Grafiti Yaparak Para Kazanmak

Bugün epey farklı ve ilk defa duyanlar ya da alışık olmayanlar için epey marjinal bir iş kolundan bahsedeceğiz. Grafiti yaparak para kazanmak. 

graffiti photo

Önce grafiti nedir, onun tanımlarına bakalım. Bundan sonra da grafitinin tarihsel değişimini ve gelişimini irdeleyerek bugünkü konumunu analiz edelim. Çünkü biliyoruz ki birçok okurumuz konuya yabacı. Bu nedenle bu yazımız daha çok gençler ve maceraperestler için.

Grafiti, kısaca bir duvar yüzeyine genelde sprey boya diye tabir edilen boya çeşidiyle yapılan süslemeli resim sanatına verilen addır. Çıkış noktası taaa ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Tabi o zaman sprey boya falan yoktu. O dönemin insanları daha çok kömür ve benzeri madenlerle idare etmek zorundaydı.

graffiti photo

Grafitinin çıkış noktası, bir mesaj vermek ya da kamuoyu duyurusu yapmaktır. Bu nedenle söz konusu duvarlar ekseriye halka açık alanlarda olurdu. Ve hala öyle olmakta. İnsanın mesaj verme, sıkıntısını duyurma ve insanlara seslenme gibi son derece insani ve içgüdüsel bir isteğinden meydana gelmektedir. Nasıl ki filmde Tarık Akan, sevdiği Gülşen Bubikoğlu’na aşkını ilan etmek için yere kırmızı boyalarla Seni Seviyorum yazıyordu. İşte her insanın içinden geçenleri, ama kişisel, ama gönül ilişkileri olsun, bir yerlere yansıtma ve duyurma ihtiyacı vardır. Grafiti sanatının çıkış noktası da budur.

Grafiti, ilk çağlara kadar uzansa da modern görünümüne Amerika Birleşik Devletlerinde kavuşmuştur. Bu bağlamda söyleyebiliriz ki modern grafiti, Amerika menşeili bir sanat ve ifade türüdür. 1960’ların sonunda genelde kenar mahallerde ve Afro Amerikan diye tabir edebileceğimiz zenci mahallelerinden türemiştir. Sonuç olarak bu dönem pek ilk çağlara pek benzememektedir. Kamusal alanda herhangi bir resmi kurumun ya da özel mülkiyet sayılabilecek durumlarda gidip de elalemin adamının duvarına boyalarla resimler çizmek, süslemeli yazılar yazmak illegaldir ve suç kapsamına girmektedir.

Tabi ki de bu durum mevcut uygarlık şartlarında suistimal edilen ya da yanlış kullanım sonucu hatalı bileşkelere neden olan bir yöntemdir. Bizim size anlatacağımız ise grafiti sanatını yasal çerçeveler içinde yaratmak, boyayı ve çeşitli boya malzemelerini kullanarak sanatınızı konuşturmak olacaktır.

Grafiti Sanatına Nasıl Başlayabilirim? 

  • Evvela resim sanatı ile haşır neşir olmanızda fayda var. Sonuç olarak kalemle de çizilse, en pahalı pastellerle de ya da sprey boyayla, resim resimdir, sanat da sanattır. Bu nedenle resmin tekniğini kapmak adına bolca boya ve sayfa harcamalı, ilk denemelerinizi duvar ya da benzeri oluşumlarda değil, resim defterlerinde yaşamalısınız.
  • Sizden önce çizilmiş olan resimleri, resim ve sanat tarihini ve ünlü grafiti sanatçılarının yaşamlarını ve eserlerini yalayıp yutmanız lazım. Çünkü bugün bilinen resim kodlarından hemen hemen en marjinali grafiti sanatıdır. Sanat camiasında en marjinalini yaratmak ve tatbik etmek için ise klasiklere kadar özümsemek ve üstüne katmak gerekir. Örneğin bir Dante’yi bilmeyen nasıl ki roman yazamaz, bir Shakespeare’yi bilmeyen nasıl bir tiyatro oyunu çıkaramazsa. Leonarda Da Vinci üstadını özümsememiş olanlar da grafiti alanında yaratıcı ve aktif olarak rol oynayamazlar.
  • Bol bol egzersiz yapmalı, bilek oynatmalısınız. Resim, bu konuda müzisyenliğe başlar. İşin içine ruhunu katmak elbette ki şarttır. Ancak bu tür işlerin yarısı yetenek ise, yarısı da teknik bilgisi ve deneyim harmanlanmasıdır. Civarda harcayacağınız sonsuz tane kadar duvar da olmayacağına göre, çalışmalarınızı daha çok kendi alanınızda, kendi bulduğunuz nesneler üzerinde deneme yanılma, çizme ve yırtma yöntemleriyle elden geçirmelisiniz.
  • İlk başta para beklemeyin. Para beklerseniz epey hayal kırıklığına uğrarsınız. Zaten bu işte yükselmek, bir yerlere gelmek ve para kazanmak için epey yol kat etmeniz gerek. Yazımızın bundan sonraki kısmının çoğunu bu işin riskli ve olumsuz yanlarını anlatacağız. Bunları bilin ki bu işten kılçıksız bir şekilde para kazanmaya bakın. Bunları yazımızda görün ki sakınmanız ve uzak durmanız gereken şeyleri ezbere edin.

Evden Resim Yapıp Ek Gelir Elde Etmek adlı makalemiz de size yardımcı olacaktır. Zira grafiti dediğimiz şey de duvarlar üstünde yaşatılan bir resim sanatıdır. Sanatın her yönüyle beslenebileceğimiz gibi, sitemizin de her nimetlerin de aynı oburlukla faydalanabilirsiniz.

Bir grafiti eskizi

Grafiti Sanatının Riskli Yanları Nelerdir? 

  • Grafiti, esasında bir sokak sanatıdır ve çoğunlukla, sokakta, gizli gizli, gece vakti icra edilir. Bu olayın alt kültür kısmını ilgilendirir. Ancak bir grafiti sanatçısı olarak muhtemelen bu tür insanlara tanışacak ve onlarla birlikte sokak duvarlarına, ya da resmi kurumların ve özel hanelerin duvarlarını boyalarınızla işgal edeceksiniz. Bu konuda biraz sağ duyulu olup empati yapmanızı isteyeceğiz. Bir sabah uyandığınızda müstakil evinize dışarıdan baktığınızda evinizin duvarında kocaman ve rengarenk bir şekil görseniz ne hisseder, ne düşünürsünüz? Sizin sipariş etmediğiniz ya da istemediğiniz her sanat eseri bir zulümdür ve kimsenin kimseye yapmaya hakkı yoktur. Tıpkı birinin kulağına kulaklık dayayıp bangır bangır sevmediği bir şarkıyı dinletmek gibidir bu. Zorbalıktır. Size birisi hiç sevmediğiniz bir yazarın 400 sayfalık romanını okusa hoşunuza gider mi?
  • Olayın bir de adli yönü vardır. Gizli gizli duvarlara çizilen her resim, grafiti bazı hallerde suç unsuru olarak değerlendirilir. Kamu malına zarardan veya özel mülkiyeti ihlal etmekten dolayı ceza yemeniz çok olasıdır. Geceleri ellerinizde boyalarla polisten kaçmak, önceleri size Hollywood filmi izliyormuş hissi uyandırsa da, daha sonra gözünüzü karakolda ya da nezarethanede açmanız o ya da komik ya da eğlenceli gelmeyecektir. Hangi hallerde grafitinin suç sayılmayacağına dair linkteki yazıya göz atmanız suç işlememek ve yasal davranmak adına önemlidir.
  • Bu durum sosyal ilişkilerinizi ve ailenizle olan bağı da zedeleyecektir. Maceraperestlik ya da sanat ruhlu olmak ayrı, zorbalık yaparak birilerinin yuvalarını boyalarla işgal etmek apayrı iki olgudur.

Başarılı bir grafiti çalışması.

Grafitiden Para Kazanmak İçin Uzak Durmanız Gerekenler 

graffiti photo

Uzak durmanız gereken üç şey vardır. Tıpkı kilo almaktan korkan bir mankenin üç beyazdan uzak durması gibi siz de bu üç zararlı unsurdan uzak durmalısınız.

1- Politik olmaktan ve siyasi hareket etmekten uzak durmak:

Grafiti temelde bir sokak sanatı olduğu için birçok zaman güncel siyasi konulara gönderme yapar. Anarşist ve vandal bir oluşumdur ve kitleleri peşinden sürüklemek adına suç unsuru teşkil edecek siyasi imalarda bulunur. Politik cümleler sizi bir yere götürmez. Ve aramızda kalsın ama duvarlara çizdiğiniz iki üç resimle de memleket kurtulmaz.

2- Küfür ve argo içerik ve sanatsal bültenlerden uzak durmak:

Sisteme dair edilen küfürler çok revaçta olmuştu. Ancak sizi evinizin iç ya da dış yüzeyini boyamanız için tutan müşterileriniz büyük çoğunlukla daha güzel resimler ve daha tatlı yazılar isteyecektir. Kim duvarında birilerine ya da bir şeylerine küfreden bir yazı ister ki? Ancak talep eden olursa yapın tabi ki. Sonuçta adamın evi ve izni var. Hem para da paradır.

3- Karışık ifadelerden ve çok boyutlu resimlerden uzak durmak.

Zira grafiti öyle bir şeydir ki olmadı baştan diyemezsiniz. Yazı gibi silgi kullanamaz ya da üstünü karalayamazsınız. Bu nedenle son derece dikkatli ve özenli çalışmalı ve sizi yoracak ya da günlerce uğraştıracak zor seçimlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

4- Grafitiyi başkalarının veya kamunun mallarına İZİNSİZ yapmamaya dikkat edin.

Yorum yapın