Gözlükçü Dükkânı Açmak – Röportaj

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte gözleri giderek körleşmeye başlayan insan sayısı da artıyor. Televizyonlara bakmak, bilgisayar başında saatlerce bulunmak ya da daha basiti diyelim telefonlarla haşır neşir olmak gözleri yoruyor. Dünyaya son model gözler yerine son model gözlüklerle bakmayı tercih eden insanlar içinse gözlükçüler vazgeçilmez mekânların başında geliyor. En ufak göz problemlerinden tutun da gözlerdeki yorgunluğu gidermek için alınan dinlendiricilere kadar gözlükler hayatımızda vazgeçemediğimiz ağrı kesiciler gibiler. E tabi bunca sözün özü para kazanmak istiyorsanız gözlükçü dükkânı açmak size de karlı bir kazanç kapısı sunabilir. Hele bir de birkaç taktik biliyorsanız hemen bir dükkân bulun…

glasses photo

Röportaj 

A. L 4 yıl önce açtığı gözlükçü dükkanında hem dinlendirici gözlükler hem de güneş gözlükleri satıyor. A. L. ile gerçekleştirdiğimiz röportajda sektörün nabzını tuttuk ve sektöre dair merak edilenleri konuştuk. 

 – Dükkanınızda birçok gözlük çeşidi mevcut. Bir yanda daha çok sağlık için elzem olan dinlendirici gözlükler, bir yanda son model güneş gözlükleri. Peki en çok ne tür gözlükler satılıyor? 

 – Güneş gözlüklerine olan ilgi çok fazla. Her yaştan her kesimden insan için, güneş gözlüğü en önemli aksesuarlardan biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında bu ilgi en üst noktaya varıyor. Dinlendirici gözlükler ise binde bir. Çünkü doktor, hastasına dinlendirici gözlük yazsa bile çoğu kişi almıyor. Buna bizzat yakın tanıdıklarımdan da şahidim. 

 

 – İnsanlar gözleri tam olarak bozulmadan gözlük takmak istemiyor büyük ihtimalle. Kendilerini hasta ilan etmemek için ve de gözlük takmak angarya olduğundan. 

 – Evet. Bu nedenle buğulu görmeye başlayana kadar bekliyorlar. 

 – Peki, güneş gözlüklerinde yeni modeller, yeni trendler neler? 

 – Biliyorsunuz, artık insanlar ana akım modadan sıkıldı. Günümüzün modası daha çok vintage ve retro olarak nitelendirilen, nostalji ile modernliği bir arada sunan ürünlere yönelik. Bu nedenle bizde de daha çok 70’lerin, 80’lerin modasını yansıtan ama aynı zamanda günümüz teknolojisi ile üretildiği için çok daha sağlıklı ve kullanışlı olan gözlük modelleri gidiyor. Artık kare gözlükler yerine ovaller satılıyor bir de. Bunun dışında farklı desenlerde üretilmiş modellere de büyük ilgi var. Özellikle 18 – 30 yaş arası genç kuşak tarafından. 

 – Nasıl desenler örneğin? 

 – Son birkaç yıldır leopar desenli güneş gözlüklerine büyük bir rağbet oranı var. Baklava desenli, çift renkli… Çocuklar içinse pembe, turuncu, süt mavisi başta olmak üzere onlarca farklı renk seçeneği mevcut. Aklıma ilk gelenler bunlar. 

 – Sizde de fırsat setleri, kampanyalar, çeşitli indirimler oluyor mu? 

 – Elbette. Her sektörde olduğu gibi bizim de bu tür şeyler yaparak müşterileri dükkanımıza ya da web sitemize yönlendirmemiz gerekiyor. Genelde ikili ya da üçlü fırsat setleri oluyor.  Böylelikle müşteriler aynı ürünü daha ucuza almış oluyor, biz de birden fazla ürünü aynı anda satmış oluyoruz. Bu tür kampanyalara hepimizin ihtiyacı var. Hele ki pandemi nedeniyle hepimizin zor bir süreçten geçtiği şu günlerde. 

 – Biraz da işin sağlık boyutunu konuşalım istiyorum. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerin üretip sattığı gözlüklerin, gözleri korumak bir yana daha fazla bozduğu ve kronik göz rahatsızlıklarına neden olduğu bilinen bir gerçek. Buna rağmen insanların sırf daha ucuz diye kalitesiz gözlükleri alıp kullanmasına ne diyorsunuz? 

 – İnsanlar bu tür gözlükleri kalitesiz oldukları için ucuz oldukları için alıyorlar. Almak zorunda kalıyor maalesef. Satan kişiler, pazarlamacılık hünerlerini kullanıp en adi malzemelerle ürettikleri gözlükleri, diğerlerinden bir farkı yokmuş gibi sunuyorlar. Normalde fiyatları 500, 600 liradan başlayan polarize gözlüklerinin bile sahtesini üretip 100’e, 200’e satıyorlar. Maalesef, ekonomi, tüm ticaret kollarında en belirleyici faktör. İnsanlar ”bana bir şey olmaz” diyerek bu gözlükleri satın almaya devam ediyor. Ama sadece 3 -4 yıl içinde ciddi göz rahatsızlıkları ortaya çıkmaya başlıyor. 

 – Bir internet siteniz var mı? Oradan da satış gerçekleştiriyor musunuz? 

 – Evet, geçen yıl açtık. Artık tüm ibreler internete kaymış durumda zaten. İnsanlar dükkan dükkan gezmek yerine sayfa sayfa gezip kendileri ya da sevdikleri için en uygun gözlüklerden birini almak istiyorlar. Biz de geçen yıl sitemizi açtık ve satışlara başladık. Şu ana kadar internet satışlarından da epey memnunuz. 

Gözlükçü Dükkânı Açmak İçin Neler Gerekiyor?

1) Gözlük kullanımı ülkemizde giderek artıyor ancak nerede olursanız olun ister internet üzerinden pazarlayın isterseniz de elden satışlar yapın mutlaka bir dükkânınızın olması gerekiyor. Dükkân bulurken size yardımcı olacak alanlardan biri hastane karşıları ya da gözlükçü dükkânının olmadığı yerler olabilir. Mekanı doğru seçmeniz daha fazla kazanmanızı sağlayacak en önemli ayrıntılardandır.

2. Optik dükkânı için yerinizi belirledikten sonra gözlükçü malzemeleri dediğimiz keratometre, pupillometre, fokometre gibi teknoloji ile donatılmış ürünler bulmanız gerekiyor. Gözlüklerin ayarlanmasında ve parçalarının birleştirilmesinde kullanılacak olan bu ürünler gözlükçülerin olmazsa olmazları. Bu ürünlerin yanı sıra dükkanınıza gözlükler hakkında bilgilendirici tablolar koymanız da gayet iyi olacaktır.

3. Gözlükçü dükkânı deyince içeriyi doldurmak lazım. Gözlük fotoğrafları ve gözlük modelleri için stantlar seçerek müşterilerinizi etkileyecek tasarımları dükkânınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca bayanlar için ayrı erkekler için ayrı ve çocuklar için ayrı bir bölüm belirlemeniz sizin için daha kolay bir kullanım sağlayacaktır. Gözlükleri düzenli bir şekilde kutularında sunmak, gözlük bezleri vermek ve gözlük almaya gelmiş kişilerin oturmasına yer bırakmak da oldukça önemli. İsterseniz minik bir su ısıtıcı ile biraz kahve-çay türünden ürünler alarak müşterilerinize ikram edebilirsiniz.

4. Gözlükçü dükkânları büyük gözlük marketler gibidir. Bu nedenle her dükkânda olduğu gibi bu dükkânda da müşteri memnuniyeti esastır. Sizde müşterilerinizi memnun etmek ve sorunlarla karşılaşmamak istiyorsanız kendinize optik hizmet yazılımı edinmelisiniz. Müşterilerinize verdiğiniz randevu saatlerinden satışlarınızı izleyebileceğiniz muhasebe programlarına kadar pek çok bilgiyi bilgisayarınızda barındırmalısınız.

5. Gözlükçü dükkânında gözlük olur. Bu hepimizin bildiği bir şeydir. Ancak gözlük olarak hangi modelleri tercih edeceğinizde önemlidir. Sadece numaralı ve dinlendirici gözlükler mi yoksa güneş gözlüklerinin de dâhil olduğu gözlükler mi sizin için daha fazla satış sağlayacak bunu düşünmelisiniz. Dünya üzerinde ve ülkemizde satılan gözlüklerin 4-5 milyar kadarı güneş gözlükleri olduğu için bu alanda çalışmanız faydalı olacaktır. Ayrıca gözlük satışlarında insanlar artık markaya önem veriyorlar. Bu nedenle markalı gözlükler sunmaya özen göstermelisiniz.

glasses photo

 

Gözlükçü Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

Gözlükçü dükkânı açmaya karar verdiğinizde bunun maliyeti de sizi düşündürecektir. Ancak gözlükçü dükkânını açtığınız yer ve hazırlayacağınız dükkân, içinde kullanacağınız eşyalarda gözlükçü dükkânı maliyetine eklenecektir. Ancak bu iş için 40 000- 50 000  lirayı gözden çıkarmanız gerekir. Yalnız bu fiyatların şehirden şehre değişeceğini de unutmayın. Kullanacağınız gözlükçü aletleri diyebileceğimiz teknolojik ürünlerin markalarına ve modellerine göre de harcama yapmak zorunda olabilirsiniz. Dükkânınızda kullanacağınız internet, telefon ve çalışanlar içinde ayrıca ödemeler yapacağınızı unutmayın.

Ancak bu işte maliyeti beliryenen en önemli şey dükkan kirası ve hava parası. Eğer ki evvelden gözlükçü dükkanı olan ve insanların zihninde “gözlükçü” diye kodlanan bir mekanı devralıyorsanız sizden mal sahibinin isteyeceği hava parası ve kira çok yüksek olacaktır. Buna hazırlıklı olamısınız. Size bu noktada tavsiyem şehir merkezlerinden uzaklaşmanız ve yeni pazaryerleri yaratmanız.

Girişimci dediğin insan mal sahibinin dibinden ayrılmayan aç adam değildir. Tam tersine herkesin peşinden koştuğu ve aradığı adamdır. Siz de bu girişimcilik sıfatının vakarına uygun şekilde yaratıcı ve cesur olun.

Gözlükçü Dükkânı Açmak Para Kazandırır Mı?

Günümüzde sadece göz sağlığı üzerine hastanelerin açıldığına hepimiz şahidiz ve bu hastanelere de sayısız hasta gidiyor. Dünyaya bakışın değiştiği gözlerde oluşan sağlık sorunlarının giderek arttığını gösteren bu durum daha fazla insanın gözlükçülere uğramak zorunda kaldığının en basit göstergesi. Yani bir gözlükçü açtığınızda eğer yeriniz iyiyse ve müşterilerinize güler yüzlü davranıyorsanız bu işten kesinlikle para kazanırsınız. Hele bir de gözlüklerin yanı sıra lensler, göz damlaları, okuma gözlükleri gibi çeşitlendirmeler yapar ve vitrininizi orijinal fikirlerle süslerseniz kazanmanız daha kolay olacaktır. Gözlükçü dükkânlarında en dikkat çeken bölüm çocuk gözlüklerinin ve güneş gözlüklerinin bulunduğu alandır. Bunu unutmayın ve dükkânınızı buna göre düzenleyin.

Ayrıca bu soruya internette net bir cevap aramayınız lütfen. Bu işten para kazanılmasa millet ne diye kalkıp her semtte gözlükçü dükkanı açsın :))

Gözlükleri nasıl pazarlarım

  • Yabancı ve yerli pazaryeri web sitelerine kayıt olmalısınız
  • Ünlü dergilerle ve websiteleri ile anlaşma yaparak maliyetli reklamlar vermelisiniz
  • Diğer gözlükçü dükkanları ile temas halinde olmak ve stok yönetiminde ortak haraket etmek çok faydalı olacakır. Bu sayede stok derdi olmadan pazarlama yapabileceksiniz.
  • Google Adwords ve Faceebook sayfalarının gücünü kullanınız. Bu mecralar her ne kadar hukukun ve hakkın aranabildiği güçlü müşteri hizmetleri olan mecralar olmasa da yine de cüzi miktarlarda yatırımla pazarlam bütçesi ayrılmayı hak ediyor. Ancak tabi yarın öbür gün bir anda reklamlarınız sebebi açıklanmadan durdurulabilir. Ya da sayfanız saçma sapan bir hata ile silinebilir.  Hakkınızı arayana kadar da canınız çıkabilir. O sebeple tüm sermayenizi buralara güvenerek yatırmayın.

 

 

 

Yorum yapın