Halı Yıkamacılığı İşi Yapmak

Evimizin tüm odalarında ayrı ayrı ve bazen total olarak olmazsa olmaz eşyaları vardır. Mutfakta, masa olmazsa olmazdır mesela. Oturma odasında, adından da anlaşılacağı üzere oturulacak koltuklar, sandalyeler illa ki olmalıdır. Banyoda bir dolap şarttır. Yatak odasında da haliyle yatak. Modern toplumla beraber eşyanın ve konumunun önemi artmıştır.

KESİNLİKLE OKUMANIZ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOT: SİZLERDEN İŞ VERME VAADİ İLE TEMİNAT, KAPORA VEYA BENZERİ ÜCRETLER TALEP EDENLERE SAKIN KANMAYIN, BU KİŞİLER İŞ ARAYANLARI DOLANDIRMA AMACI GÜDEN ADİ SAHTEKARLARDIR!! BU DOLANDIRICILARIN VARLIĞINI ARKADAŞLARINIZA DA YAYIN Kİ KİMSE MAĞDUR OLMASIN! Ayrıca halı işi yapmak için dijital pazarlamayı da kullanmanızı öneririz. Bölgesel hedefleme ile reklam veriniz!

Bütün bu odalarda ortak olan ise tek bir eşya vardır: Halı. Halının önemi, en başta misafirlikteki özene bağlanılabilir. Tarihte, gelen misafirin ayağını nereye koyacağı çok önemlidir. Kırmızı halı geleneği de bunun en büyük kanıtlarından biridir.

carpet washing photo

Halı, misafirperverlik geleneklerinde gelen konuğa verilen önemin yüksekliğini belirtir. İran halıların, ince ince işlemeli, bazen aylarca süren yapımında, dünya çapında ün kazanması da verilen önemin boyutlarını gösterir. Evlerimizde kullanılan halılar ise konuğa atfedilen önemden ve lüksten ziyade bir temizlik, rahatlık ve konfor göstergesidir.

Türk geleneklerinde halısız bir oda düşünülemez. Halı, her odada olmazsa olmaz bir eşyadır. Halısız bir oda, fakirlik, yoksulluk ve kirlilik göstergesidir. Bu nedenle, halılar seri üretime geçilmiş; İran halıları gibi özenle hazırlanmış halılar anca zengin evlerinde serilir olmuştu.

carpet washing photo

Evimizde halı bulundurmanın yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Sağlık açısından: Yazın çıplak ayakla dolaştığımız halılar bazen bunaltıcı ve kaşındırıcı etkiler göserebilir. Ancak Türk genlerinde Japon kültüründen zerre aşırma yoktur. Bu nedenle yaz kış halı kullanırız. Yazın serilen halılar bazen istenmeyen etkiler uyandırsa da kışın serilen halılar, ayaklarımızı sıcak tutmaktadır. İnsan hastalıklarının, özellikle kış hastalıklarının genelinin ayaklardan geçirilen soğuktan olduğunu bildiğimize göre, her evde halı bulunmasının birinci sebebi bizi koruyor ve sıcak olmasıdır.
 • Hijyen açısından:Havada yaz – kış, gece – gündüz, bizim görebildiğimiz ve göremediğimiz yüzlerce toz olur. Halıların en büyük özelliklerinden biri bu tozları yutması ve göstermemesidir. Halısız bir evde, toz ayaklarımızı sürdüğümüz zeminde olacak ve bu da bir tür hijyen problemi doğuracaktır. Her evde halı bulunmasının ikinci sebebi, toz ve benzeri ev kirliliklerinde halının hem işlevsel hem görsel açıdan işe yarar olması.

Böylece artık biliyoruz ki halı, toplumuz tarafından, ülkemiz sınırları içinde bir çamaşır makinesi kadar, bir çaydanlık kadar olmazsa olmaz bir eşyadır. İş böyle olunca, halı yıkamacılığı için bir dükkan açmak isteyenler, bir yatırım yapmak isteyenler risksiz bir işe doğru yelken açmak üzere diyebiliriz.

Öyleyse ilk etapta halı yıkamak işinin çeşitli avantajlarını sıralayalım:

 • Halı her evde, her evin her odasında bulundurulması gereken bir eşyadır. Bu nedenle birçok potansiyel müşteri sizi bekliyor demektir. Söz konusu olan şey bir su arıtma cihazı olsaydı aynı şeyi söyleyemezdik. Bu elektrikli ürünü kullananların sayısı nüfusa bölündüğünde pazar alanının çok dar olduğunu gayet net bir biçimde görebilirdik. Ancak, halı biraz önce yukarıda da açıkladığımız tıbbi ve hijyenik yararları nedeniyle her evde mevcuttur. Hal böyle olunca, halı yıkamacılığı işinin toplam nüfus ve kullanım alanı değerleri açısından epey mantıklı ve karlı bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Alacağınız, 2 -3 yıkama aleti ve dükkan kirası ile, ilk kurulum aşamasında çok büyük sermaye gerektiren bir iş değildir. Müşteriler, halılarını evlerinde toplar ve size kendileri getirir. Bazen de telefon aracılığıyla çalışan bir kurum iseniz siz alır getirirsiniz. Burada ana ürün halı olduğu için, siz iki – üç yıkama aracı ile uzun bir sezonu sıfır masrafla geçirirsiniz.
 • Reklamın kulaktan kulağa olması: Tartışmasız ülkemizde en güçlü iletişim ağını ev hanımları oluşturmaktadır. Ev hanımlarının kullanıp da beğendiği bir ürün ya da ürünün sahibi dükkan, kulaktan kulağa yayılır. Kulaklardan sonra, ev ev, ilçe ilçe o ürün ve başarısı ünlenir. Sizin açacağınız bir halı yıkama dükkanı ve çalışmanıza göre getireceğiniz başarı, ev hanımlarının işlerinizi yaptığınız için, kısa sürede yayılır.
 • İşin başlangıcında alacağınız yıkama makineleri ile çalışacağınız için, uzun mesai saatlerine ve yüksek kas gücüne ihtiyaç duymayacaksınız.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Ağda Salonu Açmak

Peki, bu yüksek gelirli ve az zahmetli işe girerken neler gerekmektedir?

Halı yıkama işinde olması gereken şeyler şunlardır:

 • Kiralamak ya da satın almak için bir dükkan. Bu tür bir iş için, halıları rahatlıkla sereceğiniz ve yıkayabileceğiniz geniş bir mekana ihtiyacınız olacaktır. Dükkan ne kadar geniş olursa, o kadar çok halı kapasiteniz ve çalışma alanınız olur.
 • İşiniz genelde su ile olacağından, su ile ilgili resmi evrakları tamamlamalısınız. Ayrıca olası su kaçakları için de aylık denetim yaptırmalısınız.
 •  Halıları yıkamak için başlangıç adına en az 3 halı yıkama makinesi almalısınız.

Halı yıkamak için kullanılacak makineler 2’ye ayrılır.

 • Ucuz olanlar: Ucuz halı yıkama makinelerin fiyatları beş bin liradan (5.000) başlar. Alınan randımanlara göre bu fiyat sekiz bine kadar çıkar. Ucuz halı yıkama makineleri daha çok kas gücünü gerektirir. Bunun dışında ekstra bir zafiyeti yoktur.
 • Pahalı olanlar: Pahalı halı yıkama makinelerin fiyatları (belki şaşıracaksınız ama) yüz bin liradan (100.000) başlamaktadır. En iyi halı yıkama makineleri, piyasada 130.000 lira civarındadır.

Makineniz ucuz da olsa pahalı da olsa, her surette halıları yıkayıp mis gibi kokutacaktır. Bu nedenle bu kadar yüksek fiyat aralıklarına aldanıp, birinin süper güç birinin işe yaramaz olduğunu sanmayın. Bütçeniz neyi gösteriyorsa, ne kadarına yetiyorsa o ölçüde makineler almanız, işletmeniz için de en uygun adım olacaktır.

Yanınızda çalıştıracağınız elemanları ise iki noktada sıralayabiliriz:

 • Yıkayıcılar: Sizinle birlikte dükkanda kalan ve halıları yıkamaktan sorumlu elemanlardır. Tercihen ne kadar yıkayıcı çalıştıracaksınız o kadar halı yıkama makinesi almanız önerilir.
 • Dağıtıcılar: Halıları evlerden alıp evlere götürenlere dağıtıcılar denir.

Ek olarak, halıların yayan olarak taşınması hem çalışanlarınıza eziyet hem de işletmeniz açısından tam bir engel olacağı için, bir nakliye aracına da ihtiyacınız olacaktır.

Halı yıkama makinelerinin ve dükkanlarının giderek artmasında hem ekonomik, hem de sosyolojik açıdan nedenleri vardır:

1- Sosyolojik açıdan: 21. yüzyılla birlikte, evrensel düşünceler aynı anda tüm ülkelere yayılmış ve ülkemiz de bu aydınlanmadan nasiplenmiştir. Kadınların, sosyolojik açıdan rol almaya başlaması evlerindeki pozisyonları da değiştirmiştir. Hatırlarsanız bundan bir 10 sene kadar önce bulaşık makinesi bile lüks olarak kabul görmekteydi. Ancak güçlenen kadın profiliyle birlikte, kadınlar artık daha özgür. Bu özgürlükler de yeni rahatlıkları beraberinde getirdi. Artık kadınlar, bu halıyı ben yıkamak zorunda değilim – diye düşünebilmekte.

2- Teknolojik açıdan: Gelişen teknolojiyle beraber, önceden el ile yapılan birçok iş çeşitli makineler aracılığıyla yapılmaktadır. Makineler ile yapılan halı temizliği de, eski usul el ve fırça ile yapılan temizlikten kat ve kat güçlüdür. Makineler, halıların içlerine kadar temizlemekte, uzun vadede temizliğin ömrünü uzatmaktadır.

3- Ekonomik açıdan: Hem yıkama süresi hem de sarf edilen çabaya oranla, halıyı kendileri yıkamaları değil size yıkatmaları, müşteriler için de ekonomik bir tercih olacaktır.

Tüm bunların toplamında halı yıkamacılığı işine girmek isteyenler için son bir uyarımız daha var. Türk toplumunda sık sık anılan bir söz vardır: Müşteri daima haklıdır.

Halı yıkama dükkanı açmak isteyenlerin, tüm bu ayrıntıların dışında müşteri memnuniyetini de unutmamaları gerekmektedir. Size halılarını emanet eden müşterileri, temizlik ve hız bakımından memnun kalırsanız, onlar halılarını her zaman size yıkatacaktır.

“Halı Yıkamacılığı İşi Yapmak” üzerine bir yorum

 1. 6 senelik halı yıkama işletmesi geçmişimi derleyip toparlayıp bir yazı haline getirerek hem bu işe yeni başlayacak olan kişilere hem ise hali hazırdaki halı yıkamacılara yol gösterecek birçok bilgiyi sizler için paylaştım.
  Ayriyeten en çok zorlandığınız konu olan müşteri yorumu almanın tek bir tıklama ile çözümü de yazımızda. (yazıya ulaşmak için google’a “temizlikbu halı yıkaması işi kurmak” yazın)

  Cevapla

Yorum yapın