Gökdelende Mi Samimi Ev Ortamında Mı Çalışmak Verimlidir?

Geldik yine karşılaştırmalı bir konumuza. Parlak fikirler olarak iki farklı uçtaki durumları ve olayları ele alarak insanların ikilemlerine, kafa karışıklarına çözüm getirmeye devam ediyoruz. Böylece insanlar sitemize girdikten sonra kuru ve yavan cümlelerle örülü bildik makalelerle değil, kendi reel hayatlarına yön verecek şekilde pratik ve gerçek bilgilerle kuşanmış oluyor.

Bugünkü konumuz yine bir soru üstüne temelleniyor. Gökdelende mi yoksa samimi ev ortamında çalışmak daha verimlidir? Bu soruyu size soracak olsak her kafadan bir ses çıkacak ve her iki yönde de çalışmanın verimli olduğunu iddia edenler olacaktır. Biz de bu noktayı baz alarak gökdelende çalışmanın artı ve eksi yönlerini ve samimi ev ortamında çalışmanın pozitif ve negatif kısımlarını madde madde inceleyip sizlerle paylaşacağız.

Kim ne derse desin çalışılan ortamın işin verimliğini arttırıcı ve azaltıcı etkisi vardır. Hem de büyük bir faktör olarak vardır. Öyle ki işin sonucuna doğrudan etki eder.

Şeytan ayrıntılarda gizlidir derler. Bu çalışma ortamının nerede olduğuna da işaret eder. Öyle ki masanın yükseltisi bile, çalışma yerinizin duvar boyu mu pencere boyu mu olduğu bile doğrudan çalışma stilinize ve eforunuza etki eder.

Kimi kişiler pencere kenarında bir masa ister. Böylece çalışma yoğunluğundan kafasını kaldırıp arada bir sıkıntısını gidermek için gökyüzüne, sokaklarda geçip giden insanlara bakar ve rahatlar. Kimi kişiler ise tam tersine pencere kenarında rahat edemez. Zira pencereden gelen rüzgar, sesler ve aklına dolaşan dışarıya ait görüntüler onun odaklanmasını güçleştirir. Çalışmak, zor bir iştir. Çünkü birçok detaya bağlıdır. Bu detayların için gökdelende mi çalışmak samimi ev ortamında mı çalışmak sorunsalı da önemli bir yer tutmaktadır.

İş Yaparken Odaklanmayı Keskinleştirici 6 Taktik adlı yazımızdan sonra odaklanmak için nelere ihtiyaç duyduğunuzu tam donanımlı olarak belirleyip hemen ertesi gün bunları sağlamak için harekete geçebileceksiniz.

Unutmamak gerekir ki bir çalışma mekanının nerede olduğu, nasıl tasarlandığı, masanın üstünün ne kadar dolu olup olmadığı bile çalışma sürecinde odaklanmayı keskinleştirici ya da doğrudan azaltıcı bir etkiye sahiptir. Olumlu etkiler sizinle olsun. İster gökdelende, ister samimi ev ortamında.

Gökdelenlerden birinde çalışmak ister misiniz?

Gökdelende Çalışmanın Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Gökdelendeki çalışma ortamı tamamen sahtedir bir kere. Kendi mimarı ve tasarımı gibi bembeyaz ve donuktur. Gerçekte hiç hoşlanmadığınız kişilerden emir almak, onlara güler yüz göstermek zorundasınızdır. Ofis ortamının ne kadar ikiyüzlü olduğunu o ortamlarda çalışanlar da söyler. Ancak böyle gelmiş böyle gider diyerek de anında ortamın soğuk ve sahte yüzüne adapte olurlar.
 • Mobbing dediğimiz sert ve insanlık dışı şirket uygulaması da gökdelen ortamında kendini gösterir. İşe yeni başlayan kişiye en angarya işleri vermek, onla hiç konuşmamak, onu her fırsatta ezmek, onunla birlikte yemek yememek gibi durumlar bu mobbing uygulamasının sert yüzüdür. Askerde devrecilik neyse , gökdelen ortamının şirket prensiplerinde de mobbing odur.

 

 • Bir diğer zorluk ise iş ortamı sağlayan gökdelenlerin genellikle şehir merkezinden uzak olmasıdır. Bu da her gün iş saatinden en az bir – bir buçuk saat önce uyanıp hazırlanmanız ve servise yetişmeniz demektir. İş başı 9da olmasına rağmen 7de kalkmanız ne kadar da kötüdür. Varın siz tahmin edin.

 

 • Son olarak gökdelen özel kurumlara bağlı özel şirketlerdir. Bu da keyfe keder mesai saatleri anlamına gelebilmektedir. İş sonu 5 ya da 6’da olmasına rağmen kimi zamanlar saat 8’lere 9’lara sarkan mesai saatleri, insanları erkenden emekliliğe ve sahil kasabasına yerleşme planları yaptırır.

Şehirde Mi Sessiz Bir Sahil Kasabasında mı Yaşamalı başlıklı makalemiz tam da gökdelen ortamında çalışmaktan bunalmış okurlarımız için bir rehber niteliğinde. Belki de kaçıp gitmeniz gereken an, bu andır. Ne dersiniz?

 

Gökdelende Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Eğer dişinizi sıkar, birkaç yıl alt kademelerde çalışmaya göz yumarsanız, tıpkı gökdelenlerin yükselmesi gibi sizin de iş alanında yükselme imkanınız vardır. Zaten insan ilişkilerinin zayıf ve sahte, mesai saatlerinin esnek olduğu böyle bir ortamda insanların kalmasının biricik sebebidir bu. Bir gün hayallerinin ve planlarının gerçekleşme şansını gökdelenler sunduğu için.

 

 • Eğer şanslıysanız paranızı bol bol ve zamanında alırsınız. Zengin bir şirketin dürüst bir kolunda çalışıyorsanız patronlarınız en azından ödeme konusunda sizi sıkıştırmaz.

 

 • Gökdelenlerin ciddiyet barındıran ortamına işe odaklanmak daha kolay olacaktır. Sonuç olarak ne kadar özel bir şirkette çalışıyor olsanız da gökdelen ortamı insana bir ciddiyet ve resmiyet havası katar. Kafa karıştırıcı etkilerden uzakta çalışma şansını yakalarsınız.

 

Hemen Şimdi Evden İşe Başlamanın 4 Yolu adlı makalemiz samimi ev ortamında çalışmanın artı ve eksi yönlerini sizlere sunmadan önce iyi bir başlangıç olacaktır. Evden çalışmayı düşünenler için birebir olan yazımız sadece parlak fikirler sitemizde.

 

Böyle bir ev ortamında çalışmak ister misiniz?

Samimi Ev Ortamında Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Bu yazıyı soğuk bir Aralık akşamında yazıyorum. Şimdi evinizden kilometrelerce uzakta bir gökdelende soğuğu, trafiği çekerek mi çalışmak mı daha mantıklı yoksa sıcacık evinizde dışarı adımınızı dahi atmadan çalışmak mı? Bu açıdan baktığımızda evden çalışmak her şeyden önce güvenli ve huzurludur. Ofislerin soğuk ve tadı kötü kahveleri içmek yerine gider kendi mutfağınızdan kendi kahvenizi yapabilirsiniz. Üşümek, trafik çekmek, geç kalmak endişesi taşımazsınız. Hatta bugün ne giyeceğim telaşı bile duymazsınız. Pijamalarınızla bile dünyanın en ciddi işini evinizden görebilirsiniz.

 

 • Çalışma saatleri 09.00 – 18.00 şeklinde değildir. İşi zamanında teslim etmek şartıyla güne yayabilirsiniz bunu. Yine aynı şekilde 2 gün üst üste dolu dizgin çalışıp işlerinizi erkenden bitirip kafanıza göre çalışma şansınız da yüksektir.

 

 • Patronunuz olsa bile evinizden yer almaz. Patronunuzun işgüzar tavırlarını, çatık kaşlı gereksiz ciddi hal ve hareketlerini çekmek şöyle dursun görmek zorunda kalmazsınız. Onunla haberleşmek zorunda kaldığınızda bir mail adresi kafi gelecektir. Bu da insana adeta patronsuz çalışma zevkine sahip olursunuz.

 

 • Son olarak yazın sıcağından, kışın soğuğundan, yağmurdan, çamurdan, pislikten, dışarının kalabalığından, aklınıza gelebilecek her türlü çirkinlikten ve çirkeften arınmış olursunuz. Bu da çalışmalarınızı daha randımanlı ve verimli kılacaktır.

Dışarısı Yerine Evde Takılmak Paranızı Nasıl Koruyor? isimli makalemiz ise iş kapsamlı değil para kapsamlı olarak dışarısı ve evi karşı karşıya getiriyor. Neticesinde paranızı korumak istiyorsanız dışarıda değil evde takılarak nasıl daha tasarruflu ve zengin bireyler olacağınızın işaretlerini kanıtlarıyla birlikte öne sürüyor.

Böyle bir ev ortamında kim çalışmak istemez?

Samimi Ev Ortamında Çalışmanın Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Bazıları abartır. Samimi ve sıcak ev ortamının lükslerini abartır ve en sonunda çalışamaz hale gelir. Zira ev ortamı tuzaklarla doludur ve tuzaklardan biri de tembelliktir. İstediğin saatte uyanmak, işleri teslim etme konusunda sıkıntılar doğurur. İşler aksar, ertelenir, sonuç olarak randıman alınamayacak şekle bürünür. Randıman alamazsanız maaşınızı da alamazsınız. Bizden söylemesi.

 

 • Evinize geleniniz gideniniz çoksa bu da çalışma veriminizi düşürür. Zira evinize gelen misafire ben çalışıyorum gider misiniz diyemezsiniz. Yani çoğumuz diyemeyiz. Çünkü Türk toplumunda misafir önemlidir ve onu nedeni ne olursa olsun kapı dışarı etmek, en hafif tabirle kapı dışarı etmektir. Çözüm olarak telefonlara ve kapıya bakmamak gibi seçenekleri size sunabiliriz.

 

 • Ev ortamında çalışılan işler genelde maddi açıdan daha azdır. Ama bu bir sorun mudur? Ona siz karar verirsiniz.

Yorum yapın