Grafik Tasarımcılığı Nasıl Bir İş?

Merhaba yazılarımızı takip eden sevgili okurlar! Bu yazımızda oldukça popüler bir meslek haline gelen grafik tasarımcılığı hakkında sizi bilgilendireceğiz. Grafik tasarımcılığı kazançlı bir iş midir? Grafik tasarımcısı olmak için gerekenler nelerdir? gibi soruların yazımızın içinde cevaplayacağız. Aynı zamanda bir grafik tasarımcısı ne gibi işlerde çalışıp neler yaparlar ve iş olanakları nelerdir gibi soruların da yanıtlarını arayıp siz sevgili okurlar için bulacağız.

Öncelikli olarak mesleğin niteliğini kavramamız için grafik tasarımcılığının kendisini tanıyalım ve bunun için ilk adımı atalım.

Grafik tasarımcıları neler yaparlar?

 • Animatörlük: Her ne kadar ülkemizde animasyon alanında üretim çok yaygın olmasa da grafik tasarımcıların belli başlı reklam projelerinde ve küçük animasyon görüntülerinde etkin bir alanı mevcuttur. Özellikle 2015 yılında yapımı tamamlanan Kötü Kedi Şerafettin animasyonundan sonra Türkiye olarak, artık sinema sektöründe animasyon türünde de başarılı eser verebileceğimizi kanıtlamış ve kendimize inandırmış olduk. Bu bağlamda grafik tasarımcılarının animatör olarak iş yapma olanakları da artmış durumdadır.

 

 • Fotoğrafçı: Özellikle dijital fotoğrafçılıkta grafik tasarımcılığı sıklıkla başvurulan bir meslek alanıdır. Fotoğrafın ham halini fotoğrafçının kendisini çekerken, üstündeki gerekli oynamalaları tasarımcı yapar. Grafik tasarımcı bilgisayar ortamı üzerinde fotoğrafların ışıklarını düzeltir, arka plan ekler, birçok şey çıkartıp ekler. Fotoğrafın tamamlanışı grafik tasarımcılarının noktayı koymasıyla nihayete erer. Bugün günümüzde birçok fotoğrafçı grafik tasarımcılarıyla çalıştığı gibi; doğrudan grafik tasarımcıları kendi fotoğraflarını çekip son haline getirebilirler.

 

 • Resim Öğretmeni: Lisans ve yüksek lisans eğitimleri başta olmak üzere; grafik tasarımcılarının öğretmen olarak da devlet kadrolarında ve özel eğitim merkezlerinde çalıştığı gözlemlenmiştir. Grafik bilgisi, ışık bilgisi, tasarım detayları gibi derslerde resim ve türevleri konularda öğrenim gören öğrencilerin grafik tasarımcılarının deneyimlerinden ve bilgilerinden faydalanmaması gibi bir durum söz konusu olamazdı zaten. Bu nedenle gerekli lisansları aldıktan sonra her grafik tasarımcısı aynı zamanda eğitmen olarak da mesleklerinde level atlayabilirler.
 • Reklam Sanat Yönetmeni: Reklamlarda grafiklere ve küçük animasyonlara oldukça yer verilir. Hatta diyebiliriz ki animasyonun çıkış noktası sinema değil birkaç dakikalık reklam filmleridir. Hal böyle olunca grafik tasarımcılarının kendilerine en fazla çalışma şansı bulduğu yer reklam ajanslarıdır diyebiliriz. Örneğin böcek ilaçlama reklamlarında animasyon karakterler olarak karşımıza çıkan ”korkunç böcek” animasyonları, tamamen grafik tasarımcılarının elinden çıkmıştır. Animasyonu 90 dakikalık bir filme tamamen yedirmek, monte etmek çok zorken, süresi en fazla 2 dakika olan reklam filmlerinde kullanmak yapım ve satış açısından çok daha kolay ve pratiktir. Kendi özel programlarında sıfırdan karakter yaratıp hikayenin içine koyan grafik tasarımcıları, uzun yıllar daha reklam sektöründe çalışmaya, üretmeye ve para kazanmaya devam edecekler gibi görünüyor.

 

 • İç ve mekansal tasarım: Özellikle son yıllarda iç mimarların grafik tasarımcıları ile birlikte çalıştıkları iş imkanları ortaya çıkmıştır. Grafik tasarımcıları, karşılarına gelen projeyi bilgisayar ortamına yükler ve çalışmalarını sanki bir tabloyu boyuyormuş gibi geliştirerek iç mimara iletir. Bir odanın nasıl görünürse daha estetik görüneceğine ilk başta grafik tasarımcıları karar verirler. Daha sonra ise iç mimar, kağıt üstündeki görselleri gerçek hayata taşır. Bu aşamada da birçok açıdan tasarımcıya danışır.

 

 • Online oyunlar: İnternette oynadığımız birçok oyunun mimarisi grafik tasarımcılarının ellerinden çıkar. Örneğin, Pes 16 oyununu ele alalım. Stadyumların şeklinden tutun da oyuncuların yüz hatlarına kadar belirgin hatlarda çalışan kişilerin başında grafik tasarımcıları gelir. Gerçekliğe en uygun şekilde simülatif parçaları dizayn eden grafik tasarımcıları, müdavimi olduğumuz oyunları bizi sevdiren meslek erbaplarını oluşturur.

 

 • Bunların dışında sergi tasarımcısı, peyzaj mimarı ve daha birçok alternatif iş kolunda da grafik tasarımcılarının çeşitli görevleri, sorumlulukları ve konumları mevcuttur.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Evde Çiçek Buketi Yapıp İnternetten Satmak

 

Grafik Tasarımcısı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak üniversitelerin ilgi bölümlerinden mezun olmanız ilk şarttır. Zira tasarımcılık alanındaki rekabet giderek yükselmekte ve kızışmaktadır. Bu nedenle lisans bölümlerinden grafik, resim ve benzeri bölümlerden 4 yıllık bir mezun olmanız ve cebinizde diplomanız ile iş görüşmelerine gitmeniz, sizin için artı bir yön olarak izlenim bırakacaktır.

 

 • Bunun dışında başarılı bir grafik tasarımcısı olmanız gerekmektedir. Bir tasarımcıyı başarılı kılan etmenler nelerdir? Evvela biçim ve mekan ilişkisini net bir şekilde görüp bunu kağıt ya da bilgisayar ortamlarının üstüne net bir şekilde aktarabilmek gereklidir. Dış gerçeklikte gördüğünü üstüne sanatsal ekler ilave ederek söz konusu yaratımın alanına en pratik ve en göze hoş şekilde yansıtabilen kişiler, başarılı birer grafik tasarımcısı olabilirler.

 

 • Bunların dışında renk ve şekilleri en ince detaylarına kadar görüp hissedebilen; ayrıntılardaki estetiği normal bir gözden daha farklı algılayabilen her tasarımcısı, rakiplerinden çok daha önde olacaktır.

 

 • Grafik tasarımcılığı, hayal gücüyle çalışan bir değirmene benzetilebilir. Hayal gücünüz ne kadar zenginse, ortaya çıkaracağınız eserler de o denli hızlı, estetik ve yoğun olacaktır. Her şey önce hayaldir; ancak tasarımcının gözünde gerçekleşmek üzere olan hayaldir. Bu nedenle, aklın labirentlerinde dolaşan her hayal tanesi, grafik tasarımcısının emeğini şekillendiren biricik elementtir. Hayal gücünü tetiklemesi açısından, başarılı olmak grafik tasarımcılarının bol bol film izlemesi ve roman okuması önerilmektedir.

 

 • Yenilikçi olmanın yanı sıra teknolojiyi yakından takip etmek gerekir. Yıldan yıla artık her diz üstü bilgisayar markasının bile kendine özgü grafik geliştirme programları ve sürümleri piyasaya sürülmektedir. Hal böyle olunca grafik tasarımcısının hepsini yakından takip etmesi ve kendine / piyasa şartlarına en uygun olan programı iş sahasında kullanmasını gerekmektedir.

 

Grafik Tasarımcılarının İş Olanakları Nasıldır? 

 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere, grafik tasarımcılarının birçok iş sahasında etkin olarak görev alma ihtimalleri ve olanakları vardır. Sinema sektöründe, resim ve galeri sektöründe, multimedya alanında, eğitim alanında, dergicilikte ve sayısız birçok alanda grafik tasarımcıları aktif olarak rol almaktadır.

 

 • Çağımızın giderek dijitalleşmesinin de etkisiyle yıldan yıla ülkemizin birçok üniversitesinde grafik tasarımı ya da muadili birçok bölüm açılmıştır. Zira iş piyasasında bu mesleğe dair talep atmıştır. Görünen o ki önümüzdeki 20 yılda bu talebin oranları yüzde yüz oranında artacaktır. Artık 1.000 adet basılacak bir derginin bile bir grafik tasarımcısına ihtiyacı vardır. Bu nedenle grafik tasarımcılığı, gelecek vaat eden ve işsiz kalma ihtimalleri düşük olan bir meslek sınıfındadır.

Grafik Tasarımcılığı Kazançlı Bir İş Midir? 

 • Diyebiliriz ki sabırlı olanlar ve yolunda deneyim katarak ilerleyen her tasarımcı için oldukça kazançlı bir iştir. Ancak, yolun başında yüksek maaş beklentileri karşılanmayan ve az parayla yetinmeyi kabul etmeyip başka iş sahalarına yönelen tasarımcılar için geçerli bir kazanç oranından söz etmemiz mümkün değildir. Tamamen deneyime ve önceki işlere bakan bir iş olduğu için, en başta size verilen para 1500 lirayı geçmeyecektir. Ancak sabırlı olur, üreterek ve kendinizi geliştirerek mesleğinizde ilerlerseniz 4 -5 yıl içerisinde büyük bir şirkette ya da kurumda grafik tasarımcısı olarak iş kapabilirsiniz. Bu da maaşınızın 4.000’leri 5.000’leri bulacağına anlamına gelmektedir.

 

 • Daha fazla kazanç için kendinizi günden güne geliştirmeli, teknolojinin nimetlerini ondan haberdar olarak kullanmayı bilmelisiniz. Sektörde birçok rakibiniz olacaktır; o rakiplerin arasından ilerlemek tamamen size ve çalışmalarına bağlı olacaktır.

 

Yorum yapın