Uzman Çavuş Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenlere Örnek Kararlar ve Rehber

Eğer uzman çavuş, erbaş olarak Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışıyorsanız ve güvenlik soruşturmanız olumsuz geldiğini düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şeyin tebligat beklemek olduğunu söyleyen görüş yanlış arkadaşlar.

Zira tebligatı beklemek zorunda değilsiniz!

Ancak eğer bu baş belası tebligat gelmez ise izleyeceğiniz yol farklıdır. Son zamanlarda tebligatları sırf “bana da dava açarlar” korkusuyla göndermiyorlar.

Böylesi bir durumda yani “uzman güvenlik soruşturması olumsuz ve tebligat bile adamakıllı yapılmadıysa” dava açma hakkınız vardır ancak yönteminiz daha farklı olacaktır. Bunları aşağıda kısaca anlatacağım.

ANCAK BU NOKTADA ÇOK ÖNEMLİ AYRINTILAR BULUNMAKTADIR

Sizden hasreten ricam beni dikkat kesilmiş bir kedi misali pür dikkat dinlemeniz.

Uzman Çavuş Güvenlik Soruşturması Tebligat Yokluğunda Yapılması Gerekenler

A) Kurumla iletişime geçilmeli

Kurum derken Milli Savunma Bakanlığı veya Jandarma Genel Komutanlığı’ndan bahsediyorum elbette. Bu kurumlar bin yıllık devlet geleneği ile inşa edilmiş ve hala aynı kararlılıkta işleyen kurumlardır. Bu demektir ki çok yavaş ve ağır aksak ilerleyen sistemleri var! O sebeple telefonla aramaya ve bilgi edinmeye çalıştığınızda yüksek ihtimal kimse size somut bilgi belge vermeyecektir. O kadar hızlı aksiyon almasını ve size faydalı olmasını beklemeyin koskoca askeri kurumların ve bakanlığın.

Bu noktada kurumla daha etkili ve efektif iletişim sağlamak için araya avukat sokmayı deneyin. Aracı demiyorum ama avukattan bahesiyorum. Çünkü avukat yerine aracı sokarsanız ters tepebilir.

B) Dilekçede özel bir ekleme yapılmalı

Bu gibi durumlarda dava dilekçesinde sonuç ve istek kısmına şu şekilde bir paragraf eklenmesi sizin açınızdan hayati olacaktır:

“Müvekkilin güvenlik soruşturması olumsuz olmasına ve bu konuda kendisine sözlü bir açıklama yapılmasına rağmen teknik bir sebep veyahut bilinmeyen bir hatadan dolayı herhangi bir YAZILI TEBLİGAT YAPILAMADIĞI için ” idari işlem tarihi ve de idari işlemin sayısı” da elimizde olmayan sebeplerden ötürü bilinmemektedir. Tarafımızca iş bu sebepten ötürü MEB’deki müvekkil hakkında tutulmuş bulunan “güvenlik soruşturması ile ilgili olan işlem dosyasının” idareden İSTENMESİ suretiyle ilgili idari işlemin tarih ve sayısının öğrenilmesinisini”

TEBLİĞ TARİHİ YAZMAZ İSEK DİLEKÇE REDDEDİLEBİLİR Mİ?

Evet reddedilebilir. Ancak siz bu durumlarda tebliğ bölümünün tam karşısına “tebligatın  bilinmeyen sair sebepten ötürü gelmediğini” yazmak suretiyke ifade ederseniz hiçbir sıkıntı kalmayacaktır.

İdari hakimlerin işleri çok yoğun arkadaşlar. Sadece sizin dosyanızla değil sizinkiyle beraber en az 300 dosyayla daha ilgilenmekteler. Bundan dolayı her biriyle ve özellikle yeni açılan dilekçeler ile ayrıntılı şekilde ilgilenme fırsatı bulamıyorlar. Dava dilekçesinde önemli yerleri koyu ve kırmızı renkte yazarsanız ve bunu UYAP sistemden göndermek yerine fiziki olarak gönderirseniz daha iyi olur. Çünkü UYAP sistemden gönderdiğiniz dilekçeler siyah- beyaz yazdırıldığı için sizin vurgu için koyu ve renkli yaptığınız kısımlar gözükmeyecektir.

UZMAN ÇAVUŞ GÜVENLİK SORUŞTURMASI DAVASI DİLEKÇESİNDE DİKKAT EDİLECEK DİĞER HUSUSLAR

  • Dilekçenin olabildiğinde sade, açık ve anlaşılır olmasına dikkat edin
  • Uzman çavuş güvenlik soruşturmanızın olumsuz gelmesine sebep olabilecek hiçbir şeyin olmadığını özellikle belirtin. Size zaten güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkması gerekçesini tebligatta bile belirtmeyeceklerdi. Şu aşamda bırakın gerekçeyi olumsuz olduğunu dahi öğrenemediğinizi ve bu yönüyle savunma hakkınızın ihlal edildiğini belirtin. Bazıları bize soruyor “uzman çavuş güvenlik soruşturması itiraz davası dilekçesinde ne yazılmalı diye?“, daha henüz elenme sebebini bile bilmediklerini ve bu sebeple dava bile açılamayacağını iddia ediyorlar. Öyle bir şey yok arkadaşlar.
  • Tarih, davacı ismi, TC’ler, davalının ismi ve adresi, vekaletname pulu ve imza gibi ayrıntıları unutayın. Bu küçük şeyler yıllar sonradan davanızın üst mahkemeden dönmesine bile sebep olabilecek güçte olabilir.

Bu yazıda Av. Mehmet Görünmez’in güvenlik soruşturması olumsuz çıktı diyenler için hazırladığı rehberden kaynak olarak faydalanılmıştır.

Uzman Çavuş Güvenlik Soruşturması Örnek Kararlar

Bu konuda örnek kararlara şuradaki; uzman çavuş güvenlik soruşturması kararları linkinden erişebilirsiniz. Tek sıra halinde alt alta sıraladık. Farklı farklı sayfalara bile girmenize gerek yok. Ayrıca hiçbir yerde bulamayacağınız özgün kararlar olduğunun garantisini de veriyorum.

Yorum yapın