Gizli Müşteri Olmak (Harika Kazanç)

Müşteri olmak diye bir terimi herkes bilir ve bir yerde bir mal ya da hizmet almak isteyen herkes müşteri olabilir. Ancak hiç duymadığınız ya da duyduğunuz halde ne işe yaradığını bilmediğiniz bir müşteri çeşidi daha var: Gizli müşteri olmak. Bu nasıl bir şeydir, dükkânlara gizli gizli girer de etrafımı inceler yoksa çalışanları mı gözler diye aklınıza yüzlerce soru geliyor olabilir.

Avrupa’da yüzlerce hatta milyonlarca insanın gizli müşteri olduğu günümüzde ülkemizin bu konuda yeni yeni çalışmalar yapıyor olması bu sektörün daha fazla elemana ihtiyaç duymasına neden oluyor. Bu nedenle de ülkemiz sınırları içerisinde kendine iş arayanlardan biriyseniz ve gezmeyi, gözlem yapmayı ve farklı markaların sundukları ürünleri ve hizmet deneyimlerinizi aktarmayı seviyorsanız bu işi severek yapabilirsiniz.

Gizli Müşteri Ne Demektir?

Gizli müşteri en genel anlamıyla satış yapan alanlara girerek buralardaki hizmeti ve satışları inceleyerek insanlara duygu ve deneyimlerini aktaran bir gözlemcidir. Girdiği mağazalardan aldığı ürünlerden tutunda verilen hizmete, temizliğe ve insan ilişkilerine kadar hemen her durumu değerlendiren bu meslek erbapları gizli oldukları için mağazalar bu kişileri tanımamaktadır.

gizli müşteri nasıl olunur

Eskiden Osmanlı padişahlarının tebdil-i kıyafet ile çarşıya inip halkı ve satış yapan insanları araştırmaları gibi bir iş olan gizli müşterilikte sizde her hizmeti değerlendirerek rapor halinde sunabilirsiniz.

Gizli Müşteri Ne İşe Yarar?

Gizli müşteriler pek çok sektörde hizmet veren kişilerdir. Her türlü mağazaya adeta gerçek bir müşteri gibi girerler. Müşteri gözüyle her yeri ve her hizmeti incelerler. Gizli müşterilerin bu şekilde yaptıkları her gözlemi tek tek kağıtlara not almaları gerekir. Ancak bir alışveriş merkezine girip burada gizli hafiyeler gibi her noktayı kağıda yazmaktan bahsetmiyorum tabi ki. Bu işle ilgilenecek kişiler keskin bir zekaya ve hatırlama yeteneğine sahip olmaları gerekir. Bu şekilde çevreyi inceleyerek akıllarında tuttukları her ayrıntıyı kağıtlara rapor şeklinde dökerler. Hazırlanan bu raporlar ise gezilen alışveriş merkezi sahiplerine verilerek eksiklerin ve hatalı olan kısımların düzeltilmesi adına çalışmalar yapabilirler. Aslında tamamen satış stratejisi gibi görünen bu durum firmaların daha fazla müşteriye yönelik çalışmasını sağlıyor. Sizde gizli müşteri olduğunuzda mağazalara yardımcı olmuş ve para kazanmış oluyorsunuz.

Gizli Müşteride Aranan Nitelikler Nelerdir?

Gizli müşterinin asıl görevinin ne olduğunu anlamışsanız aslında bu mesleğin ne kadar fazla özellik istediğini de anlamış olmalısınız. Hiç kimse ile iletişime geçmeseniz bile çok fazla özelliğin sizde bir arada bulunması gerekiyor. Aksi halde bu işi yapmanız kağıtlara rapor yerine hikaye yazmanız ve firmaları yanıltmanızdan öteye geçmez. Hele ki firmalar böyle bir şeyi sezerlerse size bir daha iş vermeyeceklerdir.

İyi Bir Gözlemci Olmak

Baştan ayağa gözlemcilikle donanması gereken gizli müşteriler sadece geriden tüm olan biteni izleyecekleri için bu özelliği barındırmak zorundadırlar. Gözlemci olduğunuzda çevreyi, çalışanları, ürünleri, mağaza etrafında yapılan tanıtım faaliyetlerini, kampanyaları ve daha fazlasını gözlemlerinize dahil etmeniz lazımdır. Ayrıca gözlemci olduğunuz için müşteri gibi davranacak rol yapma kabiliyetine de sahip olmalısınız. Aksi halde bütün mağaza sizin gizli müşteri olduğunuzu anlar ve işler gerçek yüzünü gösteremez.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Mit Ajanı Olmak İsteyenlere

Objektif Olmak

Gizli müşteriyseniz mutlaka objektif bir gözle bakmalısınız. Ben A markasını ya da firmasını sevmiyorum, ürünlerini beğenmiyorum gibi bir kanıyla bu işe girişirseniz gözlemleriniz ve raporlarınız yanlı olacağı için istenilen verim alınamayacaktır. Hani eskiden büyüklerimizin de dediği gibi bütün düşüncelerinizi mağazanın kapısından girdiğiniz anda kapının dışında bırakmanız gerekiyor.

Dikkatli Olun, Detaylara Dikkat Edin!

Bazı insanlar vardır ki bunu da nereden düşünmüş der şaşırırsınız. İşte gizli müşterilerde aynen böyle insanlardan biridir. Öyle şeylere dikkat ederler ki mağazanın içerisinde bir ürünün diğer ürünün önünde durmasından dolayı müşterilerin bu ürünün bütün özelliklerini göremedikleri için açısının değiştirilmesi gibi raporlar tutabilirler. Hiçbir ayakkabının yanlış açıda durduğu için satılmayacağını düşündünüz mü bilmiyorum ama gözlemcilerin bunun gibi pek çok noktaya dikkat ettikleri kesin.

Dürüstlük ve Güvenilirlik

Gizli müşterilerin kesinlikle güvenilir olması ve dürüst davranması gerekiyor. Çünkü çoğu firma medya ve yapılan araştırmalarda iyi bir yer edinebilmek adına gizli müşterilere hediyeler ve ek ücretler vererek raporlarını değiştirmelerini isteyebiliyor. Bu etik bir davranış olmadığı gibi televizyonlarda gördüğümüz şu kadar kişi bizden memnun kaldı türünden yalanlar duymamıza da neden olabiliyor. Dürüst davranarak her noktayı gerçek manada yansıtmanız bu iş için bel kemiği niteliğinde unutmayın.

Yazı Yazabilmek Önemli!

Bazı insanlar vardır kendini konuşarak harika bir şekilde ifade edebilir. Ama bazıları da vardır ki yazarak her düşünceyi akıcı bir dille anlattıkları ile kalmazlar resmen ortamı gözünüzde canlandırabilir ya da size vermek istedikleri duyguları yaşatabilirler. Gizli müşterilerinde kesinlikle bu kişilerden seçilmesi gerekiyor. Yazılanların akıcı bir dille ve gerçekleri yansıtır şekilde olması iş verimini yükselttiği gibi firmanın sizi daha fazla işe göndermesini de sağlıyor. Kitap okumayı seviyor ve yazı yazma konusunda kendinize güveniyorsanız bu iş tam sizlik diyebilirim.

gizli müşteri olarak para kazanmak

 

Hafızanızın Kuvvetli Olması Lazım!

En büyük sorunlardan biri olan hafıza gücü konusunda gizli müşterilerin gerçekten dikkatli olması gerekiyor. Gördüğünüz ayrıntıları hemen unutuyorsanız ya da mağazalarda yaşananları hatırlayamayıp raporda da gördüğünüz durumların suyunun suyu denebilecek bilgiler veriyorsanız bu iş size göre değil. Hiçbir müşteri elinde kağıtlarla ya da üzerinde gizli bir kamera ile içeri girip her şeyi didik etmez. Sizde doğal bir müşteri gibi davranmak zorunda olduğunuz için bu ayrıntıya önem göstermelisiniz.

Gizli Müşteri Olmak İçin Nerelere Başvurabilirim?

Gizli müşteri olmak isteyenler için genellikle iş ilanları açılmakta ve ülkemizin çeşitli illerinden bu tür hizmet veren araştırma firmalarına başvuruda bulunmak yeterli oluyor. Bu işe girmeyi aklınıza koymuşsanız anketör arayan firmalardan tutunda pazarlama firmalarına kadar pek çok yere başvuruda bulunmanız yeterli olabiliyor. Ayrıca bu iş üniversite mezunu olmanız da gerekmiyor. En az lise mezunu olmanız gerekiyor. Yaş aralıkları ise değişebiliyor. Cinsiyet ayrımı yapılmıyor ancak iç giyim mağazasına daha fazla kadınlar gittiği için sizi de en fazla hangi cinsin tercih ettiğine dikkat ederek mağazalara gönderiyorlar.

Gizli Müşteri Olarak Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Bu işte çok fazla kazanç sağlamak istiyorsanız bütün iş sizin performansınızda bitiyor diyebilirim. Gerçekten aranan niteliklerde bir insansanız ve firmaların gözüne girmeyi başarmışsanız günlük birkaç mağaza gezebiliyorsunuz. Bir saatlik mağaza deneyiminiz için 10 TL’den 50 TL’ye kadar ücret alabiliyorsunuz. Haftalık olarak sadece hafta sonlarınızı bile ayırsanız 250 TL civarı bir kazanç elde edebilirsiniz. Ek kazanç yolu olarak da ya da tek kazanç yolu olarak da bu işi tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde boş olmanız ve telefon geldiğinde hazırlanıp hemen evden çıkmanız ve alışverişe başlamanız da gerekiyor. Bütün bunları dikkate alarak mağaza mağaza gezebilirsiniz. Ayrıca araştırmalardan memnun kalan mağazaların gizli müşterileri için çek, hediye, promosyon gibi ekstralar sunması da sizin daha kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak. Ayrıca yaptığınız iş karşılığı para almak istemezseniz sevdiğiniz bir ürünü de tercih edebiliyorsunuz. Çok güzel değil mi J

 

“Gizli Müşteri Olmak (Harika Kazanç)” üzerine 5 yorum

 1. Bu ise uygunum yazı dilim çok iyidir çok gezerim alışveriş yaparım ev hanımıyım ve her mağza ve süper markete girer çıkarım fiyat araştırması benim işim etiket okumaya bayılırım

  Cevapla
  • Merhaba gizli müşteri olup ek kazanç sağlamak istiyorum. Yukarıda aranan niteliklerin hepsini taşıdığımı düşünüyorum. Yardımınızı bekliyorum ?

   Cevapla
   • Merhaba; biz işveren değiliz. Ancak işveren firmalara ulaşmak isterseniz iş mailinizi yorumun içerisine yazabilirsiniz.

    Cevapla
 2. 5 firma için gizli müşteri çalışmaları yapıyorum başka firmalar varmı diye bakmak için firma isimlerini gönderirmisiniz

  Cevapla

Yorum yapın