Girişimcilerin Bilmesi Gereken 5 Hayat Dersi

”Girişimcilik ruhu” denilen artık kalıplaşmış tanımı hepimiz duymuşuzdur. Bu tanım ne kadar yaygın olarak kullanılsa bir üçüncü göz tarafından derinlemesine incelenmemiştir. Bu söz bize bir şeyi tarif eder. Önce her girişimcisinin, sonra her insanın mutlak surette bilmesi gereken bir şeyi.

Girişimciliğin ruh ile yapılagelen bir eylem olduğudur, bilinmesi gereken. Girişimcilik demek ki muhasebecilikten tamamen ayrı bir kulvarda soluk alıp vermektedir. Bir muhasebecinin tahminleri ve hedefleri bile belli bir oranda sayısaldır sadece. Matematiğe dayalıdır. Karşılaşabilecekleri tek sürpriz, yanlış yapılan bir hesap neticesinde yanlış çıkan sonuçlardır. Bir muhasebeci ruhu diye bir lakırdı duymayız bile.

Bu bilgiden sonra bir girişimcinin belli başlı hayat derslerine ihtiyacı olduğu açıktır. Çünkü girişimcilik, ruh ile katık edilerek, başlangıçta da her şeyin ortasında da finalinde de hissedilerek içinde olunan bir iş durumudur.

Bir Kadın Girişimcinin 7 Karakter Özelliği adlı makalemiz her ne kadar sadece başta kadın okurlarımızı ilgilendiriyor gibi görünse de kadın olsun erkek olsun herkesin okuması gereken bir yazı olarak bir köşede duruyor. Bir kadın girişimcinin 7 karakter özelliğini gözlemleyerek her açıdan girişimciliğin bir iskeletini çıkarma şansınız bulunuyor.

Şimdi kısaca bir girişimcide var olması gereken tipik ve karakteristik özellikleri sıralayıp daha sonrasında hala bir şeyleri düzeltmek ve yeni şeyler inşa etmek adına iş piyasasında bir şeylere ”girişmek” isteyenlere söz konusu hayat derslerini sıralayacağız. Şimdi arkanıza yaslanın ve bir girişimci adayı olarak sizde olması gereken özellikleri içinizden tekrar edin.

gi-1

Planlı bir girişimci, kafa karışıklığını azaltır.

Bir Girişimcide Olması Gereken Temel Özellikler 

  • Korkusuz Olmak: Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyiz. Öyle ya birçok meslek alanında olduğu gibi girişimcilik alanında boy gösterenlere süper kahraman rolü biçmeye dünden hazırız. Riske girmekten korkmak, para kaybetmekten korkmak, şirketin kapısına kilidi vurmaktan korkmak. Ancak, korkunun da sizi hiçbir yere hiçbir zaman taşımayacağını bilmelidir. Korku, sizi karşı kıyıya götüreceğine söz veren altı delik bir teknedir. Ona binmek değil, yepyeni bir tekne inşa etmek, cesaretin simgesi olmalıdır.

 

  • Okuyan, İzleyen, Araştıran Olmak: Sadece yazarlar ya da kültür alanında ürünler yaratan mı kitap okumalı? Peki ya sadece senaristler ya da sinemaseverler mi filmlerin peşinden gitmeli? Araştırmak, bilim adamlarına özgü bir alışkanlık mıdır? Bu soruların cevaplarının hepsi hayırdır. Zira bir girişimci, hayatın her köşesinden ve sektörünün tüm taraflarından gelen saldırıları ve olumsuzlukları, ancak kendi kafasından ve kimliğinden bir kültürel kimlik yoğurarak bertaraf edebilir.

 

  • Meraklı Olmak: Merak kediyi öldürür diye bir söz vardır. Biz de bu söze bir ek parantez açıp yeni bir kelam edelim. Merak, girişimciyi yaşatır. Çünkü ancak meraklı olan sürekli nabız yoklar, yeninin peşinden gidip eskinin de kıymetini bilir. Bu nedenle bir girişimciyi ayakta ve hayatta tutacak olan yegane unsur meraklı olmak ve merakını her daim canlı tutmak olacaktır.

Girişimcilik Neden Günbegün Azalıp Ölüyor? adlı yazımız, bu yazımızın destekleyici konumundadır. Zira girişimcilere vereceğimiz hayat derslerinin farkında olmayanlar ya da farkında olup da umursamayarak uymayanlar, genel görünümde girişimciliğin günbegün azalıp ölmesine neden olmaktadır. Yeni şeyleri denemekten imtina edip eskinin nazarında girişimci değil en fazla yatırımcı olabilmekteler. Bunun önüne geçmek adına makalemiz, bir sistem analizi yaparak, bu sorunun cevabına vermektedir.

gi-2

Bir girişimci çok yönlü olmak zorundadır. Her anlamda!

Girişimcilerin Bilmesi Gereken 5 Hayat Dersi

1- Duygusal olarak yoğun anlarda karar vermek: 

Bir girişimci robot değildir. Sadece paraya ve kazanmaya odaklanmış bir hayatın sürekli olarak para sayan, kasa kilitleyen imajları hiç değildir. Bir girişimci evvela insandır ve her insan gibi duygusal olarak yoğun anlardan geçmekle mükelleftir. Bu nedenle bir girişimcinin, evde, özel ve sosyal yaşantısında kötü gideceği anların ve olayların sonunda yine şirketine girip tamamen sayısal, soğuk ve iktisadi konularda karar vermesi gerekir. Eşiyle kavgasından birkaç saat sonra çok önemli bir toplantıya girip orada sunum yapabilir, hasta çocuğunu evde bırakıp tanımadığı adamlarla iş yemeği yiyebilir. Ve tüm bunların toplamında üstüne üstlük tüm iş yaşamını etkileyecek radikal ve önemli karar verebilir.

 

2- Başarısızlıkların esasında altın değerinde olması: 

Psikanalizin kurucu babası Sigmund Freud, bir röportajında ”ben şanslı bir adamım, çünkü işlerim hep ters gitti.” demiştir. Bu söz, birkaç kere okununca ne kadar hikmetli bir söz olduğunu kanıtlıyor kendisini okuyan şanslı gözlere. Bir musibet, bin nasihattan iyidir ata sözümüz de bunu destekler konumdadır. İşlerin ters gitmesi, başarısızlık, hatta çoğu zaman iflas bayrağı çekmek bile, bir şeylerin kaybı olarak görünse de aslında uzun vadede kazançtır. Kaybetmek, bir girişimciye birçok kitaptan ve deneyimden daha fazla hayat dersi verir. Bu noktada mühim olan, kaybetmeyi bir bilim titizliğinde incelemek ve bunlardan sağlam dersler çıkarak yola devam etmek olmalıdır.

 

Sun Tzu’nun Girişimcilik Hakkındaki 5 Şaşırtıcı Görüşü yazımızı okuyarak Sun Tzu ustanın girişimcilik konusunda artık kült haline gelmiş fikirlerine kucak açabilirsiniz.

 

3- Korku ve Anksiyete Muhtemelen Asla Peşinizi Bırakmayacak: 

Şirket içlerinde ya da medya sınırları içerisinde ne kadar başarılı ve güçlü adam imajları çizse de evlerine döndüklerinde anti depresanlara ve sakinleştiricilere gömülen binlerce girişimci ve yatırımcı vardır. Korku ve anksiyete, siz parayla oynadıkça kendini gösterecektir. Bu noktada takınmanız gereken tavır, birtakım maddelere bağımlı olup da kendinizi yapay koruma alanlarında hapsetmek olmamalıdır. Böyle bir iş sahası içinde korku ve kaygı asla bitmez ancak geliştireceğiniz mücadele teknikleri ile birlikte en aza indirgenip kontrol altında tutulabilir.

gi-3

Önemli olan kağıttan da olsa bir tekne inşa etmeyi bilmektir.

4- Mücadelelerden Asla Vazgeçmemek 

Tarih, mücadeleden asla vazgeçmeyerek sonuna giden kadınların, erkeklerin hikayelerini yazar. Başarısızlık öyküleri ise Hollywood’un biz gülelim ve halimize şükredelim diye çektiği dram soslu projelerdir. Hangi projede yer alacağınıza siz seçeceksiniz. Ya ilk yenilgisinde güç ve kan kaybedip daha yolun başında dizlerinin üstüne çöken çoğunluktan olacaksınız. Ya da her menfi durumu, her kötülüğü, her yenilgiyi sizi biraz daha güçlendirecek bir unsur olarak görüp soğukkanlılıkla ve deneyime dayalı güçle devam edecek ve parlak azınlıktan olacaksınız.

Korkulara, yılgınlıklara kapılmak elbette son derece insanidir. Ancak bunların üstünden yükselip kayıpları kazançlara çevirme potansiyeli de sadece insanlara özgü bir erdemdir.

Girişimciliğe Yeni Başlayacaklara 8 Altın Tavsiye adlı makalemiz de can siparane olarak yanınızda. Yeni başlayanlar ve kafalarında türlü türlü soru işareti olanlar bu makalemizden tam randımanlı olarak faydalanabilirler.

5- Fikirleri gerçeğe dökebilmek, fikir kadar önemlidir. 

Son yıllarda bazı tiplerin ortaya çıktığını görüyoruz. Sadece çenesiyle iş yapanlar. İşi çenesiyle kurup çenesiyle yükseltip çenesiyle bitirenler. Laf? Çok. Eylem ve pratik? Sıfır. Siz onlardan olmayın. Aklınıza gelen her fikri, ne kadar çılgın ve yeni olursa olsun uygulanabilir sahasında test edin. Belli başı panik duygularıyla uygulamaya sokulmayan ve kafada başlayıp kafada ölen kim bilir ne değerli fikirler vardır!

Fikirlerinizi güvendiğiniz çalışma arkadaşlarınıza açın. Buna gülerler mi, bunu beğenmezler mi gibi kaygılardan uzak durarak hem de. Gülerlerse birlikte gülersiniz. Beğenirlerse birlikte başarırsınız!

Yorum yapın