Futbol Antrenörü Olmak İçin

Yazılarımızı merakla okuyan tüm sevgili okurlarımıza merhaba! Bu yazımızda yediden yetmişe herkesin büyük bir ilgi ve merakla takip ettiği spor dalı olan futbola dair bilgiler paylaşacağız. Futbol antrenörü olmak için neler gerekiyor, bir bir siz okurlarımız için sıralayacağız. Bununla birlikte gereken sermayenin ne kadar olması gerektiğini, istenen belge ve lisansları da sizlerle paylaşacağız. Futbol antrenörü olmanın iyi ve kötü yanlarını hep birlikte araştırıp son olarak bu mesleğin iş olanaklarını değerlendireceğiz.

Herhalde bir araştırma yapılsa, futbol Brezilya ve Arjantin gibi latin Amerika ülkelerinden sonra en çok ülkemizde yaşanıyor, takip ediliyor ve tartışılıyor. Adeta futbol ile yatıp kalkan bir ülkeyiz. Hem özel kulüplerin lig maceraları hem de milli takımızın Avrupa ve dünya arenasındaki mücadeleleri hemen hemen herkesin gündeminde.

Daha küçük yaşta çocuklar, futbolcu olmak istediklerini belirtmekte, ailelerinin desteğiyle futbol sevgisi aşılanmakta. Biz bu yazımızda olaya farklı bir yerden yaklaşıp futbol adamı olmanın, daha teknik tanımlamayla futbol antrenörü olmanın tüm inceliklerini sizinle paylaşacağız. En az futbol oyuncusu kadar heyecanlı ve tempolu bir meslek olan futbol antrenörlüğü birçok insanın bilinçaltında yapmak istediği bir meslek. ”Ben bu takımın başında olacaktım var ya” girizgahlı cümleler ile her defasında antrenörlüğe soyunan insanlarımız, bu yazımızı okuyarak teknik, pratik ve reel anlamda bu işin yapılabilirliğini görecekler. Kim bilir belki bir gün bu yazımızı takip ederek bir yerlere başvuran kişiler, ileride çok önemli takımların başında antrenör olarak hayatlarına ve meslek yaşamlarına devam edecekler

Öyleyse başlayalım.

Futbol Antrenörü Olmak İçin Gereken Belge ve Lisanslar Nelerdir? 

 • Belgeler kendi içinde türlere ayrılmaktadır. Örneğin bir takımın antrenörü olmak için ayrı, kaleci antrenörü olmak için ayrı belge ve lisanslar gerekmektedir. Kısaca meraklıları için bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz: Uefa Elit A belgesi – B Kaleci Antrenürlüğü Belgesi – Maç ve Program Analiz Sertifikasyon Programı – TFF Grassroots Gönüllü Liderlik ve son olarak Scoutin Sertifikasyon Programı.

 

 • Hedefinizi belirleyip tam olarak futbol kapsamında hangi alanda antrenörlük yapacağınıza karar verdikten sonra Türkiye Futbol Federasyonu’nun açtığı kurslara kayıt yaptırabilirsiniz. Bu eğitim merkezlerinde hem teknik hem pratik dersler verilmektedir. Futbol, sadece top ile ilgili olan bir eylem aktivitesi değildir. Mental açıdan, taktiksel açıdan, futbol tarihi açısından birçok ders verilir. Zira antrenörlük, kağıt üstünde tüm teorilerden ve olasılıklardan haberdar olup en doğru hamleyi en doğru zamanda yapabilme sanatıdır. Bu tür kurslarda da bu sanatın en ince ayrıntıları dökümler halinde sunulur.

Peki bir futbol antrenöründe olması gereken nitelikler nelerdir? 

 • Futbol vizyonu: Bir uzman görüş alanı olarak, akademik ve teorik anlamda futbolu A’dan Z’ye bilmek gerekmektedir. Tüm hamleler, oyuncu değişiklikleri, takım dizilişleri gibi konularda, rakip takımı ve ligin genel görünümünü baz alarak belirlemek ve uygulamaya koymak bir futbol antrenöründe olması gereken niteliklerin başında gelir.

 

 • Sağlık ve anatomi bilgisi, muhakkak olmalıdır. Zira futbol antrenörü, idmanlarda hep takımının başında olacaktır. Fiziki özelliklerine göre oyuncularını sınıflandırıp futbolcunun direncine ve vücut sağlığına uygun kişisel antrenmanlar yaptırmalıdır. Eğer ki her oyuncuya aynı model idmanları yaptırırsa, çeşitli sakatlıklar ve yaralanmalar mevzu bahis olabilir. Bu nedenle bir futbol adamı durumu ve kişilere göre tercih yapabilecek vizyonda olmalıdır.

 

 • Disiplinli ve söz sahibi olmalıdır. Sadece birlikte çalıştığı futbolcuların sayısı 20 – 30 sayı aralığındadır. İnsan ilişkileri kapsamında her bir oyuncuyla ayrı ayrı ilgilenecek ve durum değerlendirmesi yapabilecek genişlikte olmalı; bir takımı idare edebilecek karizması ve yetkinliği bulunmalıdır. O hem bir eğitmen, hem bir yöneticidir ve kazanmaya giden yolda bu iki yönünü de en isabetli ve olgun bir şekilde uygulamaya koymayı bilmelidir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Mit Ajanı Olmak İsteyenlere

Futbol Antrenörü Olmanın İyi Yanları Nelerdir? 

 • Bugün futbol Türkiye’de ve dünyada milyonlarca takipçisi ve izleyici olan en popüler spor türü. Bir futbol antrenörü olduğunuzda her zaman ilgi odağı olma şansınız var. Medyatik unsur olarak, ülkemizde önce şarkıcıları daha sonra futbol adamlarını gösterebiliriz. Bugün Fatih Terim, sadece bir futbol antrenörü değil aynı zamanda bir ikondur da. Sizi de ister en alt ligde olun ister 1. ligde, her daim candan destekleyecek birçok insan olacaktır. O insanların bazen sevinçleri, bazen hüzünleri olacaksınız. Ama her koşulda bir futbol antrenörü her zaman birilerine karşı sorumluluk geliştiren ve bu sorumlulukları başarıyla yerine getirdiğinde elde ettiği mutluluk tarifsiz ve paha biçilemez olan bir mesleğin adamıdır.

 

 • Maddi açıdan çoğu spor dalına göre kat be kat rahatlık sağlayan bir meslektir. Öyle ki 2. ligde antrenör olan insanların kazandığı para bile, bugün Türkiye’de ortalama bir maaştan çok daha fazladır. Bu nedenle bu işte çalışanların herhangi bir maddi sıkıntı çekmeyeceği aşikardır. Hele ki kazanılan maçlarla beraber alınan primler ve daha büyük takımlardan gelen teklifler ile, maaşınız çok kısa bir sürede hatırı sayılır bir servete de erişebilir.

 

 • Bununla birlikte futbol antrenörlüğü her daim sportif bir meslek olacaktır. Bu da demektir ki hem sağlığınız için elzem bir kaynak olan spordan mahrum kalmayacak hem de spor yapa yapa hayatınızı devam ettirecek paraya kavuşacaksınız. Bu da hali hazırda var olan meslek dallarının tümünden daha şanslı ve ayrıcalıklı bir işte çalıştığınız anlamına gelir.

Futbol Antrenörlüğünün Kötü Yanları Nelerdir? 

 • Özellikle alt liglerde hizmet veren bir antrenör iseniz, çalışma alanınızda tutunmanız birkaç maça bakacaktır. Bugün Süper Toto Süper Lig’de bile sürekli olarak teknik direktör değiştiren takımlar mevcuttur. Siz daha kendinizi ve takımınızı hazırlıyorum derken birkaç maç üst üste alınan başarısız skorlar, sizi kulüpten ve sahip olduğunuz pozisyondan çıkartabilir. Bu açıdan baktığımızda mesleki olarak epey risk ve kovulma ihtimali barındıran bir çalışma sahasına sahipsiniz demektir.

 

 • Başarısızlığa tahammülü olmayan bir taraftar kitleniz olmayacak. Bugün en büyük takımlar bile iki maç üst üste kaybedince, sahalardan ve taraftarlardan yükselen istifa seslerinin hedefi olma ihtimaliniz çok yüksektir. Ülkemizin en hatırı sayılı antrenörlerinden, örneğin Aykut Kocaman, Mustafa Denizli, Şenol Güneş bile mesleki hayatlarının bir döneminde istifaya davet edilmiş, başarısızlıkla suçlanmış durumdadır. Bu nedenle çelik gibi sinirleriniz olmalı ve istikrarı devam ettirecek sabrınızı her zaman muhafaza etmelisiniz.

 

Futbol Antrenörü Olmanın İş Olanakları Nelerdir? 

 • Bugün Türkiye’de toplam 21 lig bulunmaktadır. Bu bir antrenör adayı için istihdam demektir. Toplam 21 ligde ise 284 takım bulunmaktadır. Aynı zamanda lig kapsamında olmayan ve gençlerin oluşturduğu yüzlerce daha takım vardır. Bu rakamlarla birlikte rahatlıkla söyleyebiliriz ki, alanında başarılı bir teknik adamsanız, kolay kolay kulüpsüz kalmazsınız.

 

 • Muhtemelen yola, en alt liglerde, amatör kümelerde çıkacaksınız. İlerlemenin sonu yok. Bugün adlarını saygıyla ve başarılarla altın harflerle Türk futboluna yazdıran nice değerli antrenör de sizin geçtiğiniz yollardan geçmiştir. Futbol bir azim ve sabır oyunudur. Bu nedenle azminizi koruyup sabrınızı muhafaza ettiğiniz sürece, futbol gibi çok sevilen ve değer verilen bir oyunun içinde, hem meslekli kariyerinizi oluşturur hem de sportif bir hayatın içinde birçok insana yol gösterici olursunuz.

Yorum yapın