Genç Yaşta İşkolik Olmak mı Yoksa Aşkkolik Olmak Mı Daha İyi?

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımızda bambaşka bir konu üzerine detaylı bir analiz sunacağız sizlere.

Genç yaşta işkolik olmak mı yoksa aşkkolik olmak mı daha iyi? Bu soruyu hepimiz zamanı gelince şöyle bir sorarız kendimize. Derin bir sorudur bu ve genellikle insanlar yaşlandıklarında iki uçlu bir problem olarak bunu derinlemesine yaşarlar. Bir işkoliktir ve işlerden başını kaşıyacak vakti yoktur. Bunun için sevdiği kadınla bile yeteri kadar ilgilenemez. Ya da kendisini derinden seven bir kadını fark edemez. Çünkü onun ilgilenmesi gereken raporlar, katılması gereken toplantılar, bulunması gereken iş yemekleri vardır. Yaş yaşlılığa vardığında bir ”keşke” cümlesi çıkar ağzından. Keşke bu kadar çalışmasaydım!

İkinci tür pişmanlık ise adeta gençliğinde ”hovarda” olan insan tiplerinin çulsuz kaldıklarında ya da sefil duruma düştüklerinde yaşadıkları pişmanlıktır. Gençliğinde tam bir aşkkoliktir. Bir kadını bırakıp bir diğerine yönelir. Yaşadığı gönül maceralarını saymaya kalksak buradan köye yol olur adeta. Bu türden insanalar da geleceklerini düşünmeden, ekonomilerini hesaba katmadan günü tüketerek sadece anı yaşarlar. Ancak yaş 40’ı ya da 50’yi geçtiğinde hala başkalarına muhtaç ve iktisadi anlamda tam bir çöküntüdeyken yaşadıkları pişmanlık tarif edilemez olur.

Şimdi bu türden çift uçlu pişmanlıklar yaşamamanız için size işkolik olmanın da aşkolik olmanın da iyi ve kötü yanlarını, eksi ve artı taraflarını sizlere sunacağız. Son olarak da dikkat etmeniz gereken unsurları size hatırlatacağız.

ask3

Tipik bir işkolik

İşkolik Olmanın İyi Yanları Nelerdir? 

 • Her şeyin aşırı zarar derler. Ama kimi aşırılıklarda da hayırlı taraflar vardır. Burada işkolik ve aşkolik tanımlarının iyi yönlerini de sizlerle paylaşacağız. Böylece bazen bir şeyin koliği olmanın da hiç de fena yanları olmadığını görmüş olacağız.

 

 • İşkolik olmanın en iyi yanı hiç şüphesiz her zaman cebinizde paranın olması olacaktır. Ne kadar çalışırsanız çalışın ekonomik açıdan rahata erecek, çünkü fazla mesai harcadığınız için maaşlarınızı ve primlerinizi zamanında bol bol almış olacaksınız. Zaten yapılan bir araştırmaya göre işkolik olmanın en büyük nedeni, ekonomik güvencenin sağladığı rahatlık duygusudur. Yani insanlar daha sonra olumsuz neticeleri düşünmek yerine, çalışmak, çok çalışmak alanında ilerlemek ve böylece zihnen rahat bir ortamda nefes almak istiyorlar. Bu da onları işkolik yapıyor.

 

 • İşkolik olmanın bir diğer yanı iyi ise hayatınızı belli bir sistem içerisinde düzene oturtmak olacaktır. Düzenli kalkış saatleri… Uyanma saatinizin belli olması hayatınızın her alanında ciddi manada bir sisteme oturmak ve düzenli yaşamak haline gelecektir. Siz uyandıkları saat belli olmadığı için hayatları tepetakla giden insanların sayısı hiç de az değildir. Bunun dışında bir işkolik olarak işten kaçta çıkacağınıza siz karar vereceksiniz. Her ne kadar geç saatlerde çıkacağınız garanti olsa da.

 

İşkolik Olmanın Kötü Yanları Nelerdir? 

 • Sevdiklerinizi ihmal etmek en büyük dezavantaj olarak karşınıza çıkacak. Arkadaşlarınızla buluşamayacak, sevgilinizi sıkça ihmal edeceksiniz. Bu da sosyal hayatınızda normal seyrinde gitmesi gereken ilişkilerinizin belli bir noktadan sonra kopma noktasına gelmesi demek olacaktır. Sevgilinizi ne kadar sevseniz de işinize epey değer ve zaman harcadığınız için onu kaybedebilirsiniz. İşkoliklerin en büyük sorunu günün sadece 24 saat olmasıdır. Onlara günün 30 saat olması falan olması gerekir. Böylece işlerine hem de çevresindeki insanlara istediği kadar ilgi gösterebilirlerdi.

 

 • İşkolikler çok fazla strese maruz kalırlar. Bu da zihinsel ve fiziksel olarak çok fazla hastalığa tutulacakları anlamına gelir. Genç yaşta sağlığını yitiren, depresyona giren ya da aşırı çalışmaktan fiziksel olarak çöken onlarca işkolik vardır. Her şeyin bir sınırı var demiştik yazımızın başında. O nedenle işkolik olsanız da bunu sağlığınıza doğrudan etki edecek kadar aşırı yaşamayın. Yoksa hem sevdiklerinizden hem de sağlığınızdan olursunuz. Sonunda yaşayacağınız büyük pişmanlık da söz konusu.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Turizm Krizi Zamanında Bir Oteli Ayakta Tutacak 5 Taktik

 

 • İşkoliklerin en kötü sorunu aile kuramamak ya da uzun süreli ilişki yaşayamamaktadır. Bunun sonucunda Amerika’da yapılan bir bilimsel araştırmaya göre işkoliklerin arasında karşı cinse ilgisini tamamen yitirenlerin olduğu gözlenmiştir. Aşk ilişkileri, cinsel ilişkiler bu dünyanın güzelliklerindendir ve bunlara karşı ilgiyi yitirmek, sanıyoruz ki birçok kazançtan ve işten daha önemli ve değerlidir.

ask-1

aşkperest 🙂

Aşkkolik Olmanın İyi Yanları Nelerdir? 

 • Türkçe’de çok güzel bir tabir vardır. Gençliğini yaşamak. Aşkkoliklerin en büyük yaşama enerjisi de buradan gelir. Gençseniz, birçok gönül macerası yaşamak, tam olarak hayatınızı yaşamakla eş değer olacaktır. Ne kadar çok sevgiliniz olursa, ne kadar çok güzel kadın ve yakışıklı erkekle tanışırsınız, o oranda mutlu olursunuz. İşkolikler merkezlerine parayı alırken, aşkkolikler merkezlerine haz ve mutluluğu alırlar. Her ikisinin de ana amacı mutlu olmaktır ve mutlu olma yolları farklıdır.

 

 • Aşkkolikler ruhsal olarak sürekli yenilendikleri için sağlıkları da son derece yerindedir. Kafaya çok bir şey takmadıkları için ve aşk adamı oldukları için gündelik hayatlarında son derece neşeli ve pozitif olurlar. Bu da yaşam enerjilerinin her zaman tavanda oldukları anlamına gelir.

 

 • Aşkkolikler, sosyal varlıklardır. Bu nedenle iletişimleri her zaman sıcakkanlı ve başarılı gerçekleşir. Dışa dönük olan aşkkolikler, sadece gönül maceralarından değil, aşk ve dostluk ilişkilerinden de son derece verimli sonuçlar alırlar. Bu da onları partilerin aranan adamı, toplanmaların beklenen yüzü yapar.

 

 • Son olarak aşkkolikler, geç yaşlanırlar. Her defasında tazelenen ömürleri ve gençlik enerjileri ile birlikte, güzelliğin peşinde koşan hazcılardır onları. Tüm bunların toplamında elde avuçta olmasa da en azından mutluluğumuz var tesellisiyle son demlerini de böylece yaşarlar.

ask2

Aşkkoliklerin en sevdiği İngilizce cümle.

Aşkkolik Olmanın Kötü Yanları Nelerdir? 

 • En kötü tarafı ekonomik olarak aileye ya da başka birilerine bağımlılık olacaktır. Ne kadar aşk adamıyım, aşk kadınıyım diye ortalıklarda dolansanız da, hareket alanınız kısıtlı, özgürlüğünüz fazlaca dar olacaktır. Sevgili yapmış olsanız da onla buluşmak için paraya ihtiyacınız olacak. Kadınsanız böyle bir sorununuz yok tabi. Ama erkek adam için bu zorlayıcı bir unsur olacaktır. Hayatınızda doğru düzgün bir iş olmadığı için, merkezinizde aşk ve romantizm olduğu için, size sık sık sorulan bir soru olacak: ”Bu değirmenin suyu nereden geliyor?’‘ Bu türden aşağılanmalara ve zorlanmalara maruz kalacaksınız. Genç bir insan için böylesi şeyler, epey can sıkıcı olabilmektedir.

 

 • Herhangi bir birikiminiz olmadığı için yaşlılık yıllarınızda son derece korkunç bir gelecek tablosu karşınıza çıkar. Eski Yeşilçam yıldızlarını bile görüyoruz, Ne kadar kötü durumdalar. Ne kadar korunmaya ve bakılmaya ihtiyaçları var. Zamanında yaşadığınız aşk ilişkileri sizi kurtaramaz. Sevdiğiniz kadınla ya da adamla evlenmenin elbette tarifi farksızdır. Ancak kendinizi fazla kaptırırsanız gün gelir biriken faturalar ve yığılan borçlarla birlikte berbat hallerin içine girebilirsiniz.

 

 • Aşk insanı olmanın bir diğer tarafı da ciddiye alınmamak olacaktır. Sevdiğiniz kızın babası, size o kızı vermez mesela. Bu da mutsuzluk ve geç gelen pişmanlık demek olacaktır. Aşk aşk diye tutturup da iş kısmını tamamıyla ihmal ederseniz, sonunda elinizde bir kuru sevgi kalacaktır.

 

Evet sevgili parlak fikirler okurları. Sizin için aşkkolik olmanın da işkolik olmanın artı ve eksi yönlerini sıraladık. Bununla birlikte dikkat etmeniz gereken incelikleri de sıraladık. Seçim sizin: Aşkkolik mi olacaksınız işkolik mi?

Yorum yapın