Gelecek Dev Şirketlerin Mi Yoksa Küçük İşletmelerin Mi?

Bizi iş dünyası açısından nasıl bir gelecek bekliyor? Gelecek, kimi distopik filmlerin bize gösterdiği gibi karanlık bir atmosferde, birkaç büyük markanın bizi istediği gibi yönettiği ve dolayısıyla sömürdüğü dev ve lüks bir ortamda mı cereyan edecek? Yoksa küçük işletmeler, hala ”bir şekilde” varlıklarını sürdürmeye devam edebilecekler mi?

Kuşku yok ki bu tür sorulara kesin bir yanıt vermek için müneccim olmak gerekmektedir. Ancak yine de günümüzün bize vermiş olduğu kimi doneler ve bilgi akışı geleceğin nasıl şekilleneceğine dair belli başlı ipuçları veriyor. Biz de bu ipuçlarından faydalanarak geleceğin dev şirketlerin mutlak galibiyetiyle mi yoksa küçük işletmelerin cılız ama etkili galibiyetleriyle mi şekilleneceğine dair çeşitli bilgiler vereceğiz. Dilerseniz başlayalım.

2017’in En İyi 5 Düşük Sermayeli Küçük İş Fikri ile yakın gelecekte küçük işletmenizi kurtarmak için izlemeniz gereken yolları ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Dev bir şirket olmak her zaman büyüme potansiyeli taşımak demektir.

Orta Boy Şirket Tanımı Var Mı Ve Hala Geçerli Mi? 

Önceden vardı böyle işletmeler. Ne sadece zenginlere hizmet verecek kadar dev bir şirket, ne de sadece yoksulların ve çaresizlerin ürünlerini satın alacağı kadar kıyıda köşede kalmış küçük bir işletme olan orta boy şirketlerdi bunlar. Ancak günümüzde nasıl ki orta sınıf ya sınıf atlayarak zengin zümreye katılıyor ya da daha dibe çekilip iyice küçük sınıflara adapte oluyorsa, işletmeler de insanlarımız gibi iki aşırı uçta cereyan ediyor.

Bugün orta boy sadece kahve ya da hamburger seçenekleri için kullanılan bir tabirden başka bir şey olmaya aday değil. Sınırları daraldıkça, adaletsizlik arttıkça, haksızlıklar çoğaldıkça orta boy şirket de iktisat tarihinin mezarlıklarında yerini almış durumda.

 

Küçük İşletmelerin Geleceği Bitik Mi? 

  • Şimdi öyle bir belirsizlik ve ama aynı zamanda öyle belirgin noktalar var ki küçük işletmelerin geleceği bitik desek de az ve hatalı bilgi vermiş olacağız; gelecekleri aydınlık içerisinde desek de yanlış ve hatalı bilgi vermiş olacağız. Küçük işletmelerin yüzde ellisinden fazlasının kapanacağını ve tamamen durma noktasına geleceğini söyleyebiliriz ama. Eh bu kadar nüfus artışına nasıl yetişilecek derseniz?

 

  • Cevap çok basit. Bayilik! Dev şirketler her yeri bayilikleriyle doldurarak talep içinde kıvranan büyük nüfus kitlelerine hiç de sekteye uğramadan hizmet ve ürün satmaya kaldıkları yerden, adeta daha da güçlenerek cevap vermeye devam edecekler.

 

Küçük İşletmeler İçin Pek Bilinmeyen 5 Pazarlama Yöntemi yazımız küçük işletmeler için hayat öpücüğü niteliğinde. Bu yazıyı okuduktan sonra işletmenizi kurtarmak ve yarınlara kalmak için hangi pazarlama yöntemlerini benimseyebileceğinizi göreceksiniz.

 

Dev Şirketler Sadece Zengin ve Seçilmiş Kişilere Mi Hizmet Veriyor? 

Hayır. Buna olumlu bir cevap vermiş olursak hiç de iyi bir çevre analizi yapmamış oluruz. Türkiye’den bahsediyoruz. Örneğin iki – üç maaşını biriktirip dünyanın en pahalı ve lüks telefonunu satın alan insanların çoğunlukta olduğu bir memleketteyiz. Dev şirketler başta zengin zümreye hizmet ve ürün satıyor olsa da, en gariban insanlara bile göz boyama teknikleriyle ulaşmaya ve onlara da satışlar gerçekleştirmeyi başarıyor.

Zaten biraz da bu nedenle dev şirketler onlar. Hem satış hem iletişim hem de reklam alanında dev adımlar attıkları için.

Mevcut piyasa şartlarında büyümek, kaçınılmazdır artık.

İnsanlar Küçük İşletmelerden Yana Mı? 

Şimdi belli başlı mahalli yerlerde şöyle bir ahlak vardır. Yazık, o da kazansın ahlakıdır bu. Sırf küçük işletme tanıdık diye, biraz daha pahalı ya da kalitesiz ürün satsa bile onlardan alışveriş yapan insanlar vardır. Ancak sayıları giderek düşmektedir. Çünkü insanlar parayı ne kadar zor kazandıklarını önce kendileri biliyor. Akabinde kaliteli ürün ve hizmet almak onların hakkıdır diye düşünüyor. Pek tabi haklı olarak.

Ayrıca hemen hemen her yerde ve bölgede mahalli anlayışlar da yerini küresel bir ilke edinme yöntemine bırakıyor. İnsanlar artık en kaliteli ürünleri en ucuz kim sağlıyorsa onlardan alışveriş yapıyorlar. Bunun ilk nedeni tamamen ekonomik. İkinci nedeni ise, kimsenin kimseyi takmamasıdır. O da kaliteli ürün satsın bana ne canım. O da bu kadar ucuz satsın ondan alayım anlayışları insanların önce kendilerini ve ceplerini düşündüğü bir çağda kaçınılmaz olarak cereyan ediyor.

Bunu sorgulamayız. O nedenle insanlar küçük işletmelerden yana değil. Ceplerine en yakın ve dostane davranan şirketlerin yanında.

 

Dev Şirketlerin Müşteri Arttırma Yöntemleri Nelerdir? 

İlk yöntemleri sürekli olarak reklamdır. Bu reklamlar televizyonlarda, en çok izlenen televizyon programlarında, internetlerde sürekli olarak dönerek insanları ikna etmeye yetiyor. Bununla birlikte billboardlarda, mahalle aralarındaki reklam alanlarında da aynı reklamların video değil görsel versiyonlarını görüyoruz. Bu da müşterileri potansiyelden alıp alıcı seviyesine çıkarıyor.

Aynı zamanda dev şirketler sürekli olarak kampanya düzenliyor. Nasılsa büyük bir kitleye hitap ettikleri için bunu yapmakta da hiç zorlanmıyorlar. Neden derseniz? Zaten halihazırda dudağımızı uçuklatacak kadar çok kazanıyorlar. O nedenle iki alana bir bedava ya da bir alana ikincisi şu kadar indirimli gibi kampanyalar onlara kaybetmek şöyle dursun kazandırmanın daha çeşitli kapılarını açıyor.

Büyük Çaplı Bir Şirketi / İşi Çok Az Çalışarak İdare Etme Sanatı adlı yazımız dev şirketlerin iç prensiplerine doğru bir yolculuk vaat ediyor. Bu yazıyı okuduktan sonra büyük çaplı şirketlerin nasıl sizden daha az çalışarak daha fazla kazandığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede büyük bir şirkette olmanın avantajlarını da kayda değer bir şekilde tatbik etmiş olursunuz.

El emeği göz nuru küçük işletmeler son demlerini yaşıyor.

Küçük İşletmeler Daha Ne Kadar Küçülebilir? 

Önceden bakkal amca dediğimiz oluşumlar ne kadar büyüktü, hatırlarsanız. Hacim olarak da değer olarak da büyüktüler. Bugün bakkalların yarısı kapandı. Birçoğu da kapanmak üzere.

Hayatta ve ayakta kalmak isteyen bakkallar ise son bir çırpınışla ya tekel olmaya ya da büfe olmaya evrildiler. Ancak artık bakkal adıyla bile anılmıyor. Onlara ya market ya da büfe deniliyor. Bu kadar kısa bir sürede bu kadar küçülmenin sonuçları çevremizin de değişmesine neden oldu. Her yanda süpermarketler var. Sadece 20 yıl içinde gelişen bu değişim, bize şu soruyu sordurtuyor. Küçük işletmeler daha da küçülecek mi?

Bizce daha fazla küçülmenin bir imkanı yok. Tıpkı minimal bir sinemanın kamera hareketleri gibi küçük işletmeler. Son kozlarını oynuyorlar. Yavaş ve can sıkıcı bir şekilde bir anda büyümeyi ya da şanslarına küsüp artık iflas bayrağını çekmeyi bekliyorlar.

Ölmeyip Devamlı Kalıcı Olarak Para Kazandıracak 8 Sektör Ve İş Fırsatı yaklaşmakta olan muğlak geleceğin içinde asla ölmeyecek olan 8 sektör ve iş fırsatını sizlerle sunuyor. Parlak fikirler, her zamanki gibi yanınızda.

 

Gelecek Dev Şirketlerin Mi Yoksa Küçük İşletmelerin Mi? 

Görünen köy kılavuz isteme sevgili okurlar. Gelecek, tekelleşmenin arttığı bir dönemde artık kesinlikle dev şirketlerin elinde ve vizyonunda cereyan edecektir. Küçük işletmeler küçük kaldıkları sürece can çekişmeye ve piyasa içinde iş yapmak için zorlanmaya devam edecekler. Ta ki yok oluncaya kadar.

Küçük işletmeler, ya büyük şirketlere eklemlenmeli ya da büyük şirketlerden bayilik alma yoluna gitmelidir.

Yorum yapın