Gurme olmak isteyenlere

Gurme olmak isteyenlerin yapması gerekenleri birkaç adımda burada anlatacağım. Zira hem eğlenceli hem de karın doyuran nadir işlerden birisi olan gurmelik göründüğü kadar kolay değildir.

1) Bir yerlerde yayıncılık yapmalısınız

Bir televizyon kanalında, internet sitesinde, dergide ya da büyük tatil köylerinde gurmelik, yiyecek tatma işini yapmış olmanız gerekmektedir.

Aslında burada yapmanız gereken şey; bir marka olabilmektir. Kimse sadece tattığınız yiyeceklere meraklı değildir. “Gurmenin tattığı yiyeceklere” meraklıdır. Yani burada yiyecekler kadar esas olan sizsiniz.

2) Büyük restoranlarda ya da otellerde, tesislerde yemek ile ilgili pratiğinizin olması lazım.

Her ne kadar siz yemek yapan değil “yemek tadan” olsanız da az buçuk yapım işinden çakmanız gerekmektedir. Aksi halde bir yemekte hangi malzemelerin değişebileceğini kestiremezsiniz. Hangi yiyiyeceklerin hangileriyle birleştiğinde ne şekil tatlar meydana getirebileceğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Dolayısıyla gurmeliğin farzlarından birisi de yemek yapmanın inceliklerine az buçuk vakıf olmaktır.

3) Sık sık gezmelisiniz

İyi bir gurme aynı zamanda iyi bir gezgindir. Nitekim, gezerken nelerle karşılaşacağınızı bilemezsiniz, öyle ki göreceğiniz her yeni toprak sizin için yepyeni yiyecekler ve daha önceden deneyimlenmemiş yemekler demektir…

4) Kültürlü ve entellektüel olmalısız

Vedat minor” çakması olmak zorunda değilsiniz tabiki ancak izleyicileriniz ve takipçileriniz için kültürlü olmak şarttır. Onların size güvenmesi ve de saygı duyabilmesi için bilgili birisi olmak iyi olacaktır.

5) Hijyenik ve şık görünmelisiniz

Sahiden temiz birisi olmasanız da bunu takipçilerinize asla yansıtmamalısınız. Zira işin içinde yemek olduğu zaman temizlik farz hale gelmektedir. Nitekim; şık bir görünüme sahip olmak iştah açıcı olacağından; izleyicileriniz üzerindeki bu etki sizin popülerliğinize de katkıda bulunacaktır.

Ayrıca giyiminizde dikkat edeceğiniz ilk nokta “kırmızı, mor, beyaz” gibi iştah açıcı renklere sahip giyisileri giymek olabilir.

6) Lezzet gurmesi olabilmek için ekip arkadaşlarınıza ihtiyacınız olabilir.

Kameraman, şoför, organizatör, menejer… gibi elemanların hep sizinle olması lazım. Tek başınıza her şeyin üstesinden gelmenizin başlangıçta mümkün olduğunu varsayabilsek de belirli bir yere geldikten sonra imkansız olduğu aşikar.

Özellikle hedefiniz zirve ise profesyonellik vazgeçilmez olacaktır. Dolayısyla ekip arkadaşlarınız sizin için zaruri hale gelecektir.

7) Halihazırda paranızın olması lazım

Paranız yoksa, ilk aylar hatta seneler tek bir kuruş kazanmadan yiyip içmeye yetecek geliriniz ya da biriminiz yoksa bu işe hiç bulaşmayın derim ben…

Onlarca iş fikri ve gelir elde etme yöntemleri arasında lezzet gurmeliği pek de iyi bir konumda değildir. Zaten bu işi profesyonel anlamda yapanların çoğu emeklilik hayatını eğlenceli ve ünlü yaşamak isteyen zenginlerdir. Son zamanlarda gençlerde bu işe el atsa da rekabet açısından yaşlı ve deneyimliler her zaman daha avantajlı olacaktır.

Yorum yapın