Futbol Yorumcusu Olmak İsteyenlere

Tüm parlak fikirler okurlarına merhaba! Bu yazımız yediden yetmişe dünyaca ve ülkece en sevdiğimiz spor dalı olan futbol ile ilgili.

Küçükken bize sorduklarında ya da şu an günümüzdeki çocuklara sorduğumuzda büyük bir çoğunluk parmağını kaldırır ve ”ben futbolcu olmak istiyorum” der. Futbol denilince akla bir meslek seçmek söz konusu olursa hemen futbolculuk gelir. Hiç şüphesiz bunun haklı gerekçeleri var. Birincisi futbolcu olmak, çağımızın imaj açısından en verimli mesleğidir. Sahaya çıkar topunu oynar. Attığın tek bir golle o günün, o haftanın, o ayın kahramanı olursun. Hem de milyonların gözünde. Tek saniyelik bir olayla. Mevkiden mevkiye kahramanlık dereceleri ve türleri de değişir. Defanssan çizgiden çıkardığın bir top, seni birkaç yıllığına ülkenin en iyi savunma oyuncularından biri haline getirir. Kaleciyseniz, penaltı kurtardığında milyonlarca insanın sevinç çığlıklarına karışır başarın. Orta saha oyuncusuysan atacağın bir ara pası, yapacağın bir asist, seni dünya krallarının mevkine oturtur.

Aynı zamanda futbolcu olmak, ömür boyu kurulacak bir zenginliğin tohumlarını atmaktır. Futbolcu olmak ne açıdan bakılırsa bakılsın karlı, randımanlı ve keyifli bir iştir. Ancak futbol alanındaki meslekler, sadece futbolcu olmaktan geçmez. Bir Muslera, bir Alex olmadan da futbolla ilgili çeşitli mesleklere girişebilirsiniz. Bunlardan biri de hiç şüphesiz teknik direktörlüktür. Yöneten, futbol disiplinini stratejiler ve taktiklerle oyuna yedirmek ve kazanma pastasında en büyük dilimlerden birinin sebebi olmak da makbul ve mümkündür. Artık çocuklara ve gençlere sorulduğunda da ”ben teknik direktör olmak istiyorum” cevaplarını da alınmaktadır. Ancak futbolun bir yönü daha var. Spikerlik ve onun kadim yaveri olarak futbol yorumculuğu.

Hiç futbol yorumcusu olmak istediniz mi? Heyecanlı bir maçı yanınızdaki spiker arkadaş hararetle anlatırken maçın analizini yapmak, futbolcuların performanslarını ve oyun sahasına dizilişlerini derinlemesine analiz etmek? Hiç şüphesiz etramızda ya da kendi içimizde içten içe futbol yorumcusu olmak isteyenlerin sayısı az değildir. Biz de parlak fikirler olarak bu isteği görüp tespit ettik ve bu konu hakkında yönlendirici, bilgilendirici bir yazı kaleme almak istedik.

Özellikle televizyonda verilen maç yayınlarında yenilen golden sonra hataları gözler önüne seren, atılan golden sonra başarının sırlarını veren yorumculardan biri olmak, içimizi kaplayan bir istek olagelmiştir. Futbol yorumcusu olmak, bir bakıma bu spor dalının felsefesini yapmak demektir. Futbol, her ne kadar pratik bir alana hakim bir spor dalı olsa da arka planında taktikler, derin analizler barındıran bir teorik çatıya da sahiptir. Bu nedenle futbol yorumculuğu hiç de yabana atılacak ya da önemsenmeyecek bir iş değildir. Bugün hali hazırda futbol yorumculuğu yapan isimleri şöyle bir düşünürsek – ki bu isimlere yazımızın ilerleyen kısımlarında yer vereceğiz – bu işin ne kadar ciddi ve önemsenmesi gereken bir meslek olduğunu görmüş oluruz. Yazımızda futbol yorumcusu olmak için gerekenleri, maaşlarını, bu iş nasıl başlanması gerektiğini ve iş imkanlarını değerlendireceğiz. Böylece futbol gibi ülkemizde ve dünyada milyonlara, hatta milyarlara seslenen en büyük spor dalına başka bir pencereden bakmayı deneyeceğiz. Futbol severler arkalarına yaslanıp kahvelerini hazırlasınlar. Başlıyoruz.

f2

Futbol Yorumcusu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak elbette futboldan anlamak gerek. Özellikle ülkemizde herkes biraz futboldan anlasa da bu sadece tırnak içinde geçerli bir anlamaktır. Futbol, asla sadece futbol değildir gibi tarihe mal olmuş bir söz de tam da bu noktaya işaret eder. Futboldan anlamak, pozisyonları okumak, taktikleri ve oyuncu değişiklikleri konusunda atıp tutmaktan ziyade yerinde tespitler yapmak demektir. Herkes, futbolla ilgili bir şeyler söyleyebilir, hatta saatlerce bu konu hakkında konuşabilir. Ancak konuşmak var, konuşmak var. Bu nedenle futboldan anlamak, mental açıdan futbolun dinamiklerini çözmek, futbolun sadece bir spor değil aynı zamanda bir strateji dalı olduğunu kavramak ve bu yönde ilerlemek gerek.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Definecilik Yaparak Para Kazanmak

 

 • Diksiyonun ve ses kontrolünün düzgün olması gerek. Ekranların ya da radyoların başında öyle dan dun konuşmak olmaz. Sesini iyi ayarlamak gerek. Aynı zamanda kurulacak her cümle, kaliteli, devrik ve anlamsız olmaktan uzak durmalı. Sonuç olarak milyonların gözü maçtaysa kulağı da spikerle birlikte yorumcularda olacaktır. Bu nedenle akıcı, güzel ve lafı fazla uzatmayan bir Türkçe ile konuşmak ve bu konuşmayı maçın akışını ve heyecanını bozmayacak şekilde futbola yedirmek elzemdir.

 

 • Son olarak futbolun bütün terimlerini bilmekte fayda var. Futbolda yüzlerce futbola özgü terim vardır. Konturpide kalmak, çapraz koşu, libero desteği gibi sayısız artık tanım niteliği kazanmış kavramlar mevcut. Bu kavramlara vakıf olup yerinde ve zamanında kullanmak her futbol yorumcusunun altından kalkabileceği bir disiplin olmalı.

f1

Futbol Yorumcusu Olmaya Nasıl Başlanır? 

 • Günümüzdeki belli başlı futbol yorumlarına bir bakalım: Erman Toroğlu, Ahmet Çakar, Ömer Üründül, Rıdvan Dilmen, Sergen Yalçın. Bu isimlere baktığımızda yarısının eski futbolcu, diğer yarısının ise hakem olduğunu görürüz. Aralarından bir tek Ömer Üründül, münferit bir isimdir. Kendisi iş adamıdır ve aktif olarak futbol yorumculuğu yapmaktadır.

 

 • İster maç yayını esnasında, ister televizyon ekranlarında futbol yorumcusu olmak için, demek ki öncesinde futbol ile yakından ilgilenilmesi ve haşır neşir olunması gerekmektedir. Öyle kimse, sıfırdan gelip futbol yorumcusu koltuğuna oturamaz. Bu da ne kadar bilginiz olursa olsun deneyiminiz ve isminiz olmadan bu işe başlayamayacağınız anlamına gelmektedir.

 

Yazımızla ilgilenen sevgili parlak fikirler okurları Amatör Futbolcu Olmak İsteyenlere adlı makalemize de bir göz atabilirler.

 

Futbol Yorumcularının İş İmkanları Nelerdir? 

 • Eğer yıllarınızı futbola vermiş ve bu alanda isim yapmış biriyseniz, iş size kendi ayaklarıyla gelecektir. Öyle ki, Ahmet Çakar’ın kapı kapı, kanal kanal dolaşıp futbol yorumculuğu işine başvurduğunu düşünün. Böyle bir şey mümkün müdür? Tabii ki de hayır. Demek ki futbolda ve geçmişte günümüzde futbolculuk, hakemlik ve yorumculuk alanlarında rüştünüzü ispatlamış, isminizi hafızalara kazımış iseniz iş imkanları bir o kadar geniş yelpazede olacaktır.

 

 • İşin en güzel yanı ise kanalların giderek çoğalmasıdır. Ayrıca ek olarak futbol kanalları da artıyor. Ntv, Trt gibi son derece kadim kanalların ek olarak spor kanalları çıktı. Son olarak Tv 8 de Tv 8 buçuk adıyla bir spor kanalı kurdu. Bunun dışında her büyük takımın kendi adını taşıyan futbol kanalı var. Hal böyle olunca futbol yorumculuğunun iş imkanları da zaten geniş iken iyice geniş bir hal almaya başlamıştır.

f3

Futbol Yorumculuğunun Maaşları Nasıldır? 

 • Maaşları astronomiktir desek abartmış ya da şaka yapmış olmayız. Brezilya gibi futbol cenneti olan ülkemizde futbolcusundan teknik heyetine, kulübünden futbol yorumcusuna kadar herkes ihya olacak kadar para ile haşır neşirdir. Futbol, çok izlenen, ürün ve hizmet babında çok fazla talep edilen bir sektör haline gelmiştir. Hiç şüphe yok ki bu güzide sektörün kaymağını futbol yorumları yemektedir. Eğer bir gün bir kanalda ya da bir maç bülteninde futbol yorumcusu olmak isterseniz senede bir araba ya da iki yılda bir bir ev satın alacak kadar zengin olmanız işten bile değildir.

“Futbol Yorumcusu Olmak İsteyenlere” üzerine 8 yorum

 1. Futbolculik yada hakemlik gecmisi olmayanların yorumcu olma sansi yokmudur? Var ise bu nasil mümkün olacaktır?

  Cevapla
  • Selamlar ben Almanya dan Cevat. yıllardır Almanyada amatör futbol oynadim oynadığım klubler cok disiplinli cok karakterli futbol klupleri idi.Kendim futbolu iyi bildigine inanan ve bu dalda iddali olduğumu söyleyebilirim.sadece 7 yil futbol takimi çalıştırdım Futbol Klübü calistirdigim dönemde Erdal Keser le tanistim bana yardimci olacagini söyledi ama o o gün öyle kaldi.Yasadigim sehirden U16 milli takimina 2 genc göndermistik.Cevremde 10 yasindaki cocuk bile beni futbolla tanir sizlerden istegim biraz yardimci olirsaniz bir futbol yorumcusu olmayi cok istedim hayatim boyunca en büyük hayalimdi.şunu ifade edebilirim özellikle 10 öncesine kadar ikinci lig dahil Ülkemizin ve diger güclü futbol ülkelerinin futbolcularinin yaklasik hepsini tanirdim sezon sonu cogunu bilirdim.Futbol u cok seviyorum benim icin büyük bir vazgeçilmezim.yardimlarinizi bekliyorum.Kendime güveniyorum saygılarımla.

   Cevapla
  • Şöyle söyleyeyim : elbette bir şans var,ama bunun için en az iki dil, çok iyi bir okuldan derece ile mezun,diksiyonları çok iyi ve hepsinden önemlisi bir şirketin veya TV kanalının patronu ile iyi geçinmen hatta kanka olman şart

   Cevapla
 2. Ben 14 sene Amator futbol oynadim 6 yasindan beride futbolla ilgileniyorum.izlemedigim lig kalmadi futboldan cok iyi anliyorum bu konuda iddaaliyim ayagini hic topa degmeyen adamlar tv lerde yorumculuk yapiyor.bende yorumculuk yapmak istiyorum.

  Cevapla
 3. bu işe bence muhabirlikten başlanıyo önce muhabir olmak gerekir bir ingilizce vs bilicen sonra işe başvurcan ufak tefek kanallarda başlıycan önce sonra sonra referanslar ekliycen cv ine bence torpili olmayanlar için tek yol bu gibi

  Cevapla

Yorum yapın