Giyim Ürünleri Tedarikçisi Bulmak İçin-Tedarikçi Listesi

Arkdaşlar eğer sadece Türkçe biliyor ve sadece Türkçe kaynaklardan araştırma yapıyorsanız ve İngilizce bilen herhangi birinden yardım almıyorsanız sizden hasreten ricam lütfen bırakın bu işi… Bakın beyler sadece yerel mecradaki tedarikçilerle çalışırsanız inanın onlara çalışmış olursunuz. Rekabet denilen şey çok acımasızdır. Eğer siz ona saygı duymazsanız o da tekeller yaratıp size saygı duymaz ve canınıza okur. Şimdi beni dinleyin ve adım adım yapmanız gerekenleri inceleyin.

GÜNCELLEME: Sayın okurlar bu tedarikçileri bulmak için teklif verirken mümkün olduğunca profesyonel davranıp her birinden yazılı rapor isteyin. Her birinin artısını ve eksisini karşılaştırıp en uygun olanını tercih edin. Sakın en az 10 teklif almadan iş yapmayın. Bu giyim sektöründe gezmeyene ekmek yok… Ayrıca sözleşmeleriniz avukat tarafından hazırlanmış ve yazılı olmalıdır. Aksi halde sonradan ödeme alıp verirken sorunlar yaşanması olasıdır. Bu sözleşmede de mümkün olduğunca her tür riziko yer almalı.

1) Google’da giyim tedarikçileri

Google çeviri programını açın ve aradığınız ürünün türünü sonuna “tedarikçi” kelimesini ekleyerek yazın.

En az 4 dilde çevirin. İçerisinde Çince ve İngilizce Muhakkak olsun. Ardından yine Google amcayı açıyoruz ve kelimeleri tek tek arama kısmına yazıyoruz.

Karşınıza özellikle Çin menşeili 5 adet site çıkacaktır. Bunları not edin ve bu sitelere tek tek yazıp teklifler isteyin. Mail adresinize teklifler gelecektir. Bununla yetinmeyeceksiniz elbette. Şimdi ise diğer adımımıza geçeceğiz.

2) Sosyal Medya’dan giyim tedarikçisi bulmak

Özellikle facebook grupları tedarikçi temini için biçilmiş kaftandır. Facebook arama kısmına ülke ülke tedarikçi kelimesinin ingilizcesini yazıp aratın. Mesela “chinnese suppliers” kelimesini yazın. Karşınıza onlarca kapalı grup ve sayfa çıkacaktır. Özellikle kapalı gruplar tam sizin için açılmış gibi hissedeceksiniz.

Bu gruplardaki yabancılarla etkileşimde bulunmalısınız. Onlarla diyalog kurmalısınız. Facebook messenger üzerinden sohbet edebilirsiniz. Bu kişilere nasıl güvenebileceğinizi kestirmek ilk etapta zor olabilir ancak iletişim kurduğunuz kişilerin şirket bilgilerini isteyerek güvence teşkil edecek bilgileri alabilirsiniz.

Bu şirketleri Çin devlet sitelerinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu şirketlerin internet sitelerinin ne kadar profesyonel olduğundan, telefonlara farklı zamanlarda arandığında açılabilmesinden çıkarımlar yapabilirsiniz. Şu da bir gerçek ki ticaret dediğimiz şey güvene dayalıdır. Muhakkak yanıldığınız ve dolandırıldığınız olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Elektronik ürün tedarikçisi nasıl bulunur? Tedarikçi Listesi

Mesela ben ticaret hayatımda ilk başladığımda bir çok kişiden kazıklar yemiştim. İlk günlerde buna çok üzülüyordum fakat daha sonraları her bir yenilginin başarıya giden bir adım olduğunu fark edip zamanla bunlara üzülmemeyi öğrendim. Eski zamanlarda insanlar uluslararası ticarette çok daha zor koşullarda birbirlerine güveniyorlardı çünkü eskiden sosyal medya yoktu, insanların geçmiş ticaretlerinin incelenebileceği profiller yoktu. Sadece referansla üye alınan forum siteleri dahi yoktu. Bu şartlar altında insanlar karanlıkta yolunu bulmaya çalışan kaşifler gibi işlerini büyütmek zorunda kalıyorlardı.

3) Diğer tacirlerden giyim ürünleri tedarikçisi bulmak

Şu bir gerçek ki hiçbir tacir diğer bir tacire arada büyük bir çıkarı olmaksızın bilgi alışverişi konusunda güvenmez.

Ticari sır dediğimiz bilgiler kolay kolay ortalığı yayılmaz ve diğer insanlarla paylaşılmaz. Sizin yapmanız gereken diğer tacir arkadaşlarınızla sohbet edip onlarla dost olup gerektiğinde onlarla içip kendilerinden işe yarar giyim ürünleri tedarikçisi bilgisi almak. Bu arkadaşlığı bir çıkar arkadaşlığı olarak görenleri ise sakın ciddiye almayın. Size sırf bu çıkar arkadaşlığı yüzünden iğrenç diyenler bile olacaktır hiçbirini kaale almayın.

Kıymetli dostlarım; sizlere naçizane önerim; e ticaret sitelerinin alınıp satıldığı mecraları kontrol ediniz. Bu mecralarda bazı ticari sırların ve tedarikçi bilgilerin de ister istemez ifşa edildiğini göreceksiniz.

4) Giyim Ürünleri Tedarikçilerinin yer aldığı firma rehberi sitelerine göz atın

Bazı firma rehberi sitelerinde giyim ürünleri tedarikçilerinin iletişim bilgilerini göreceksiniz. Bu rehberler sizler için büyük nimettir. Buradaki numaraları tek tek arayıp eğer var ise e-posta adreslerine tek tek mail atıp teklif almalısınız.

Bu sitelerin Türkçe olanları ile asla yetinmeyin. İngilizce, Almanca ve Çince olanlarını da kontrol edin.

Tedarikçi firmalar bu sitelere bizzat kendileri iyi olup kayıt olmaktadırlar. Bu rehberlerdeki firmalar nispeten diğer firmalara göre daha köklü kurumsal ve büyüktürler.

Giyim ürünleri tedarikçi listesini buradan yayımlamayacağız. Ancak yorumları incelerseniz tedarikçi firmaların bazılarının iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

Yorum yapın