Gürcistan’da İş Kurmak Mantıklı Mı?

Hadi bakalım başlıyoruz beyler.

georgia photo

Gürcistan’da İş Kurmanın Avantajlı Yönleri Nelerdir? 

  • Birincisi uzaklara değil, yakınlara gidiyorsunuz Sınır ve coğrafya yakınlığı hem fiziki açıdan hem de psikolojik açıdan her zaman bir adım öne taşır kişiyi. Fiziki avantajı şudur. Herhangi bir başarısızlıkta ya da geri dönme isteğinde hiçbir şey fark etmez, tıpkı bir şehirden bir şehre geri döner gibi rahatlıkla geri dönüş yapabilirsiniz. Tabi umarım işleriniz iyi gider de memlekete sadece istediğiniz için istediğiniz zamanlarda dönersiniz.
  • Psikolojik üstünlük de çabası. Çünkü Gürcistan, bize çok benzeyen bir ülke. Zaten oraya gittiğinizde birçok Türk geleneğinin ve Türk kültüründen parçalar taşıyan alışkanlıkların var olduğunu göreceksiniz. Modernleşme zaten ilerlemeyi ve yükselmeyi global bir oranda yaptı. Şehirlerimiz ve şehir anlayışlarımız Madrid’de nasılsa her yerde de öyle. Bununla birlikte önemli olan örf ve geleneklerin nasıl olduğu. Gürcistan’ın yerel tarım bölgelerine, köylerine ya da ilçelerine gittiğinizde hiçbir şekilde sıkıntı ya da yabancılık çekmeyeceksiniz.
  • Bir de işin yemek kültüründen bahsetmek isteriz. Zira Japonya’ya, Çin’e bir heves iş kurmak için giden girişimci arkadaşlarımız, mide fesadı geçirip bin pişman olup geri dönebiliyor. İnsanın ne yediğinin, nasıl bir beslenme alışkanlığı geçirdiğinin çok büyük bir önemi var. Yediğiniz yemekler tatsız, tuzsuz ya da sizin midenizin alacağı gibi değilse o bölgede mutlu mesut kalmanız ve iş yapmaya devam etmeniz pek mümkün görünmüyor. Ancak Gürcistan, sadece alışkanlıklar ve geleneklerle değil mutfak kültürüyle de kardeş ülkelerimizden biri.
  • Son olarak Gürcistan ve civar bölgelerinde Türk insanına bir hayranlık, bir samimiyet beslendiğini söylemeliyiz. Bazı ülkelerde bazı milletler daha tanıdık olduklarından daha değerlidir. Bugün ülkemizde Gürcistan asıllı binlerce insan yaşıyor. Onlar bizi kardeşi biz onları dostumuz görüyoruz. Aynı şekilde iş yapmaya karar verip de yolunuzu bu küçük ve sıcak ülkeye çevirirseniz oranın insanları tarafından iyi karşılanacağını da söylemeliyiz. Bu da birçok açıdan avantaj doğuracaktır.

Bu küçük ülkenin düşük nüfuslu sokaklarına ve meydanlarına baktığımızda birçok yapıda ama en çok da küçük ve en fazla iki – üç katlı binaların olduğunu görüyoruz. Çünkü nüfusu çok az. Ama bununla birlikte bir tanımlama yapmamız gerekseydi bu ülkeye ”göğün görüldüğü ülke” diyebilirdik.

Bu fotoğrafa baktığımızda bir de dikkatimizi çeken şehir yapılandırmasının ve insanların hal ve hareketlerinin bizimle ne kadar aynı olduğunu görüyoruz. Hani oralara gidip bir hafta sonu gezmesine çıktığınızda şortlarıyla belediye havuzlarının karşısında çekirdek çitleyip bulmaca çözen emekli amcaları görürseniz şaşırmayın diye söylüyoruz.

Yunanistan’da İş Kurmak doğu kuzeyimizde bulunan Gürcistan’ı anlatıyoruz. Şimdi bir de size kuzey batımıza götürelim ve Yunanistan’da iş kurmanın ne derece hayırlara vesile olduğunu aktaralım. Komşu ülkelerde iş kurma fikri sadece yakın ve tanıdık olduğu için mantıklı olabilir mi? Eksileriyle ve artılarıyla Yunanistan’da iş kurmak yazımız sizlerle.

Gürcistan’da İş Kurmanın Dezavantajlı Yönleri Nelerdir? 

En büyük dezavantajı hiç kuşku yok ki nüfusunun çok ama çok az olmasıdır. Zira Gürcistan’ın nüfusu son sayımlarına göre 5 milyona yakındır. İstanbul’un nüfusunun 20 milyona yaklaştığını gördüğümüz şu günlerde, bir ülkenin 5 milyon olması bize çok azdır. Sadece bize değil iş piyasasına göre çok azdır.

Nüfusu az olan ülkelerde genç nüfus da az olmaktadır. Bu da tüketim dengesinde eksi bir yöndür. Bu konuyla ilgili daha geniş açıklamaları ve bilgilendirmeleri yazımızın ilerleyen kısımlarında yapacağız. Ancak yine de şunu söyleyelim ki, az nüfus üretimi de tüketimi de engeller. Üretimi engeller çünkü her piyasada işin ustası ya da uzmanı olan kişi sayısı otomatik olarak azdır. Tüketim olarak etkiler, çünkü alım gücü ne kadar yüksek olursa olsun elleri cebine gidecek olan insanların sayısı azdır.

Gürcistan küçük ve fakir bir ülke. Bu da sanayi anlamda ve paranın giriş çıkış noktasında belli başlı sıkıntılar doğuruyor. Risk demek burada kendini göstermek demek. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer alan da teknoloji ve iletişim olacaktır. Bizde üst seviyede olan iş haberleşmesi ve gerekliliklerin hemen hazır edilmesi, Gürcistan’da olmamaktadır. Çünkü iş alanında yeni yeni kıpırdanan ve hedefleri ne kadar yüksek olursa olsun potansiyeli ve gücü belli olan bir bölgeden bahsediyoruz.

Gürcistan’da hangi işler kurulabilir diye soran arkadaşlara şu görseli uzatıyoruz. Ne görüyorsunuz? Küçük ve kendi halinde binalar. Tarihi dokusunu korumuş bir ülke. Ancak Gürcistan da deprem riski taşıyan ülkelerden biri Mimarlık, mühendislik, dış cephe kuvvetlendirmesi ve binaların yenilenmesi gibi hususlarda kendilerine çok iş düşen mesleklerin başında geliyor.

Tarihi doku kalabilir ama fakir ve küçük bir ülkeden bahsediyorsak orada emlak alanında da inanılmaz bir potansiyel var demektir. Nüfus her yerde olduğu gibi orada da artmaktadır. Bu nedenle bu meslekten olan arkadaşların, emlak, binalar ve mimari gibi işlerde bu ülkeye yönelmelerini öneriyoruz.

İsveç’te İş Kurmak İsteyenlere beni bu kadar soğuk iklim kesmez biraz daha kuzeye gidelim diyenler için İsveç’te iş kurmak ilgili bilmek istedikleri her şey yazımızın içinde kendilerini bekliyor. İsveç’te iş kurmanın artıları ve olumsuz yönleri ile birlikte burada iş kurarken dikkat edilecekler de yazımızın içinde okurları bekliyor. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Gürcistan’da İş Kurarken Dikkat Edilecekler  

Gürcistan’da iş kurmak ve bu işten sağlam para kazanmak isteyen okurlarımız. Şimdi gözünüzü dört açın da bizi biraz daha dikkatli okuyun. Her ülkede iki tür iş vardır. Biri işletim, biri üretim. İşletim, otelcilik gibidir. Gider bir yerde otel açarsınız. Üretim değil hizmet alanında o ülkenin nüfusunu ve turistlerini hedef alırsınız. Bir de üretim vardır. O ülkenin imkanlarını kullanarak kaynaklarıyla beraber işleterek üretme yoluna gidebilirsiniz.

Gürcistan’da işletme için doğru ve ideal bir ülke değil sevgili parlak fikirler okurları. Orada bir otel açın işletin desek sizi yanlış yönlendirmiş olacağız. Çünkü orada nüfusun kendisi de gücü de belli değil. Demek ki işletim değil üretim safhasına yoğunlaşmanız gerekiyor.

Gürcistan’da kerestecilik yoğun olarak yapılıyor. Çünkü büyük bir alanı ormancılık ile meşgul. Ormanlık alanı yüksek ve kuzey bölgelerinde özellikle çok yoğun olarak üretiliyor. Burada ürettiğiniz ve kullanıma hazır hale getirdiğiniz kerestelerle dışarıya satış yapabilirsiniz. Aynı şekilde mobilyacılık da burada yapabileceğiniz bir diğer iş.

Yeraltı zenginlikleri bakımından da zengin bölgelere sahip olan Gürcistan, bu açıdan da kullanıma ve potansiyellere açık.

Gürcistan da bizde olduğu gibi yerel ve geleneksel dokuları küçük hediyelik eşyalara taşıyıp onları satmak epey revaçta. Bu işe de girebilirsiniz. Zira Gürcistan ve Türkiye arasında çok fazla bir mesafe yok. Kültürlerin birliği gibi kazanımların da birliği sağlanabilir. Yok bana Gürcistan’da iş kurmak mantıklı gelmiyor derseniz en azından bir kültürel ziyaret gerçekleştirin.

Dokusuyla, havasıyla ve az nüfusuyla Gürcistan, tam kafa dinlemelik yer. Tüm bu yazdıklarımızın ışığında Gürcistan’da iş kurmanın mantıklı olup olmadığını sizlere bırakıyoruz sevgili parlak fikirler okurları. Hepinize her nerede olursanız hayırlı kazanç kapıları diliyoruz.

Yorum yapın