Güneş Enerjisi Santrali Kurmak İsteyenlere

Güneş enerjisi Santrali kurmak ve bundan orta ya da büyük çaplı kar etmek isteyenlere hitaben yazdığımız bu yazıyı vizyon sahibi girişimcilere yönelik yazmaktayız.

ÖNEMLİ TÜYO: Bu iş fikri için koperatif şirketleşme modelini deneyebilirsiniz. Bu sayede yüksek yatırım sermayesini daha kolay karşılayabilirsiniz. Emin olun birçok kişi bu fikir için sermaye ortaya koymak isteyecektir. Çünkü işin içinde devlet alım garantisi var ve halihazırda aktif faaliyet gösterip para kazanan çok fazla örnek var. İnsanlar somut örnek görünce daha kolay ikna olmkaktadırlar.

solar energy photo

Dünyanın 50 yıllık petrolü kaldı diyorlar. Yarım asır sonra tüm alışkanlıklarımız, tüketim değerlerimiz biz istesek de istemesek de değişmek zorunda kalacak. Son çeyrek yılda sivil toplum örgütleri ve çevreci kuruluşlar bu tür sorunlar için dikkat çekici eylemler yaptı. Fakat eylemler, petrol şirketlerinin ve etraflarında çıkar odaklarının dikkatini sadece olumsuz olarak çekti.

ŞU YAZIYI DA YENİ SEKMEDE MUHAKKAK AÇIN: Güneş Enerjisi Santrali Kurmak Karlı Mıdır?

2016’ya geldiğimiz bu günlerde artık herkesin bas bas bağırdığı şey artık gün gibi ortada. Petrolümüz bitiyor. Yarım asır sonra geç kalmasından şikayet ettiğimiz belediye otobüsleri, hiç gelmeyebilir.

Güneş enerjisi santrali kurmak neden geleceğin enerji sektörünün baş tacıdır sorusunun yanıtı bu ölçekte gizli işte. Bir gün trafiğinden şikayet ettiğimiz caddelerin araçsız kalması, ulaşımın bitmesi, hayatımızı kolaylaştıran birçok aygıtın çalışmaması vb. Yine de bunlar şimdilik kıyamet senaryoları. Çünkü dünya genelinde hızlı bir bilinçlenme ve alternatif enerjiye yönelim de söz konusu.

Yavaş yavaş gelen gelecekte, güneş enerjisi santralleri sayesinde doğaya neredeyse sıfır zararla elektrik üretmeye devam edeceğiz. Elektriği ise gündelik hayatımızda işimizi kolaylaştıran birçok alette kullanacağız. Kullanacağız hem de doğaya hiç zarar vermeden. Birilerinin enerji için başka ülkeleri işgal edişini televizyondan izlemeden. Çünkü, güneş santralleri yaygınlaştığında, sadece güneşten yani gezegenimizin tepesinde sarılı turunculu ışıklarıyla asılı duran ortak kaynaktan faydalanmış olacağız.

Ayrıca güneşten elde edilen elektriklerle otomobiller de benzin ihtiyacından kurtulacak. Hatırlayanınız varsa zamanında elektrikli arabalar yapılmış hatta trafiğe çıkmıştı. Ancak birtakım petrol şirketlerinin ayak oyunu ve medyanın baskısıyla çok geçmeden elektrikli arabalar piyasadan ve trafikten men edilmişti.

Ancak 50 yıl sonra mevcut enerjilerin biteceğinin anlaşılmasıyla şimdilik azınlıkta olan insanlar kadar ülkeler de bilinçlenmeye başlamıştır. Dünyada en büyük güneş santrali California’nın Carrioza bölgesinde kurulmuştur. 25 kilometre kare alana kurulan santralin adı Topaz’dır. 2.5 milyar dolara mal olmuştur.

Türkiye’nin ilk resmi güneş santrali ise 2012 yılında Konya şehrimizde kurulmuştur. 3.500 metre karelik alana kurulan ilk santralimizin yapımı 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere dünya artık birçok alanda olduğu gibi enerji alanında da kabuk değiştirmek zorunda kaldığını anlamış ve harekete geçmiştir.

Şimdi kısaca güneş enerjisi kurmak için gerekenler’e bir göz atalım.

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak İçin Gerekenler ve Sermaye 

– Öncelikle belirtmeliyiz ki güneş santrali kurmak şahsi şirketlerin altından kalkamayacağı kadar zor, karmaşık ve ilk etapta pahalı bir girişimdir. Çok uluslu ya da çok ortaklı bir yatırım şirketi olarak güneş enerjisi santrali kurma yatırımında bulunmanız makul olan tek yoldur.

– Sonraki ilk iş arazi tespit etmek olacaktır. Arazinin Orman, Mera ya da Tarım alanı olmaması gerekmektedir. Bir diğer şart ise üzerinde ışınım değeri olan arazi tespit etmektir.

-Sadece iktisattan anlamak yetmez. Mühendislerden ve iş planlama koordinatörlerinden oluşan sağlam ve iş bilen bir ekip kurmak zorundasınız.

– Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında tespit ettiğiniz arazinin uygun olduğuna dair belge almanız gerekecek.

– Bir sonraki aşama Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun istediği evraklar tamamlamak.

– Yarım yıl boyunca tespit ettiğiniz arazide ölçümler yapacak ve elde ettiğiniz verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğüne sunacaksınız. Bu, şu demek: Araziye güneş santrali kurulduğunda, elde edilen randıman, santral kurma zorluklarından fazla mı? Kar, zararı karşılayacak mı?

– Bu işlem de bitince Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPFK), eğer ki şartlar uygunsa, size ‘Güneş Santrali Kurulabilir” lisansı verecek. Son aşama olarak da santral projenizi sunacak ve onay geldiğinde güneş santralini kurmaya başlayacaksınız.

– Şahsi olarak ya da şirket halinde bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler, tüm bunları enerji firmalarına yaptırabilirler.

– Güneş santrali kurmak için milyon dolarları gözden çıkarmanız gerekiyor. En azından ilk aşamada. Ancak sonrasında kaynağınız güneş olduğu ve bu doğrultuda hiç bitmeyecek bir enerjiye sahip olacağınız için kar’a geçmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Ülkemize dönecek olursak: Yazıyı okuyanların kafasında Türkiye’de nerelere güneş enerjisi santrali kursam en çok gelir ve randıman elde edilir soruları belirebilir. Hemen cevaplayalım. Basit bir akıl yürütmeyle güneş alımı yüksek şehirlerde kurmanız önceliğiniz olmalı. Batı ve Akdeniz şehirlerimiz, bu doğrultuda güneş santrallerinden en fazla randıman alınacak şehirlerimiz. Bunların dışında Marmara ve İç Anadolu bölgemiz de ikinci aşamada uygun bölgelerimiz.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise güneş ışınlarını kesecek dağlık alanların güneş enerjisi santalleri için uygun olmaması. Güneş santrali kurmak isteyenler, mümkün olduğunca düz alanlar tercih etmelidir.

Herkese bol güneşli, bol enerjili günler diliyoruz.

 

Yorum yapın