Gayrimenkul Alıp Satarak Kar Etmek İsteyenlere…

Gayrimenkul alım satımı uzun vadede para kazandıran harika işlerden biri diyebilirim. Ancak bu işi yaparken kısa sürede para kazanabileceğinizi düşünmeyin. Çünkü gayrimenkul alıp satarak kazanmak istiyorsanız riskli alım satımlar yapmalı ve doğru müşterileri bulmalısınız. Gayrimenkul diyerek yola çıktık tabi ama nasıl alacağız nasıl satacağız, ne yaparsak kar elde ederiz gibi konuları bilmiyorsanız bu işe girişemezsiniz. Eğer sizde nasıl gayrimenkul alıp satarak kar elde edeceğinizi bilmiyorsanız ve bir an önce başlayım diyorsanız hemen anlatmaya başlayım…

Gayrimenkul Almak İçin Neler Gerekir?

Gayrimenkul piyasasına girerek ev almak istiyorsanız ilk olarak bu piyasadan haberdar olmanız lazım. Çünkü altın fiyatları gibi ev fiyatları da sürekli değişim gösteriyor. Özellikle de bir hafta önce gittiğiniz bir semtteki ev fiyatları çevresindeki değişikliklerden dolayı artabiliyor ve ya eksilebiliyor. Gayrimenkul almak için sürekli olarak ev fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Mesela son zamanlarda ev fiyatları çok büyük oranda artış gösterdi. Özellikle de birkaç katlı ve çok bakımlı olmayan ancak ev olmasından dolayı ihtiyacı karşılayan yerler revaçta.

gayri menkul alıp satarak para kazanmak

Gayrimenkul almak için size gerekli olan en önemli şey sermaye olacaktır. Sermaye olmadan gayrimenkul alamazsınız. Bir anda gayrimenkul alacak parayı da bulamıyorsanız bunun için mantıklı alternatifler üretmeniz lazım. Nasıl sermaye bulurum diyorsanız son zamanlarda gayrimenkul alıp satanların başvurduğu yollardan olan banka kredilerine yönelebilirsiniz. 3-5 ay içerisinde aldığınız gayrimenkulü elinizden çıkarabilirseniz banka kredinizi de tek seferde ödeyebilirsiniz.

Gayrimenkul alım satımlarında tercihler ve sermaye kadar önemli olan bir diğer etken ise müşteri. Evet, müşteriniz olmazsa gayrimenkuller elinizde patlayabilir. Müşteri bulamadığınızda en cazip yerdeki kocaman bir villadan tutunda en işlek yerdeki dükkâna kadar her şey elinizde kalabilir. Bu nedenle gayrimenkul alırken müşterisinin olup olmadığına ve müşterilerin ödeyebilecekleri miktarda olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Gayrimenkul Nasıl Satılır?

Gayrimenkul alımı yaptıktan sonra sıra bu gayrimenkulleri satmaya gelmişse işin en şaşalı kısmına da gelmişiz demektir. Aldık ettik, bir işin başına geçtik. Şimdi ne yapalım diyorsanız öncelikle gayrimenkulünüzü ne kadara aldığınızı bir kâğıda yazın. Daha sonra bu gayrimenkulü aldığınız değerin üzerinde en fazla ne kadar daha değer alabileceğini hesaplayın. Mesela piyasa üzerinde 30.000 TL olan bir gayrimenkulü siz 25.000 TL’ye aldınız. Piyasa ederi fiyata ve ya 35.000 TL gibi bir fiyata satış yaptığınızda kar elde edersiniz. Bu nedenle gayrimenkulünüze yeni bir fiyat belirleyin.

Gayrimenkul satışı yapmak için müşteri de bulmanız gerekiyor. Bunun için emlakçılara ya da internete ilan verebilirsiniz. Sahibinden satılık ilanı ile evin üzerine kocaman bir afiş hazırlayabilirsiniz. Gayrimenkul satışlarında çevreninde büyük önemi var. Çevrenize de satışlarınızı duyurabilirsiniz.

gayrimenkul alığ satmak

Gayrimenkul Alıp Satarak Kar Etmede Püf Noktaları

  • Gayrimenkul almaya karar vermişseniz mutlaka çevrenizi iyi inceleyin. Yeni yapılan ve inşaat halinde olan yapılar her zaman tamamlanmış yapılardan daha ucuzdur. Bu nedenle yeni yapılan binalara giderek fiyat araştırması yapabilirsiniz.
  • Alımlarınızda pazarlık yapmaya dikkat edin. Özellikle acilen satılması gereken gayrimenkullerde fiyat düşüşleri çok olabilir. Gayrimenkul satımlarınızda ise karşı tarafında pazarlık yapabileceğini unutmayın. Fiyat çizelgenizi mutlaka pazarlıklar içinde ayrıca hazırlayın.
  • Gayrimenkul satımı yaparken gayrimenkulünüzün gerçekten ne kadar ucuz olduğunu gösterecek seçenekler sunun ve çevreden örnekler verin. Ayrıca genel fiyat bilgisi sunduğunuzda piyasa üzerinden bir fiyat vereceğiniz için insanlara daha kolay satış yapabilirsiniz.
  • Gayrimenkul satışlarında yükselen semtler seçmeye çalışın. Bazı semtler gerçekten çıkışı yakalamış mekanlardan oldukları için buralardan ev alımı sayısı da artar. Böyle durumlarda gelişen semtlerden yardım almanız daha çok kazanmanız anlamına gelir.
  • Merkezde bulunan ve içi yapılı olan ev, dükkan tipi yerler her zaman güzel fiyatlara gidebilecek yerlerdir. Böyle yerlerde ufak tadilatlar yapmak ya da ek fırsatlar sunmak alıcıları cezbedecektir.
  • İnsanların ihtiyaçlarına dikkat edin. Mesela bazı şehirlerde tatil mekanı olmalarından dolayı evlerden ziyade villa, müstakil ev ve dükkan gibi gayrimenkuller daha fazla satılırken bazı şehirlerde ise kentleşme sürecinde olmasından dolayı aldığı göçleri karşılamak adına ev satımı daha fazla olacaktır.
  • Gayrimenkul alım satımına yeni başlayanlar biraz aceleci olabilirler. Hatta bir an önce ellerindeki gayrimenkulü satmak için alış fiyatına satışta yapabilirler. Bu yüzden yeni başlayanlar eğer acil bir durum yoksa acele etmeden sabırlı bir şekilde beklemeyi bilmeliler.
  • Kötü ve ucuz bir evi ya da dükkânı alsanız dahi ufak tadilatlarla bu gayrimenkulü harika bir yer haline getirebilirsiniz. Bu nedenle sadece güzel olduğu için değil ufak tadilatlarla daha yüksek fiyatlara satılabileceği için bazı gayrimenkulleri de tercih edebilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Hangi Gayrimenkul Daha Çok Kazandırır?

Gayrımenkul Rantı ve İşletmecilik Arasında Kalanlara 

Günümüzün emlak piyasasında gayrimenkul rantı yemek ile işletmecilik arasında kalmış binlerce kişi bulunuyor. Bu kafa karışıklığının en bariz nedeni ise piyasayı doğru okuyamamak. 2020 yılı itibariyle giderek artış gösteren bina fiyatları günümüz itibariyle biraz düşerek ortalama bir seviyeye inmiştir. Ancak gayrimenkul rantının tehlikeli sonuçlardan birincisi fiyatların her zaman yeniden oynama riskidir. Sektörler arasında en hassas değerlere sahip gayrimenkul piyasası bu yönüyle birçok kişinin batmasına ya da iflasın eşiğine gelmesine neden olmuştur.

Bu nedenle bütün şartlarda öncelik işletmeciliğe verilmelidir. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde otel ve apart işletmeciliği yapan kişiler çok kısa bir süre içerisinde çok büyük paralar kazanmayı başardı. İşletmecilik aynı zamanda ekonomiye ve piyasaya bir hareketlilik getirdiği için de günümüzün ekonomistleri tarafından öneriliyor. Gayrimenkul rantı aynı zamanda fiyatların serbest piyasa ekonomisi şartlarınca artmasına da neden oluyor. Bu da halihazırda alım gücü düşük olan kitlenin satış ve kiralama bedellerinin karşılayamamasına sebebiyet veriyor.

İşletmecilik ise riski az, bununla doğru orantılı olarak kazancı da az olan bir girişimcilik türü olarak lanse ediliyor. Özellikle sektöre yabancı olan kişiler ilk etapta mümkün mertebe işletmecilik işine girsinler. Bu geçen sürede hem az risk payıyla işlerini yürütürler, hem de takip etmesi oldukça zor olan bu sektör hakkında geniş bilgi sahibi olabilirler. Gayrimenkul rantı alanında büyük oynamak isteyenler ise öncelikli olarak sektörle ilgili güncel bilgileri öğreten kurslara yazılmalı; kariyer planları içerisinde sertifikalı bir emlakçı olma idealini de gerçekleştirmelidir.

Gelecekte Gayrimenkul Rantı Devam Edecek mi? 

İlgililer tarafından sıklıkla dile getirilen ”gelecekte gayrimenkul rantı devam edecek mi” sorusunun birden çok cevabı bulunmaktadır. Bu kadar hareketli ve sürekli inişleri çıkışları bulunan bir sektörde coğrafya, konum, bilinebilirlik, güven gibi parametler son derece belirleyici oluyor. Bu nedenle okumaları doğru yapmak, doğru sonuçlara varmak açısından önemli olacaktır.

Önümüzdeki yirmi yıllık çeyrekte gayrimenkul rantının kaldığı yerde, hatta biraz daha hızlanarak devam edeceği öngörülüyor. Bilhassa İzmir, Ankara, İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlerde konutların boş kalması sorunu, ekonomik olarak yine alıcıya rastlayacaktır. Serbest piyasa dinamiklerinin çok fazla oranda döndüğü ve çark ettiği gayrimenkul sektöründe kazanma hırsı da önemli psikolojik etkenlerden biridir.

Bu alanda herhangi bir denetime tabi tutulmayan ev ve bina sahipleri fahiş kira ve satın alma fiyatlarıyla rantın müşteri aleyhine dönmesine neden olabilir. Ancak küçük şehirlerde rantın azalması hatta bitmesi gündemde. Daha çok büyük ülkelerin büyük şehirlerinde rantın yansımalarını görmek mümkün oluyor.

Gayrimenkul rantının sona ermesi ise hem piyasaların rahatlamasını hem de alıcıların daha rahat seçimlerle ev sahibi olmasını sağlayabilir.

Yorum yapın