Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketi Kurmak Karlı mıdır?

Tüm sevgili okurlarımıza merhaba. Bu yazımızda gayrimenkul portföy yönetim şirketi kurmanın karlı olup olmadığını inceleyeceğiz.

Öncelikle olarak yabancısı olan ve bilmeyen okurlarımız için portföy nedir onu tanımlayıp açıklayalım.

HUKUKSAL BİLGİ: Bu şirketleri kurmak için SPK’nın acımasız ve birçoğu biraz fazla abartı olan ağır regülasyonlarına uymak zorundasınız. Bu şartlardan en ağırı “sermaye şartı“. Bunu aşmak için bir gayrimenkulünüz üzerinden kredi ayarlayıp bir süreliğine finansman bulabilirsiniz. Ayrıca bu sermayelerin tamamını nakdi istememekteler. O sebeple gözünüz korkmasın hemen.

real estate photo

Portföy Nedir? 

  • Portföy, en geniş anlamıyla kişi tarafından sahip olunan finansal kaynakları ve varlıkları ifade etmektedir. Söz konusu emlak portföylerinin oluşturulması elzemdir ve her emlakçının bir portföyü olmalıdır. Zira kontrol edilen ve denetlenen bir emlak portföyü her zaman daha çok müşteri ve para demek olacaktır.
  • Portföy emlak işlerinin düzenli olarak işlemesini sağlar. Daha fazla müşteri modeli oluşturmaya ve oluşturulan müşteriler arasından daha fazla kişiye ulaşmayı sağlar. Bu nedenle bir emlakçı, başarılı ve piyasa içinde söz sahibi bir yatırımcı olmak istiyorsa portföy oluşturmak zorundadır.
  • Ancak, portföy oluşturmak sanıldığından çok daha karmaşık ve zor işlemlerinin sonucunda oluşturulabilir. Bu nedenle terzi kendi söküğünü dikemez anlayışıyla birlikte, emlakçılar kendi portföylerini oluşturamaz ya da yeteri kadar etkin oluşturamazlar. Bu nedenle gayrımenkul portföy yönetim şirketleri ortaya çıkmıştır. Her iş planında olduğu gibi bu noktada da talep arzı doğurmuştur. Hem piyasada binlerce rekabet halinde olması, hem de bu piyasanın iyiden iyice kaynamaya başlaması; birçok ihtimali de beraberinde getirmiştir. Bu nedenle emlakçıların portföyleri bir kat daha mühim kazanarak önemli hale gelmiştir.
  • Kimi gayrimenkul hizmeti veren kişi ve kurumlar kendi portföylerini oluşturmak için canla başla bir mücadelenin içine girerler. Ancak giderek kurumsallaşan bu iş sahasında bu etkili bir rol oynamak anlamına gelmez. Emlakçılar, genelde portföy oluşturmaya kendi arkadaşlarından, çevrelerinden, komşularından başlar. Ancak globalleşen bir dünyada bu türden portföy oluşturma ihtimalleri cılız ve etkisiz kalmıştır. İnternet kullanımı da yine kendi içinde sönen birer girişim olarak kalmıştır. Gayrimenkul sayfalarının gerek kendi websitelerinde gerekse Facebook ve Twitter sayfalarında gayet az takipçi elde edip yüzlerde kalan etkisiz sayfalara sahip olduğunu görmekteyiz. Tüm bu nedenlerin ışığında gayrimenkul portföy yönetim şirketi açmanın son derece mantıklı, makul ve karlı bir yatırım aracı olduğunu görüyoruz.

Peki gayrimenkul yönetim şirketi açmanın başarı adımları nasıl olmalıdır?

Nasıl bir şirket açarsak başarılı gayrimenkul portföy işlerim sistemleri kurar ve hem kendimize hem emlakçılara kazandırırız? Şimdi bunların cevaplarını arayalım sevgili okurlar.

real estate photo

  • Emlakçıların yaptığı gibi eşe dosta değil, gayrimenkul sektörüyle ilgilenen herkese detaylı, hızlı ve pratik şekilde ulaşmalı ve en kısa zamanda en geniş listeleri oluşturmalıdır. Portföy bir liste ulaştırma stratejisi ve o listeler üzerinden en fazla kazanma sanatıdır. Bu nedenle, yaşadığınız şehirde, en stratejik bölgelere düzenli ziyaretlerde bulunarak listeler oluşturmalı ve o listeleri her daim güncellemelisiniz. Böyle hem adına çalıştığınız gayrimenkul kurumlarının ellerinde sağlam bir liste olur, hem de listeye alınan müşteriler yeri ve zamanı gelince önce size sonra adına çalıştığınız kuruma başvuru yapar. Bu da işleri daha hızlı ve kolay hale getirip herkesin en kestirme ve zahmetsiz yoldan kazanmasını sağlar.
  • Sosyal medyayı en etkin şekilde kullanın. Şüphesiz ki gayrimenkul portföy şirket yönetimleri henüz yeni ve taze iştir. Ancak emlak sektörü artan nüfus ve yaratılan istihdamlarla beraber kaynayan, sürekli aktif olan ve işini doğru yapanlara sürekli olarak para kaynağı sağlayan bir alandır. Bu nedenle kuracağınız yönetim şirketi, sosyal medyayı en etkin şekilde kullanmalı. Aynı zamanda hem sosyal medyada hem de gerçek hayatta sıkıcı, tekdüze olmaktan kaçının. İnsanlar için ev kiralamak ya da satın almak, her zaman can sıkıcı bir iş olmuştur. Siz gayrimenkul portföy yönetim şirketi olarak bu süreci olabildiğince güzel, kolay ve eğlenceli hale getirmeye bakın. Bu noktada da çıkış noktanız sosyal medya olsun. Kuru kuru ev ilanları ve yaratıcılıktan çok uzak listelerden kaçının. İşinizi öyle güzel ve verimli yapın ki insanlar bu yoğun ve bunaltan ev bakma süreçlerinde bile eğlenmeyi bilsinler. Böylece daha sonra tanıdıklarına, eşlerine dostlarına sizi önerebilsinler. Onlar, çalıştığınız emlak ofisine müracaat yaptıkça sizin de birlikte çalıştığınız gayrimenkul kurumları ortaklığını pekiştirecektir.
  • Çok fazla rakamlar işiniz olacak. Paraların akıp giden gerçekliğinin dışında listeler halinde sürekli olarak denetlenmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Bu nedenle yönetim şirketinizde gözü açık ve işini iyi yapan muhasebecilerle çalışmalısınız. Aynı zamanda yüzlerce kişiyi kimlik bilgilerinden, satış tutar hesaplarına kadar listeleyeceğiniz için arşiv ve kayıt oluşturma fonlarında da son derece özenli olmalısınız.
  • Emlak işlerinde hep son dakika vazgeçenler, sorun çıkaranlar, ödemelerini geciktirenler olacaktır. Bu nedenle yönetim şirketi olarak güler yüzlü ve soğukkanlı bir yol izleyin. Müşteri portföylerini oluştururken hem mali hem de karakteristik ayırt edici özellikleri kağıtlara geçirmeyi unutmayın. Böylece portföylerini oluşturduğunuz emlakçıların ve potansiyel müşterilerin arasında belirli oranlarda karmaşa yaşamaz ve işinizi en net, en sorunsuz halde yürütmeye devam edersiniz.
  • Emlak işi mantıklı ve karlı bir iş olduğu sürece gayrimenkul portföy yönetim şirketleri oluşturmak da mantıklı ve karlı olacaktır. Eğer sektöre girmeyi düşünüyorsanız gerekli araştırmalar ve incelemelerden sonra piyasanın içinde yer alabilirsiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  20 Bin TL İle Yapılabilecek En Karlı 5 Yatırım

 

Yorum yapın