Gül Ekim- Dikimi İle Para Kazanmak

Beton yığınları haline gelen dünyamızda bir yeşilin ya da bir kırmızının bulunması bile büyük bir fark yaşamamızı sağlıyor. Doğanın en güzel hediyelerinden biri olan ve girdiği her ortama farklı bir hava katan güller harika görüntüleri ve eşsiz kokuları ile insanları kendine bağlamaya devam ediyor.  Moralimizi düzelten ve bizleri dış dünyaya daha renkli gözlerle bakmamızı sağlayan güller günümüzde en özel günleri süslediği gibi sokaklarda, evlerde ve pek çok yaşam alanında da tercih edilebiliyor.

Günümüzde çoğu insan evine ya da bahçesine renk katmak adına gülleri tercih ediyor. Özellikle özel günlerde tercih edilen güllerin sürekli olarak ihtiyaç duyulan bitkiler arasına girmesi nedeniyle üretimi de sıkça yapılmaya başlanmış durumda. Hayatına gül katmak isteyen çoğu kişinin farklı renklerde gül aradığı günümüzde güller sadece taze olarak değil kurutulmuş olarak da tercih ediliyor. Her zaman özel bir anlam taşıyan bu bitkilerin sunulmasında ise gül ekim dilimi yapan yerlerin önemi artıyor. Gül ekim dikimi ile uğraşabileceğinizi düşünüyorsanız ve bitkilerle uğraşmak size iyi geliyorsa gül ekim dikimi ile para kazanmak konulu yazımız tam size göre…

gül ekim dikimi ile para kazanmak

Gül Ekim- Dikimi Nasıl Bir İştir?

Toprakla ve güllerle iç içe olmak gereken bu meslek alanında günlük olarak mis gibi güllerin içerisinde gezinebilirsiniz. Oldukça rahatlatıcı bir çalışma alanı olan gül seralarında dolaşmak aslında zahmetli bir iştir. Çünkü güller çiçek dünyası içerisinde en zahmetli yetişen çeşitlerdir. Bu bitkilerin en ufak ayrıntısına bile dikkat etmek gerekir. Soğuktan korunması gereken güllerin her biri ile ayrı ayrı ilgilenilmediğinde ve yeterli ortam sağlanmadığında solabilirler. Bu nedenle bütün güllere yetişebilecek kaliteli bir çalışmanın yürütülmesi gerekir.

Gül yetiştiriciliğinde üstünüz başınız çok kolay batabilir ancak diğer meslek alanlarında olduğu gibi yorucu ve yıpranmış bir zihne sahip olmazsınız. Çünkü güller hem kokular hem de görüntüleri ile zihnen yorgunluklarınızı alıp götürecektir.

Gül- Ekim Dikimi İle Nasıl Para Kazanılır?

Gül ekim dikimi aslında çeşitli bölümlerden oluşur. Yani gül ekim- dikimi işi ile uğraşacaksanız gülleri nasıl çoğaltacağınıza karar vermeniz gerekir. Gül üretiminde:

  1. Tohum ile gül yetiştirme
  2. Çelik ile gül yetiştirme
  3. Dallandırma ile gül yetiştirme
  4. Kökten ayırma ile gül yetiştirme
  5. Aşı ile gül yetiştirme olmak üzere 5 farklı seçenek bulunur. Bunlardan en zoru tohum ile yetiştirmektir. Çünkü tohumlarda çiçeğin çıkması beklenir. Ancak diğer gül üretimlerinde üretilen güller yardımı ile üretim yapılabilir.

Gül ekimi ve dikim yapıldıktan sonra çıkan güllerin satışa sunulması gerekir. Yetişen güller için çiçekçilere ya da gül alımı yapacak olan adreslere başvurularak satış yapılabilir. Bu sayede para kazanmaktan ibaret olan gül ekim-dikimi ile para kazanmak aslında toprakla ve çiçeklerle uğraşmayı sevenler için gayet karlı bir gelir kaynağı olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  AVM'DE STAND AÇMAK

Gül Ekim- Dikimi İçin Gerekenler Nelerdir?

Gül ekim- dikimi yapacak olan kişinin ilk olarak bu alanda detaylı bir bilgiye sahip olması gerekir. Gül yetiştiriciliği kolay olmayan bir alan olduğu için güllere nasıl bakılması gerektiği ve hangi konularda güllere dikkat edilmesi gerektiği gibi konuları bilmeden bu işe girişmek mümkün değildir. Kişiler eğer gül ekim dikimi ile ilgili bilgiye sahip değillerse MEB tarafından açılan bahçecilik kurslarına, meslek liselerinin ilgili bölümlerine ve üniversitelerinde ilgili alanlarına giderek bilgi sahibi olabilirler. Hatta bu tür bir çalışma için çeşitli gül seralarında da çalışmak bilgi sahibi olmayı sağlayacaktır.

Güller İçin Mekan Seçimi  

Gül ekip dikmek için kişilerin belirli bir alan seçmeleri gerekir. Bu alanın nasıl bir yer olacağı konusu ise tamamen kişilerin yaşadıkları çevreye ve güllerin rahatlıkla büyüyebilecekleri alanlara bağlıdır. Eğer güllerin büyüyebilmesi için doğru bir alan bulmuşsanız bu alanın ne kadarını gül yetiştiriciliği için ayıracağınıza da karar vermeniz gerekir. İlk etaptan çok büyük bir alan belirlemek yerine hatırı sayılır bir kazanç sunacak kadar mekân seçmeniz daha doğru olur. Zamanla büyüteceğiniz gül yetiştirme alanınızda toprağın güller için uygun olmasına ve güllerin büyümesi için gerekli olan güneş ışığı, su gibi etmenlerin yeterli oranda bulunuyor olmasına dikkat edin.

gül ekim dikimi

Güllerin Bakımına Dikkat!

Gül yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bu çiçeklerin bakımıdır. Eğer gül yetiştireceğiniz alan büyükse günlük olarak çiçeklere bakım yapabilecek bir kapasiteye sahip olmanız gerekir. Tek başınıza güllerin bakımını yapıp yapamayacağınızdan tutunda hangi ürünlerle bakım yapacağınıza kadar bu ayrıntıları belirlemelisiniz.

Güller İçin Bol Çeşit!

Gül ekim-dikimi ile para kazanmak için çıktığınız bu yolda eğer güllerinizden yüksek oranda kar elde etmek istiyorsanız müşterilerinize sunacağınız çeşitliliğe dikkat etmeniz gerekir. İnsanların fazlaca talep ettiği kırmızı güller, beyaz güller gibi genel çeşitler üretirseniz daha kazançlı çıkarsınız. Ancak ilerleyen zamanlarda gül yetiştiriciliği işinde ilerlerseniz daha fazla çeşit sunmanız faydanıza olacaktır.

Güllerinizi Satacağınız Alanlar Bulun!

Güllerinizi büyüttükten sonra bir de bu ürünleri satabileceğiniz bir alan bulmanız lazım. Eğer satacak bir yer bulamazsanız gülleriniz elinizde kalabilir. Böyle bir durumda ise zarar etmiş olursunuz. Büyük bir çiçekçi ile ya da çiçek alımı yapan organizasyon şirketleri gibi alanlar bularak çiçeklerinizi satabilirsiniz.

Gül Ekim- Dikimi İle Para Kazanmak Mümkün Müdür?

Gül ekim dikimi ile para kazanmak kişilerin gayretleri ölçüsünde kazanç sağlayacakları bir alandır. Yani kişilerin gül yetiştirme konusunda dikkatli davranmaları ve usulüne uygun olarak yetiştirmeleri daha sonrasında ise başarılı bir pazarlama yapmaları kazançlı çıkmalarını sağlayacaktır.

 

Yorum yapın