınızdan çıkarmayın! Freelance çalışmak demek bedava iş yapmak değildir. Diğer ofis işlerinde olduğu gibi bunda da epey emek harcayıp zamanınızı verecekseniz. Hatta sırf eve kapanıp kazançlarınızın artmasını beklemekle yetinmeyin. Yüzyüze iletişimin önemi hiçbir zaman kaybolmadı ve kaybolmayacakda. Gidin bir kartvizit basın ve alanında profesyonel kişilere bunu dağıtın. İşlerinizden bahsedin. Tavsiyeler isteyin ve araştırmayı elden bırakmayın.

6) Zaman yönetimi çok önemlidir. Başınızda “şu saatte burada olacaksın, akşam şu saatte çıkacaksın” diye direktifler veren patron olmayacağı için zamanınızı iyi planlamalı ve yönetmelisiniz. Özellikle freelance işlerde çoğunlukla evde olacağınız için kendinizi akşamki dizinize, arkadaşlarınıla yapacağınız buluşmalara, ev işlerine kaptırabilirsiniz. Evdeki başkaca işlerinizin zamanını iyi ayarlamalı ve istikrarı aksatmamalısınız.

7) Yapacağınız her işi “en iyi şekilde” yapmalısınız. Sanmayın ki freelance oldunuz diye artık cv’lerin, kariyerin bir önemi kalmadı diye. Yaptığınız ve ortaya serdiğiniz her eser sizin kendinize ait bilgileri içerecektir. Dolayısıyla potansiyel müşterileriniz ortada kalteli şeyler görmezse sizi ciddiye almaktan kaçınabilir.

B) Freelance çalışarak yani serbest meslek icra ederek para kazanılabilir, zengin olunabilir mi?

Serbest çalışarak bal gibi de zengin olunabilir. Ancak tabi ki avucunuzu yalamamız da işten değildir. Zira serbest çalışan kişiler çeşitli sosyal güvenlik korumalarından mahrum olacaktır. Yani asgari ücretin altında aylarca çalışmanız söz konusu olabilecektir. Serbest çalışarak para kazanmak, zengin olmak her yiğidin de harcı değildir. Eskiden rekabet az olduğu için internet sitelerinden kaliteli iş yapan herkes voleyi vuruyordu. Şimdi her köşe kapıldığından dolayı, herkes “bende freelance(serbest) çalışmak istiyorum” dediğinden dolayı çok daha zorlaştı yükselip birinci sıralara gelmek.

Yorum yapın